Pronájem bytu za náklady: jak s daněmi?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.02.17 20:06
Pronájem bytu za náklady: jak s daněmi?

Dobrý večer, prosím o radu někoho, kdo rozumí daním. Máme byt, který bychom rádi pronajali za náklady: jen abychom na něj nemuseli doplácet, vyělávat nechceme. Jak to funguje s daňovým přiznáním? Můžu si uplatit skutečné náklady (prostým odečtem výše inkasa od nájmu, takže vyjde kladná nula), nebo budu muset danit celou inkasovanou částku mínus 30 procent nákladů - tzn. že by nájem měl být cca o 10% vyšší (0,7 * 1,15 + 0,3 = 1,1), abych byla na nule (10% daň a 100% náklady)? Díky moc za radu, a omlouvám se za anonym, ale je to pro mě dost osobní téma.

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63350 příspěvků 3 inzeráty 21.02.17 20:11

No, můžeš použít oba způsoby, výbě je na tobě, akorát pozor na to, že u skutečných nákladů tam není možno uplatnit úplně všechno, co platíš. Podrobnosti ti neřeknu, ale problematický je třeba fond oprav.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.02.17 20:18

No ale ten já právě potřebuju, aby mi platili - je to většina těch nákladů :mrgreen: Není to právě málo, dělala se fasáda se zateplením a výtah… Kdyby byl byt prázdný, tak dám zálohy na elektřinu a plyn na nulu a netrápí mě to, ale takhle?

No třeba se najde někdo s bližší zkušeností.

Každopádně díky @j.a.n.i1

Hanula1212
Kelišová 5105 příspěvků 21.02.17 20:59

Pokud se dělala fasáda a výtah, zvyšuje toto zhodnocení cenu nemovitosti. Tzn. do výdajů vstoupí ve formě odpisů, nikoli tak, že platba do fondu oprav = výdaj.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2428 příspěvků 22.02.17 09:40

Platba do fondu oprav je dnem úhrady daňovým výdajem v případě, že byly peníze určeny na provozní výdaje. Pakliže byla část z nich určena na tech. zhodnocení, bude uplatňována jako daňový výdaj formou odpisů po dokončení zhodnocení.
SVJ vám však musí předložit přehled, k jakým účelům byly fin prostředky využity.

elpiska
Závislačka 2591 příspěvků 22.02.17 09:51

@Sojkka Technické zhodnocení a odpisy čeho? U SVJ přece není dům majetkem SVJ, ale „podílově“ jednotlivých vlastníků.

Janli
Kelišová 6037 příspěvků 9 inzerátů 22.02.17 10:02

Nevím, komu máš v plánu ten byt pronajímat, jestli rodině nebo kamarádům, ale pronajmout jej jen za náklady je finanční sebevražda. Přečti si tady diskuse o problémech s nájemníky. Nějaký nájem je potřeba. Nemusíš na něm vydělávat, ale pokryje ti náklady na případné opravy bytu nebo měsíce, kdy ti nájemník nezaplatí. Navíc tě přestane trápit placení daně, protože na ni budeš mít.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2428 příspěvků 22.02.17 12:08

@elpiska Technické zhodnocení společných částí domu.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze... číst dále >

Články z Expres.cz

Oscarový Michael Caine v českém filmu Jan Žižka. Jaký je jeho příběh?

Když byl ještě dítě, chodil často do kina, kde ho napadlo, že se stane... číst dále >

Vyhrál v Milionáři, do roka vraždil: „Donutila mě Hepnarová,“ vysvětloval lesní vrah Kalivoda

V roce 2004 byla soutěž „Chcete být milionářem?“ na vrcholu popularity.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >