Prosím o Váš názor a zkušenost - odklad ano nebo ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Budulínek22
Povídálka 20 příspěvků 19.09.18 09:53
Prosím o Váš názor a zkušenost - odklad ano nebo ne?

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o Váš názor - dali byste příští rok odklad dítěti, kterému bude v říjnu 6 a je ještě ve školce =tento rok je předškolák (nemá odklad, protože k zápisu chodí děti, kterým je 6 do konce srpna), pokud by měl odklad, nastupoval by do školy vpodstatě skoro v 8 letech, za následujících zna­ků:

Pro odklad v mých očích mluví toto:

• stále bojujeme se špatnou výslovností, na logopedii chodíme od 4 (!!) let a např. již 1,5 roku cvičíme K (!!!) a nejde nám, stále převládá dyslálie, syn je kontrolován logopedkou a na foniatrii, dle výsledků „jde dopředu“, ale pomalu - doma cvičíme, ale pouze když se soustředi (logopedkou jsem upozorňována, že nesmím tlačit na pilu, páč pak by mohl začít koktat, což je údajně velký prů…)
  • bojujeme se skoliozou (což je ale boj na celý život, odklad v tomto asi moc nepomůže)
  • je drobnější
  • od první třídy bude dojíždět - bližší info níže
  • neumí se ještě úplně orientovat bez rodičů

Pro „neodklad“ mluví toto:

• letos je ve školce parta předškoláků, cca 10, kteří půjdou společně na jednu školu, pokud bude odtržen, vidím v tom doslova prů…švih, proto nejsme v rodině pro, aby šel jinam, nebo ve školce zůstal, je typ člověka, „kterého táhne parta“ v pozitivní slova smyslu
  • děti ho mají rády, nemá s nikým problém
  • dobré motorické schopnosti
  • vysoké sociální cítění
  • po domluvě s učitelkami z mš jsou jednoznačně proto, ať jde, v jejich očích není důvod pro odklad

CO KONKRÉTNĚ bylo u někoho z vás důvod k odkladu? Byli jste rádi že jste ho dali? Je zde někdo, kdo se vracel do školky? - zjistila jsem, že i tato varianta je možná, ale nevim, jestli by to bylo pro nás to pravé, odtrhlo by ho to od kámošů..

předem díky za reakce

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
kačka39
Kecalka 329 příspěvků 19.09.18 10:00

Moje dvojčata měla odklad, protože jedna byla hrozně malinká a měla 14 kg. Ale jsou ž v červěni a doteď mi to vyčítají!
Stejně musíš do psychologický poradny, tak tam běž co nejdřív, třeba ti ještě něco doporučí. Znala jsem jednoho chlapečka, co šel do školy skoro v 8 letech, ale pak stejně přešel do zvláštní školy. Tak tam to bylo asi oprávněný.

kačka39
Kecalka 329 příspěvků 19.09.18 10:01

Do nástupu do školy je ještě celý rok, za ten udělá jistě veliký pokrok.

Leenvecka
Kecalka 374 příspěvků 19.09.18 10:03

Jako ja jsem sla prakticky v osmi (narozena v listopadu) a jako me osobne to pomohlo, ale zas zpetne si rikam, ze mozna jit driv tak nektery veci by mohli byt taky jinak…

skolioza taky…ale to fakt neni prekazka..

hlavne ty logopedicky dovednosti, ale tohle je neco co jsem pilovala praktiky do treti tridy…a dodneska mam s mluvenim problemy…takze i za me osobne pokud uz cte a nebude mit problem s panim tak jako bych ho radsi dala uz se spoluzaky ze skolky, pze pretrhani socialnich vazeb bude za me horsi nez pripadny nejaky logopedicky problemy..

Tichošlápek
Extra třída :D 10912 příspěvků 19.09.18 10:12

Nedala bych odklad. Vždyť mu bude vlastně sedm, az půjde do školy. Jen to dojíždění mi prijde problém, budu obě děti vozit, zblaznila bych se strachy nechat je jezdit samotné uz od první třídy. Jinak u nás konkrétně byla důvodem k odkladu citová nezralost - bracha si vse hrozne bral, plakal, byl proste takový troubik.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.09.18 10:18

Prosím anonym, nebo smazat, je to moc osobní.
S tím, co dnes vím, bych dala odklad. Naše dcera byla zralá, už uměla trošku číst, počítání (sčítání i odčítání) do deseti naprosto v pohodě, sociálně zralá, … Jen problémy s řečí, během druhé třídy jsme logopedii dokončili. Ale! Kolem čtvrté, páté třídy se to začalo lámat. Dcera dospívá pomaleji a je to obrovský problém. Kamarádky jí „utekly“ - mají jiné zájmy (šminky, kluci, …), které dceři ještě nic neříkají. Je ve třídě jak kůl v plotě a trápí se.
Nevím, jak rychle bude dospívat tvůj syn, jak je to s rozdíly u kluků (třídní říkala, že má zkušenosti, že u holek je to mnohem horší, u kluků ty rozdíly nejsou tak dramatické a ty vztahy tak netrpí). Ale při rozhodování bych zohlednila i budoucí pubertu, aby to nedopadlo jako u nás. :(

Babička Kristýnka
Ukecaná baba ;) 1227 příspěvků 19.09.18 10:26

Spíš jsem pro nástup do školy v těch 7 letech, tzn. bez odkladu. Beru v potaz také to, že například devátou třídu bude končit v 16 a ne v 17 letech, tam už by to mohl být větší problém, na druhém stupni bude možná trošku jinde, než jeho spolužáci. Ale také nemusí. Určitě bych se hodně snažila, aby měl zvládnutou logopedii, ať mu to nedělá hlavně na prvním stupni potíže.
Dobré je, že tam má partu, se kterou půjde dál do školy.

Budulínek22
Povídálka 20 příspěvků 19.09.18 10:29
@Anonymní píše:
S tím, co dnes vím, bych dala odklad. Naše dcera byla zralá, už uměla trošku číst, počítání (sčítání i odčítání) do deseti naprosto v pohodě, sociálně zralá, … Jen problémy s řečí, během druhé třídy jsme logopedii dokončili. Ale! Kolem čtvrté, páté třídy se to začalo lámat. Dcera dospívá pomaleji a je to obrovský problém. Kamarádky jí „utekly“ - mají jiné zájmy (šminky, kluci, …), které dceři ještě nic neříkají. Je ve třídě jak kůl v plotě a trápí se.
Nevím, jak rychle bude dospívat tvůj syn, jak je to s rozdíly u kluků (třídní říkala, že má zkušenosti, že u holek je to mnohem horší, u kluků ty rozdíly nejsou tak dramatické a ty vztahy tak netrpí). Ale při rozhodování bych zohlednila i budoucí pubertu, aby to nedopadlo jako u nás. :(

A myslíte si, že je „odtržená“ od ostatních kvůli horší řeči? Nebo pro to jsou i jiné důvody? A myslíte si, že by to bylo lepší, kdyby teď byla o rok níž? Nebylo by to stejné? jaké jsou děti v o rok nižší třídě než je vaše dcera?

elena.78
Zasloužilá kecalka 792 příspěvků 19.09.18 10:38

Odklad bych nedávala. Na zlepšení výslovnosti je vynikající zpívání. Já osobně se tak naučila hlásky „r“ a „ř“.

jessikka
Extra třída :D 10828 příspěvků 19.09.18 10:43
@Anonymní píše:
Nevím, jak rychle bude dospívat tvůj syn, jak je to s rozdíly u kluků (třídní říkala, že má zkušenosti, že u holek je to mnohem horší, u kluků ty rozdíly nejsou tak dramatické a ty vztahy tak netrpí). Ale při rozhodování bych zohlednila i budoucí pubertu, aby to nedopadlo jako u nás. :(

A kdy je narozená? Taky na podzim a šla v necelých 7 letech? To by musela být skoro nejstarší ve třídě, přesto jí ostatní holky takhle utekly? Pokud ano, tak nejde o to, že při nástupu do školy špatně mluvila.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.09.18 10:44
@Budulínek22 píše:
A myslíte si, že je „odtržená“ od ostatních kvůli horší řeči? Nebo pro to jsou i jiné důvody? A myslíte si, že by to bylo lepší, kdyby teď byla o rok níž? Nebylo by to stejné? jaké jsou děti v o rok nižší třídě než je vaše dcera?

Ne, kvůli řeči rozhodně ne. Když šla do první třídy, neuměla jen R a Ř, a nebyla s tím jediná (v každé první třídě na naší škole je třetina až polovina dětí s vadou řeči). Ve třídě byla oblíbená, měla kamarádky. Lámat se to začalo právě až později, kdy některým spolužačkám začaly bouřit hormony - už jim rostou prsa, řeší akné, cítí se jako „dospělé“, takže spousta hraček a seriálů je „trapných“ a „pro mimina“, … Dcera pak za mnou chodí s tím, že se jí holky smějí, protože nenosí podprsenku a nemá bikiny (jak by jí asi na plochém hrudníku držely??? 8o ), že se holky už malují, lakují si nehty atd.
Ano, myslím si, že by bylo lepší, kdyby byla o rok níž. Protože dospívá později, takže by měla ten 1 rok k tomu, aby mohla být ještě dítětem, nemusela řešit, že se jí líbí pohádky, ale nemůže to před holkama říct, protože by se jí vysmály, nemusela by řešit, že kamarádky už mají kluka, ale ona ne (protože nechce - kdyby chtěla, myslím, že by neměla problém, je hezká a milá, s kluky si rozumí). Nebo třeba - chce se kamarádit i s klukama, ale jak se s někým baví, hned to je „jé, vy spolu chodíte?“ a „úúú, láska nebeská, hahaha“.
Nevím, nakolik se podobné věci řeší mezi kluky, podle třídní učitelky u kluků nebývá tak markantní rozdíl jako u holek. Osobní zkušenost mám jen s dcerou, a tam si zpětně vyčítám, že neměla odklad. (Ovšem zralá byla, pro odklad tehdy nebyl důvod…)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.09.18 10:47
@jessikka píše:
A kdy je narozená? Taky na podzim a šla v necelých 7 letech? To by musela být skoro nejstarší ve třídě, přesto jí ostatní holky takhle utekly? Pokud ano, tak nejde o to, že při nástupu do školy špatně mluvila.

Na jaře, šla v 6,5 letech. Ale ve třídě jsou i děti, které měly odklad, takže jsou starší, plus každé dítě přijde do puberty jindy (třeba některé holky už menstruují…).

Lioness34
Ukecaná baba ;) 1397 příspěvků 19.09.18 10:48

Objednej se do poradny kde kdyby jsi odklad chtěla ti stejne budou muset dat doporučení a oni ti už teď poradi nebo doporučí cvičení atd. Odklad u říjnového dítěte bych nedala pokud by to nebylo vysloveně nutné. A vybrala bych školu menší i kdyby mělo dítě dojíždět nebo já ho vozit a vyzvedavat pokud to je možné. Malá trida někde klidně na vesnici. My máme malou tridu a přijde mi to lepší nežli velká..a družinu - tam se utužují vztahy, deti co se tam stýkají a vyhrají si spolu…

jessikka
Extra třída :D 10828 příspěvků 19.09.18 10:52

Jinak syn je v říjnu, taky teď předškolák, a nedokážu si představit, že by šel ještě o rok později. Na logo chodíme taky, nevidím rozdíl v tom, že začne R říkat v nebo 6 nebo 7 letech. Jednou začne, když ne, tak ho umět nebude… To s inteligencí nesouvisí. Můj velice úspěšný šéf, který založil a vybudoval několik firem. má naprosto příšernou výslovnost a nikdy ho to neomezovalo.
Skolioza je a bude.
Můj syn je taky drobnější, na percentilu 3, proto jsem ráda, že nejde ještě letos, ale za rok půjde. Opět toto nepovažuji za důvod.
Dojíždění je sice blbé, ale takto postihnuté jsou mnohé děti. Holt nebydlíte ve městě. A zvládají to i mladší.
Orientaci nechápu… Můj by taky ze školy netrefil, budu ho vyzvedávat. Možná to budete mít komplikovanější, protože nemáte školu v místě bydliště, nicméně to není problém toho dítěte, to je problém rodičů, aby si to zařídili. Nemůžete přenášet rozhodnutí bydlet mimo město na Vaše dítě.
V tom, co píšeš, absolutně nevidím jediný důvod dávat ho do školy až téměř v osmi letech. Ani si nemyslím, že vám to posvětí PPP. Jediný relevantní důvod je tam to dojíždění, a to, promiň mi upřímnost, na mě spíš působí tak, že hledáš důvod, abys to nemusela řešit.

jessikka
Extra třída :D 10828 příspěvků 19.09.18 10:53
@Anonymní píše:
Na jaře, šla v 6,5 letech. Ale ve třídě jsou i děti, které měly odklad, takže jsou starší, plus každé dítě přijde do puberty jindy (třeba některé holky už menstruují…).

No právě, tohle nikdy nemůžeš odhadnout. Nedá se s tím kalkulovat dopředu, že možná přijde den, kdy moje dítě bude za spolužáky v mentálním vývoji. Taky může přijít den, kdy bude naopak napřed a taky se bude cítit divně :-)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Šlofík dne: Pašeračka Tereza si u soudu zdřímla. „Je nemocná,“ řekl nám zdroj

Pravidelné návštěvy soudu ji pěkně zmáhají. Během posledního soudního líčení... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >