Prosím o pár rad - péče o novorozence

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
cernycajscitronem
Kecalka 226 příspěvků 19.06.19 11:13
Prosím o par rad - pece o novorozence

Ahoj holky, prosím o par rad. Jsem s prvním dítětem týden doma a nějak si v některých věcech nevím rady. V porodnici mi toho moc neřekli a navzdory CS nás poměrně brzy vyexpedovali domu :nevim:.

1. Jak poznám bolení bříška? Kluk by porad jedl, má dny, kdy hezky spi, ale taky dny (a noci), kdy po krmeni (kojim) proste nechce spát, takže se ho snažím třeba půl hodky uspat a nakonec skončí zase u prsa, protože dokud mu ho nedam, brečí. Hlad podle mě mít nemůže, protože mlika mám dost a kojim i půl hodiny v kuse, ale proste chce porad jist, takže nevím, jestli brečí z “hladu” nebo ho boli břicho a řeší to tím, ze se přejí a pak vykákne.

2. Jak poznám opruzeniny? Má vždycky zadek trochu zarudly, ale přijde mi spis otlačeny od pliny, žádné puchýřky nebo tak nevidim. Taky vždy když sundavam plinu, tak má pytlik prilepeny na plinu, když ji sundavam, tak to asi musí docela bolet, ale nevím co s tím. Zasypavat? Mazat něčím?

3. Kdy ho koupat? Připadalo mi logicky ho vykoupat vecer, pak nakojit a dat spát. Jenže jak ho probudim na koupání nebo se probudí sám, chce jist, takže mi celou koupel prorve. Jak se vzteka, tak ho pak nemůžu poradne umýt a deprimuje to asi nás oba. Ale koupat po kojení se mi zda divny, aby se mu neudělalo špatně..

4. Doktorka chce, abych ho po koupeli mazala krémem, mám sebamed, ze prý se mu obnovuje kůže. Kde všude mám mazat? I obličej, mezi nohama?

Díky moc :oops: :lol:

Reakce:
Jana206
Nadpozemská drbna 27814 příspěvků 19.06.19 11:21

1.Kojila jsem pořád. Prvních čtyři až šest týdnů moje děti strávily převážně u prsa, jen tak byl klid.

2.Na zadek jsem používala výhradně Bepanthen, že začátku několikrát denně, později ráno a večer. Opruzenina je červená, pokud jsou bílá místa, už je to plíseň a je na řadě Imazol nebo Pytiol. U nás opruzeniny jen při ATB

3.Nikdy bych nebudila na koupání, nehlidala hodiny a jestli dítě nemá velký reflux, neřešila, jestli před jídlem nebo po jídle. Mladší děti jsem nekoupala každý den a často ráno nebo dopoledne, když jsem na to měla doma klid a prostor. Na noční spánek to vliv nemělo.

4.Nepouzivala jsem Seba Med, ale přírodní oleje Salus. Stačí přidat pár kapek do vody, dítě se promasti.

aleaa
Kecalka 408 příspěvků 19.06.19 11:23

1. Koliky jsou bohužel časté. Bude řvát jako tur a tlačit i toho, nejčastěji to bývá večer.
2. Kup si vazelínu/bepanthen a zadeček maž, a hodně větrej zadeček. Nejlepší je namazat suchý a opruzeniny řešit nebudeš :palec:.
Jinak u nás je začátek červenání u ďupky.
3. Nakojit, pohrát, vykoupat, nakojit, uspat :hug:. Záleží, jak moc blinká, tím déle nechat po jídle odpočinout
Jo a mazat… záleží na tobě, já mazala Weledou a holky jsou jak z porcelánu ????

Příspěvek upraven 19.06.19 v 11:31

llida
Kecalka 431 příspěvků 19.06.19 11:25

Koupej kdy chces, treba podle nalady miminka, at si to oba uzijete a bude mit rad vodu, v tehle vedrech treba v poledne, bude mu lepe (na vecerni koupaci ritualy muzes najet pozdeji ), mazat pak obyc olejickem ano vsude :) opruzeniny - vetsinou mezi nozickami vyrazka, od plinky mas treba jen otlaceny okraj, jednoznacne mazat sudocremem. kojeni to je vecna otazka, treba se jen u prsa uklidnuje, je malinky… drzim palce to zvladnete :palec:

Alenkaa.96
Kecalka 187 příspěvků 19.06.19 11:26

1. Po kojeni ho dej odrihnout, a kdyby brecel furt zkus mu masirovat brisko a zacvicit s nozickama aby se vyprdel :D
2. Mazat bys ho mela po kazdem prebaleni, aspon jsem to tak delala ja do pul roku, pak uz jen jednou dvakrat denne.
3. Neporadim, musis to proste nejak vychytat aby to malymu nevadilo. A nebo si na to proste za nejakej cas zvykne, bude vedet ze po kozpani dostane napapat.
4. Jj úplně vsude :D

Aduš8
Kelišová 5224 příspěvků 19.06.19 11:26

U bolení bříška většinou usedavě pláčou, prohybaji se do luku, odtrhávají se od prsu a zároveň mají hlad. Má potřebu se kojit, je to přirozené, potřebuje cítit maminčinu blízkost a spojuje ho to s tebou. Navíc je horko, může mít i často žízeň. Opruzeniny nejdřív začínají jen zčervenání, když už jsou puchýře a krvavé fleky, je to pozdě, maž preventivně hlavně třísla, zadeček a varlátka. Když mu sundaváš plenu, tak prilepeny pytlík nebolí, bolí, když bys ho do varlatek cvrnkla, byť nechtěně. Ani nebolí, když je mažeš nebo utíráš a taháš (poznatky od manžela, ptala jsem se ho :D) večer klidně nejdřív nakoj a pak koupej, on v té vodě neplave a nedělá blbosti, aby se mu udělalo špatně nebo těžko. Když mažu tělo, mažu komplet, kromě těch míst, kde má plenu, protože ta hůř dýchají a mohly by se tvořit potničky.

Sombergova
Povídálka 29 příspěvků 19.06.19 12:14

Já jen k tomu plavani. Syn brečel u koupání cca do 5.teho měsíce stále, ať jsme zkoušeli vše možné - různé časy, teplotu vody, před či po jidle… Pak se to najednou zlomilo a teď vodu miluje. Tím tě nechci nijak strašit. Prostě vyzkoušej různé možnosti a uvidíš, jak bude reagovat. Hlavně klid. Vím, že je to těžké, když pláčou, ale časem se to zpraví.

petrahubka
Povídálka 28 příspěvků 19.06.19 12:23

Ono to kojeni neni jen o potrave. Miminko se tim uklidnuje, pomaha si od bolesti (prdy, zuby), ma kontakt s maminkou, takze at cumla jak se mu zachce. Ono to pistupne odezni. Udelej si pohodu, obklop se jidlem, pitim, pust si treba film, cti a jen tak bud s malym u prsa :srdce: :srdce: :srdce:

Bubla Bůčková
Kelišová 7121 příspěvků 19.06.19 12:26

@cernycajscitronem celou dobu koupu po krmení, teď i po kaši… Dyť se tím akorát zapatla :D necháme pořádně odkrknout, deset minut nosíme a zhruba za tu půl hodiny dáváme do vaničky. Mazala jsem krémem (doktorka že prý olej ne) takový ty místa s šupinama nohy a ruce hlavně. Teď nemazu vůbec, nemyslím si, že je nutné a zdali vůbec vhodné je už od mala furt patlat. Do vody dávám obden kapku Medvidka nebo dětského mycího gelu. Opruzeninu poznáš, měl teď první a je to fakt pupenec a trochu i krvavý. Měl průjem, to je z toho. Pomohl bepanthen, budu teď nějaký čas dávat preventivně. Pindu má taky takhle skripleho ;) je to spokojený mimco. S kojením nemůžu radit.

Hoa Mai
Kelišová 6568 příspěvků 15 inzerátů 19.06.19 13:17

@cernycajscitronem

1. boleni poznas tak, ze dite jeci, vriska, je to proste takovy bolestivy plac. A k tomu se ruzne krouti a vykopava nozickama. To, co popisujes ty, ukazuje spis na to, ze chce byt u tebe a dudlat. To je u deti normalni. Kojeni je pro miminko jidlo, piti, zabava, uklidneni, pomoc od bolesti… Koj, jak si rekne, aby ti mezi kojenimi nebrecel, porid si satek. Nektere deti holt nejsou takove, ze by mezi kojenimi jen chtnely v postylce, s tim je treba se smirit.

2)ted v lete se v pline zaparuje, proto ms zadecrk trochu cerveny. Snaz se ho hodne vetrat bez plenky, s mazanim neporadim, nemazala jsem, pokud uz byla opruzenina treba pri rustu zubu, osvedcil se mi Sudocrem.

1. Na koupani bych nebudila, je rozespaly a hladovy, proto je protivny. Pockej, az se sam probudi, nakoj ho, chvili si s nim pohrej, pak ho vykoupej, znovu nakoj a dej spat.

4)Pokud nemeli vylozene olupujici se kuzi, nemazala jsem nicim. Olupujici kuzi jsem mazala necim lehkym hydrataxnim prirodnim, uz si nepamatuju, co to bylo, dostala jsem pro deti vic vzorecku a vystacila si s nimi.

Elessa
Kecalka 227 příspěvků 19.06.19 15:28
@cernycajscitronem píše:
Ahoj holky, prosím o par rad. Jsem s prvním dítětem týden doma a nějak si v některých věcech nevím rady. V porodnici mi toho moc neřekli a navzdory CS nás poměrně brzy vyexpedovali domu :nevim:.

1. Jak poznám bolení bříška? Kluk by porad jedl, má dny, kdy hezky spi, ale taky dny (a noci), kdy po krmeni (kojim) proste nechce spát, takže se ho snažím třeba půl hodky uspat a nakonec skončí zase u prsa, protože dokud mu ho nedam, brečí. Hlad podle mě mít nemůže, protože mlika mám dost a kojim i půl hodiny v kuse, ale proste chce porad jist, takže nevím, jestli brečí z “hladu” nebo ho boli břicho a řeší to tím, ze se přejí a pak vykákne.

2. Jak poznám opruzeniny? Má vždycky zadek trochu zarudly, ale přijde mi spis otlačeny od pliny, žádné puchýřky nebo tak nevidim. Taky vždy když sundavam plinu, tak má pytlik prilepeny na plinu, když ji sundavam, tak to asi musí docela bolet, ale nevím co s tím. Zasypavat? Mazat něčím?

3. Kdy ho koupat? Připadalo mi logicky ho vykoupat vecer, pak nakojit a dat spát. Jenže jak ho probudim na koupání nebo se probudí sám, chce jist, takže mi celou koupel prorve. Jak se vzteka, tak ho pak nemůžu poradne umýt a deprimuje to asi nás oba. Ale koupat po kojení se mi zda divny, aby se mu neudělalo špatně..

4. Doktorka chce, abych ho po koupeli mazala krémem, mám sebamed, ze prý se mu obnovuje kůže. Kde všude mám mazat? I obličej, mezi nohama?

Díky moc :oops: :lol:
  1. kojila jsem kdykoli si mimco o prs reklo. Kojeni neni jen o hladu, ale i o zizni a ted jsou horka, tak bude chtit casteji. Kojeni je take o pocitu blizkosti s maminkou, dite to uklidnuje. Proto je dobre kojit kdykoli na pozadani. Boleni briska aspon u naseho maleho bylo poznat tak, ze plakal a prohybal se do luku.
  1. opruzeny zadecek je hodne cerveny, casto jsou na nem pupinky. Mazeme od narozeni tenkou vrstvou Sudocremu a nikdy jsme opruzeniny nemuseli resit. Mazala jsem na trislech (tam, kde je kontakt s okraji plenky), pod pindikem a pak kolem ritniho otvoru.
  1. kdyz byl syn jeste novorozenec, koupala jsem ho 3× do tydne. Ve vedrech kazdy den, prislo mi, ze se hodne poti. Kdyz se probudil a chtel nakojit, nakojila jsem, pockala cca 15 minut a slo se koupat. Snazila jsem se smerovat to koupani vzdy ke stejne hodine, coz ze zacatku moc neslo, casem se rezim ustalil.
  1. po koupani mazeme olejickem od hippu. Od hippu mame i sprchovy gel, ale jako novorozence jsem syna myla jen vodou. Olejem jsem mazala cele telicko (krome tech casti, kde jsem mazala Sudocrem). Oblicej jen trochu.
Váš příspěvek
Reklama