Pronájem bytu zkušenosti

36
1.1.20 13:10

Pronájem bytu zkušenosti

Ahoj holky :mavam:, chystáme se s manželem pronajmout náš byt v Praze. Zatím nemáme žádné zkušenosti, nikdy jsme nic nepronajímali. O Vánocích jsem na toto téma navedla s příbuznými z Moravy, kteří už něco pronajímají a dostalo se mi docela děsivých historek 8o. Mám z toho ještě větší obavy než kdy dřív. Byt máme po rekonstrukci a bojím se, že nám ho někdo zničí :zed:. Neumím si představit jak potom budu škody z toho člověka tahat. Taky mě děsí, že přestane platit a my nic nezmůžeme :,(. Manžel mi říká, že zbytečně plaším a vidím to moc černě :roll: Jak to řešíte vy? Zase si říkám, že dneska pronajímá kde kdo, tak to nemůže být zase tak hrozné ne? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22071
1.1.20 13:17
@Kveta74 píše:
Ahoj holky :mavam:, chystáme se s manželem pronajmout náš byt v Praze. Zatím nemáme žádné zkušenosti, nikdy jsme nic nepronajímali. O Vánocích jsem na toto téma navedla s příbuznými z Moravy, kteří už něco pronajímají a dostalo se mi docela děsivých historek 8o. Mám z toho ještě větší obavy než kdy dřív. Byt máme po rekonstrukci a bojím se, že nám ho někdo zničí :zed:. Neumím si představit jak potom budu škody z toho člověka tahat. Taky mě děsí, že přestane platit a my nic nezmůžeme :,(. Manžel mi říká, že zbytečně plaším a vidím to moc černě :roll: Jak to řešíte vy? Zase si říkám, že dneska pronajímá kde kdo, tak to nemůže být zase tak hrozné ne? :nevim:
Řešila bych to kaucí a neubytovala bych tam jen tak někoho. Spíše přes známé, co je tak trochu doporučí.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
447
1.1.20 13:19

Sehnat slušného nájemníka je oříšek. Taky mám pár zkušeností a myslím, že tvoje obavy jsou na místě. Výhoda je dnes, že je o byty takový zájem, že si můžete vybírat. Takže dobře prověřovat, vybírat a snad budete mít štěstí. Ale i slušní nájemníci ti můžou v bytě nadělat paseku. Hold co není tvoje, o to není potřeba se moc starat. Nám třeba nechali splesnivet půl bytu, moc tam nebyli a netopili. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
198
1.1.20 13:22

Já pronajímala 5 let a nedávno jsem byt radši prodala. Vystřídalo se mi tam 5 nájemníků a jen dvě rodiny byly normální. Ostatní měli šílené dluhy na vodě a teplu a nemohla jsem to z nich dostat. Nejlepší je, když všechny energie jako elektrika, voda a teplo můžou být napsané přímo na toho nájemníka. Ale u nás na družstvu to nešlo.
První paní mi byt hrozně zdemolovala a nechala tam šílený nepořádek. Měla jsem od ní tehdy jen jeden nájem jako kauci. Po té zkušenosti jsem pak chtěla jako kauci tři nájmy. Kauce je nejdůležitější. Ale další rodina byt zase velice zútulnila.
Potom je také důležité aby nájemníci byli pojištění. Jedna rodina vytopila sousedy a i přesto, že jsem byt i domácnost měla pojištěnou, museli být pojištění hlavně ty nájemníci.
Kamarádka pronajímá byt a požaduje bezdlužnost.
Jak říkám po pěti letech jsem být radši prodala, protože když jsem vše secetla tak jsem byla spíše v mínusu než v plusu. :(

Příspěvek upraven 01.01.20 v 13:24

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26202
1.1.20 13:23
@Kveta74 píše:
Ahoj holky :mavam:, chystáme se s manželem pronajmout náš byt v Praze. Zatím nemáme žádné zkušenosti, nikdy jsme nic nepronajímali. O Vánocích jsem na toto téma navedla s příbuznými z Moravy, kteří už něco pronajímají a dostalo se mi docela děsivých historek 8o. Mám z toho ještě větší obavy než kdy dřív. Byt máme po rekonstrukci a bojím se, že nám ho někdo zničí :zed:. Neumím si představit jak potom budu škody z toho člověka tahat. Taky mě děsí, že přestane platit a my nic nezmůžeme :,(. Manžel mi říká, že zbytečně plaším a vidím to moc černě :roll: Jak to řešíte vy? Zase si říkám, že dneska pronajímá kde kdo, tak to nemůže být zase tak hrozné ne? :nevim:

Víš, jak se to říká. Kdo se bojí, s*re v síni :lol:

Všechno, co píšeš, se stát může. Ale taky tisíce lidí, včetně mě, pronajímají a ťuk ťuk.

V dnešní době si můžeš nájemníky vybírat, takže okamžitě vyhoď z výběru všechny, co nemají kauci, co si stanovíš, a nájem dopředu.

Lidi, co nemají žádné úspory, logicky mají sklony mít hluboko do kapsy. A co nezaplatí jako první? Ano, nájem. V baru jim na sekeru nenalejou. Ale ty je budeš muset nechat bydlet zadarmo několik měsíců.

Bohužel je to smutné, ale pokud chceš minimalizovat riziko, tak neber ani samoživitelky. Chlap jim nezaplatí alimenty a co nezaplatí ony jako první? Ano, nájem…

Pokud máš známé, prověř potenciální nájemníky kvůli exekucím. Pokud nemáš, no… I tak se dá ledacos najít na internetu.

Ideální nájemníci jsou podle mých zkušeností dva z venkova, pár, co chce zkusit štěstí v Praze.

Ani tak ti nikdo nezaručí, že platit budou. A že byt nezničí.

Tady si můžeš přečíst o exekuční dolžce: https://www.idnes.cz/…8_viteze_sov

My ji nemáme, všichni nájemníci už mají smlouvy dlouho a platí, takže se mi do toho nechce. Ale asi to není blný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1635
1.1.20 13:25

@Russet to je těžký, když dáš moc vysokou kauci tak spoustu lidí nema v hotovosti tolik peněz. Navíc si tím můžeš odradit spoustu normálních rodin co jen bohužel nemůžou dát tak vysokou částku. My to řešíme realitou, ti si ty lidi dokážou prověřit-kde pracuji, jestli nemají uvaleny exekuce apod. Každopádně 100% nájem ať dávají dopředu, a do smlouvy se dá s notářem napsat doložka že pokud neplatí nájem tak se nemusí čekat na rozhodnutí soudu a ty je můžeš vystěhovat hned. Ae stojí to nějaký prachy, ae určitě to stojí za to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22071
1.1.20 13:29
@89Luca píše:
@Russet to je těžký, když dáš moc vysokou kauci tak spoustu lidí nema v hotovosti tolik peněz. Navíc si tím můžeš odradit spoustu normálních rodin co jen bohužel nemůžou dát tak vysokou částku. My to řešíme realitou, ti si ty lidi dokážou prověřit-kde pracuji, jestli nemají uvaleny exekuce apod. Každopádně 100% nájem ať dávají dopředu, a do smlouvy se dá s notářem napsat doložka že pokud neplatí nájem tak se nemusí čekat na rozhodnutí soudu a ty je můžeš vystěhovat hned. Ae stojí to nějaký prachy, ae určitě to stojí za to.

Dobrá smlouva a kauce je určitě základ. Nebrat prvního, kdo si řekne. Odpadnou problémy s neplatiči a třeba hlučnými lidmi. Nikdy bych nepronajala kuřákům a lidem, co mají psa. Ať je to třeba nezákonné. Můj majetek bych ničit nechtěla. Pak je lepší byt fakt prodat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26202
1.1.20 13:33
@89Luca píše:
@Russet to je těžký, když dáš moc vysokou kauci tak spoustu lidí nema v hotovosti tolik peněz.

Ano, i proto tam majitelé tu kauci dávají :mrgreen:
Jak řekli v Simpsonových - Diskriminujeme cenou, jinak nesmíme :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
666
1.1.20 13:41

Pronajímáme kamarádce samoživitelce. Je hrozně skromná a má hodně hluboko do kapsy. Tchán měl s pronájmy celoživotně blbý zkušenosti. Ale v našem případě pobral důvody, bydlení jsme dostali od něj. S kamarádkou jsme se dohodli na energiích, ale pak nám to bylo blbý a bereme od ní příspěvek pětikilo na osobu na energie, což nevychází. Děláme to pro ní a nemáme problém doplatit. Je to taková charita. Její děcka jsou hrozně slušní a skromní. Člověka chytne za srdce, když je vidí.

K pronájmu. Můj brácha (řešila jsem to tady) se rozhodnul pronajímat. Měl smlouvu. Nájemník to chtěl na firmu. To nebyl problém. Poslední dva nájmy nezaplatil, ze dne na den se odstěhoval. Nájemník tam měl ve finále podle sousedů 7 lidí (příbuzní, sousedi?, těžko říct, je to fotr se dvěma děckama), měsíčně projeli 160 kubíků vody. Brácha nájemce kontaktoval - sliby, jak zaplatí. Pak to předal právníkovi, ten dal k soudu exekuční příkaz. Než se něco začalo řešit, nájemce dal firmu na člověka žijícího v Rusku, nedohledatelnýho. Za právníka vypláznul brácha jedenáctku, na energiích mu za dva měsíce projeli čtyřicítku - topení přímotopy není levná věc. Bordel neskutečnej. Aby dal bydlení do obyvatelnýho stavu, musel nakoupit spotřebiče, ty si odnesli, vyštukovat, vymalovat a opravit nábytek. Koupit nádobí- taky v nenávratnu. Byt už nepronajímá. Ten nájemce působil seriózně, byl úspěšnej, měl několik firem. Ze dne na den je dal na bílí koně a nazdar. Založil si nový. Brácha ostrouhal. Celkově co dostal a co musel zaplatit, tak je v minusu okolo 140 tis.
Je to složitý, tak ti přeju šťastnou ruku na nájemníka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23398
1.1.20 13:43

Být pronajimam asi 7 let a špatná zkušenost jedna, dobré 2. Šla bych určitě cestou bez realitky pokud na to máte čas. Dát na osobní pocit a chtít klidně výpis exekucí a minimálně jednu kauci. Že je být zrekonstruovaný je fajn, ale nesmíš k tomu mít moc vztah, prostě se to používáním zničí, nemysli si, že za pár let to bude stále jako nový nebo se k tomu ty lidi budou chovat hezky.
Já dostávala nájemníka z bytu jednou, neplatil. Našla mi ho realitka, věřila jsem jí a bohužel. Já jsem byla v zahraničí, takže jsem je neměla ho vidět, jinak bych jim byt nikdy nepronajala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26202
1.1.20 13:44

To, co píše @Hamouzka mi připomíná: Nikdy nepřistupuj na nějaké piškuntálie typu „napišme to na firmu“, „dejte mi po tvrzení pro sociálku, že už tady bydlím“, „Oficiálně to bude tak a tak, ale ve skutečnosti…“

Ne, nic takovýho. To vždycky smrdí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2185
1.1.20 13:48

Taky pronajímám. Na rozdíl od tuším prvního komentáře nedoporučuju přes známé. Z toho koukají jenom problémy - to ti známí pak za tebou budou chodit, když ten jejich známý /nájemník/ nebude platit, jakej je chudák, a že to a tamto,,,ten nájemník bude mít taky takový divný pocit, jakože je přes známé a tak je vlastně taky kamoš.

Takže určitě kauci, vodu a elektřinu mají nájemníci psanou na sebe, smlouva vždy na dobu určitou, pak klidně prodlužovat. Ostatně tohle už je dneska běžné, mám to tak i já na bytě.

Lustruju si je v insolvenčním rejstříku. Mám pár známých okolo, co žádají o insolvenci, ale přitom dělají další dluhy na nájemném,,,blázni. No jsou to lidé nepoučitelní. Ale já díky nim poučení mám, za což jim děkuju.

Není to asi tak dramatický, jak to vyznívá, ale o štěstí to dost je. Tak vám ho přeju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
666
1.1.20 13:49

Jinak moje děcka mají každej byt a ten pronajímáme (Praha 1). Nevybavenej, nájemci platí symbolicky 6 tis. na ruku a energie maj na sebe. Funguje to. Peníze jdou děckám na spoření. Cena je podseknutá, ale taky nájemci úplně úžasní a fakt si toho váží. Pořád se ptaj, jestli je to možný dlouhodobě. My to máme, dokud děcka budou studovat a to je fakt dlouho. Drobný opravy si dělaj sami. Jako aby nás volali kvůli prasklý žárovce nebo protíkajícímu záchodu, nepřipadá v úvahu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.1.20 13:50

Tvé obavy jsou na místě. Zážitků mám spousty. Rodina pronajímala byt a o podnájem se hlásili zájemci s mnoha exekucemi,… pak byt pronajmuli na první pohled slušné pracující rodině s většími dětmi. Ale platili se zpožděním nebo až na upozornění, byt dost poničili, takže po roce bydlení investice do původní nápravy stála skoro to, co byl podnájem. Zvláště, pokud máte byt po rekonstrukci, bych s bála. Cizí člověk se nikdy nebude k věcem chovat tak jakoby to byly jeho věci…Kauce a „proklepnutí“ zájemců stran exekucí a pod. může odfiltrovat část problematických zájemců…

• Nahlásit
  • Citovat
2288
1.1.20 13:54

Od toho je smlouva a kauce. Kazdymu neco obcas spadne na zem atd, tak z toho vytezis prachu dost, aby sis to pak zrekonstruovala, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama