Propustky k lékaři jako doprovod - s miminkem

13.2.20 17:52

Propustky k lékaři jako doprovod - s miminkem

Dobrý večer, jsem v práci cca týden po mateřské, manžel se doma stará o syna. Potřebuji jít k lékaři se synem, v jednom dni máme 2 x lékaře, na dvou místech v rámci jednoho města. TZN. že se do práce vůbec ten den nedostavím. šéfové se toto vůbec nelíbí, argumentuje tím, že nárok na lékaře na 4 hod jednoho mám jen já, ale jako doprovod ne a že má jít na kontroly manžel, který je doma a stará se o syna. Manžel je cizinec a v čj se nedomluví. Jak to prosím tedy je? k tomu ještě kojím, takže se možná bych mohla vrátit na 1 či 2 hodky ale opravdu nevím. děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

10992
13.2.20 17:57

@000kladenka12 a manzel je na rodicovske dovolene se synem?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
198
13.2.20 17:59

A ti lékaři jsou v jiném místě (případně daleko) místa bydliště/práce? My jsme z vesnice, město kde manžel pracuje je daleko 10km (máme tam všechny lékaře), takže by mu 2 propustky po 4hod neuznali (ani nevím jak by se to stihnout nedalo, max, že jeden je třeba ráno v 9 a druhý na 13hod, i tak bych to přeobjednala). Když jsem byla já nebo syn u lékaře ve městě co máme 60km (jednoho lékaře), tak uznali celý den. Vůbec teda nevím jak je to v případě kojení, to manžel dítko vozí nebo odsáváte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.2.20 18:01

Manžel je na rodičovské a dr jsou od sebe 10 km tram cca

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10992
13.2.20 18:06
@000kladenka12 píše:
Manžel je na rodičovské a dr jsou od sebe 10 km tram cca

Ja se obavam, ze v tomto pripade je sefove rozhorceni na miste. Nejsem si jista, jak presne je to v zakoniku prace, nicmene pokud se stara manzel, mel by obstarat i lekare. Nebo ty bys mela byt natolik rozumna, ze nenaplanujes dva lekare na jeden den v pracovni dobe a jeste teprve tyden po nastupu? :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70770
13.2.20 18:07

@000kladenka12 Mas narok na propustku na dobu nezbytne nutnou, coz tedy u 2 lekaru takhle pobliz proste cely den neni. Takze na jednu stranu nema co pozadovat, aby tam sel muz, ale na druhou stranu, ty nemas narok pozadovat cely den, ale mela by ses do prace vratit, pripadne tam jit rano, pokud nejste odjednani treba hned na sedmou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10992
13.2.20 18:09

Taky teda nechat doma s ditetem manzela, co se nedomluvi cesky-dost nic moc, ne? Co kdyby se malemu neco stalo a musel rychle k lekari-nebo volat sanitu? Jak do budoucna treba v kolektivu? Nejak si to neumim predstavit.
Jinak ja si normalne propustku na deti beru, nicmene jedna se obvykle o hodinku, maximalne dve ukousle z pracovni doby a deti jsou uz vetsi, normalne ve skole a skolce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13339
13.2.20 18:40

U nás se berou propustky na dobu nezbytně nutnou. Zákoník práce nikde neříká, že to může být maximálně na 4 hodiny. Mluví jen o té době nezbytně nutné. Pokud je takový problém se domluvit (a já bych se na místě vedoucí také divila, proč potřebujueš propustku, když je doma s dítětem otec), tak si vem dovolenou a je to vyřešené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1907
13.2.20 19:56

Ted bych to asi vyresila dovolenou, pro priste planovat lekare v dobe volna. Jinak myslim, ze propustka jako takova se vztahuje pouze na tvou osobu a ne jako doprovod. Zkusila bych pripadne pozadat nejakou kamaradku, aby sla s tvym muzem skrz cestinu a pak ti to pretlumocila, kdyz manzel neumi cesky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13339
13.2.20 20:05

@shadowbabe propustky se využívají i když jdeš s dítětem k lékaři.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70770
13.2.20 20:39
@nozu píše:
@shadowbabe propustky se využívají i když jdeš s dítětem k lékaři.

Nejen s ditetem, pokud je to nutne, tak to muze byt i s dospelym clenem domacnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1907
13.2.20 21:02

Děkuji za objasnění :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.2.20 21:09

Mám dotaz.. musí zaměstnavatel propustky proplatit..? Myslím, pokud má na ni nárok, jde k lékaři, ale zaměstnavatel oznámil, že prostě lidem nic proplácete nebude, že neplacené volno si musí..
Může to tak udělat? Jen pro zvědavost.. Lidé jsou docela naštvaní, jde o firmu chráněnou, kde jsou běžní lidi, ne psotižení, ale prostě mají třeba nějaké dzravotní ulevy- kolena, záda, nebo po nějaké operaci a prostě k lékaři chodí často..

• Nahlásit
  • Citovat
1682
13.2.20 21:41

@000kladenka12 Taky by mi to pripadlo divny, kdyz s nim je doma jeden rodic, ale uvolnuje se z prace ten druhej. Obzvlast, kdyz po tydnu v zamestnani uz mas konflikty kvuli smenam a chces, aby to za tebe delala vedouci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9059
13.2.20 21:50
@j.a.n.i1 píše:
@000kladenka12 Mas narok na propustku na dobu nezbytne nutnou, coz tedy u 2 lekaru takhle pobliz proste cely den neni. Takze na jednu stranu nema co pozadovat, aby tam sel muz, ale na druhou stranu, ty nemas narok pozadovat cely den, ale mela by ses do prace vratit, pripadne tam jit rano, pokud nejste odjednani treba hned na sedmou.

A to fakt nehraje roli, že za péči o dítě dostává rodičovský příspěvek druhý rodič? To mi přijde na hlavu, jednu dobu muselo dítě fakt každý týden na kontrolu, vždy v pátek, to si mohl manžel brát ty pátky volno (pracoval daleko a nestíhal by se v pracovní době vracet) a u doktora si nechat napsat propustku - že bych já čekala v čekárně?
No asi se to děje :nevim: Mě tady tuhle zarazilo, že si berou chlapi propustky na doprovod těhotné ženy do poradny. Manžel si vzal dovolenou na velký UTZ a jinak jsem jezdila sama, že si z toho udělá rodinný výlet ženská, která řekne „já neřídím a manžel mě tam odveze, v busu se mi dělá špatně“ mi přijde vyloženě jako zneužívání systému. A tohle taky - ten, kdo je na rodičáku, by měl zastat péči o dítě - když to nezvládne, měl by to zajistit jiným způsobem, ale ne tak, aby to platil zaměstnavatel toho rodiče, který se rozhodl na rodičáku nebýt, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama