Proplacení řádné dovolené po mateřské dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mandicek
Kecalka 279 příspěvků 28.08.06 12:48
Proplacení řádné dovolené po mateřské dovolené

NUTNĚ POTŘEBUJI PORADIT :! Žádala jsem o proplacení řádné dovolené svého zaměstnavatele a ten mi napsal toto: „dovolenou na zotavenou bych Vám rád dal, bohužel na ni nemáte nárok. Dle §101 má zaměstnanec nárok na dovolenou v kalendářním roce konal-li práci
alespoň 60dní. Bohužel Vy jste ani v roce 2006 ani v roce 2005 žádný den
neodpracovala, proto Vám nárok na dovolenou na zotavenou nevznikl. Po
ukončení mateřské dovolené však máte nárok na poskytnutí rodičovské
dovolené, požádáte-li si o ni.“
MÁ PRAVDU! neznáte někdo přesné znění zákona??
Děkuji Tereza

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
vvik
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 28.08.06 13:02
Ahoj

zkus poradnu APERIO.cz

určitě ti tam poradí i s těmi jejich paragrafy

a nárok spíš máš, protože materšká se počítá do odpracované doby - aspoň nmě to tam tak řekli, ale já jsem ani dovolenou nežádala, neb mi zaměstanavatel řekl něco o tom, jestli se tam chci ještě vrtátit, takže já jsem projela cca 50 dní dovolené - takže jak se říká: kdo chce psa bít, vždy si najde hůl…

Aileen
Povídálka 35 příspěvků 28.08.06 13:02

Mandicku, odkdy jsi u něj zaměstnaná?Přecházela jsi z mateřské na mateřskou?Podle mě je to tak, že pokud jsi loni čerpala MD za starší z děcek (tj.bylas v mimoevidenčním stavu) , tak má zaměstnavatel pravdu a nemůže ti žádnou dovču dát… :( tak jako tomu u tebe asi bylo po uplynutí pen.pomoci u prvního děcka.Nejsem ale právník, je to jen můj názor.
Pa
Aileen

Sendy02
Kecalka 461 příspěvků 28.08.06 13:03

Mandicku,

prave nastupuji dovolenou po skončení mateřské u druhého prcka. Dokonce, když se požádá v návaznosti na MD je nárok na dovolenou za celý rok. Jinak je nárok jen za dobu trvání MD, tj. jen asi půl roku. MD je vlastně nemocenská dávka, při které jsi vlastně pouze práce neschopná a za tento čas ti nabíhá dovolená. Zkusím ještě něco najít na netu.
Sendy

MartinaK
Zasloužilá kecalka 980 příspěvků 28.08.06 13:04

Ahoj Terezo.

Počítám že jsi loni byla na rodičovské dovolené a letos na mateřské,že?

Roďičovskou máš od sociálky tak nárok na dovolenou nemáš ale mateřskou máš od zaměstavatele a započítává se do odpracované doby tak bys za ni měla mí dovolenou(určitou poměrnou část).
Letos jsem byla na mateřské do 21.5. a za tu dobu mi náleží poměrná část dovolené myslím že protože to trvalo dýl jak těch 60dní v roce.

Určitě ti ale napíše některá holka z oboru,co se v tom pořádně vyzná.

Martina

adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 28.08.06 13:05

Mandicku,
nevím jaké je přesné znění zákona, ale když jsem končila mateřskou a žádala o rodičovskou, ptala jsem se naší účetní jak to mám s dovolenou (v roce 2005 jsem odpracovala asi 5 dní), tak mi to propočítala a automaticky mi ji proplatila a nebylo jí málo. Zkus určitě poradnu aperio ať máš oporu v zákoně a můžeš něčím argumentovat.

Adka

mandicek
Kecalka 279 příspěvků 28.08.06 13:10

Díky.

Sendy02
Kecalka 461 příspěvků 28.08.06 13:11

Mandicku, POZOR!, teď jsem si všimla, že jsi žádala o proplacení :idea: , ty ale musíš požádat o čerpání :! :! :! Dovolená se asi od roku 2004 proplácet nesmí!!! Našla jsem vzor žádosti, co mám v PC, žádá se dle par. 108.

Sendy

PS: Text je stažený z potálu státní správy, bohužel už nevím odkud přesně.

Žádost o poskytnutí řádné dovolené za rok …
Podle ustanovení § 108 odst.4 ZP, žádám o poskytnutí řádné dovolené za kalendářní rok … tak, aby bezprostředně navazovala na řádnou mateřskou dovolenou. … ( místo, datum, jméno …)

Žádost o poskytnutí rodičovské dovolené Žádám o poskytnutí rodičovské dovolené dle § 157 odst.2 ZP do … let věku dítěte tzn. do … …

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.06 13:13

Opravdu je to tak, že mateřská dovoelná-oněch 28resp.37týdnů-se posuzuje jako výkon práce a tudíž za tuto dobu náleží ze zákona ženě dovolená.Jinak se dovolená krátí za každých zameškaných 100prac.dní o 1/12.Pokud je žena na mateřské od začátku ledna, pak má nárok cca na polovinu roční dovolené. Klidně zaměstnavateli řekni,že má ze zákona povinnost ti dovču dát a zaplatit,že jsi skrz to volala třeba na ministerstvo a tam ti to potvrdili jako i na sociálce-já všude volám hned jak si nejsem jistá a výklad zákona se rozchází,ale v tomto případě je to jasné a my to takhle praktikovali a praktikujeme u všech-koneckonců mě to čeká taky. :-)

mandicek
Kecalka 279 příspěvků 28.08.06 13:21

Holky na tom APERIU jsem to našla:

Nárok na dovolenou na zotavenou upravuje zákoník práce (zákon č. 65/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů) v § 100 a následujících. Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.

Dále platí, že požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle § 108 odst. 4 zákoníku práce vyhovět a zaměstnankyně má nárok na nezkrácenou dovolenou za daný rok. Podle § 11 odst. 1 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce, totiž dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 108 odst. 4 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Aileen
Povídálka 35 příspěvků 28.08.06 13:24

Ahojky, našla jsem ještě tohle, jukni na www.vyplata.cz ----------------------------------------------------------------
Ustanovení §108 odst. 4 ZP stanoví, že pokud zaměstnankyně požádá zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené (§157 odst.1 ZP), je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět i tehdy jestliže zaměstnankyně do doby čerpání dovolené nesplnila podmínky vzniku nároku na dovolenou, jestliže lze předpokládat, že zaměstnankyně tuto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru. Mateřská dovolená a čerpání dovolené na zotavenou se pro účely dovolené na zotavenou posuzují jako výkon práce.

Příklad 3: Zaměstnankyni, která čerpá rodičovskou dovolenou se 2.5.2000 narodilo druhé dítě. Od počátku roku do 19.3.2000 byla na rodičovské dovolené. Od 20.3.2000 do 1.10.2000 zaměstnankyně čerpala mateřskou dovolenou. Od 2.10.2000 požádala o řádnou dovolenou, která bezprostředně navazuje na skončení mateřské dovolené. Na kolik dnů řádné dovolené bude nárok v roce 2000? Z jakého průměru se proplatí tato dovolená?

Zaměstnankyně čerpáním mateřské dovolené dle §157 odst. 1 ZP splnila v roce 2000 podmínku vzniku nároku na dovolenou za kalendářní rok (odpracování alespoň 60 dnů), protože čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou posuzuje jako výkon práce. Přestože doba čerpání rodičovské dovolené (od 1.1.2000 do 19.3.2000) se pro účely dovolené na zotavenou neposuzuje jako výkon práce, ke krácení dovolené na zotavenou v tomto případě nedochází, protože zaměstnankyně požádala o dovolenou na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené a dle §11 odst. 1 věta druhá NV č. 108/1994 Sb. dovolenou vyčerpanou před nástupem rodičovské dovolené nelze z důvodu čerpání rodičovské dovolené krátit.

Pokud zaměstnankyně čerpala dovolenou na zotavenou od 2.10.2000, je dle zákona o mzdě rozhodným obdobím pro účely náhrady mzdy za dovolenou předchozí kalendářní čtvrtletí. Protože však zaměstnankyně neodpracovala ve 3. čtvrtletí alespoň 22 dny, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek, tj. výdělek, kterého by byla v rozhodném období dosáhla

Tak zatím papa a hodně štěstí ve vyjednávání se šéfem!
aileen

mandicek
Kecalka 279 příspěvků 28.08.06 16:41

Ahojky, můj zaměstnavatel si to vyložil, že má pravdu on. Jak to tedy chápete, vy? Já myslím, že mám pravdu já. Ale už jsem z toho trochu blázen. Dva dny nedělám nic jinýho než hledám, kdo má a kdo nemá pravdu.
Dikec
PS.: Myslím ten výtažek ze zákona, který jsem okopčila z Aperia.

mandicek
Kecalka 279 příspěvků 06.11.06 12:02

Tak tohle je konec mého příběhu… Tohle mi napsal bývalý šéf : „Je možné, že takovýto stupidní zákon Škromachovi socialisti schválili, protože chtějí ušetřit ze státního rozpočtu. Z mého pohledu však jde o pouhé vydírání podnikatelů. Přeci si nemyslíte, že já budu dělat od rána do večera jako blbec, abych mohl platit někomu, kdo se celé dny nudí doma. To můžou vymyslet jedině komunisti. A já pak řeknu dětem na štědrý den - dělal jsem šestnáct hodin denně jako blbec, nikde jsem s Vámi za celý rok nebyl, zaplatil jsem však správně daně, zaplatil jsem všechny nesmyslné poplatky všem okolo a vy se musíte teď uskrovnit. To však už dělají patnáct let. Můžete mně věřit, že už mám dost toho vydírání. A Vy máte možnost si zažádat rovnou o rodičovskou dovolenou, kde Vás taky budou platit škromachovci z těch peněz, které z nás už jednou sedřeli. Ale to jim není dost. Dovolenou Vám dát můžu jedině neplacenou. Ani korunu platit nemíním.
S pozdravem Matucha“

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.06 16:48

To je teda jednání…
8O Je mi tě líto, že někdo se takto k tobě může chovat, jsi přece mamka 2 dětí a ne žádný vyděrač … no takhle to přece nenecháš, ne?Být tebou, nahlásím ho na úřad práce, ať jeho jednání proklepnou. :evil:
přeju štěstíčko a pevné nervy.Je to vůl.
Aileen

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.06 17:08

tak po tomto jednání bych opravdu neváhala a neměla výčitky ho udat na prac.úřad, naběhne tam kontrola, a dovolenou ti proplatit bude muset a ještě zaplatí pokutu. Tohle mi napsat šéf, tak se biju no a jestli má pocit,že se žena doma s dětma nudí, tak to je opravdu otec jak má být :cry: a určitě mu věřím,že děti obdarovává dárky a má výčitky, že je pobytem v práci šidí fuj

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama