Prosím někoho z banky - existuje další "vnitrobankovní" registr?

Anonymní
31.8.20 13:37

Prosím někoho z banky - existuje další "vnitrobankovní" registr?

Prosím o anonymitu, chodí sem blízcí i kolegové a navíc jde o peníze…

Chtěla bych poprosit některou z dam (nebo pánů) o osvětlení systému při schvalování hypo v bance. Předem díky, nejde mi o prozrazení jakéhokoli tajemství, jen se ptám… Úvodem: je mi 41, bez dětí, programově samostatná jednotka. V letech 2008-2013 insolvence (pro rejpaly: ano, průšvih - ovšem na mě padl dluh z ručení vlastnímu otci, chvíli jsem to husa lepila drobnými půjčkami a pak se to nedalo už ukočírovat, proto bankrot). Insolvence doplacena, soud posvětil splnění.
Od té doby mám zpravidla k práci i druhou nebo aspoň brigádu, takže vydělávám slušně, žádné půjčky, kontokorenty ani jiné radosti.

Letos jsem se spojila s hypo poradcem (potřebuji si půjčit asi třetinu ceny bytu) a zkusila z pronájmu přejít k formě vlastnictví. Hypoporadci jsem o insolvenci řekla, i když je to starší věc, předala mu závěrečnou zprávu soudu. A abych si byla jó jistá, nechala jsem si pro sichr vyjet Solus, BRKI, NRKI, Evidenci exekucí i ten Insolv. rejstřík. Ani v tom Insolv. rejstříku už nic není, někdy po pěti letech od konce insolvence znepřístupnili údaje…

Ovšem jakmile první oslovená (Sberbank) dala údaje do scoringu, odmítla žádost z důvodu insolvence. Prý mi udělí výjimku, pokud budu mít spolužadatele - to já ale nechci.
Zkusila jsem Monetu a stejný problém - insolvence… Taktéž schválí výjimku, když budu chtít. Ale už vidím ten výhodný úrok, když to bude v riziku…
Mohu se Vás někoho zeptat, kde to banky vidí? Rejstřík nic neukáže už asi dva roky, ani vlastním hledáním, ani oficiálně přes žádost. Hypoporadce řekl, že má zkušenost, že víc než pět let zpátky se snad nekouká ani jiné průšvihy…
Má banka vlastní další neofiko rejstřík s resty lidí X let zpátky nebo jak si to mám vysvětlit? Opakuji, nejde mi o to něco obejít, zkrátka mohu ještě dva tři roky škudlit a pak to koupit za své), jen mě zajímá, kde to vidí…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16880
31.8.20 13:51

On je omyl si myslet, že nějaký záznam z registru zmizí beze stopy. Zřejmě jsi ty půjčky zasekla i u těchto bank nebo u společností, ze kterých mají ty banky údaje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.8.20 13:57

@Janli Ano, to je první, co mě napadlo - prošla jsem tedy papíry z roku 2008, kde jsem uváděla přehled těch půjček - a ani s jednou jsem dosud nepřišla do jakéhokoli klinetského vztahu, natož, že bych jim tehdy dlužila…
Je tedy možné, že banky sdílejí mezi sebou nějaké další vnitřní záznamy?

• Citovat
  • Nahlásit
16611
31.8.20 14:07
@Anonymní píše:
@Janli Ano, to je první, co mě napadlo - prošla jsem tedy papíry z roku 2008, kde jsem uváděla přehled těch půjček - a ani s jednou jsem dosud nepřišla do jakéhokoli klinetského vztahu, natož, že bych jim tehdy dlužila…
Je tedy možné, že banky sdílejí mezi sebou nějaké další vnitřní záznamy?

A není možné, že se ty banky sloučily nebo jedna přešla pod druhou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3197
31.8.20 14:15

Jj, po ukončení insolvence si prostě nikde bankovně neškrtneš, i když podle ust. § 425 se po pěti letech z ISIR maže : § 425Vyškrtnutí dlužníka ze seznamu dlužníků
(1) Po uplynutí 5 let od nabytí právní moci rozhodnutí, jímž bylo skončeno insolvenční řízení, vyškrtne insolvenční soud dlužníka ze seznamu dlužníků a údaje o něm v insolvenčním rejstříku znepřístupní. Skončí-li insolvenční řízení rozhodnutím podle § 142, vyškrtne insolvenční soud dlužníka ze seznamu dlužníků a údaje o něm v insolvenčním rejstříku znepřístupní do 15 dnů od doručení žádosti dlužníka; dlužník je oprávněn požádat o vyškrtnutí nejdříve po uplynutí 3 měsíců od právní moci rozhodnutí.

splatila jsi insolvenci ve 100% nebo jsi jen splnila podmínky oddlužení a splatila něco mezi 30%-99%? to může také hrát roli, protože pokud jsi byla oddlužena usnesením, ale nesplatila 100%, tak ty nesplacené dluhy stále trvají - jen jsou ZCELA jakýmkoliv způsobem NEVYMAHATELNÉ…
takže podle mne je problém v tom, že insolvence nebyla ve 100% uznaných dluhů splacena, protože v opačném případě by splacené závazky po pěti letech už prostě vidět nebyly…
Solus, BRKI, NRKI máš úplně a zcela čistý?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.8.20 14:21

Tak já to mám jednoduché, od osmnácti jsem byla u jediné banky - Oberbank (Němci), nyní tři roky Hellobank.
Otci jsem ručila u České spořitelny a té jsem posléze tedy dlužila za něj.
Ale u bank jsem si nikdy nepůjčila, měla jsem jen povolený a tehdy čerpaný kontokorent u své banky.
Dva další dluhy k tomu zalepení ručení jsem si upletla u nebankovek… :zed:

Je to jedno, právě mi Moneta volala, že mi to schválí bez dalších podmínek, budu-li akceptovat úrok 2,52%.
No mám nad čím přemýšlet…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
31.8.20 14:29

@Lucy75 Právě, že je to přesně jak píšeš… Já vím, že je každému v bance šumák, jestli jsem se zadlužila vlastní nebo cizí blbostí, že je to stigma, já to plně chápu.
Ale doplaceno je 100% a v tom smyslu byla bance dodána i závěrečná zpráva soudu, když to zamítla a poté tedy předala na rizikové…
Já rozumím tomu, že je to škraloup a nijak se z toho nechci vyvinit, ale já ani placený systém už záznam nevidíme.
Všechny dohledatelné (brki, nrki, solus, evidence exekucí i ten rejstřík) naprosto a zcela čisté.
Banka „čistotu“ potvrdila, ale insolvence je konečná i po sedmi letech od jejího konce.

• Citovat
  • Nahlásit
862
31.8.20 14:45

A tys tu zpravu od soudu davala bance pred scoringem? Nebo pres toho poradce? Kdyz on o tom vedel, tak to pri zadosti mozna sam uvedl. Druha banka ti to uz zamitla kvuli predchozimu zamitnuti bych rekla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3197
31.8.20 14:55

2,52 není žádná sláva, ale kdoví jaká bude další fin. situace kvůli koroně, vzala bych to.. nemáš jistotu, že jinde by to vyšlo lépe a hlavně už máš nyní zase nový záznam, že jsi žádala o úvěr, takže nemáš moc nad čím přemýšlet ;) je smutné, že někteří s insolvencí vybabřou - uhradí blbých 30% a na zbytek kašlou
a ty, která jsi uhradila 100% máš problém i sedm let po splacení, to je celkem nespravedlivé… :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3197
31.8.20 14:57

Přidávám ti aktuální úrokové sazby, abys byla v klidu, že tak strašně zlá nabídka to zas není :-)

Aktuální úrokové sazby – červen 2020
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —–  —– 2,39
Banka Creditas  —– 2,09* 2,09* do 80 % Česká spořitelna 3,04* 2,44* 2,34* do 80 % ČSOB 2,19* 2,19* 2,19* od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99 2,29 2,29 do 80 %
Fio banka 1,88* 1,88* 1,98* do 80 %
Hypoteční banka 2,19* 2,19* 2,19* od 70 do 80 %
Komerční banka 2,49* 2,29* 2,29* do 80 %
mBank 2,74 2,69 1,94 do 80 %
Moneta Money Bank 2,62* 2,62* 2,62* do 80 %
Raiffeisenbank 2,84 2,64 2,64 od 70 % do 80 %
Sberbank 3,49 2,89 2,69 do 80 %
UniCredit Bank  —–  —– 1,79 do 80 %
Wüstenrot 3,93 2,53 2,53 do 80 %

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.8.20 15:00

@zrnko Usnesení soudu jsem poslala před poradce, když přišlo zamítnutí a přeřazení na riziko s tím, že mám doložit podmínky insolvence a okolnosti. Neviděla jsem na tom nic špatného, já to nechtěla tajit. Na základě papíru od soudu chtějí raději spolužadatele, ale já už ručit nikdy nebudu a nenechám ani ručit nikoho za mne.
Nevím, co první banka napsala do zápisů v registru, ale druhá banka uvedla rovnou jako problém insolvenci, další papír nechtěla a nabízí mi jako kompenzaci rizika jen nesnížený úrok 2,52%.

Vyřešit tedy lze jak s první, tak se druhou bankou - mě spíš vrtalo hlavou, kde informace čerpají, když radí žadatelům prescoring v rejstřících, do kterých nahlížejí. A ty záznamy nenesou… no je to asi jedno z bankovních tajemství :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
31.8.20 15:02

@Lucy75 Tak to moc děkuji, odpoledne jsem to chtěla hledat :hug:
Tak podle všeho to zas taková hrůza opravdu není…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
31.8.20 15:07

@Lucy75 Ono opravdu nebude nač čekat… já bych to třeba do tří let dala dohromady komplet, jenže ty byty budou zase dražší, dolů to snad už ani nepůjde…takže budu pořád pár metrů před cílem.

Teď ještě sehnat to bydlení, lidi ani neprodávají…

• Citovat
  • Nahlásit
1822
31.8.20 15:57

Z bankovního registru se nic nemaže. I když banky mají po 4 letech od zaplacení posledního splátky dluhu koukat na klienta jako kdyby žádný dluh po splatnosti neměl, tak k tomu lehce přihlížejí. Čím menší banka, tím chce mít méně problémů a spíš to zamítne. Takže u velkých bank máš daleko větší šanci, že projdeš.
A také všechny banky vidí, že jsi někde už o půjčku žádala i to, že třeba byla zamítnuta.
Co se týká úroků - vy jste všichni strašně zhýčkaní. Úrok 2,52 je fajn, pak už v té splátce stejně nejsou extra velké rozdíly i při nižší sazbě. Obecně platí, že hypo pod 3% je fajn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
305
31.8.20 17:01

Kazda banka ma svuj vnitrobankovni registr. Insolvence, i kdyz zaplacena, ukoncena a v poradku, klienta proste oznacuje za vysoce rizikoveho, asi jako kdyz mas zaznam v rejstriku trestu. Tohle je ale relativne nove, cca 2 roky, driv se to opravdu tak moc neresilo, kdyz mel klient vse zaplaceno. Co se ale k hypotekam zacalo resit DTI a DSTI, tak tam proste data o insolvenci jsou a snizuji klientsky scoring.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama