Reklama

Pronájem, hypotéka, půjčka od rodičů

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Plavuše
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 18.01.17 14:33
Pronájem, hypotéka, půjčka od rodičů

Ahoj všem, ráda bych se poradila o následující věci. S přítelem spolu zatím nebydlíme, ale v nejbližších měsících (nebo spíše týdnech) se plánujeme sestěhovat. Začali jsme to samozřejmě řešit zdánlivě nejschůdnější cestou, tedy pronájmem. Byli jsme se podívat už na x bytů, ale je to celkem bída, proto přemýšlíme i o dalších variantách.

1. První je pokračovat s hledáním pronájmu (stejně nám na minimálně nějakou dobu nic jiného nezbude). Co mě ale štve, je současná cena těchto bytů. V Praze ve slušné lokalitě (oba bydlíme skoro v centru a nikam na okraj se nám stěhovat nechce a už vůbec ne do paneláku či na sídliště) je 18 - 25k měsíčně jen to hvízdne za malý byt. Vybavovat si ho podle vlastních představ se taky finančně moc nevyplatí, když je smlouva jen na rok a pak kdo ví, co bude, případně rodina, takže v takto malém bytě bychom nezůstali.
  1. Hypotéka. Nějaká peníze bokem by se našly nebo jiné nemovitosti do zástavy. Nevím, jak to přesně funguje, zatím jsem se po tom až tak nepídila. Samozřejmě nejsme manželé, radši bych si případnou hypotéku vzala jen na sebe a partner by mi přispíval jakoby formou „nájmu“, nevím, jestli se vyjadřuji dobře. Čistého máme kolem 50 - 60k měsíčně dohromady s tím, že jsme oba čerstvě po škole, takže předpokládám, že to do budoucna ještě výrazně poroste. Lepší si platit na vlastní, ale zadlužit se na „celý život“ je taky na prd.
  1. Půjčka od rodičů. No to sem dávám spíš pro úplnost, protože to asi bohužel nehrozí. Přítelovi rodiče jsou na tom finančně dobře. Mají našetřeno podle přítele 80 milionů (podnikají a vede se jim dobře), které jim jen tak ladem někde leží. Někdy si přijdu jak zlatokopka, ale požádala jsem přítele, aby jim navrhl, že mu koupí byt (byt by byl jeho, já osobně s tím problém nemám, mám kam jít, kdyby se něco stalo). To odmítli, nechtějí asi, aby se natrvalo přesídlil do Prahy. Tak jsem mu navrhla půjčku, kterou bychom jim spláceli formou hypotéky, pořád mi přijde lepší být zadlužen v rodině než u banky. To zatím nevím, jak dopadne, a nevím, jak by měl rodičům normálně lidsky vysvětlit, že byt je celkem dobrá investice, nutit je k tomu samozřejmě nemůže.

Určitě stejně nakonec budeme muset začít u pronájmu a pak nám nejspíš nezbude než hypotéka. Měl jste to někdo podobně? V kolika letech jste se takto zadlužili?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Reakce:

Any11 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.17 14:39

Ja bych si teda rozhodne nebrala hypoteku s nekym, s kym jsem nikdy nebydlela. Proste bych zacala pronajmem a pak jsme resili, co dal.

Netopirek
Echt Kelišová 7603 příspěvků 18.01.17 14:42

Tím, že jste bezdětní tak s vaším příjmem by jste hypotéku dostat měli.
Za mně lepší dlužit v bance než v rodině.

Plavuše
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 18.01.17 14:43
@Any11 píše:
Ja bych si teda rozhodne nebrala hypoteku s nekym, s kym jsem nikdy nebydlela. Proste bych zacala pronajmem a pak jsme resili, co dal.

Ano to je jasné, zatím to řeším opravdu předběžně. Hypotéka by přicházela v úvahu tak nejdřív za rok za dva a dost možná až po svatbě. Stejně bych si ale ráda vzala hypotéku jen sama ne sebe, ale to nevím, zda mám vůbec šanci získat. Disponibilních financí zase tolik nemám a nevím, zda stačí do zástavy jiné nemovitosti, jak jsem psala. Zatím je vše v rovině úvah.

radkka
Generální žvanilka 20310 příspěvků 18.01.17 14:44

Šla bych do nájmu a po alespoň roce společného bydlení bych teprve začala řešit společnou hypotéku ;)

Premek_Orac
Závislačka 4204 příspěvků 18.01.17 14:44

Nejlepší by bylo, kdyby si přítel vzal půjčku od rodičů, koupil si svůj byt a tam jste si zkusili spolu bydlet.
Dnes v době nulových úroků v bankách budou rodiče rádi, že myjí peníze uloženy v nemovitosti syna.
Pokud by to nešlo, doporučil bych vám najít si to nájemní bydlení, třeba skromnější, klidně 1kk. Nejde přeci o to mít hned top yt, jde o to, že chcete být spolu. A věř mi, že skromnost a malý prostor vám ve vztahu pomůže, prověří jej rychleji.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19318 příspěvků 18.01.17 14:44

@Any11 souhlas, brát si hypotéku s někým, s kým ani nevím, jestli přežiju první týden ve společné domácnosti je nerozum.
Já osobně bych začala jako spousta mladých, malý podnájem, nějaký startovací byt, zařízení přemýšlet jen tak, aby bylo možné to pak bez problémů převést do nového bydlení (žádné stavební úpravy nebo vestavěné skříně). Třeba už za půl roku zjistíte, že je to ono a půjdete do hypotéky a nebude to naslepo, třeba naopak.

radkka
Generální žvanilka 20310 příspěvků 18.01.17 14:45
@Plavuše píše:
Ano to je jasné, zatím to řeším opravdu předběžně. Hypotéka by přicházela v úvahu tak nejdřív za rok za dva a dost možná až po svatbě. Stejně bych si ale ráda vzala hypotéku jen sama ne sebe, ale to nevím, zda mám vůbec šanci získat. Disponibilních financí zase tolik nemám a nevím, zda stačí do zástavy jiné nemovitosti, jak jsem psala. Zatím je vše v rovině úvah.

To pak záleží na hodnotě nemovitosti, kterou bys chtěla koupit (ne ceně), nicméně podmínky pro získání hypotéky se momentálně mění, takže kdo ví, jak to bude za rok nebo za dva.

Plavuše
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 18.01.17 14:51

Díky za ohlasy. K hypotéce… vše je samozřejmě zatím v rovinách úvah, ale já ráda plánuji dopředu :mrgreen: Určitě bych si ji nebrala s člověkem, se kterým třeba minimálně rok nebudu žít… spíše nevím, jestli mám vyčkávat na možnou půjčku od jeho rodičů (třeba by to nakonec klaplo, kdybychom čekali rodinu), nebo na nic nečekat a snažit se koupit byt sama, dokud jsou ještě relativně nízké úroky, které předpokládám porostou.

Paola21
Závislačka 3399 příspěvků 18.01.17 14:52

Určitě zkusit spolu nejdřív bydlet v nájmu, hypotéka je moc velký závazek na to, že jste ještě spolu nikdy nebydleli. Stačí alespoň ten rok a pak bych teprve řešila třeba tu hypotéku. Jinak nevím, proč se bráníš tak té okrajové části Prahy, měli byste to levnější a dali měsíčně hodně peněz bokem - což by se k té možné budoucí hypotéce hodilo.

Paola21
Závislačka 3399 příspěvků 18.01.17 14:55
@Plavuše píše:
Díky za ohlasy. K hypotéce… vše je samozřejmě zatím v rovinách úvah, ale já ráda plánuji dopředu :mrgreen: Určitě bych si ji nebrala s člověkem, se kterým třeba minimálně rok nebudu žít… spíše nevím, jestli mám vyčkávat na možnou půjčku od jeho rodičů (třeba by to nakonec klaplo, kdybychom čekali rodinu), nebo na nic nečekat a snažit se koupit byt sama, dokud jsou ještě relativně nízké úroky, které předpokládám porostou.

Jak psala Netopírek, radši dlužit bance než rodině. Peníze dělají vždycky zle, snažila bych se tomu vyhnout, ať máte vztahy jakékoli

bartsch
Závislačka 4621 příspěvků 18.01.17 14:56

Nejdřív si s ním vyzkoušej bydlet v pronájmu. Uvidíš, jestli vám to bude klapat a jak se bude vztah vyvíjet. Co vím z tvých starších diskuzí, jsi se svým přítelem teprve pár měsíců. Hypotéka by tedy byla blbost. Ještě o Vánocích jsi uvažovala, jestli se s ním nerozejdeš, že se na tebe vykašlal na Vánoce :nevim: Na pronájmech nic tak hrozného není. My jsme s manželem taky žili několik let v pronájmech (5 let), pak jsme si teprve koupili náš první (krásný malinký útulný) byt ;) Když se narodily děti, už jsme bydleli ve svém a ve větším, ale na ta léta před dětmi ráda vzpomínám, bylo to fajn.

Plavuše
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 18.01.17 14:59
@Paola21 píše:
Určitě zkusit spolu nejdřív bydlet v nájmu, hypotéka je moc velký závazek na to, že jste ještě spolu nikdy nebydleli. Stačí alespoň ten rok a pak bych teprve řešila třeba tu hypotéku. Jinak nevím, proč se bráníš tak té okrajové části Prahy, měli byste to levnější a dali měsíčně hodně peněz bokem - což by se k té možné budoucí hypotéce hodilo.

Asi to tak nejspíše dopadne, ale nechce se mi do toho, když si představím to dojíždění. Teď jsem za 10 min na Václaváku, ideální noční spoje atd. Prostě asi nikomu se nechce do „horšího“ (z mého pohledu, když mám ráda ruch města, nezpochybňuji jiné kvality okrajových částí), proto si myslím, že by bylo lepší, kdyby si přítel koupil byt, případně bych si byt koupila já, pokud bych tedy na něj vůbec dosáhla. O společné hypotéce uvažuji jen pouze hypoteticky. Asi bych do ní nešla před svatbou. Řeším spíše samostatné koupení bytu (buď mnou nebo přítelem).

Plavuše
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 18.01.17 15:00
@bartsch píše:
Nejdřív si s ním vyzkoušej bydlet v pronájmu. Uvidíš, jestli vám to bude klapat a jak se bude vztah vyvíjet. Co vím z tvých starších diskuzí, jsi se svým přítelem teprve pár měsíců. Hypotéka by tedy byla blbost. Ještě o Vánocích jsi uvažovala, jestli se s ním nerozejdeš, že se na tebe vykašlal na Vánoce :nevim: Na pronájmech nic tak hrozného není. My jsme s manželem taky žili několik let v pronájmech (5 let), pak jsme si teprve koupili náš první (krásný malinký útulný) byt ;) Když se narodily děti, už jsme bydleli ve svém a ve větším, ale na ta léta před dětmi ráda vzpomínám, bylo to fajn.

Ano, problémy byly… sice se to zlepšuje, ale určitě bych si hypotéku s ním nevzala společnou. Šlo mi o to, zda bych si hypotéku měla vzít sama (pokud by to bylo reálné) nebo ještě čekat…

radkka
Generální žvanilka 20310 příspěvků 18.01.17 15:01

@Plavuše I poblíž centru se dá sehnat nájem, který není tak mastný :think: Holt to ale není 2+1, na druhou stranu žití na menším prostoru vztah taky trochu prověří.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Třetí televizní škrt pro Leoše Mareše: Jak číst komplikace v jeho obsazení

Je to už třetí televizní projekt s Leošem Marešem v relativně krátké době,... číst dále >

Justin Bieber vypadá jako Macaulay Culkin, když byl na drogách

Kanadský zpěvák, který je momentálně na výletě v Londýně se svojí snoubenkou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě... číst dále >

Reklama