Reklama

Prosím poraďte! Domov důchodců v Praze, příspěvky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kratochvilova
Nováček 9 příspěvků 22.08.18 10:52
Prosím poraďte! Domov důchodců v Praze,příspěvky

Dobrý den, :srdce:
Zda máte zkušenosti s domovy pro seniory v Praze či s příspěvkama na péči, odcenila bych vaše rady a doporučení.

Moje 95letá babička s námi žije natrvalo už 3 roky. Má pokročilou demenci a bojíme se jí nechat samotnou doma – mockrát spadla, je hluchá, jídlo jí obstaráváme my, plete si sen s realitou, chodí 4× v noci čůrat a pak ze záchodu netrefí do svého pokoje. Dokonce nám jednou vyšla z bytu ve 3 ráno, protože se jí zdálo, že musí jít na nákup.

Celkem jsme to s mámou a otčímem zvládali a babička se měla jak ve vatě. Teď však po studiích začnu chodit do zaměstnání a všímám si, že to moje máma s babičkou (na rozdíl odemě) psychicky nezvládá.. hodně sešla a je věčně na nervy. Já jsem taky přišla o kus mládi v tomto ohledu. V posledních dvou měsících, kdy máma měla prázdniny (je středoškolská učitelka) se mentální stav babičky zhoršil. Teď už by nebylo rozumné ji nechat, byť jen pár hodin, bez dozoru.

Včera byla na prohlídce u doktorky a ta nám doporučila, abychom pro ni už našli domov důchodců – péči 24 hodin.
Už tři dny se jí snažíme navyknout na denní stacionář, ale moc to nejde. :,( Už tam včera stropila scénu, protože se jí z podřimování zdálo, že jí někdo ukradl kabelku (přitom žádnou neměla) a rozrušila svým vzlykáním ostatní seniory. Dnes byla vzteklá, když ji tam máma zavedla a sociální pracovnice ze stacionáře nám řekla, že se pravděpodobně babička do kolektivu nezačlení, protože důchodci do stacionáře musí chodit dobrovolně.

Takže teď hledáme dobrý domov důchodců v Praze. Bydlíme mezi Prahou 5 a 13, ale domov důchodců by klidně mohl být na druhém konci Prahy, pokud budeme vědět, že je tam kvalitní péče a dobrá dostupnost MHD. V ČR se dává za měsíční pobyt a péči v domově důchodců kolem 30.000. Babička má měsíční důchod 14.000 a něco přes 200.000 akumu­lovaných na svém kontě (neutrácela, protože jsme jí živili). To znamená, že bychom těch 30.000 měsíčně mohli platit z babičiných peněz jen něco přes rok, a myslíme si, že babička tu ještě pár let bude (jedna její sestra se dožila 103 let)

Chtěli bychom tedy vědět, kolik by nám stát připěl na domov důchodců. Prosím poraďte. :srdce:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

jenny.fields
Generální žvanilka 24718 příspěvků 22.08.18 11:00

Podle mne vam ji do normalniho domova duchodcu nikdo nevezme. Budete potrebovat domov se zvlastnim rezimem. Na babicku si muzete zazadat o prispevek na peci. Nic jineho od statu necekej.

zrcadlo
Kelišová 6744 příspěvků 22.08.18 11:04

A doktorka vás neinformovala o příspěvku na péči? Ten už jste mohli pár let pobírat (resp. babička by ho pobírala a vám kompenzovala péči). Jinak bohužel neporadím, tahle zařízení v Praze neznám.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2418 příspěvků 22.08.18 11:28

@kratochvilova Nevím jak si přišla na cenu 30.000,– měsíčně. Možná v nějaké privátním zařízení. Klasický domov důchodců se musí řídit zákonem o soc. službách. Babičce po uhrazení pobytu a stravy musí zůstat 15% přijmů, pakliže to nestačí, podílet se musí rodina. Jestli pobírá příspěvek na péči, bude náležet také domovu. Max. cena na den vč. stravy je 380,–

Bábrdl
Generální žvanilka 21126 příspěvků 22.08.18 11:36

@kratochvilova Příspěvek na péči určitě mít bude, ale na domov důchodců to nevidím, spíš nějaké Alzh. centrum.

Nemůžete pronajmout babičky byt a financovat to i z toho?

alisekR
Kelišová 5044 příspěvků 22.08.18 12:13

Už dávno jste měli pobírat příspěvek na péči. To je první chyba. Další chyba je si myslet, že vám babičku vezmou do DD. Nevezmou, musíte hledat sanatorium se zvláštním režimem. Těch bohužel moc není, jsou tam pořadníky. Mám s tím zkušenosti. Máte možnost babičku zkusit dát do nějaké LDN. Ale ani ti tyto pacienti nechtějí. Takže sehnat protekci. Moje teta takhle umístila maminku, ale za prvé tam ona dřív sama dělala zdravotní sestru, když to byla ještě běžná nemocnice a za další bratranec je doktor, takže ruka ruku myje. Chápu vaše těžkosti. Zkusila bych platit pečovatelku, která bude přes den s babičkou. Poskytuje je Farní charita nebo ústavy sociální péče. To můžete platit z příspěvků a důchodu. Pokud se vám babička povede umístit, padne na to celý důchod i příspěvek, ona ve svém věku dostane ten nejvyšší… bohužel v Praze jsou asi ceny jinde a tak budete doplácet i tak.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.08.18 12:20

@kratochvilova
Obávám se, že tady už normální domov důchodců nepůjde. Musíte hledat domov se zvláštním režimem. Těch je málo a hodně čekatelů. Když jsem sháněla domov pro naší babičku (měla Alzheimera), tak mi všude řekli, že čekací doba v Praze je minimálně 1 rok, ale mám počítat spíše s delším čekáním. Byla jsem zoufalá, psychicky před zhroucením, péče o babičku 24 hodin denně jsem přestávala zvládat. Babička už byla úplně mimo, nevěděla kdo jsem, kde je, co dělá,… Pomohla mi sociální pracovnice na odboru sociálních věcí. Poradila mi co a jak, dala mi seznam domovů se zvláštním režimem, pomohla mi shánět. Nakonec se mi podařilo umístit babičku během pár dní v domově u Pardubic. Bylo to sice daleko, ale fakt za minutu dvanáct. Kdybych se měla o babičku starat ještě o týden déle, skončila bych na psychiatrii. I tak jsem se z toho hodně dlouho psychicky dostávala.
Na sociálce si zažádejte o příspěvek na péči. Je to odstupňovaný příspěvek, naše babička měla 3 stupeň, bylo to myslím 8 tisíc. Domov si potom žádal o navýšení. Babiččin pobyt se potom platil z toho příspěvku a jejího důchodu. Obojí sociálka posílala přímo na účet domova. A já pak doplácela zbytek + tam babička ode mě měla uložené ještě nějaké kapesné.

Držím palce, ať babičku umístíte v nějakém hezkém domově. Přeji pevné nervy, budete je potřebovat.
Upřímně, já nejdříve měla strašné výčitky svědomí z toho, že babičku chci někam umístit i přes její přání zemřít doma :? . Dlouho jsem se s tím nemohla srovnat. Ale když jsem viděla, jak se tam ti staroušci mají dobře, že je o ně skvěle postaráno, tak mě nakonec mrzelo, že jsem se babičkou nechávala dlouho přemlouvat, abych ji nechala doma. Ti staroušci, kteří ještě byli schopni komunikovat tam byli v krásné komunitě, povídali si spolu, hráli hry, chodili společně na vycházky do parku, řešili spolu dění v Ulici a Ordinaci :D . Prostě fajn společnost. Naše babička tam šla až ve chvíli, kdy už nebyla schopna komunikovat a nevěděla, co se s ní děje. Kdybych ji tam dala dříve, mohla tam mít kamarádky a měla by se asi lépe než doma se mnou :think:

Jagwa
Kecalka 212 příspěvků 22.08.18 13:18

Nepotřebujete Domov seniorů ale Domov se zvláštním režimem. Já pracuji ve Vysocanech, ta částka by stačila. Ale příspěvek na péči jde domovu, ale na cenu nemá vliv, neodečítá se.

Jagwa
Kecalka 212 příspěvků 22.08.18 13:24

www.domov-senioru-praha.cz :pankac:

kratochvilova
Nováček 9 příspěvků 22.08.18 16:32

@Jagwa To vypadá velmi dobře. Mohla byste mi prozradit, kolik se tam platí měsíčně a zda jsou volná místa?

Jagwa
Kecalka 212 příspěvků 22.08.18 18:23

Záleží na tom, o jaký jde pokoj, jestli jedno, dvoj nebo ťřílůžák, jestli je koupelna na pokoji nebo na chodbě pro více pokojů… Více by vám řekli naše sociální pracovnice. Já jsem jenom pečovatelka a do toho úplně nevidím. Momentalne tu místa jsou, ale je možné, že by zatím byla v pořadníku, ale moc dlouho se tu nečeká.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.08.18 21:50

Byli jsme před lety s babičkou ve stejné situaci. Pobrečíte si, to ano, ale bohužel když už to dojde k tomu, že je potřebná péče 24 hodin denně a rodinní příslušníci chodí normálně do práce nebo to fyzicky či psychicky nezvládají, asi není jiná možnost. Zvlášť v případě stařecké demence, Alzheimera apod. se může babička sama dostat do nebezpečí a pak si to budete vyčítat.
Ovšem reálně pak takovou babičku umístit do specializovaného zařízení není snadné, zejména na Alzheimer centra je dlouhodobý přetlak. Info o financích už tu padlo, padne na to většina babiččina důchodu, příspěvek na péči (který si mimochodem už vyběhávejte, to jsou další finance, které domovu případnou, takže zvýšení šancí na přijetí babičky) a my třeba ještě něco dál dopláceli. Ovšem je pravda, že se nám babičku do super zařízení, které je navíc blízko, povedlo dostat pouze díky konexím.
Držím palce.

Jeremi
Kecalka 212 příspěvků 26.08.18 18:46
@Sojkka píše:
@kratochvilova Nevím jak si přišla na cenu 30.000,– měsíčně. Možná v nějaké privátním zařízení. Klasický domov důchodců se musí řídit zákonem o soc. službách. Babičce po uhrazení pobytu a stravy musí zůstat 15% přijmů, pakliže to nestačí, podílet se musí rodina. Jestli pobírá příspěvek na péči, bude náležet také domovu. Max. cena na den vč. stravy je 380,–

A zkoušela jsi žádat o umístění seniora do domova důchodců? Pokud jde o zařízení zřizované městem, tak čekací doby jsou v řádech měsíců až let. A privátní zařízení těch 30 tisíc/měsíc stojej. A je jedno, že zákon a vyhláška stanověj nějakou cenu - za tu se ta péče prakticky zajistit nedá. Obchází se to všelijak přes „fakultativní služby“ nebo dobrovolně povinný příspěvek nadaci, která provoz zařízení podporuje.

@Jagwa píše:
Záleží na tom, o jaký jde pokoj, jestli jedno, dvoj nebo ťřílůžák, jestli je koupelna na pokoji nebo na chodbě pro více pokojů… Více by vám řekli naše sociální pracovnice. Já jsem jenom pečovatelka a do toho úplně nevidím. Momentalne tu místa jsou, ale je možné, že by zatím byla v pořadníku, ale moc dlouho se tu nečeká.

Obávám se, že máš zkreslenou představu, kolik se u vás vlastně platí. Sociální pracovnici tohoto zařízení jsem kontaktovala s dotazem na ceny letos na jaře. Potřebovali jsme standardní DS (nikoliv zvláštní režim). Odpověděla mi, že na jednolůžkovém pokoji je to 30-32 tisíc/měsíc, na dvoulůžkovém 25.500-28.800, na třílůžkovém 19.800-21.600 Kč. A to jaksi NAVÍC k případnému příspěvku na péči, který jde přímo DS.

Jeremi
Kecalka 212 příspěvků 26.08.18 19:00

@kratochvilova Pokud nemáte dosud vyřízený příspěvek na péči, tak žádost podejte co nejdříve. Vyřízení trvá v Praze málokdy kratší dobu než rok, ale vyplatí to potom zpětně ke dni podání žádosti. Tady jsou kontaktní pracoviště https://portal.mpsv.cz/…a_5/kontakty
Tady příslušný formulář:
https://formulare.mpsv.cz/…orm/edit.jsp?…
Kromě stacionářů a DS existují i terénní služby - ve vašem případě bych kontaktovala CSOP Praha 5 http://www.csop5.cz/
Dají se kombinovat návštěvy pečovatelek, osobních asistentek, zajistit dovoz obědů… Existuje i dočasná odlehčovací služba:
 http://www.csop5.cz/…tove-sluzby/

Jagwa
Kecalka 212 příspěvků 26.08.18 20:36

@Jeremi
Tak nějak jsem si to myslela :nevim:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Dojímáte se, že Meghan vzdala hold lady Dianě? Dojímáte se úplně zbytečně

Od té doby, co Kensingtonský palác oficiálně potvrdil těhotenství vévodkyně... číst dále >

Ivo Rittig se vyšňořil k soudu kvůli tunelování, na cestu se posilnil Moëtem

Lobbista Ivo Rittig je dnes na soudním projednávání ohledně kauzy údajného... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak se nalíčit a učesat před kameru? Podívejte se na proměnu moderátorky

Moderátorka iDNES.cz Eliška Malínská se obvykle líčí pouze decentně a na... číst dále >

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >