Pronájem bytu právnické osobě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
bonika69
Stálice 88 příspěvků 29.07.18 18:19
Pronájem bytu právnické osobě

Holky, mám dotaz. Ráda bych jako fyzická osoba koupila bytovou jednotku a pronajímala své vlastní firmě (s. r.o.) jako provozovnu - kanceláře. Hledala jsem na netu a dostala několik zcela protichůdných odpovědí. Nevíte, jak to vlastně je? Díky moc.

Reakce:
ivašot.
Kelišová 6872 příspěvků 29.07.18 18:41

jde to, jediné co je třeba ohlídat je to, aby nájemné odpovídalo cenám obvyklým. Finančák by to jinak mohl napadnout.

bonika69
Stálice 88 příspěvků 29.07.18 18:51

Díky moc, já jsem právě našla, že podle nového OZ nemůžu byt pronajmout právnické osobě. Je zvláštní, že ta bytová jednotka už jako kanceláře sloužila, ale v katastru je zapsaná jako byt. Tak abych nějak nenarazila.

eumedon
Extra třída :D 13973 příspěvků 29.07.18 19:31
@bonika69 píše:
Díky moc, já jsem právě našla, že podle nového OZ nemůžu byt pronajmout právnické osobě. Je zvláštní, že ta bytová jednotka už jako kanceláře sloužila, ale v katastru je zapsaná jako byt. Tak abych nějak nenarazila.

A kde jsi to našla? Kde je to v tom ObčZ?

Mohli bychom se podívat, jak je to myšleno a jestli jsi to správně pochopila.

ObčZ asi neobsahuje zákaz využívat prostor, zkolaudovaný jako byt jinak, než pro bytové účely. ObčZ je součástí soukromého práva a takový zákaz by nebyl součástí soukromého práva.

Zejména v závazkové části, v Hlavě II upravuje ObčZ smluvní typy.

Právnická osoba v něm nebude bydlet, tak jí ten prostor logicky nemůžeš pronajmout k bydlení podle ustanovení ObčZ o nájmu bytu. Právnická osoba nebude nájemcem bytu. Právnická osoba (s. r. o.) v něm bude podnikat, takže ty ten prostor, zkolaudovaný jako byt, nebudeš pronajímat tomu s. r. o. podle ustanovení ObčZ o nájmu bytu (čili to s. r. o. nebude chráněno jako nájemce bytu), ale podle ustanovení o nájmu nebytových prostor.

Můžeš se dostat do konfliktu např. se stavebním zákonem či živnostenským, pokud tam to s. r. o. bude provozovat činnost, která není slučitelná s tou kolaudací. třeba skladovat výbušniny, hořlaviny, jedy, provozovat něco, co dělá hluk či vibrace, opravovat auta. Kadeřnictví nebo kancelář myslím není nic proti ničemu.

bonika69
Stálice 88 příspěvků 29.07.18 19:56

Díky, asi motám dohromady víc věcí, nejsem právník a internet taky nepomohl. Mě právě zmátlo, že nemovitost je inzerovaná jako komerční a přitom je to zapsané jako bytová jednotka. Pokud bych to kupovala, je dobré si dopředu vyžádat souhlas ostatních vlastníků s umístěním provozovny, nebo je to zbytečné. A mohu teda bez obav u bytu uzavřít smlouvu o nájmu nebytových prostor?

eumedon
Extra třída :D 13973 příspěvků 29.07.18 20:04
@bonika69 píše:
Díky, asi motám dohromady víc věcí, nejsem právník a internet taky nepomohl. Mě právě zmátlo, že nemovitost je inzerovaná jako komerční a přitom je to zapsané jako bytová jednotka. Pokud bych to kupovala, je dobré si dopředu vyžádat souhlas ostatních vlastníků s umístěním provozovny, nebo je to zbytečné.

Tak to nevím, to se radši zeptej správce Záleží asi na tom, co to má být. K hospodě 4. cenové skupiny či bordýlku se asi postaví jinak, než ke kanceláři nebo kadeřnictví.

@bonika69 píše:
A mohu teda bez obav u bytu uzavřít smlouvu o nájmu nebytových prostor?

Jak jsem psal: ObčZ to nezakazuje, žádný zákon o ochraně bytového fondu, který by to zakazoval bohudík už není, tak dalece jsme se před rok 1989 zase nevrátili. Takže problém v tom, že byt bude jeho majitel používat jinak, než byt, nebude.

Jde jen o to, aby to užívání nijak neohrožovalo ani neobtěžovalo ostatní. Kancelář není ten případ.

Jo, a teď jsem si ještě uvědomil, že problém by mohl nastat při rozúčtování služeb. Takže bych to probral se správce SVJ a s předsedou nebo co tam mají. Ono je něco jiného podnikat v samostatně stojícím domě (i když zkolaudovaném jako bytový dům) a něco jiného v paneláku nebo činžáku, kde se některé náklady rozúčtovávají podle počtu bydlících osob, a tak. Představ si třeba, že k tobě budou zákazníci jezdit výtahem a spotřeba výtahu a jeho vytížení vzroste na dvojnásobek.

bonika69
Stálice 88 příspěvků 29.07.18 20:10

Díky, ten byt prodává advokátka, tak člověk musí být trošku paranoidní. Na druhou stranu tam právě své podnikání měla, je to i postavené jako kanceláře. No, klienti mi tam budou chodit, takže zátěž to je. A pro můj klid, převést to ještě před prodejem jako nebytový prostor je dobrý nápad, nebo totální zhovadilost.

eumedon
Extra třída :D 13973 příspěvků 29.07.18 20:11

Tady jsem na to téma pro tebe něco našel.

eumedon
Extra třída :D 13973 příspěvků 29.07.18 20:14

Resp. zkus gůglit „SVJ a kanceláře v bytě“

bonika69
Stálice 88 příspěvků 29.07.18 20:16

Tak nějak jsem pochopila, že on tam i bydlí. já bych tam nebydlela, celá bytová jednotka by sloužila jako kanceláře i pro mé zaměstnance.

eumedon
Extra třída :D 13973 příspěvků 29.07.18 20:22
eumedon
Extra třída :D 13973 příspěvků 29.07.18 20:25

https://www.epravo.cz/…u-94536.html

Cituji: Ve vztahu ke změně účelu užívání stavby dle stavebního zákona musím zmínit rovněž důležité ustanovení § 1208 písm. f bodu 2 občanského zákoníku, dle kterého do působnosti shromáždění vlastníků jednotek patří též rozhodování o změně účelu užívání domu nebo bytu.

bonika69
Stálice 88 příspěvků 29.07.18 20:35

Právě ten druhý odkaz je nejlepší. Takže asi ať to před prodejem převede jako nebytový prostor a pak jít do koupě, jinak je to dost rizikové, chápu to dobře?

eumedon
Extra třída :D 13973 příspěvků 29.07.18 20:37
@bonika69 píše:
Právě ten druhý odkaz je nejlepší. Takže asi ať to před prodejem převede jako nebytový prostor a pak jít do koupě, jinak je to dost rizikové, chápu to dobře?

Ano, je riziko, že koupíš byt a shromáždění vlastníků jednotek ti neodsouhlasí změnu užívání. Čili si pak nebudeš moct u vchodových dveří vyvěsit cedulku, že tam máš sídlo či kancelář.

bonika69
Stálice 88 příspěvků 29.07.18 20:39

díky moc

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Na mě útočil taky! Ozvala se pumpařka, na kterou měl David Š. mířit pistolí

Je podezřelý z vraždy pumpařky Jany (†58), on sám ale tvrdí, že nejenže... číst dále >

Lascivní pohyby, vyzývavé oblečení a postava dvacítky: Šinkorová všem vyrazila dech

Herečka Daniela Šinkorová (46) dokáže dost překvapit. I když za chvíli oslaví... číst dále >

Články z Ona Dnes

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >