Prodloužení smlouvy a zatajené těhotenství

Anonymní
20.2.21 21:24

Prodloužení smlouvy a zatajené těhotenství

Dobrý večer,

prosím o anonym, citlivé údaje.

Jsem na začátku těhotenství (5. týden), a ráda bych věděla, jak byste řešili následující situaci, či zda je (já myslím, že ano) právně v pořádku.

Pracuji jako učitelka ve škole, je to můj 2. rok. Nejprve jsem dostala smlouvu na 1 rok s tím, že mi ji měli automaticky prodloužit na dobu neurčitou. Když jsem o smlouvu touto dobou roku minulého žádala, bylo mi řečeno, že dostanu opět smlouvu jen na 1 rok (a to i přesto, že jsem si chtěla brát hypotéku, ze strany zaměstnavatele nezájem). V červnu mi končí, a na 90% opět dostanu smlouvu jen na 1 rok.

Žádné problémy se mnou nejsou, rodiče i děti mě mají rádi. Z jejich strany je to čistá vyčůranost, vidí mladou paní a ví, že je možné, že půjde na mateřskou. Tak mě to od nich zklamalo, že teď přemýšlím, že jim těhotenství zatajím a mezitím smlouvu podepíšu. Na mateřskou půjdu na konci srpna, kdybych jim to přiznala, smlouva by mi automaticky skončila datem platnosti (červen) a já bych neměla proplacené prázdniny…

Mohli by mě žalovat? Zákon podle všeho neukládá povinnost oznamovat těhotenství, ani žádnou lhůtu pro oznámení. Ještě přede mnou jedné slečně ve 3. měsíci smlouvu neprodloužili, prostě jsou to takoví zlouni.

Jak byste to řešili? :kytka:

Moc všem děkuji! :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2017
20.2.21 21:34

Hlasit nic pred podpisem smlouvy nemusis, zalovat te nemuzou. Ale smlouvu budes podepisovat v cervnu? To uz to na tobe muze byt i videt a domysli si to…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 21:36

@hani28

Nene, podepisovala jsem na začátku května, tak počítám, že to bude podobně. To ještě snad nic vidět nebude :-)

• Citovat
  • Nahlásit
19620
20.2.21 21:38

Já teď nvm, kolikrát ti můžou prodloužit smlouvu na určito. možná už by teď museli na neurčito.

Jinak oznamovat to samozřejmě nemusíš. Otázka je, jestli to utajíš. A pokud ano, jak se k tobě potom budou chovat. A nebo nebudeš mít nějaké zdravotní problémy. A druhá věc, pokud by ti zase dali jen smlouvu na rok, tak to pro tebe nic moc neřeší. Na mateřskou mít nárok budeš tak i tak. A prázdniny? Dostaneš podporu na úp. Případně nemocenská.

Ono teď si to můžeš plánovat, ale otázka je, co v tom červnu bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 21:42
@P4ja píše:
Já teď nvm, kolikrát ti můžou prodloužit smlouvu na určito. možná už by teď museli na neurčito.

Jinak oznamovat to samozřejmě nemusíš. Otázka je, jestli to utajíš. A pokud ano, jak se k tobě potom budou chovat. A nebo nebudeš mít nějaké zdravotní problémy. A druhá věc, pokud by ti zase dali jen smlouvu na rok, tak to pro tebe nic moc neřeší. Na mateřskou mít nárok budeš tak i tak. A prázdniny? Dostaneš podporu na úp. Případně nemocenská.

Ono teď si to můžeš plánovat, ale otázka je, co v tom červnu bude.

Jasne, ma to hodne promennych, spis jsem zvazovala tu pravni stranku. Ja pracuji na vedouci pozici, tak mam docela dost penez.. nechci na UP, protoze by to byla znacna financni ztrata, a to urcite nechce zadna nastavajici mamca. Jde mi ciste o ty prazdniny, preci jen jsou to dva plne platy, a co je doma, to se pocita.

Nemocenska by byla neco jineho, mam zivotko, ktere kryje 100% nahradu ve vysi platu.

• Citovat
  • Nahlásit
3238
20.2.21 21:43

Já čekala s oznámením až mi zvednou plat a pak další 2 týdny, aby to nevypadalo, že jsem čekala jen na to zvýšení, no hlasila jsem to ve 20. tydnu a myslím, že kdybych to neřekla, tak do 3-4 týdnu by to stejně poznala i sefova sama

Úplně si nemyslím, že zamaskuješ 6., 7., nebo 8. měsíc těhotenství

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 21:45
@welovefashion píše:
Já čekala s oznámením až mi zvednou plat a pak další 2 týdny, aby to nevypadalo, že jsem čekala jen na to zvýšení, no hlasila jsem to ve 20. tydnu a myslím, že kdybych to neřekla, tak do 3-4 týdnu by to stejně poznala i sefova samaÚplně si nemyslím, že zamaskuješ 6., 7., nebo 8. měsíc těhotenství

6.,7. ani 8. nemam v planu, jen 4. max 5. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
3238
20.2.21 21:50
@Anonymní píše:
6.,7. ani 8. nemam v planu, jen 4. max 5. :think:

Tak pokud nemáš 40 kg, tak to snad nějak půjde a vždycky můžeš říct, že jsi cekala na velký utz, abys věděla, že je vše v pořádku😉
Ze zákona opravdu nemáš žádnou lhůtu, kdy těhotenství nahlásit… Takže zkusit to můžeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 21:51
@welovefashion píše:
Tak pokud nemáš 40 kg, tak to snad nějak půjde a vždycky můžeš říct, že jsi cekala na velký utz, abys věděla, že je vše v pořádku😉
Ze zákona opravdu nemáš žádnou lhůtu, kdy těhotenství nahlásit… Takže zkusit to můžeš.

Jsem hubena, ale ne tolik. Moc dekuju, ze jsi napsala - urcite to vyzkousim :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 21:52

Žalovat te nemůžou. Smlouva na určito se může dát max 3× po sobě (vzdy ale na max 3 roky), jestli myslíš, že to utajis tak jim to neříkej. Jak oni k tobě tak ty k nim. Zvlášť, jestli se jedná o státní školu.

• Citovat
  • Nahlásit
884
20.2.21 21:53

Neříkala bych jim to. Jak se budou eventuálně chovat, to ti může být o prázdninách jedno, ten červen už nějak dojedeš. Po mateřské se budeš za x let stejně vracet na jiné pracoviště (reálně nebo obrazně řečeno),tak ti to může být taky jedno. Když jsou vyčůraní oni, můžeš být taky. Neměla bych výčitky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4606
20.2.21 22:03

Řešila jsem tohle s právníkem. A zatajeni je podvod a můžeš z toho mít problém. Jen kdybys neměla záznam o těhotenství nikde na gynde atd., tak by na tebe nemohli. Ale pokud budeš mít potvrzené těhotenství gynekologem, tak při podpisu smlouvy to zatajit nesmíš.
Ale tak nevím, zda li by to tvého zaměstnavatele tak naštvalo, že by to dotáhl až k případné žalobě.
Zkusím někde dohledat jak se to přesně nazývá a jaký zákon na to je.
Ale je pravda, že jsem to řešila pár let zpět. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19620
20.2.21 22:08
@Anonymní píše:
Jasne, ma to hodne promennych, spis jsem zvazovala tu pravni stranku. Ja pracuji na vedouci pozici, tak mam docela dost penez.. nechci na UP, protoze by to byla znacna financni ztrata, a to urcite nechce zadna nastavajici mamca. Jde mi ciste o ty prazdniny, preci jen jsou to dva plne platy, a co je doma, to se pocita.Nemocenska by byla neco jineho, mam zivotko, ktere kryje 100% nahradu ve vysi platu.

Tak si hlavně pořádně projdi to pojištění, abys potom nebyly zklamaná, že neplní. A jinak uvidíš, jak se to bude vyvíjet. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4606
20.2.21 22:09

Našla jsem tohle:
https://www.idnes.cz/…ry-zpravy_ba

Mail od právníka nemám. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 22:13
@Maja25 píše:
Našla jsem tohle:
https://www.idnes.cz/…ry-zpravy_baMail od právníka nemám. :nevim:

Zajimave, diky! Myslim, ze me se to netyka, protoze ja bych mela narok na materskou/nemocenskou uz tak. Zkusim mozna tu smlouvu trochu popohnat, abych to podepsala jeste pred 3. mesicem.

Mozna zvazim i poradu s pravnikem.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat