Prokazatelná prospěšnost kojení

CokeLady
4.4.16 20:02

Prokazatelná prospěšnost kojení

Dobrý večer,

zakládám diskusi o kojení a doufám, že se to nezvrtne :D

Kojení se v posledních pár letech (desetiletích) dost řeší, o jeho vhodnosti jako jídla pro novorozence a kojence není pochyb, umělá kojenecká mléka budou vždy jen náhražky.

Nejsem si však jistá tou prokazatelností, jak moc je to hyper-super, nepodařilo se mi najít nějaké konkrétní studie, které by porovnávaly různou nemocnost nebo celkově dopad na kvalitu života ne/kojených dětí. Vždy jen nějaký článek, který napíše „prospěšnost kojení byla dokázána, podle studií kojení děti tolik netrpí "doplň nemoc“…" ale celkově ty studie nebo věrohodná čísla jsem nenašla.

Je hodně známá stále ta cesta „spokojená máma, spokojené dítě, dej sunar a máš klid ty i dítě“, ale já jsem se teď setkala s druhou stranou takového toho echt-kontaktního rodičovství a něco mi přijde nesmyslné, něco trochu děsivé že to někdo může říkat. Tyhle ty echt pro-kojící maminky prosazují samostatné odstavení, které prý přirozeně přichází někdy okolo 3-4 roku dítěte. Odstavíli-se dítě dřív, není do odstravení, ale bojkot, který má matka překonat. Samozřejmě dudlík je zapovězen, protože kojení není jen o jídle, ale i o kontaktu mláděte s mámou, takže kojit klidně celý den (nevím, zda tím pak netrpí jejich prsa, ale negativní věci nepíší), to samé nějaká zastupitelnost matky, protože mládě patří několik let k matce a alternativní příjem byť odsátého mléka kazí techniky. Další věcí je tandemové kojení - podle mě prostě příroda nepočítala s tím, že by samice kojila souběžně mláďata z několika vrhů, zde právě padl názor, že každé dítě zvlášť skrz komunikace slinamu o prs „požádá“ o mléko přímo pro jeho vývoj. Lze tedy pak tandemově jak školkovému dítěti, tak novorozenci dopřát „mléko na míru“, neboť podle toho čí sliny jsou, podle toho prs mléko vydá (tenhle názor mně osobně přijde jako typické mléko na mozku). Dále, že právě ta věta o spokojené mámě je jen výmluva lenosti pro sobecké matky, které nejsou schopny obětovat svoji pohodlnost pro blaho mláděte.

Zajímala by mě ta prospěšnost kojení a celkově mateřského mléka při kojení třeba delším než 1-1,5 roku, což mě subjektivně přijde takový strop, kdy by už dítě v ideálním případě mělo plně jíst běžné jídlo.

Ani bych tak nechtěla diskutovat, zda a jak dlouho jste která kojila, ale spíš z racionálního hlediska, jak pohlížíte na tu proklamovanou prospěšnost. Podle mě se to zase někde zfanatizovalo - a to tedy oběma směry a vznikají kvůli tomu třenice a označení zda někdo je nebo není správná máma podle kojení.

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

JayLee
4.4.16 20:15

@CokeLady nekojila jsem ani jedno dite nenechala jsem si spustit laktaci resp malou tak tyden a malého vůbec a mam dceru 7 let a syna 2,5 roku a teprve před par dny mi marodili s chripkou jinak vůbec nevedeli co to je marozeni nebo atb a to jsou oba dva od 1,5 roka v jesličkách takze imunita vic nez dobra. Do roka měli oba dva UM pak jsem jim ho utípla a ¨kdybych nekdy planovala treti tak bych zase nekojila pro me je Um tezka pohoda a po všech strankach jednak ho nakrmi kdokoliv, jednak na me dite nei zavise, jednak vim co do sebe v Um dostava jaky vitaminy minerály atd a pribejva jak ma ;)

• Citovat
  • Upravit
1512
4.4.16 20:23

Já jsem takovej průměr. Kojení tak do cca roka dítětě mi přijde tak akorát. Prospěšné je to určitě, ale hlavně je to přirozené, těch umělých náhražek se děti nají ještě dost. Kojení do 4 let mi přijde divný, stejně tak, že se máma nepokusí svoje dítě ani nakojit a dá rovnou UM, to mi taky přijde uhozený(kromě zdravotních důvodů samozřejmě).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1804
4.4.16 20:25

@CokeLady : V podstate s tebou hodne souhlasim, hlavne v tom, ze se cela vec strasne zfanatizovala. Kojeni urcite prospesny je, urcite by se nasly i ty studie (vzhledem k tomu, jak komerce svetem vladne, pochybuju, ze by se bez serioznich argumentu prumysl UM vzdal casti trhu), ale prijde mi, ze nektery „hyperkontaktni“ matky zenou veci do extremu a casto si spis hoji vlastni strach z toho, ze jim dite vyroste a stane se samostatnou bytosti. Moje deti se odstavily samy obe okolo devateho mesice, samozrejme jsem slysela, ze je to bojkot, ale pro me to bylo proste prirozeny a dobry. Svagrova kojila obe deti do dvou let, obe odstavovala, kdyz se rozhodla ona, a obe deti pak smutnily a ukazovaly jasny priznaky toho, ze se citi opusteny. Mozna to mela vydrzet do tech tri, ctyr let ;).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
571
4.4.16 20:26

V knize Doba jedová 2 (autoři Strunecká a Patočka) je o kojení jedna kapitola s odkazy na zdroje. Většinou odkazují na jiné publikace, ne na konkrétní studie. Ale vzhledem k tomu, že čerpají z takových zdrojů jako např. materiály WHO tak by se tomu asi dalo věřit. Jinak právě WHO vydala „Evidence on long-term effects of breastfeeding“, takže pokud chceš dohledat ty studie tak tady určitě uspěješ.
Jinak za mě: je jedno jestli má člověk na mozku mlíko nebo nutrilon, pokud jedna máma označí druhou mámu za špatnou ať už proto, že kojí moc nebo že kojí málo, tak je to každopádně k. áva. Špatná máma je ta, co se o dítě nestará. Kojení či nekojení je každého věc, v tomhle prostě rozhoduje za dítě máma, stejně jako v milionu jiných věcí, které nějak ovlivní budoucnost toho dítěte. Zkrátka moje dítě, moje zodpovědnost. Je na každé z nás, aby se rozhodla za sebe i za dítě jestli dá prckovi Nutrilon a spokojenou mámu nebo MM a vynervovanou trosku (to je jen příklad, samozřejmě existují i opačné kombinace).
Jo a osobně kojím 15 měsíční a ačkoliv už mě to s.re tak jsem zatím moc měkká na odstavení :D
Edit: jo a dudlík má od malička a když jí někdo hlídal tak pila normálně z lahve. Teď když ji někdo hlídá tak je prostě bez mlíka dokud se máma nevrátí. A nikdy jsme neměli problém. Takže se dá kojit relativně dlouho bez přehnaně kontaktního rodičovství.

Příspěvek upraven 04.04.16 v 20:38

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13736
4.4.16 20:27

Zrovna přemýšlím nad tím, že bych s kojením sekla..celý den se kroutí a řve a já přemýšlím, kde jsem udělala dietní chybu..nevím, jestli to za tu bolest stojí.. :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
55605
4.4.16 20:27

Kojila jsem plně do 7 měsíců…pak částečně do roka, sám se odstavil…
A první laryngitida ve 3 měsících, do 5 let jich měl nepočítaně
do toho průdušky, bronchitidy a kašle všeho druhu
Přitom to nebyl žádnej drobek, v půl roce měl skoro 10 kilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6752
4.4.16 20:28

Já kojená nebyla a do teď nebývám nemocná. Syn to samé, je zdravý jako řípa. Známá kojila asi tři roky a děti mají astma a imunitu na nic. Takže asi tak… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4920
4.4.16 20:30

@CokeLady Já s prospěšností kojení souhlasím, moje dvě děti dlouho kojené, absolutně zdarvé. Jedné už je 18let a nemoci které v dětsví prodělala dokážu spočítat na prstech jedné ruky…malinké je 19měsíců, stále kojená, nvíme co je rýma, žádné nemoci nic… Mě i naše pediatra s dlouholetou praxí říkala, že kojené děti jsou méně nemocné, nebo mají mírnější průběh, často chodí jen na prevenci a očkování. To, že budu dlouho kojit jsem nijak neplánovala, přišlo to přirozeně samo, prostě moje děti ač každá má jiného otce a je mezi nimi velký věkový rozdíl, jsou v tomhle stejné, kojo závisláci…zavedení příkrmů problém, pití z flašky nemožné, dudlík neexistuje a to jsme vyskoušely snad 2O :lol: a když vidím jak si malá u toho lebedí, tak nemám potřebu jí kojení brát, nechávám tomu více méně volný průběh :) myslim, že jakýkoli přírodní produkt je lepší než uměle vyrobený ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20241
4.4.16 20:30

@CokeLady Já kojila 10 měsíců (pak nechtěl) a 11 (tam jsem ji řízeně, nenásilně ke vzájemné spokojenosti postupně převedla na UM).
Kojení dětí starších než rok shledávám opravdu přínosné např. u nejedlíků, alergických dětí (ušetří se za speciální mlíka), pokud dítě chytně nějakou blitkostračku, případně jako noční uklidňovadlo při růstu zubů nebo u nějak vyloženě kontaktních či úzkostných dětí.
Co mám kamarádky, které kojily víc jak rok, tak mi říkaly, že už to tam po tom roce/roce a čtvrt nebylo o jídle. A pro mě je kojení hlavně o tom nakrmit dítě, mít na prsu dumlající batole, co umí kousat řízek, prostě netoužím. Mazlit se s ním můžu i jinými způsoby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31695
4.4.16 20:31

Tak praktikuju všechno to děsivý, kojení několik let do samoodstavu, tandemy, od mimina se nehnu na víc jak pár metrů, ale dělám to, protože cítím, že pro mě a moje děti je to ideální. jako jestli je to opravdu o několik levlů lepší, než UM, to je asi silně individuální, je hodně dětí na UM se super imunitou, a hodně věčně nemocných dlouho kojených. Moji dlouhodobě kojení jsou s imunitou tak průměr, atb už měli všichni, 6 letý 3 krát, 4 letý a 15m jednou…ale obecně u nich nemoce mají dost rychlý průběh. těžko říct, jestli UM by na tom byli hůř.
a jo je to oboustranně zbytečně zfanatizovaný, každej, ať si to dělá jak chce, kojený i nekojný dti se dospělosti dožijí ve zdraví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35635
4.4.16 20:32

@CokeLady souhlasim s tebou nejspis i v tom nevyrcenem. studie neznam, osobne ani tu, ktera zjistila, ze kojeni matkou alergickou vice nez rok diteti skodi. osobni zkusenosti snad kazdeho je, ze kojeni vliv na nemocnost nema. v kazdem pripade je blbost, ze by kojeni chranilo pred akutni infekci tim, ze matka stihne vyrobit protilatky driv, nez se dite nakazit - musela by se nakazi o nekolik dni driv, nez dite, asi v praci, kam chodi bez nej? :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.4.16 20:43

POdle mě prokazatelnost prospěšnosti kojení dokázat nelze - ty by se muselo to samé dítě v tom samém věku kojit a pak být na UM a pak zkoumat vliv-což jaksi není možné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35635
4.4.16 20:47
@Adinka_2012 píše:
POdle mě prokazatelnost prospěšnosti kojení dokázat nelze - ty by se muselo to samé dítě v tom samém věku kojit a pak být na UM a pak zkoumat vliv-což jaksi není možné.

na velkých vzorcích by to šlo, lze statisticky prokázat i naprosto bezvýznamné vlivy. je otázka, zda se to dělalo (nebo si to jen přírodoženy myslej a protože se jim to zdá logické, tak to i tvrděj), nebo, pokud se to dělalo, zda vyšlo něco statisticky významného.
Znáš často opakované tvrzení, že alergie jsou z nadměrné hygieny? Četla jsem studii, klterá se zabývala tím, zda je pro dítě s rizikem alergie lepší žít na statku, nebo ve sterilním paneláku. A výsledek - jedny veliké rozpaky, doporučení žádné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1332
4.4.16 20:50

Nevim, jak je to s prokazatelnosti, ale dcera byla nemocná dvakrát a to byla pokaždé jen rýma, jsou ji dva roky a stále kojim. I když už jsem se pokoušela přestat, ale její záchvat nepříčetnosti, když ji nedam, je natolik intenzivní, že na to nemám sílu. Kontaktní matkou jsem se spíš stala, než že bych to tak chtěla :-) dcera to prostě vyzadovala už od miminka. Takže asi pockam do samoodstavu a asi se i dockam toho tandemu nebo fakt nevím :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama