Pronájem bytu - investice - rady

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
lucie.krajcarova
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 88 inzerátů 12.03.19 12:21
pronájem bytu - investice - rady

Ahoj všichni, uvažuji, že si pořídím byt jako investici. Chtěla bych dát dohromady informace, jaký byl je vhodný, jaké vybavení, na co si dát pozor? nejvíc se samozřejmě hrozím neplacení nájemného. Takže jestli zde jsou nějací pronajímatelé, hodně mi tím pomůžete. Díky moc.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 12:23

Ja pronajimam 1 kk v Praze. V byte jsem nechala jen pracku, lednici a gauc, dve skrine a patrovou postel. Najemkyni mam skvelou a plati. Nevim co potrebujes za info?

Micaella22
Ukecaná baba ;) 1233 příspěvků 12.03.19 12:33

2kk. Velka skrin v loznici, postel, jidelni stul, zidle, lednice, pracka, tv stolek, gauc. Je to tam vkusne zarizeny. Pekna kuchyn, vybavena. Drevena podlaha. Dlazba. Do zadnyho hnusu bych lidi nedala, abych z toho rejzovala penize. Na spatny najemniky jsem jeste nenarazila. Za 7 let tam mam druhe najemniky.

Nimie
Nadpozemská drbna 27808 příspěvků 12.03.19 12:45

@lucie.krajcarova a kde to chceš pronajímat? Kdy ho chceš pořizovat? Z čeho ho chceš pořizovat (hotovost, hypotéka, dědictví…)?

Jinak velikostně ideálně jedno - dvoupokoják. Čím blíž k MHD, vyšší patro (ale zas ne moc vysoko) a blíž k centru, tím líp. Nevybavené jsou běžně s koupelnou a kuchyní, max. třeba ještě pračka, případně vestavěné skříně. Vybavené dle toho jak uznáš za vhodné - pohovka, postel, stůl, komody… někdo pronajímá i s technikou (TV, PC, gril,…). Obě varianty jsou možné a obě mají své pro a proti.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 12:47

Záleží odkud jsi. Taky pronajímám byt v Praze. Tam je podle mě ideální dispozice tak 2kk nebo 2+1. S neplacením nájmu jsem se za x let nesetkala. Jde o to, že když ten byt dám k pronájmu, tak se za den ozve třeba 20 zájemců, takže si lze vybírat. Volila bych spíš byt po rekonstruci. A vybavený máme pračkou, kuchyň a pár skříněk.

lucie.krajcarova
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 88 inzerátů 12.03.19 12:51

holky, děkuju. nebude to ale v Praze, spíš Severočeský kraj, takže proto se ptám i na neplacení, co mít ve smlouvě?

Kokolina29
Stálice 100 příspěvků 12.03.19 12:58

Smlouvu bych probrala s právníkem, jsou to dobře investované peníze.

Nimie
Nadpozemská drbna 27808 příspěvků 12.03.19 12:58
@lucie.krajcarova píše:
holky, děkuju. nebude to ale v Praze, spíš Severočeský kraj, takže proto se ptám i na neplacení, co mít ve smlouvě?

Pak se rozhoduj spíš podle situace na trhu. Podívej se co u vás nabízí, za kolik a spočítej si to :) smlouvu na dobu určitou, kauci dopředu a zvážila bych jestli nekontaktovat právníka, aby ti nepřipravil smlouvu na míru podle toho jak to teda budeš vybavovat apod. případně můžeš žádat, aby nájemník měl třeba pojištění domácnosti apod.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 12:58

2kk, jen vestavnou skříň a kuchyň.

Poslední nájemnice byla cizinka s dítětem, tvářila se úžasně, nakonec po 2 letech neustálých stížností od sousedů se přestěhovala jinam dřív, než jsem jí stihla neprodloužit smlouvu.
Cizince už nechci. Mají jiný rytmus (v 21:30 ještě na hřišti), ne všichni sousedi jsou vždy v pohodě (pán z jiného bytu vyloženě vyvolával hádky protože si na samotnou ženskou prostě troufnul) , něco jako mytí oken nebo pořádný úklid neznala.

budeš platit daně (pokud si nebudeš odpočítávat byt v nákladech), mě to ročně vyjde na daních na 25000. Odečítat hypo ani úroky z ní u nás nejde.
Vyúčtovávej náklady na poplatky reálné a nemusíš si to dávat do daní jako nájemné a tak si je zvyšovat. Dávej si na stranu peníze na budoucí opravy. Budou potřeba.

nájemníci byt devastují - postupují různou rychlostí a intenzitou, ale je to tak. Takže počítej s pravidelnými návštěvami /kontrolními). dej si do smlouvy 2-3 nájmy kauci, v případě dlužného nájemného si dej 1měsíční výpovědní lhůtu a penále při neplacení/pokutu za neopuštění bytu do x dní vyčísli. Stanov si, že byt předají ve stavu, v jakém ho přebírali (uklizeno, vymalováno - nebo to strhni po dohodě z kauce). Do smlouvy stanov povinnost nájemníka pojistit se proti škodám způsobeným ostatním nájemníkům + pojištění domácnosti.

Pes bývá problém. 9 z 10ti psů jsou problematičtí (štěkání, pročůrání plovoucích podlah, poškrábané zdi, dveře) - ničí tvůj majetek, sousedi si stěžují.

Děti, mladí lidé - dělají hluk (zjisti si bojovnost sousedů).

Chce to mít žaludek a nebýt moc měkká, jinak s tebou budou zametat a nebudou platit (omlouvám se za pesimismus, ale lidi jsou fakt mrchy).

..víc mě teď nenapadá.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 13:05
@lucie.krajcarova píše:

Ve smlouvě můžeš mít, co chceš, stejně tě to od neplatiče neuchrání. Trochu pomůže kauce (běžná je ve výši 2 nájmů) a kontrola nájemce v registru dlužníků. Ale znám osobu, co dá kauci a pak rok a déle bydlí zdarma, než se jí podaří z bytu vykopat ven. :nevim:
Do smlouvy určitě doporučuji přidat poznámku, že kauci vrátíš až po prokázání, že dotyčný v bytě zrušil trvalý pobyt. Pokud nenarazíš na neplatiče, tak toto může být další problém, jelikož zrušení TP v nepřítomnosti je složité a na dlouho. Bohužel TP si nájemník může zařídit sám bez tvého vědomí, stačí mu smlouva o nájmu.

Heinich
Závislačka 3280 příspěvků 12.03.19 13:05
procentní výdělek

Mimo Prahu lze čekat větší procentuelní výdělek (vzhledem k ceně bytů)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 13:10
@Nimie píše:
Pak se rozhoduj spíš podle situace na trhu. Podívej se co u vás nabízí, za kolik a spočítej si to :) smlouvu na dobu určitou, kauci dopředu a zvážila bych jestli nekontaktovat právníka, aby ti nepřipravil smlouvu na míru podle toho jak to teda budeš vybavovat apod. případně můžeš žádat, aby nájemník měl třeba pojištění domácnosti apod.

Ideálně i s vysokou hmotnou zodpovědností, protože když vypálí dům, tak to pár korun nebude. Mně se podařilo sehnat od Kooperativy pojištění, které jsem založila já, ale pojištěný je byt a lidé v něm a to i s hmotkou.

Janli
Echt Kelišová 8158 příspěvků 12.03.19 13:12

Nedělej to. Teď jsou nemovitosti na vrcholu cen, za pár let se očekává propad. Kupovat teď byt jako investici, je nesmysl. Neplacení nájemného si neohlídáš a pokud se ti nájemník šprajcne, nedostaneš ho bez soudního rozhodnutí z bytu ani za rok a celou dobu za něj budeš platit inkaso. Podnikáme v tomhle oboru už pár let, ale laikovi to fakt nedoporučuju. Rozhodně ne pořizování bytu v této době. Koupíš byt za milion a půl a za pár let ti spadne i o třetinu ceny. Byty na investici se kupují v době krize, teď je výhodný tak maximálně prodávat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.19 13:13
@Heinich píše:
Mimo Prahu lze čekat větší procentuelní výdělek (vzhledem k ceně bytů)

Zas v Severních Čechách je větší pravděpodobnost neplatiče a ztráty zaměstnání nájemníka, kterážto z něho neplatiče udělá :nevim:

Nimie
Nadpozemská drbna 27808 příspěvků 12.03.19 13:15
@Heinich píše:
Mimo Prahu lze čekat větší procentuelní výdělek (vzhledem k ceně bytů)

Teď je drahé všechno, nejen Praha ;)

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama