Prosím o radu: RP, neplacené volno, DPP a pojištění

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

unuděná
Závislačka 4853 příspěvků 1 inzerát 31.03.18 12:25
prosim radu: RP,nepl. volno,DPP a pojisteni

Holky, prosim o radu v me konkretni zamotane situaci :mrgreen: Jsem na rodicaku do 11.4.,od tohoto data mam do konce zari schvalene neplacene volno. Rodicovsky prispevek pobiram rovnez do konce zari. Zaroven od listopadu ve firme pracuju na dpp a hodlam v tom pokracovat az do nastupu na hpp v tom rijnu.

Jde mi o to, zda za me stale stat plati socialni i zdravotni (protoze zamestnavatel v dobe nepl. volna nebude)-kdyz pobiram ten rodicak. Sefova me znejistela, kdyz mluvila o tom, at se ted nahlasim na pojistovnu jako osoba pec. o dite (prestoze vi, ze pobiram ten rp).Kdybych se tam ovsem hlasila, budu mit omezenou skolku na 4hodiny denne a to bych nezvladala chodit na tu dpp :?

Prosim o rady jen ty, kteri jsou si jisti, ne jako ja, ze mysli, ze by to melo takhle byt ok :mrgreen:

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 60896 příspěvků 3 inzeráty 31.03.18 12:46

@unuděná Sociální za tebe neplatí nikdo - to ani teď. A zdravotní za tebe bude platit i nadále stát a to z titulu pobírání rodičovského příspěvku. Jo a je 2 věci, do 11.4. nejsi na rodičáku, ale na rodičovské dovolené a druhá věc, ty na pojišťovně nic nehlásíš, jsi zaměstnaná a tedy je to starostí a povinností tvého zaměstnavatele to tam správně nahlásit.

unuděná
Závislačka 4853 příspěvků 1 inzerát 31.03.18 13:01

@j.a.n.i1 tak rodicakem se snad logicky mysli rodicovska dovolena ne? nebo co jineho by to melo znacit?
Jenze ja budu na neplacenem volnu a soucasti tohoto je fakt, ze za me zdravotni v teto dobe zamestnavatel platit nebude.Nema povinnost a i jsme tak domluvili :nevim:

unuděná
Závislačka 4853 příspěvků 1 inzerát 31.03.18 13:03

Osobne taky myslim, ze z titulu pobirani RP za me stat zdravotni plati.Ale nejsem si stoprocentne jista jak je to v tom ctvrtek rocre, a na ten up se neda dovolat, klasika :roll:

Lendeš
Závislačka 4557 příspěvků 31.03.18 13:13

@unuděná Do konce rodičovské dovolené jsi z hlediska zdravotního pojištění osobou na rodičovské dovolené. Po těch třetích narozeninách budeš z hlediska zdravotního příjemcem rodičovského příspěvku, takže taky zdravotní bude hradit stát. Zaměstnavateli dolož (třeba čestným prohlášením), že pobíráš rodičovský příspěvek a on by to měl nahlásit na pojišťovně.

unuděná
Závislačka 4853 příspěvků 1 inzerát 31.03.18 13:17

@Lendeš Aha,diky.Jen je mi divne, ze to po me nechteli rovnou. Nesla jsem jim zadost o prohloubeni pece o dite do 4let.. :think: zeptam se na to.

Lendeš
Závislačka 4557 příspěvků 31.03.18 13:21

Péče o dítě už by byla zase něco jiného, z hlediska zdravotního pojištění chceš být ten příjemce RP. A jak jsi formulovala žádost o neplacené volno by mělo být celkem jedno, pokud jsi v ní nezmiňovala to zdravotní, že by tam byla nějaká zavádějící formulace. Na RP taky pečuješ o dítě do 4 let.

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

1. příjemce rodičovského příspěvku;
  1. ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění
  1. osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1997-48#…

A jestli sis protahovala rodičák jen do toho září, tak počítej i s tím, že pokud vychází poslední částka do 220 tis. nižší než ta zvolená, sloučí ty dvě částky a rodičák tak skončí o měsíc dřív.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 60896 příspěvků 3 inzeráty 31.03.18 13:22

@unuděná No, rodičákem se povětšinou myslí rodičovský příspěvek… A jinak na neplaceném volnu je zaměstnavatel povinen za tebe zdravotní platit, pokud on na pojišťovně nenahlásí nějaký důvod, pro který by ho platil stát.

eumedon
Extra třída :D 12382 příspěvků 31.03.18 16:18
@unuděná píše:
@j.a.n.i1 tak rodicakem se snad logicky mysli rodicovska dovolena ne? nebo co jineho by to melo znacit?

„Rodičák“ tady značí rodičovskou dovolenou, nebo rodičovský příspěvek. Obojí je rodičovské, tedy „rodičák“. Někteří to pletou, lepší je zkratka RD, resp. RP.

unuděná
Závislačka 4853 příspěvků 1 inzerát 31.03.18 17:51

@j.a.n.i1 @eumedon tak jasne, chapu, ale kdyz napisu, ze jsem na rodicaku, tak preklad „na rodicovskem prispevku“ fakt nedava smysl ;) myslim, ze jsem to i dale v prispevku osvetlila.Ale je mi jasne, ze tu ma kazdy tendenci lidi opravovat, protoze tohle zensky pletou velmi casto. Pripadne jeste pojem „materska“,ten je taky lahudkou ;) :mrgreen:

@Lendeš Dekuji za vycerpavajici odpoved. Konec rp mam ohlidany, o tom spojovani vim. Formular byl jednoducha zadost o prohloubeni pece bez naroku na plat, nebo tak nejak. O zdravotnim se tam nic nepsalo, nicmene sefova se me na to ptala a pak i ze sekretariatu mi volali..Cili soudim, ze by meli mit povinnost mi to platit, ale do toho se jim nechtelo a jelikoz jsem jim rekla o tom rp, tak si oddychli. Netusim, jak je tohle reseno pravne..Prave proto jsem si prispevek roztahla az do rijna v momente, kdy mi dite nevzali do skolky.

eumedon
Extra třída :D 12382 příspěvků 31.03.18 18:26
@unuděná píše:
@j.a.n.i1 @eumedon tak jasne, chapu, ale kdyz napisu, ze jsem na rodicaku,

V tvém případě to spíš vyplývá z kontextu:

@unuděná píše:
Jsem na rodicaku do 11.4., … Rodicovsky prispevek pobiram rovnez do konce zari.

Z kontextu („rodičák“ máš do 11.4., rodičovský příspěvek pobíráš do konve září) je zřejmé, že „rodičákem“ se myslí rodičovská dovolená.

Ale nediv se těm, kdo ti chtějí poradit, že ti vytknou ledabyle popsanou situaci. Ono je lepší vyjít potenciálním dobrovolným rádkyním a rádcům do té míry, že nebudeš líná napsat dvě slova „rodičovská dovolená“, než potom vysvětlovat nebo obhajovat, že mohli pochopit z kontextu, oč jde.

unuděná
Závislačka 4853 příspěvků 1 inzerát 31.03.18 19:28

@eumedon :* tak teda pardooon ;)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Manuál na cesty: Co zabalit do lékárničky a kam s dětmi nejezdit

Blíží se léto a s ním čas dovolených. Většina z nás přemýšlí nad cestou k... číst dále >

Články z Expres.cz

Daniela Šinkorová nezdravě ujíždí na FaceAppu: Vypadá to ještě hezky?

Danielu Šinkorovou odnepaměti předchází pověst ženy, která se sama a velmi... číst dále >

MikeJePán ze Zlaté mládeže očima Arména: Je to největší ostuda mé země!

Na svůj původ by měl být člověk hrdý. Když se mě tedy na něj kdokoliv zeptá,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádkovým šatům Meghan Markle vévodily jednoduché linie a dlouhý závoj

Konec spekulacím. Nejočekávanější módní kousek letošního roku pochází od... číst dále >

Trendy půjdou stranou, svatební róba Meghan musí respektovat tradice

Jak budou vypadat? To je otázka, kterou si kladou miliony lidí na světě v... číst dále >

Reklama