První daňové přiznání OSVČ na RD

16
22.1.21 10:11

První daňové přiznání OSVČ na RD

Zdravím a prosím o radu.
Jsem na RD a od srpna jsem OSVČ s vedlejší činností. Nyní bych měla podat první daňové přiznání, ale vůbec nevím jak na to. Před podnikáním jsem si daně dělala sama, to bylo v pohodě. Teď nevím, jaký formulář použít. Když použiju ten pro fyzické osoby, nemám tam co vypsat, protože závislou činnost jsem neměla žádnou, nezaplatila jsem žádnou daň ani pojistné.
Poradíte mi někdo prosím?
Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6486
22.1.21 10:15

A měla jsi teda nějaký příjem? Nějak to nechápu. Formulář je pořád ten stejný. Máš příjmy, výdaje a z toho ti vyjde kolik máš zaplatit daň. Když nemáš žádný příjmy tak tam dáš 0 a pořád nulové přiznání i hlášení na socku a zdravku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8929
22.1.21 10:31

@JancaS84 formuláře jsou dva, jeden když máš příjmy pouze ze zaměstnání - ten asi zakladatelka vyplňovala doteď.

Ten druhý je delší „Daň z příjmů fyzických osob - od roku 2013 včetně“
https://adisepo.mfcr.cz/…m_uvod.faces

Tady to můžeš rovnou vyplnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6486
22.1.21 10:35
@Titty píše:
@JancaS84 formuláře jsou dva, jeden když máš příjmy pouze ze zaměstnání - ten asi zakladatelka vyplňovala doteď.Ten druhý je delší:
https://adisepo.mfcr.cz/…m_uvod.faces

Jé aha, toho sem si asi nikdy nevšimla :mrgreen: já vždycky vyplňuji ten druhý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16
22.1.21 10:47

Děkuji!
Ano, doteď jsem vyplňovala ten kratší. Nyní nemám žádné příjmy ze závislé činnosti, mám jen příjmy ze samostatné činnosti, žádné výdaje, žádné zaplacené zálohy na daň a na pojistné. Takže ty papíry jsou skoro prázdné, což mi připadá podezřelé :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8929
22.1.21 10:51
@lajdavka píše:
Děkuji!
Ano, doteď jsem vyplňovala ten kratší. Nyní nemám žádné příjmy ze závislé činnosti, mám jen příjmy ze samostatné činnosti, žádné výdaje, žádné zaplacené zálohy na daň a na pojistné. Takže ty papíry jsou skoro prázdné, což mi připadá podezřelé :D

Tak jestli nemáš žádné skutečné výdaje, můžeš si dát výdaje procentem z příjmů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
651
22.1.21 11:13

Jé já chci taky podnikat tak, abych neměla žádné výdaje ;D ne teď k věci, výplň ten druhý delší formulář, na netu se ti to vlastně všechno spočítá samo, zvládám to i já jakožto osoba na tyto věci totálně tupá. No takže tomáš místy prázdné, to přece nevadí. Všude uved pravdivé info a ono ti to něco spočítá. Pokud si necim nebudes jistá, poradí i přímo na úřadě, v pojišťovně a tak. Tam máš největší jistotu, že vše udeláš správně. No a i Kdyby ne, neboj se že by se ti neozvali :D max ti napíšou, že máš doplnit nějaké info, nebo něco doplatit. Nic horšího se nestane. Příští rok už budeš vědět, co a jak. Doporučuju si ten základ někam napsat a jinak to za rok zapomeneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.1.21 11:31

@Titty Je to příloha 1. Jako podnikatel. Jinak základní formulář daňového přiznání je stejný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16
22.1.21 11:39
@Midaku píše:
Jé já chci taky podnikat tak, abych neměla žádné výdaje ;D ne teď k věci, výplň ten druhý delší formulář, na netu se ti to vlastně všechno spočítá samo, zvládám to i já jakožto osoba na tyto věci totálně tupá. No takže tomáš místy prázdné, to přece nevadí. Všude uved pravdivé info a ono ti to něco spočítá. Pokud si necim nebudes jistá, poradí i přímo na úřadě, v pojišťovně a tak. Tam máš největší jistotu, že vše udeláš správně. No a i Kdyby ne, neboj se že by se ti neozvali :D max ti napíšou, že máš doplnit nějaké info, nebo něco doplatit. Nic horšího se nestane. Příští rok už budeš vědět, co a jak. Doporučuju si ten základ někam napsat a jinak to za rok zapomeneš.

Díky moc.
Zatím opravdu nemám žádné skutečné výdaje, protože podnikám tak krátce, v oboru tvorby a správy webů a copywritingu, a v podstatě všechno dělám z domova na počítači, který už jsem měla, se softwary, které už jsem měla, takže náklady teprve přijdou :) Ale ten paušál bude asi ještě dlouho nejvýhodnější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6628
22.1.21 12:03

@lajdavka ano paušál bude nejvýhodnější. Zkus se podívat na www.jakpodnikat.cz Základy tam najdeš. Kromě přiznání nezapomeň na přehledy pro OSSZ a ZP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8929
22.1.21 12:36
@MazanaMatka píše:
@Titty Je to příloha 1. Jako podnikatel. Jinak základní formulář daňového přiznání je stejný.

Ne, jsou to dva různé formuláře:

1. Přiznání k dani z příjmů fyzických osob

25 5405 MFin 5405 vzor č. 26

1. Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé

činnosti ze zdrojů na území České republiky (včetně daňových nerezidentů České republiky)
25 5405/D MFin 5405/D – vzor č. 3

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.1.21 10:26

@Titty Já 10 let, co jsem OSVČ (dříve vedlejší kvůli studiu na VŠ, nyní opět vedlejší kvůli rodičovskému příspěvku) podávám formulář daň z příjmů fyzických osob & jako osvč uplatňující paušál vyplňuji navíc přílohu č. 1
Ještě nikdy mi to z finančáku nikdo nevrátil :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6628
23.1.21 11:26
@MazanaMatka píše:
@Titty Já 10 let, co jsem OSVČ (dříve vedlejší kvůli studiu na VŠ, nyní opět vedlejší kvůli rodičovskému příspěvku) podávám formulář daň z příjmů fyzických osob & jako osvč uplatňující paušál vyplňuji navíc přílohu č. 1
Ještě nikdy mi to z finančáku nikdo nevrátil :nevim:

Ale to je správně, podáváš správný formulář. @Titty pouze reagovala na tu poznámku, že základní formulář je stále stejný, jen přidáš přílohu č. 1. On existuje pro daň z příjmů ještě jeden formulář (zkrácený na jednu A4), který podávají ti, kteří mají pouze příjmy ze zaměstnání. Je jiný než ten dvojlist.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat