Prvňák ve škole nedodržuje dietu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Gobca
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 11.01.19 14:56
Prvňák ve škole nedodržuje dietu

Zdravím všechny a jdu si pro radu k matkám alergiků na potraviny.

Mám kluka v první třídě, který má intoleranci na mléčnou bílkovinu a sóju. Víme to už rok a za tu dobu jsme se naučili se stravovat i mlsat bez mléka a sóji. Možností je dneska spousta. Syn ví, že mu cokoliv z mléka a sóji nedělá dobře, přestože se to hned nijak neprojeví. Ale chápe, že pokud by dlouhodobě takové jídlo jedl, tak to jeho tělu ubližuje. Až donedávna nebyl problém - uměl ve škole odmítnout třeba narozeninovou čokoládu od spolužáků a měly jsme s paní učitelkou dohodu, že mu za to nabídne například gumové medvídky. Umí se ozvat a připomenout i kuchařkám v jídelně. Jenže teď jsem párkrát objevila v kapse školních kalhot obaly od „zakázaných“ věcí. Evidentně z přestávky, kdy tam učitelka není. Už jsem s ním o tom mluvila, klidně a věcně. Ale stejně mě trápí, že to nemůžu ohlídat. Po učitelce to samozřejmě taky nemůžu chtít. Musím spoléhat na něj. A on ví, že tam nejsem, nevidím to a nemůžu nic dělat. Není blbej, žejo… 8)

Nějaké tipy jak kluka namotivovat, aby to nešidil a zbytečně si neškodil?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 15:03

ANONYM, ZDRAVOTNÍ STAV MANŽELA

Hele radu nemám, manželovi zjistili celiakii je to asi rok a půl zpátky. Je to dospělý, svéprávný muž, ví že cokoliv s lepkem mu vadí, že pak má bolesti břicha a pos…ere se po tom, a stejně to nedodržujea klidně si dá pivo, cukroví atd. Tak těžko chtít po malém dítěti striktní dodržování, když ani dospělí se kolikrát neovládnou. Mám dceru taky v 1.třídě a vím na 100% že by taky jedla zakázané natajňačku. A já sama bych taky nedokázala.držet dietu na sto procent to přiznám :nevim:

Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 7019 příspěvků 11.01.19 15:06

A kde ty zakázané věci bere?? To ho dotují spolužáci nebo si to někde kupuje sám? Kdyztak bych mu dávala něco dobrého jako „zákusek“ po svačině s sebou z domova, co může, aby pak neměl potřebu žebrat u někoho kus čokolády apod :think:

Russet
Extra třída :D 13238 příspěvků 11.01.19 15:09
@Gobca píše:
Zdravím všechny a jdu si pro radu k matkám alergiků na potraviny.

Mám kluka v první třídě, který má intoleranci na mléčnou bílkovinu a sóju. Víme to už rok a za tu dobu jsme se naučili se stravovat i mlsat bez mléka a sóji. Možností je dneska spousta. Syn ví, že mu cokoliv z mléka a sóji nedělá dobře, přestože se to hned nijak neprojeví. Ale chápe, že pokud by dlouhodobě takové jídlo jedl, tak to jeho tělu ubližuje. Až donedávna nebyl problém - uměl ve škole odmítnout třeba narozeninovou čokoládu od spolužáků a měly jsme s paní učitelkou dohodu, že mu za to nabídne například gumové medvídky. Umí se ozvat a připomenout i kuchařkám v jídelně. Jenže teď jsem párkrát objevila v kapse školních kalhot obaly od „zakázaných“ věcí. Evidentně z přestávky, kdy tam učitelka není. Už jsem s ním o tom mluvila, klidně a věcně. Ale stejně mě trápí, že to nemůžu ohlídat. Po učitelce to samozřejmě taky nemůžu chtít. Musím spoléhat na něj. A on ví, že tam nejsem, nevidím to a nemůžu nic dělat. Není blbej, žejo… 8)

Nějaké tipy jak kluka namotivovat, aby to nešidil a zbytečně si neškodil?
Řekla bych mu, že jsem při praní obaly našla.v kapse. Že chci, aby mi to netajil. Radší bych mu řekla, že třeba v neděli si kousek něčeho „zakázaného“ vzít může, ale ne denně a tajně. Že přece ví, že mu to ubližuje.
Syn má alergii na ořechy. Pozná to hned, pálí ho to v puse. Jsou mu 4 a dokáže ořechové dobroty odmítnout. Protože mu to prostě hned vadí v puse. Ale jestli se syn po tom třeba hned nepokajdí, asi to nebere moc vážně :nevim:
tereza12345
Extra třída :D 10666 příspěvků 11.01.19 15:11
@Anonymní píše:
ANONYM, ZDRAVOTNÍ STAV MANŽELAHele radu nemám, manželovi zjistili celiakii je to asi rok a půl zpátky. Je to dospělý, svéprávný muž, ví že cokoliv s lepkem mu vadí, že pak má bolesti břicha a pos…ere se po tom, a stejně to nedodržujea klidně si dá pivo, cukroví atd. Tak těžko chtít po malém dítěti striktní dodržování, když ani dospělí se kolikrát neovládnou. Mám dceru taky v 1.třídě a vím na 100% že by taky jedla zakázané natajňačku. A já sama bych taky nedokázala.držet dietu na sto procent to přiznám :nevim:

No co na to rict, Manzel si kope hrob. Kdyz se nesmi, tak se Nesmi. Na celiakii se da i umrit.

tereza12345
Extra třída :D 10666 příspěvků 11.01.19 15:14

Jinak triletemu synovi ve stredu doktorka zakazala mlecne vyrobky a nakazala striktni bezmlecnou dietu. Musim ho pochvalit. Porad mamr v lednici jeho oblibene jogurty. A vcera si sel pro jogurt a sahl po „bezmlecnem“. A naserviroval si ten. Takze radim vysvetlovat, vysvetlovat vysvetlovat. Jo a dcera ma celiakii. Takze vim, jake to je mit deti s dietou.

Kelišová 7019 příspěvků 11.01.19 15:17
@Anonymní píše:
ANONYM, ZDRAVOTNÍ STAV MANŽELAHele radu nemám, manželovi zjistili celiakii je to asi rok a půl zpátky. Je to dospělý, svéprávný muž, ví že cokoliv s lepkem mu vadí, že pak má bolesti břicha a pos…ere se po tom, a stejně to nedodržujea klidně si dá pivo, cukroví atd. Tak těžko chtít po malém dítěti striktní dodržování, když ani dospělí se kolikrát neovládnou. Mám dceru taky v 1.třídě a vím na 100% že by taky jedla zakázané natajňačku. A já sama bych taky nedokázala.držet dietu na sto procent to přiznám :nevim:

Ono těm chlapům je to kolikrát už fuk, tchán nebo otčím to samé, měli dodržovat dietu, žádný alkohol, nic tučného a řekli že radši umřou než se do konce života omezovat a nic si nedopřát :roll: švagrovo táta cukrovkář si taky nedal říct, přišel o nohu, člověk by řek že se poučí a pár měsíců od operace už jezdí do Hospody na vozíku :zed: proto je fajn na to zvykat už ty děti od mala a pečlivě to dodržovat, aby měli zažité že když něco nemůžu tak to prostě nemůžu…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.19 16:13

Asi bych nebyla tak striktní. Zakázané ovoce opravdu nejvíce chutná. Má dcera je na tom stejně, ví že jí mléko nedělá dobře a neměla by ho. Ale třeba čokoládu od spolužáka nebo i zmrzlinu v létě ji nezakazuji. Ví, že má na výběr. Pokud si dá, bude ji bolet břicho. Přesto jsou situace, kdy je to pro ni to menší zlo. Kdyby měla např. celiakii nebo cukrovku, trvala bych na dodržování diety, tam je to nutné. Ale v tomto případě to fakt nehrotím. V nejhorším se z toho pos.re, žádné jiné horší následky to na ni naštěstí ani do budoucna nezanechá.

Uživatel je onlinevokishka
Extra třída :D 13212 příspěvků 11.01.19 16:43
@Anonymní píše:
Asi bych nebyla tak striktní. Zakázané ovoce opravdu nejvíce chutná. Má dcera je na tom stejně, ví že jí mléko nedělá dobře a neměla by ho. Ale třeba čokoládu od spolužáka nebo i zmrzlinu v létě ji nezakazuji. Ví, že má na výběr. Pokud si dá, bude ji bolet břicho. Přesto jsou situace, kdy je to pro ni to menší zlo. Kdyby měla např. celiakii nebo cukrovku, trvala bych na dodržování diety, tam je to nutné. Ale v tomto případě to fakt nehrotím. V nejhorším se z toho pos.re, žádné jiné horší následky to na ni naštěstí ani do budoucna nezanechá.

tak nějak to praktikuje moje dospělá dcera. Bezlepkovou dodržuje striktně a ostatní podle toho, jak se jí chce. Ví, že jí nebude úplně dobře, ale stejně si dá zmrzku plnou smetany z mekáče. Ale když už hřeší víc dní za sebou a není jí zrovna dobře, tak si na pár dní dá pozor a potom zase hřeší. U těch alergií je to trochu jiné (pokud teda nohrožují na životě a důsledkem je „jen“ to, že jej jí blbě).

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 1853 příspěvků 11.01.19 16:45
@Russet píše: Řekla bych mu, že jsem při praní obaly našla.v kapse. Že chci, aby mi to netajil. Radší bych mu řekla, že třeba v neděli si kousek něčeho „zakázaného“ vzít může, ale ne denně a tajně. Že přece ví, že mu to ubližuje.
Syn má alergii na ořechy. Pozná to hned, pálí ho to v puse. Jsou mu 4 a dokáže ořechové dobroty odmítnout. Protože mu to prostě hned vadí v puse. Ale jestli se syn po tom třeba hned nepokajdí, asi to nebere moc vážně :nevim:

právě že ta intolerance se projeví až později, ne jako alergie. Kdyby mu bylo špatně hned jak to sní, tak by se spíš ovládal. Mám taky intoleranci a neměla bych mléčné výrobky, jenže někdy je to těžké odolat.
@Gobca zkus mu domluvit, že to není dobré nedodržovat, že si tím ubližuje a nabídni mu, že si jednou týdně může dát na co má chuť jako odměnu, že přes týden nebude podvávět. Ale jinak s tím asi nic moc nadělat nemůžeš, jen vysvětlovat, vysvětlovat a doufat, že toho sní co nejméně.

BaMaK
Závislačka 2941 příspěvků 35 inzerátů 11.01.19 16:49

Pro něj to musí být strašně těžké. On nechce náhradní bonbóny, on chce být zdravý, „normální“. Držet dietu ve spolecnosti lidi, kteří ji drží taky je snadnější. Nedělá to proto, že by měl na ty věci chuť a ty ho nevidis. Děla to proto, že chce mít kamarády, chce byt stejný.....zjistila bych jestli to dělá jen proto, že kamarádi jdou do bufetu a něco si koupí, nebo ho „nutí“ aby jedl zakázané věci. Požádala bych, aby v bufetu měli pak věci které si může koupit- klidně bych jim finančně rentovala případnou ztrátu kdyby věci prošly…

Helileli
Závislačka 3155 příspěvků 11.01.19 16:58

Mám intoleranci na laktózu a vejce. Ty vejce dodržuju, protože po nich je mi fakt strašně, ale laktózu si odepřít neumím, hlavně kvůli sýrům. Takže dodržuju jako že mlíko, jogurty atd bez, ale jednou za čas si koupím cambozolu či podobnou mňamku a jsem pak nafouklá jak balón, začne se mi loupat ksicht a stejně si příště dám znovu. Já říkám, že být diabetik, tak už je po mně.
Takže dítě naprosto chápu, pokud po zakázaných věcech vysloveně neumírá, že si dá.
Snažím se to vyvážit alespoň přísunem vlakniny, aby se střevo čistilo a ta laktóza mi tam nekvasila bůhvíjak dlouho a aby to nebylo každý den, ale byly pauzy.
Snažila bych se dítěti k co nejvíc zakázaným mnamkam najít alternativu, přeci jen čokoláda a medvídci jsou rozdíl a chuť na čokoládu medvídkem člověk nezazene, vyzkoušeno :mrgreen:

bertoldina
Ukecaná baba ;) 1187 příspěvků 1 inzerát 11.01.19 17:10

Můžu se zeptat, proč si vy s intolerancí laktózy nekoupíte takové ty tabletky, se kterými se pak mléčné smí? Máme v rodině člověka, který nemá ten enzym na trávení už vůbec a s tabletkami je to dobrý.

Kelišová 7019 příspěvků 11.01.19 17:12

@bertoldina ty tabletky dělají třeba i na lepek, ale ne každému to zabírá a upřímně raději investuju do mandlového mléka třeba než do tabletek :nevim:

BaMaK
Závislačka 2941 příspěvků 35 inzerátů 11.01.19 17:13

@Helileli v lekarne už seženete laktazy-enzym který stepi mléčný cukr ;)

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Lascivní pohyby, vyzývavé oblečení a postava dvacítky: Šinkorová všem vyrazila dech

Herečka Daniela Šinkorová (46) dokáže dost překvapit. I když za chvíli oslaví... číst dále >

Pomejeho rodina musela zasáhnout: Za Jirkou se nikdo bez hesla nedostane!

Jiří Pomeje (54) bojuje s rakovinou v Nemocnici Na Pleši, kde se zdá, jako by... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >