Pružná pracovní doba, plánovaná operace a volno

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.18 20:26
Pružná pracovní doba, plánovaná operace a volno

Jdu si pro radu.
Pracuji v malé soukromé firmě jako uklízečka, mám volnou - pružnou pracovní dobu, plný úvazek 8 hodin, 8,5 s přestávkou.
Pracovní doba je volná, můžu si chodit do práce víceméně v kteroukoliv hodinu.
Bohužel musím na operační zákrok - biopsie děložního čípku. Zákrok se provede brzy ráno, odpoledne mě prý možná pustí domů a pak bych prý měla být doma aspoň 2 dny v klidu.
A co teď? Jak se to řeší v zaměstnání?

Nevím, zda mám nárok na nějaké volno, kdy bych si na to nemusela brát dovolenou…?
Nemám té dovolené totiž moc, většina totiž padla v létě při opravě domu, něco musím schovat na Vánoce (firma bude zavřená), občas nám ředitel dovolenou nařídí, takže šetřím dovolenou, jak se dá.

Mám v práci nárok na to, abych nějak tu dovolenou obešla a dostala volno jako když má někdo propustku?
Na propustku totiž podle zákoníku nárok já nemám, běžnou návštěvu lékaře řeším dovolenou nebo si to ten den musím nadpracovat.

Nemocenská mě taky neláká, ale když budu muset, tak půjdu.
Nevím, nebyla jsem na nemocenské skoro 20 let. Kdo mi ji ji vystaví? Můj gynekolog? Nebo nemocnice, kde bude zákrok proveden? A kdyby mi nakonec tu nemocenskou někdo vystavil, stojí ty tři dny za to? Nebo mi vystaví PN na dýl?

Poradíte?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Lama Lama
Hvězda diskuse 49507 příspěvků 5 inzerátů 25.09.18 20:36

A co by sis představovala, když ne neschopenku? Propustku sama píššeš, že nelze… Tak ještě domluvit neplacené volno. Moc variant není.

Aspera
Generální žvanilka 21144 příspěvků 1 inzerát 25.09.18 20:40

Mě ještě napadlo, domluvit se, jestli by někdo těch pár dní za tebe nepracoval, ale to je totéž jak neplacené volno. Takže neschopenku a uvidíš na jak dlouho ji budeš potřebovat.

Russet
Extra třída :D 12183 příspěvků 25.09.18 20:51
@Anonymní píše:
Jdu si pro radu.
Pracuji v malé soukromé firmě jako uklízečka, mám volnou - pružnou pracovní dobu, plný úvazek 8 hodin, 8,5 s přestávkou.
Pracovní doba je volná, můžu si chodit do práce víceméně v kteroukoliv hodinu.
Bohužel musím na operační zákrok - biopsie děložního čípku. Zákrok se provede brzy ráno, odpoledne mě prý možná pustí domů a pak bych prý měla být doma aspoň 2 dny v klidu.
A co teď? Jak se to řeší v zaměstnání?

Nevím, zda mám nárok na nějaké volno, kdy bych si na to nemusela brát dovolenou…?
Nemám té dovolené totiž moc, většina totiž padla v létě při opravě domu, něco musím schovat na Vánoce (firma bude zavřená), občas nám ředitel dovolenou nařídí, takže šetřím dovolenou, jak se dá.

Mám v práci nárok na to, abych nějak tu dovolenou obešla a dostala volno jako když má někdo propustku?
Na propustku totiž podle zákoníku nárok já nemám, běžnou návštěvu lékaře řeším dovolenou nebo si to ten den musím nadpracovat.

Nemocenská mě taky neláká, ale když budu muset, tak půjdu.
Nevím, nebyla jsem na nemocenské skoro 20 let. Kdo mi ji ji vystaví? Můj gynekolog? Nebo nemocnice, kde bude zákrok proveden? A kdyby mi nakonec tu nemocenskou někdo vystavil, stojí ty tři dny za to? Nebo mi vystaví PN na dýl?

Poradíte?

Budeš práce neschopná. Takže neschopenku. Tělo potřebuje po zákroku odpočívat. Podle mě ti ji vystaví v nemocnici. Kam by ses po zákroku táhla?

rozand
Závislačka 3457 příspěvků 25.09.18 20:59

Ty tři dny budeš mít neplacené, tak neschopenka funguje. Takže nechápu dotaz, jestli stojí zato.

Uživatel je onlineLuboš P
Zasloužilá kecalka 965 příspěvků 26.09.18 09:36

Většina lidí jde v obdobném případu na neschopenku, někteří si kvůli penězům berou dovolenou a jiní nemoc přecházejí. To si ale rozhoduje každý sám. Těžko radit.

eumedon
Extra třída :D 13757 příspěvků 26.09.18 10:45
@Anonymní píše:
Nemocenská mě taky neláká, ale když budu muset, tak půjdu.Poradíte?

Poradím. Dostaneš neschopenku, máš na ni nárok. Ale neboj, bude to bez nemocenské, protože na první 3 dny pracovní neschopnosti nemáš na nemocenskou nárok. Kdo ti vystaví a kdo ukončí neschopenku, se zeptej toho gynekologa. Vystaví ji ten, kdo zákrok provede a ukončí gynekolog nebo praktický lékař.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.18 17:28

Děkuji za odpovědi. :kytka:
Právě kvůli penězům jsem nebyla na neschopence spoustu let. Tohle je ke všemu moje první operace. A bojím se, co se mnou bude. Navíc mi v hlavě pořád bliká slovo rakovina, ale asi moc panikařím. A pak - neumím chodit v propustkách a nemocenských, vždycky jsem to řešila dovolenou.
I nemoci dětí řeším dovolenou, neberu si OČR.
Tak je asi čas si odpočinout na marodce a navíc je tu pádný důvod.
Ale budu mít asi výčitky, ještě jsem firmu nenechala na „holičkách“ a dokonce jsem za celou dobu nebyla ani na dovolené dýl než dva dny, pokud nepočítám Vánoce, kdy je celozávodka. Chodím pořád do práce, aby měli čisto. Záskok není, jsem tam jediná.
Ale to asi není můj problém, teď musím myslet na sebe.
:oops:

eumedon
Extra třída :D 13757 příspěvků 26.09.18 19:00

Já to chápu, ale to volno na to vyšetření je teda prkotina.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.18 15:46

Oživuji a prosím o radu, rady zase… :oops: .
Včera jsem byla pod celkovou narkózou, proběhl malý operační zákrok. Pustili mě domů ve 14:00 hodin s tím, že mi řekli, že do práce nemůžu, samozřejmě.

Spoléhala jsem místo nemocenské na tohle:

"Překážky v práci
Překážkou v práci se rozumí právem uznaná nemožnost nebo obtížnost plnění pracovněprávního závazku zaměstnavatele či zaměstnance. Překážka v práci může vyvstat jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele, kdy je zaměstnavateli uložena povinnost poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy po dobu, kdy zaměstnanec nekoná práci.

I. Překážky v práci na straně zaměstnance
Překážky v práci na straně zaměstnance jsou uvedeny jednak v ZP a jednak v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., které stanoví jiné důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance. Jedná se o následující překážky:

1. Vyšetření nebo ošetření

Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu v případě, kdy je vyšetření či ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má se zdravotní pojišťovnou zaměstnance uzavřenou smlouvu a zároveň se jedná o zařízení, které je nejblíže bydlišti či pracovišti zaměstnance. V případě, kdy si zaměstnanec zvolí jiné než nejbližší zdravotní zařízení, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy, avšak pouze po dobu, po kterou by mu náležela v případě, že by byl vyšetřen či ošetřen v nejbližším zařízení."

Ředitel mi napsal, že toto není možné, že mi dá na ten dnešek buď dovolenou nebo náhradní volno.
Protože:
Máme ústní dohodu, že mám „volnou“ pracovní dobu. Někdy řekne, že je to pružná prac. doba. Čili slovíčkaří, jak se mu to hodí.
Ve smlouvě není (!!!) nic o žádné prac. době. Ani pevné, ani pružné. Mám tam pouze hodiny - fond. 8 hodin denně, týdně 40.

A teď co s tím?
Od začátku měsíce jsem si sice něco naddělala - asi 12 hodin. Proto, že jsem spoléhala na ten zmiňovaný § a na druhý den jsem chtěla zůstat doma a místo dovolené si vzít náhr. volno.

Krom toho, už mu začíná i vadit to, že jsem byla denně v práci o hodinu nebo dvě dýl, (abych si to mohla právě proto vybrat). Prý by měl prů-ser při kontrole.
Ovšem tyhle přesčasy si ke konci měsíce vždycky vybírám, protože mi je nechtějí (nemůžou) převádět anebo proplácet. Čili měsíční fond je bez přesčasů (šul/nul), když sem tam nepočítám třeba půl hodiny, která mi „uteče“

A já si myslela, že když mi řekli, že mám „volnou“ prac. dobu, že si to tak můžu dělat. Dělala jsem to tak, ale až dnes jim to začalo vadit. Dlouho nevadilo, teď vadí.
Asi proto, že tenhle měsíc to bylo denně. :oops:

Tak co? Rozumí tomu někdo?
Poradí mi někdo?
Fakt jsem si byla tím paragrafem jistá… :oops:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63713 příspěvků 3 inzeráty 16.10.18 15:50

No, já mám takový pocit, že je tam ještě druhá zásadní část věty a to, pokud nebylo možné vyřešit to mimo pracovní dobu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.18 16:05
@j.a.n.i1 píše:
No, já mám takový pocit, že je tam ještě druhá zásadní část věty a to, pokud nebylo možné vyřešit to mimo pracovní dobu.

Tohle nebylo možné. Operace (objednaná), celková narkóza. Lékař mi řekl (nenapsal), že dnes do práce nesmím…

1mila2
Kecalka 413 příspěvků 16.10.18 16:10

Je tam neco o nezbytne nutne dobe na osetreni a vysetreni. Tebe ve 14hodin pustili (osetrenou), na rekonvalescenci se to podle meho nevztahuje. Kdyz sis predem nedomluvila volno (jestli sis ho teda nedomluvila predem), tak sis mela vzit na 2dny neschopenku a byl by klid. Nech si ji jeste vystavit (nejsme si jista, zda to zpetne jde).

rozand
Závislačka 3457 příspěvků 16.10.18 16:15

Přesně tak, je to na vyšetření nebo ošetření, ne na následný léčebný režim, na to je PN. To bys takhle mohla být doma s plnou mzdou klidně měsíc :roll: .

rozand
Závislačka 3457 příspěvků 16.10.18 16:18

A když máš pracovat 8 hodin denně a máš to i ve smlouvě, nedivím se, že mu vadí, když jeden den pracuješ 10 a druhý 6… :roll:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Čerešňákové to teď sekne, Martinová jen září, zato z Viewegha je „knedlík“

Zrychlená doba adventnímu rozjímání, které v českých zemích bývalo kdysi... číst dále >

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >