Prosím o názory: pomohly by tyto změny samoživitelkám?

12
8.1.21 13:43

Prosím o názory: pomohly by tyto změny samoživitelkám?

Zdravím maminky (především ty, co jste samy),
děláme na univerzitě výzkum a navrhujeme opatření, která by sloužila maminkám - samoživitelkám. Díky vašim názorům budeme mít lepší představu o tom, jestli to, co navrhujeme, má vůbec nějaký smysl a pomohlo by vám to. Předesílám, že si uvědomujeme, že největší problém je neplacení výživného nebo nevyhovění zaměsnavatele v úpravě pracovní doby, ale rozhodly jsme se jít cestou menších změn, které by ale mohly pomoci (a spolu se samoživitelkami třeba i dalším rodičům).
Konkrétně v současnosti tvoříme návrh na prodloužení provozní doby ranní a odpolední družiny (např. od půl 7 do 18 hodin) s možností odpuštění platby za její využívání v případě finanční tísně, protože jsme zjistily, že se za družinu platí až 500 korun měsíčně, což je objektivně nemalá částka. Dále se snažíme formulovat opatření, kde by došlo k navýšení kapacit pro přijímání dětí do školek od dvou let. Víme, že je to pro řadu lidí kontroverzní, ale spousta z nás nemá jinou možnost a do práce se musí vrátit co nejdříve. Ale zajímá nás, jestli by Vám takové opatření vůbec pomohlo a využívali/y byste ho? :) Pokud ne, prosím zkuste uvést, jaké služby péče o dítě by Vám přišly ve vaší situaci užitečnější. Snažíme se jít cestou alternativnějších, menších řešení, která by ale mohla být eventuálně malým, ale znatelným zlepšením, ale chceme vědět, zda Vám dávají smysl.
Předem děkujeme za všechny odpovědi, velmi nám to pomáhá!! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1110
8.1.21 13:49

Klidne zacnu-druzina zdarma by byla fajn ale casove by mi to nepomohlo, praci jsem mela od 5 rano… stejne sem musela zajistit odvoz do skolky a skoly.
Skolky od 2 let-dcera ma ted 16 mesicu a rozhodne neni spravny adept aby za pul roku sla do skolky. Na to je moc mala. Nehlede na to ze stejnak prvni rok jsou deti akorat marodi dik kolektivu.
Moc nemluvi, nocnik nepripada v uvahu, je to jeste miminko a predpokladam ze dlouho jeste bude. Je salamista. Je fajn videt snahu ale bojim se ze zadna zlata stredni cesta se nenajde :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
503
8.1.21 13:55

Podle mého by mel otec prispivat na sve dite 15% sveho cisteho platu paklize si dite bere jednou tydne a kazdy druhy vikend. Pokud se odmita podilet na vychove aktivne, 30%. Na to navazuje dalsi problem, ze spousta muzu pracuje, predstavte si to, za minimalni mzdu! No fakt! Takze pak davaji na dite 1000 kc a ani ho nevidi, zenska je nonstop v zaprahu a najit si nekoho noveho nema ani kdy, protoze resi, jestli budou kroupy, cocka nebo jatrova omacka. A otec ditete ma pohodu a rozhazuje prachy co dostal na ruku. Tak s timhle by se melo neco delat. To ze jsou individua, ktera nedaji nic, o tom ani nemluvim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9273
8.1.21 13:57

Já nejsem samoživitelka, ale vše výše uvedené snad kromě finanční úlevy bych využívala i jako nesamoživitelka. Jen podotýkám, že kdyby ta otevírací doba školek by byla fajn již před šestou.
Ve svém okolí vidím jako obrovskou pomoc to, když existuje takzvaná firemní školka a myslím si, že do těch vašich opatření by bylo fajn toto zapracovat. Například formou velkých dotací na provoz firemní školky, která by byla u podniku. Pokud je taková školka blízko podniku, člověk ušetří hodně času, který musí počítat na dojetí do školky.
Dále jsou i takové samoživitelky, které by rády daly děti do jeslí, ale vzhledem k ceně těchto jeslí a to i těch městských, je to docela velký problém, protože cena jeslí je velmi vysoká. Často je to odstupňované dle příjmu, ale když si to člověk spočítá, tak ty nízké ceny jsou jen pro lidi, kteří nepracují, tudíž nepotřebují jesle nebo pro vysokopříjmovou samoživitelku.
Pro běžně vydělávající ženu to znamená defakto jen to, že po odečtení platby na jesle na tom bude téměř stejně jako s rodičákem a alimenty, pokud je dostává, protože s docházkou dítěte do jeslí rostou i náklady na dojíždění.

Příspěvek upraven 08.01.21 v 13:59

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32716
8.1.21 13:59

Na to nemusí být výzkum, veřejná poptávka po těchto opatřeních už je. Otevírací dobu školek si stanoví obec, která je zřizovatelem předškolních zařízení. Stačí zvednout zadek, trochu se v obecním dění angažovat a rodiče si mohou s obcí toto rozšíření otevírací doby předšk. zařízení vyjednat. Odpuštění plateb za dítě je nespravedlivé k ostatním rodičům, zde má být rovnost.Kdo nebude platit ( a k počtu samoživitelů to bude pomalu každé druhé dítě), jeho náklady pak ponesou v platbách rodiče dětí z úplných rodin - což je nespravedlivé vůči ostatním úplným rodinám. Samoživitelství je soukromý problém a jeho dopady nemají být přenášeny na ostatní lidi, neboť zařízení ty peníze od někoho bude potřeba dostat).Neustálá pozitivní diskriminace samoživitelů nebude vnímána společností kladně. Objevujete již známé. Je spíše na místě vést debatu, zda jen doma pasivně mít ruce v klínu a čekat, zda je obec angažována tyto věci měnit a jak to mohu jako občan obce změnit. Klidně se spojit s jinými a na obci tyto věci společně prosazovat.

Příspěvek upraven 08.01.21 v 14:56

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1440
8.1.21 14:00

Tak já nevím, v naší škole funguje družina od 6.30 do 17h. Kdybych byla samoživitelka tak bych měla velký problém si k tomu najít práci. Většina směn začíná na ráno, nástup na 6 h. Jedině zkrácený úvazek. A když se na to podíváme z druhé strany tak těžko bude vychovatelka v družině do 18 h.Taky mají rodiny a už by si tam mohli hodit mašli z našich zlatíček :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1179
8.1.21 14:07

Pridam se do diskuze.
Pomohlo by, kdyby vyzivne odpovidalo opravdovym potrebam ditete a matka-samoziva by nepremyslela nad tim, jestli do michanych vajicek k snidani muze pridat tri kolecka sunky nebo jestli je necha ke svacine. Moje predstava je 33% - vyzivne a vychovne - pokud se z poloviny otec nepodili na vychove.
Hodne by mi pomohlo zarucene misto ve skolce od dvou let napriklad. Proste prednost pred ostatnimi. Rozhodne bych byla klidnejsi, co se budoucnosti tyce.
Prodlouzeni provozni doby skolek by z meho pohledu stacilo do peti. Vetsina pracuje do ctyr. Coz je problem, kdyz je skolka do pul ctvrte, do ctyr.
Bylo by fajn taky zvysit OCR a u samozivitelek ho neomezovat casove.
Ovsem nejvic by mi tehdy pomohlo, kdyby se na me spolecnost prestala divat jako na prasivou. Kdyz jsem treba syna musela s sebou vzit na urad, k lekari apod.
Jo a taky by byla fajn nejaka podpurna skupina, psychoterapie, rodinna poradna..
Byla jsem na tom psychicky dost zle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3884
8.1.21 14:08

Chudak dite od 6 do 18 pryc… to je strasne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6020
8.1.21 14:13

@kriss2 prodloužení otevírací doby školek, družin apod. Ano. Odpuštění platby - udělala bych to formou odpočtu z daní, jako je skolkovne a pro všechny ne jen určitým skupinám. Školky pro děti od 2 let -ano, ale aby nebyli dohromady předškoláci a tyhle malé děti a aby ty skupinky byly malé např 4 děti na jednu učitelku.
A co by pomohlo, aby skolky a družiny fungovaly i přes veškeré prázdniny, samozřejmě jen pro zájemce. S pokrytím prázdnin mají i rodiče z úplných rodin.
Jinak veškeré finanční zvýhodnění opravdu všem a přes daňové odpocty, ne jen „samozivitelum“.

Příspěvek upraven 08.01.21 v 14:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
108
8.1.21 14:15

Určitě prodloužená doba školky a možnost dát dítě do školky od 2 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6020
8.1.21 14:17
@VitaminC píše:
Pridam se do diskuze.
Pomohlo by, kdyby vyzivne odpovidalo opravdovym potrebam ditete a matka-samoziva by nepremyslela nad tim, jestli do michanych vajicek k snidani muze pridat tri kolecka sunky nebo jestli je necha ke svacine. Moje predstava je 33% - vyzivne a vychovne - pokud se z poloviny otec nepodili na vychove.
Hodne by mi pomohlo zarucene misto ve skolce od dvou let napriklad. Proste prednost pred ostatnimi. Rozhodne bych byla klidnejsi, co se budoucnosti tyce.
Prodlouzeni provozni doby skolek by z meho pohledu stacilo do peti. Vetsina pracuje do ctyr. Coz je problem, kdyz je skolka do pul ctvrte, do ctyr.
Bylo by fajn taky zvysit OCR a u samozivitelek ho neomezovat casove.
Ovsem nejvic by mi tehdy pomohlo, kdyby se na me spolecnost prestala divat jako na prasivou. Kdyz jsem treba syna musela s sebou vzit na urad, k lekari apod.
Jo a taky by byla fajn nejaka podpurna skupina, psychoterapie, rodinna poradna..
Byla jsem na tom psychicky dost zle.

Prosimtě, kde většina pracuje do 4? 8o 8o 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9273
8.1.21 14:17
@janickaIII píše:
@kriss2
A co by pomohlo, aby skolky a družiny fungovaly i přes veškeré prázdniny, samozřejmě jen pro zájemce. S pokrytím prázdnin mají i rodiče z úplných rodin.

Ano, na toto jsem zapomněla.
Svým způsobem je horší mít školáka, protože šestileté nebo sedmileté dítě doma samotné nenecháš. Ale zatímco školka, která přes prázdniny funguje alespoň část, se najít ještě dá, u školy je to problém.
My řešili po 14 dnech s rodinou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9273
8.1.21 14:19
@janickaIII píše:
Prosimtě, kde většina pracuje do 4? 8o 8o 8o

Netuším, já mám super pracovní dobu, ale že bych vždy měla jen do 16:00, to ani náhodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6584
8.1.21 14:19

Nejvíce by pomohlo, kdyby zaměstnavatel měl pro rodiče dětí do 10 let zkrácený úvazek daňově zvýhodněný jako to je u osob s ZTP. Potom by se zkrácené úvazky sháněly mnohem snáz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6020
8.1.21 14:20
@Sany80s píše:
Ano, na toto jsem zapomněla.
Svým způsobem je horší mít školáka, protože šestileté nebo sedmileté dítě doma samotné nenecháš. Ale zatímco školka, která přes prázdniny funguje alespoň část, se najít ještě dá, u školy je to problém.
My řešili po 14 dnech s rodinou.

U nas nefunguje ani školka, resp. funguje ten první týden, jak jsou svátky. A čerstvě tříleté dítě, které si sotva zvyklo na školku, na tábor fakt nedám. A oni často ani školáci na tábory nechtějí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat