Prohlídka a stery z cipku

2028
11.4.21 21:25

Prohlídka a stery z cipku

Mám takový dotaz, možná hloupý. Pravidelně 1× za rok chodím na preventivní prohlídku, stery z čípku dělá pan dr. Vždy vše ok. Nicméně chci se zeptat stery z čípku se dělají kvůli rakovině.. Poznají se v něm i HPV viry? Nebo co se tam vše testuje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4189
11.4.21 21:38

@kavulenka

HPV viry se nově mohou vyšetřovat - dříve se nedělaly vůbec. A žena toto vyšetření může mít 3× za život (asi je tím myšleno, že 3× je to hrazeno zdr. pojišťovnou). Čerstvá zkušenost - byla jsem tam tento týden.

Jinak se normálně dělá cytologie - tzn. laboratorně se vyšetří karcinom děložního čípku.
Při zánětu nebo podezření rozbor na přítomnost bakterií.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2028
11.4.21 21:44

No jsem teď objednaná na středu zas na preventivku tak mě to zajímalo… Takže jasný rakovinu, nebo podezření na rakovinu by že steru tedy poznali HPV virus tedy ne.. Ale zeptám se na něj..diky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1748
11.4.21 22:27

@kavulenka cytologie se dává na sklíčko (vesměs) a hpv do odběrového média. Cytologie zjistí změny, které virus HPV způsobil. Sama přítomnost viru HPV ještě nic neznamená. Záleží i jaký typ atd. Organismus si s přítomností viru může poradit a nemusí dojít k nádorovým změnám. Ta problematika je celkem složitá a některé státy mají prevenci rakoviny děložního čípku založenou právě na zjišťování přítomnosti HPV.
K čemu tu informaci potřebuješ?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2028
11.4.21 23:11

Jen mě to zajímalo, co vlastně výsledek steru z čípku ok znamená, respektive co tam přesně zkoumají. Slyšela jsem že od 35 je právě test na HPV hrazen pojišťovnou, což je můj věk aktuálně a teď jdu ve středu na preventivku takže jsem se na to chtěla zeptat dr.ale nebyt úplně neinformovana. Mám občas nějaké gynekologické problémy takže jsem právě uvažovala že bych si nechala HPV prověřit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6447
12.4.21 00:47

Můj gynekolog mi viry zjišťoval před třemi lety. Cytologie vždy v pořádku, ale tenkrát mi řekl, že je tam virus (ale jak o tom věděl… :nevim: ), ale že pro jistotu zjistí jaký typ. A pak mi jen sdělil, že je to v pořádku, že nepatří mezi nebezpečné ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat