Prohlášení poplatníka daně (růžový papír)

Anonymní
30.12.20 22:35

Prohlášení poplatníka daně (růžový papír)

Dobrý den, omluvte jsem úplný laik, a potřebovala bych poradit. Dlouhodobě jsem byla zamestnana u jednoho zaměstnavatele a vždy růžový papír podepisovala v lednu (předpokládám roční zúčtování). Jenže u zaměstnavatele jsem v říjnu skončila. Následně jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem hned při nástupu vyplňovala růžové prohlášení. Jenže u zaměstnavatele jsem v prosinci skočila. Nyní bych od ledna měla nastoupit do nového zaměstnání, predpokladam, že tam opet při nástupu podepíší prohlášení. Ale vůbec nevím jak je to s tím ročním zúčtováním, to už pro mne také udělá nový zaměstnavatel i když u něj začnu pracovat až v roce 2021?? Prosím poradíte mi. Predem DĚKUJI.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
44364
30.12.20 23:07

Danove priznani si udelas sama, vyzadej si potvzeni o prijmu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.20 23:17

@matkabagristy mám i jinou možnost, než abych si ho udělala sama? Tohle je pro mne úplná španělská vesnice.

• Citovat
  • Nahlásit
44364
30.12.20 23:18
@Anonymní píše:
@matkabagristy mám i jinou možnost, než abych si ho udělala sama? Tohle je pro mne úplná španělská vesnice.

ucetni, znama, co se v tom vyzna..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34
30.12.20 23:18

Ano, moze to za teba vyplnit danovy poradca.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.12.20 23:23

@dve_mena a kde se se hledá? Respektive je treba se možné obrátit na finanční úřad nebo tak něco a tam si nechat poradit? Říkám nikdy jsem tohle neřešila.

• Citovat
  • Nahlásit
5952
30.12.20 23:27
@Anonymní píše:
@dve_mena a kde se se hledá? Respektive je treba se možné obrátit na finanční úřad nebo tak něco a tam si nechat poradit? Říkám nikdy jsem tohle neřešila.

Na idnesu jsou kazdy rok interaktivni formulare, dost blbovzdorne, v nich si to vypln, vytiskni a pripoj prilohy a odesli na financak. Danovy poradce si rekne minimalne o 1500 kc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17326
31.12.20 00:22

Může ti to udělat účetní v novém zaměstnání. U nás je to zvykem. Seženeš si potvrzení příjmů od každého zaměstnavatele v roce 2020 a domluvíš se v nové práci. Buď v klidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
31.12.20 00:59
@Anonymní píše:
Dobrý den, omluvte jsem úplný laik, a potřebovala bych poradit. Dlouhodobě jsem byla zamestnana u jednoho zaměstnavatele a vždy růžový papír podepisovala v lednu (předpokládám roční zúčtování). Jenže u zaměstnavatele jsem v říjnu skončila. Následně jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem hned při nástupu vyplňovala růžové prohlášení. Jenže u zaměstnavatele jsem v prosinci skočila. Nyní bych od ledna měla nastoupit do nového zaměstnání, predpokladam, že tam opet při nástupu podepíší prohlášení. Ale vůbec nevím jak je to s tím ročním zúčtováním, to už pro mne také udělá nový zaměstnavatel i když u něj začnu pracovat až v roce 2021?? Prosím poradíte mi. Predem DĚKUJI.

Jsem mzdová účetní. Povinnost zpracovat roční zúčtování daně za rok 2020 má tvůj poslední zaměstnavatel, kterého jsi měla v roce 2020, pokud mu do 15.2.2021 přineseš podepsanou a vyplněnou žádost o roční zúčtování záloh za rok 2020 a doložíš k tomu tiskopis Potvrzení o zdanitelných příjmech od svého prvního zaměstnavatele z roku 2020. Podívej se, jestli toto potvrzení o zd. příjmech od prvního zaměstnavatele už nemáš doma (zaměstnavatelé ho běžně při ukončeném zaměstnání vydávají spolu s dalšími výstupními dokumenty typu Evidenční list důchodového pojištění), a pokud ne, vyžádej si jej u tohoto prvního zaměstnavatele (má povinnost jej vystavit do deseti dní od doručení tvojí žádosti o jeho vystavení).
Tvoje roční zúčtování za rok 2020 rozhodně nemůže zpracovat tvůj nový zaměstnavatel, ke kterému jsi nastoupila až v roce 2021.
Předpokládám, že jsi kromě těchto příjmů od zaměstnavatelů v roce 2020 neměla žádný jiný příjem ani že tvůj hrubý příjem od těchto dvou zaměstnavatelů nepřekročil částku 1 672 080 Kč, v opačném případě bys (pravděpodobně, existuje řada výjimek) měla povinnost podat daňové přiznání na finanční úřad.

Níže posílám citaci zákona o daních z příjmů, který se týká tvého dotazu.

Zákon o daních z příjmů: § 38ch (1) Poplatník, který ve zdaňovacím období pobíral mzdu pouze od jednoho nebo od více plátců daně postupně včetně mezd zúčtovaných nebo vyplacených poplatníkovi těmito plátci dodatečně v době, kdy poplatník pro ně již nevykonával činnost, ze které plyne příjem ze závislé činnosti, a učinil u těchto plátců prohlášení k danipodle § 38k odst. 4 a 5, může požádat o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění posledního z uvedených plátců daně, a to nejpozději do 15. února po uplynutí zdaňovacího období. Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění neprovede plátce u poplatníka, který podá nebo je povinen podat přiznání k dani.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6469
31.12.20 08:31

Je to přesně jak píše @Radana111 . Roční zúčtování provede poslední zaměstnavatel v roce 2020, pokud ho o to požádáš a doložíš vše potřebné do 15.2.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.12.20 17:09

DĚKUJI MOC

Příspěvek upraven 01.01.21 v 19:50

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
1.1.21 19:49

@Radana111 @Hanula1212

Moc děkuji za rady.
Ještě se zeptám prosim:

U toho prvniho zaměstnavatele jsem v tomto roce byla zamestnana, ale byla jsem na rodičovské dovolené. Dostala jsem při ukonceni- potvrzení o zaměstnání zapoctový list, evidenční list důchod. pojisteni. Nic jiného nemám.

A je potřeba vyplnit nové růžové prohlaseni (kde získám) nebo pouze u posledního zaměstnavatele dovyplnit formulář, který jsem podepisovala při nástupu?

DĚKUJI MOC

• Citovat
  • Nahlásit
6469
1.1.21 20:05
@Anonymní píše:
@Radana111 @Hanula1212

Moc děkuji za rady.
Ještě se zeptám prosim:

U toho prvniho zaměstnavatele jsem v tomto roce byla zamestnana, ale byla jsem na rodičovské dovolené. Dostala jsem při ukonceni- potvrzení o zaměstnání zapoctový list, evidenční list důchod. pojisteni. Nic jiného nemám.

A je potřeba vyplnit nové růžové prohlaseni (kde získám) nebo pouze u posledního zaměstnavatele dovyplnit formulář, který jsem podepisovala při nástupu?

DĚKUJI MOC

Musíš si vyžádat potvrzení o příjmu, i když bude nulové. Co se týká prohlášení, záleží kterou verzi pro rok 2020 jsi podepsala. Pokud starou verzi, pak požádáš tak, že doplníš na tomto formuláři. Už několik let platí nový formulář, kde je prohlášení a žádost o zúčtování samostatně. Pak bys měla mít i samostatnou žádost. Toto je dle mě jednodušší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.1.21 20:27

@Hanula1212
Strašně moc děkuji.
Ještě poslední otázka prosim, moc se omlouvám.
Teď od 7.12 jsem nezaměstnaná, na úřad práce jsem se nehlásila. Je tato doba potřeba nějak dokládat? To samé mezi 2 zamestnanimi jsem měla pár dni „volno“?

Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
6469
2.1.21 10:03

Dokládat to nemusíš, v té žádosti prohlašuješ, že jsi neměla jiný příjem než ty, co dokládáš. Některé mzdovky chtějí mít i tak doloženo, že v chybějícím období žádný příjem nebyl. Ale měla by stačit jedna věta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat