Prvňáček nechce číst, prosím poraďte

Anonymní
19.11.20 16:14

Prvňáček nechce číst, prosím poraďte

Ahoj, prosím o radu. Moje prvňačka absolutně odmítá čtení. Ostatní úkoly a učení udělá s menším remcáním, ale ke Slabikáři má totální odpor. Každý den chci aby tu jednu stránku co probírají přečetla cca 3×, ale jako dostat ji k tomu. :zed: Na to jak čte málo čte ale dobře. Máte nějakou radu? Dřív u nás vládla pohoda aklid teď je kvůli čtení každý den doma pláč a dohady. Po dobrém ani motivací to nejde a mrzí mě to. Máte podobné zkušenosti a co pomohlo vám? Prosím raději o zachování anonymity, děkuji. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23989
19.11.20 16:21

U syna mají genetické čtení, už umí docela dost písmen a já mu ty příběhy na čtení píšu sama a „na tělo“ - o něm a jeho kamarádovi. Takže je zvědavej, co jsem vymyslela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12240
19.11.20 16:25
@Anonymní píše:
Ahoj, prosím o radu. Moje prvňačka absolutně odmítá čtení. Ostatní úkoly a učení udělá s menším remcáním, ale ke Slabikáři má totální odpor. Každý den chci aby tu jednu stránku co probírají přečetla cca 3×, ale jako dostat ji k tomu. :zed: Na to jak čte málo čte ale dobře. Máte nějakou radu? Dřív u nás vládla pohoda aklid teď je kvůli čtení každý den doma pláč a dohady. Po dobrém ani motivací to nejde a mrzí mě to. Máte podobné zkušenosti a co pomohlo vám? Prosím raději o zachování anonymity, děkuji. :kytka:

Proc 3×? :nevim: Mozna to je to, cim ji to znechcujes. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22984
19.11.20 16:28

Proc ji to nutis cist trikrat? Bych ji dala cist neco „zabavneho“.
Jsem klukovi vymyslela zabavne vety nebo jen slova z pismen, co uz delali (plus klidne nejake navic), skladala jsem mu ti treba z magnetickych pismenek, pak skladal on me…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3945
19.11.20 16:29

A to po ní chceš, aby to přečetla třikrát hned za sebou? To je pro prvňáčka dost vyčerpávající, řekla bych. Povídáte si pak o přečteném textu? To by taky mohlo pomoct, aby to nebylo jen mechanické přečtení čehosi, co ji nebaví a nezajímá. Zkuste si třeba po každém odstavečku shrnout, co v něm bylo, a na konci nějak to téma rozvinout.
A jestli říkáš, že čte dobře, tak vlastně ani nevidím důvod omílat stejný text tolikrát dokola. Co zkusit najít nějakou pěknou knížku s vekými písmeny a číst si ji společně? Jednu větu ona, jednu větu ty. Takhle čteme s naší druhačkou (už teda ne po větách ale po odstavcích), baví ji to víc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3945
19.11.20 16:34
@cecetka píše:
Proc 3×? :nevim: Mozna to je to, cim ji to znechcujes. :think:

Pamatuju, že za nás se to tak dělalo. Měli jsme doma číst jednu stránku furt dokola, až jsme se to naučili vpodstatě nazpaměť a ve škole to pak vypadalo, jak dobře čteme :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4016
19.11.20 16:35

Jé je chudinka. Víš o tom, že dítě udrží pozornost asi tak 3 minuty?
Proč musí číst vše 3×?! Proboha, vždyť to čtou i ve škole, tak ji to už asi nebaví. Rady padly, čtěte zábavnější knížky nebo nějaký časopis třeba o zvířatech, prodávají se třeba dřevěná písmenka a může z nich sama podle diktátu skládat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2354
19.11.20 16:40

Taky se mi zda 3× zbytecne moc, akorat ji to znechutis. Dcera minuly tyden dostala Slabikar, cteme 2 stranky, jednou. Pak treba vecer kdyz ji ctu knizku tak zkousi precist par slov. Ale to ji zkousim jen tak zlehka Schvalne jestli prectes tohle slovo ;) Par jich zvladne a kdyz uz nechce tak ji vic nenutim.
Vazne bych netlacila na pilu, obzvlast kdyz pises, ze cte dobre. Chapala bych to treba u nejake poruchy, ze je nutne trenovat vic, ale takhle :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51012
19.11.20 16:46

Cela strana 3× je moc. Netrapit. Opakovat jo, ale primerene. Syn teprve konci ZA. Slabikar bude fasovat odhadem pristi utery.
V ZA je toho min. Taky vzdy projdeme doma celou tu stranku, ktera se brala ve skole. Rikanky, slabiky si projde. Jedno cviceni ma na zitra cist 2×. Uc. si je vyvola ve skole, aby si overila, kdo doma cetl.
Maly ma motivaci, aby cetl. Kdyz bude denne cist, nauci se to, tak dostane mobil na narozeniny. Kdyz nebude pracovat, jak ma, pak mu ho zabavim. Stejna motivace byla u prostredni. Ta v prosinci v prvni tride cetla nejlip ve tride. Tolik se kousla. Jezisek ji to splnil, ze se snazila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20043
19.11.20 16:48

Tak jestli to čte tolikrát tak jsi jí to akorát znechutila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2040
19.11.20 16:49

Jeziš 3× to samé dokola, to by mi moje prvňačka stávkovala taky. Oni ale čtou zatím jenom slabiky a první slova typu mává, máma, sele, nese…Takze pokud mi tohle přečte jednou a vidím že to umí, tak proč to číst 3× po sobě? Akorát ji to znechutíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
19.11.20 17:00

Také se přimlouvám za to, aby dcerka nemusela číst stejný text 3× a místo toho doporučuji koupit na procvičování nějaké karty ke slabikáři, mnohé z nich bývají hezky zpracované a zábavné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3939
19.11.20 17:28

Doporučuje se číst každý den 10 minut.
Zkusila bych i motivaci sladkosti nebo třeba společnou aktivitou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1042
19.11.20 18:02

Tak já mám druháčka a nikdy jsme ho nenutila číst čítanku. Kup ji nějakou knížku “první čtení” a když jí to bude bavit půjde ji to líp. Měli jsme např žabáky Kvaka a Žbluňka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.11.20 18:37
@cecetka píše:
Proc 3×? :nevim: Mozna to je to, cim ji to znechcujes. :think:

Máme zadání, že to má přečíst MINIMÁLNĚ 3× (je to pár slabik, ne vždy celá stránka)…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat