Psychické problémy, úzkosti

Anonymní
20.1.21 10:51

Prosím o radu . (Psychika) je to ze stresu ?

Dobrý den, Má přítelkyne byla tehotna a nebylo to lehke. Nasel jsem ji doma krvacet v slzach. To bylo na jare kdyz zacal covid a nikdo nevedel, nemohl jsem sni zustat v nemocnici, byl jsem vykazan, ze tam nemuzu byt, po propusteni se to pak stalo znovu. (Neskutecne jsem se bal) Malá se narodila predcasne (zdrava) ale trapila ji novorozenecka kolika do 3 mesicu. Trhalo mi to srdce i nervy ji tak videt. Do toho mi nekdo urezal katalyzator u auta. Opustil me nejlepsi kamarad. Zacal jsem mit problemy s krcni pateri, po rehabce se to zlepsilo. No ale v listopadu mi byl zjisten vyhrel plotenky. Bolela me ruka a brneni 3 prstu trvalo asi 3 tydny. Neuveritelne jsem se bal a tim ze sem mel doma pulrocni dcerku jsem propadal v obavu jak uzivim rodinu kdyz se mi ruka nezlepsi. Zacal jsem travit na netu cas tim jak to muze se mnou dopadnout. V prosinci jsem upadl do pracovni neschopnosti za ucelem odpocinu te ruce a krku. Tim muj problem zacal. Objevila se mi myslenka, ze bych mohl male neco udelat nebo nekonu na kom mi opravdu zalezi. Neuveritelne uzkosti a stavy neklidu asi asi 5 tydnu. Ja vim ze bych niceho takoveho nebyl schopny jsem opravdu citliví a nasilí se mi hnusí. O to vice sem byl znepokojen. No doslo mi, ze to jsou jen myslenky a zacalo se to prozivaní zmirnovat. Na netu jsem nasel neco o OCD. Ale zadne vyhybave chovaní ani rytual nemam. Nemam problem chodit ven ani za rodinou. Jen mam opravdu strach z toho co mi je a nestula si o tom ctu. Byl jsem stim u psychiatra a napsal mi sertalin 50 jednu tabletku. No ale diagnoza zadna. Muze se jednat o ocd nebo je to spise nasledek velkeho stresu? Leky beru 14dni. Uzkosti jsou uz slabsi jen ten strach a nervozita pretrvavaji. Prosím o radu odbornika.( moje pritelkyne vse vi a je v pohode ). Chodím rád ven často, zadnou velkou unavu nepocituji, chut k jidlu mam normalni, sex je v pohode a radost pocituji. Uzkost vim co zpusobovalo. Jen nevim co mi vlastne je, bylo mi vlastne receno, ze jsem uzkostnejsi. Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3687
20.1.21 10:55

Úzkostná porucha je sama o sobě diagnóza. Nemusí to být OCD. Někdy se to prostě po větším stresu rozjede do plna. A ty myšlenky k tomu patří. Taky jsem to měla. Strašně jsem se bála - že se totálně zblázním a někomu něco udělám. AD ti můžou nabíhat až 6 týdnů (taky beru Sertralin a fakt si to úplně sedlo až tak po 2 měsících).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
20.1.21 10:56

Já bych asi začala tím, že nebudu číst na netu diagnózy ale raději ten čas věnuji rodině.
Mně když něco bolí tak si hned diagnostikuju smrtelné choroby, které vážně nemám. Mám z toho akorát nervy a vsugerovavam si něco co není.
Zkus na týden opustit internet a uvidíš že to na sobě poznáš :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.21 12:53

@akavi a už jsi ok?

• Citovat
  • Nahlásit
3687
20.1.21 12:59
@Anonymní píše:
@akavi a už jsi ok?

Jj, jsem teď na udržovací placebodávce Sertralinu 25 mg, ale já měla panické ataky. Úzkost mě někdy chytne (hlavně když nejím a mám nízko cukr nebo to přeženu s koukáním do počítače, případně při PMS, ale je to řešitelný). Co byla asi nejdůležitější, bylo vynechat kofein, nikotin, alkohol, u mě jsou to spouštěče úzkosti a paniky.
Vydrž, bude líp :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.21 13:10

@akavi Jsem rad, ze to nekdo chape. Připadalo mi to tak, ze se kazdou chvilkou musim zblaznit. Jak dlouho si to v sove dusila nez si to zacala resit?

• Citovat
  • Nahlásit
3687
20.1.21 13:23
@Anonymní píše:
@akavi Jsem rad, ze to nekdo chape. Připadalo mi to tak, ze se kazdou chvilkou musim zblaznit. Jak dlouho si to v sove dusila nez si to zacala resit?

Měla jsem občasný úzkosti cca rok, stupňovalo se to (práce + manželství v krizi). Pak jsem zažila určitý psychický otřes a složila jsem se úplně. To mě donutilo to začít řešit.
V počátcích braní antidepresiv si opravdu dej oraz, zalez do postele a snaž se být v klidu. Za mě je ideální tak měsíc být opravdu v klidu a sbírat sílu tomu čelit. A najít si psychoterapii, kde si vyřešíš příčinu. Neboj se, vylezeš z toho silnější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.21 13:40

@akavi Děkuji ti moc :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
707
20.1.21 14:23
@Anonymní píše:
Dobrý den, Má přítelkyne byla tehotna a nebylo to lehke. Nasel jsem ji doma krvacet v slzach. To bylo na jare kdyz zacal covid a nikdo nevedel, nemohl jsem sni zustat v nemocnici, byl jsem vykazan, ze tam nemuzu byt, po propusteni se to pak stalo znovu. (Neskutecne jsem se bal) Malá se narodila predcasne (zdrava) ale trapila ji novorozenecka kolika do 3 mesicu. Trhalo mi to srdce i nervy ji tak videt. Do toho mi nekdo urezal katalyzator u auta. Opustil me nejlepsi kamarad. Zacal jsem mit problemy s krcni pateri, po rehabce se to zlepsilo. No ale v listopadu mi byl zjisten vyhrel plotenky. Bolela me ruka a brneni 3 prstu trvalo asi 3 tydny. Neuveritelne jsem se bal a tim ze sem mel doma pulrocni dcerku jsem propadal v obavu jak uzivim rodinu kdyz se mi ruka nezlepsi. Zacal jsem travit na netu cas tim jak to muze se mnou dopadnout. V prosinci jsem upadl do pracovni neschopnosti za ucelem odpocinu te ruce a krku. Tim muj problem zacal. Objevila se mi myslenka, ze bych mohl male neco udelat nebo nekonu na kom mi opravdu zalezi. Neuveritelne uzkosti a stavy neklidu asi asi 5 tydnu. Ja vim ze bych niceho takoveho nebyl schopny jsem opravdu citliví a nasilí se mi hnusí. O to vice sem byl znepokojen. No doslo mi, ze to jsou jen myslenky a zacalo se to prozivaní zmirnovat. Na netu jsem nasel neco o OCD. Ale zadne vyhybave chovaní ani rytual nemam. Nemam problem chodit ven ani za rodinou. Jen mam opravdu strach z toho co mi je a nestula si o tom ctu. Byl jsem stim u psychiatra a napsal mi sertalin 50 jednu tabletku. No ale diagnoza zadna. Muze se jednat o ocd nebo je to spise nasledek velkeho stresu? Leky beru 14dni. Uzkosti jsou uz slabsi jen ten strach a nervozita pretrvavaji. Prosím o radu odbornika.( moje pritelkyne vse vi a je v pohode ). Chodím rád ven často, zadnou velkou unavu nepocituji, chut k jidlu mam normalni, sex je v pohode a radost pocituji. Uzkost vim co zpusobovalo. Jen nevim co mi vlastne je, bylo mi vlastne receno, ze jsem uzkostnejsi. Děkuji

Myslím, že když jsi byl u doktora a bereš AD, nějakou diagnózu „v papírech“ máš. Mohl tam napsat třeba generalizovaná úzkostná porucha, popřípadě panická porucha. K OCD mi to moc nesedí. Jestli máš od něj nějakou lékařskou zprávu, podívej se, co tam napsal.

Je určitě dobře, že to řešíš. Tyhle věci jsou svinstvo. Když se do toho ještě přidá aktuální krize a svět vzhůru nohama, nedivím se… Přeji ti, ať se to brzy zlepší. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
20.1.21 14:30
@holkazprahy1 píše:
Myslím, že když jsi byl u doktora a bereš AD, nějakou diagnózu „v papírech“ máš. Mohl tam napsat třeba generalizovaná úzkostná porucha, popřípadě panická porucha. K OCD mi to moc nesedí. Jestli máš od něj nějakou lékařskou zprávu, podívej se, co tam napsal.Je určitě dobře, že to řešíš. Tyhle věci jsou svinstvo. Když se do toho ještě přidá aktuální krize a svět vzhůru nohama, nedivím se… Přeji ti, ať se to brzy zlepší. :kytka:

@holkazprahy1 Já právě nemám žádný papír a možná to ani vědět nechci. Důležité je vědet, že si tím nikdo prošel a dostal se z toho. Ja bych toto nepřál nikomu. Je to fakt hnus… :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
117
20.1.21 15:01

Podle toho co popisuješ je to úzkostná porucha. Ten strach, to studování na internetu… to vše k tomu patří. Je dobře, že jsi vyhledal pomoc a máš AD. Za dva týdny ještě nemůžeš cítit účinek, ale chce to vydržet a bude líp. Doporučila bych ti k tomu psychoterapii. Kombinace léků a terapie bývá u této diagnózy velmi úspěšná. Držím palce a věř, že bude líp :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.1.21 15:14
  • Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 10:54

Určitě se jedná o nějakou formu uzkostne poruchy, drž se, dostat se z toho dá. Já se sesypala před 1,5 rokem vlivem dlouhodobého stresu - panicka porucha. Měla jsem ataky celé dny, bála se vyjít z domu, pořád se sledovala, studovala, měřila si tep, googlila, co mi je.. To by bylo na dlouhé vyprávění. Dneska uz jsem dávno stabilizovaná a beru jen malou dávku AD. Jak už tu padlo - žádný kofein, nikotin, alkohol.. Pravidelný rezim, dostatek spánku, terapie (mne stačila KBT na začátku), zvládat stres, dobrý je pohyb (běh). A trochu se hlídat a nenechat rozjet ty šíleně myšlenky, znám je dost dobře. Já si třeba nahmatala na čele malou prohluben, kterou tam mám pravděpodobně celý život. Pak clovek začne googlit (co to proboha je, co to může způsobit), kontroluje to každých 5 minut a hned se sevre úzkosti a strachem. Nebo jsem si hodinkami měřila neustále tep (PP mi rozjela extrasystoly, takže jich mám dost, asi 20% z celku). Čím víc jsem měla extrasystoly, tím víc jsem se bála (a tím víc jsem jich měla). Držím palce, zvládnout se to dá.

• Citovat
  • Nahlásit
11
26.1.21 12:23

Přidávám se k ostatním, taky si myslím ze se jedna o nějakou formu úzkostné poruchy, zeptej se přímo psychiatra, zda ti napsal nějakou dg, nejlepší na ferovku.. ale jak už se zde psalo, pokud ti napsal léky, tak pravděpodobně nějaká dg bude. A držím pěsti! A hlavně bych si zajistila psychoterapii :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat