Prodloužení rodičovské nebo nemocenská?

18.10.19 14:05

Prodloužení rodičovské nebo nemocenská

Dobrý den, moc tomu nerozumím tak se chci zeptat po lopatě jak se říká vás??? za měsíc mi končí rodičovský příspěvek na prvního kluka kterému budou za měsíc tři roky, a momentálně čekám druhé dítě které by se mělo narodit v dubnu, v práci mám smlouvu na neurčito a zatím mi místo drží ale slyšela jsem že jen tři roky, když sem byla na socialce řekli mi že je pro mě výhodnější si prodloužit rodičak na tři a půl roku že dosáhnu na těch nových 80 co přidávají od nového roku, jenže se bojím aby mi v práci drželi místo když to přesáhne ty tři roky. Mohli by mě vyhodit? Nebo to nemám riskovat a jít raději na nemocenskou a mám jistotu že musí držet místo avšak budu mít vycházky a méně peněz. Co myslíte vy mám si nechat napsat neschopenku nebo si prodloužit rodičak o půl roku než se narodí druhé? jinak vrátit se do práce na ten půl rok nemůžu protože je to sklad kyselin a tam nesmí být těhotné, děkuji moc za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

18.10.19 14:12

Na vašem místě bych do zaměstnání nastoupila. Pokud jste těhotná a vaše pozice pracuje s chemikáliemi, měl by vás zaměstnavatel podle zákona přeřadit na jinou - bezpečnější pozici, než půjdete na mateřskou. Takhle „oficiálně“ nastoupíte do zaměstnání před vypršením toho, že vám 3 roky drží místo a pak můžete zase jít na mateřskou / nemocenskou a úředně vám zase musí držet místo ze zákona po 3 roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2952
18.10.19 14:35

@sprajtka prodlouzeni RP vam neprodlouzi RD u zamestnavatele. Tak je do 3let veku ditete a pak musite nastoupit do prace nebo to se zamestnavatelem resit jinak. Ale muzete nastoupit a jit na neschopenku a pak na materskou. A vsechno je v pohode. Nebo to resit jak je rada v prispevku nade mnou. A pokud se vam ma narodit dite v dubnu, tak v unoru jdete na materskou a to stejne z toho pridani nevyberete prakticky nic a vsechno vam propadne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2504
18.10.19 14:46

Nastoupit do práce - musí vás přeřadit na práci vhodnou pro těhotné nebo nechat doma s náhradou mzdy. Případně pokud je váš doktor k tomu ochotný, nemocenská bude pro zaměstnavatele přijatelnější volba, zejména jde-li o malou firmu. Ale to záleží na vás, budete mít méně peněz a omezené vycházky. Ovšem pokud nastoupíte do práce je třeba počítat s tím, že pro vás možná opravdu vhodnou práci najde, třeba někde na vrátnici. Takže pokud nemáte vyřešené hlídání staršího dítěte, je to risk.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.10.19 15:12

No mě doktorka slíbila že mi napíše neschopenku do toho února ale jen že mě na socialce pořád premlouvali ať si to prodloužím že něco výběru z těch 80 a že nebudu muset mít vycházky a tak teď nevím no, jinak já byla na nemocenské celé první těhotenství a nastoupit na jinou pozici nechci malej začíná chodit do školky a hodně mi brečí a je tam jen do oběda jelikož má problémy s jídlem, takže mi radite abych nastoupila oficiálně a Dr mi napsala nemocenskou do toho února což je prosinec leden únor pak už nastupuju na mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2952
18.10.19 15:23

@sprajtka a mate to vyreseny, rodicak si natahnete do unora a neco z toho pridani vytahnete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7556
18.10.19 15:32

Prodloužení rodičovského příspěvku ti nezajistí volno od zaměstnavatele, zaměstnavatele bys musela požádat o neplacené volno a není povinen ho poskytnout. Ale každopádně RP si roztáhnout můžeš a pokud navýšení schválí, aspoň z něj něco vybereš. Při RP můžeš chodit do práce i být případně na nemocenské.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.10.19 19:28

@Lendeš fakticky? Takže můžu jít na nemocenskou a zároveň prodloužit rodičovský příspěvek do toho března? To znamená že by mě drželi místo pac v nemoci jakoby nemůžou vyhodit a k tomu bych jetse pobirala těch 80? Teda něco z toho?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2952
18.10.19 19:43

@sprajtka Ano, můžete být na neschopence a pobírat k tomu RP. A místo vám musí držet a pak i během následující mateřské a rodičovské. A těch 80 opravdu pobírat nebudete, vyberete jen trochu z toho, podle toho, kolik budete mít nastavený měsíční příspěvek a přeruší se okamžitě, jak nastoupíte na mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama