První dítĕ v pozdějším věku

Anonymní
25.9.21 16:03

První dítĕ v pozdějším věku

Ahoj maminky,
obracím se především k tĕm, které mĕly první dítĕ později - ve věku 35 a víc.
Zajímalo by mĕ, co bylo důvodem, že jste nemĕly dítĕ dříve, jak to zvládáte, zda uvažujete o dalším, popřípadě dalších dětech. Asi tady taková diskuze chybí.
Já mám dcerku ve 38, zdravotní důvody v tom nebyly, ale spíš to, že jsem se dlouho plácala životem a nenašla do té doby vhodného partnera a otce dĕtí. Zvládám to celkem dobře, malá je zatím (díkybohu) zdravá a hodná, ale i to se může změnit, je jí teprve necelých 7 měsíců, vím… Druhé bychom určitĕ chtěli, jestli se to ještě povede (ale snad ano, dcerka se povedla hned)… ale občas mĕ mrzí, že už teď jsem „stará máma“ a že to prostě nešlo dřív… Jak to máte vy? :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25.9.21 16:18
@Anonymní píše:
Ahoj maminky,
obracím se především k tĕm, které mĕly první dítĕ později - ve věku 35 a víc.
Zajímalo by mĕ, co bylo důvodem, že jste nemĕly dítĕ dříve, jak to zvládáte, zda uvažujete o dalším, popřípadě dalších dětech. Asi tady taková diskuze chybí.
Já mám dcerku ve 38, zdravotní důvody v tom nebyly, ale spíš to, že jsem se dlouho plácala životem a nenašla do té doby vhodného partnera a otce dĕtí. Zvládám to celkem dobře, malá je zatím (díkybohu) zdravá a hodná, ale i to se může změnit, je jí teprve necelých 7 měsíců, vím… Druhé bychom určitĕ chtěli, jestli se to ještě povede (ale snad ano, dcerka se povedla hned)… ale občas mĕ mrzí, že už teď jsem „stará máma“ a že to prostě nešlo dřív… Jak to máte vy? :)

Dnes je to dosti běžné mít první dítě ke 40 nebo i po. Možná je větší riziko mít první dítě v 38 než další třeba ve 40. Zas tak stará nejsi, až bude tobě 60, dceři bude 22. Dnes řada žen vypadá v 60 lépe než před lety jako padesátnice. Např. je běžné, že v tomto věku mají ženy své zuby, hezkou postavu atd. Dříve někdy už po 50 klapáky v kelímku, postava nic moc, považovala se za starou. Doba je jiná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.21 16:23

Já poznala může ve 30 letech. Bohužel nám nešlo počít přirozenou cestou. Máme dvě děti z Ketu, syna jsem rodila v 38 letech a dceru ve 42 letech. Někdy jsem možná víc unavená, ale zase mě děti udržují v kondici. Nechtěla jsem mít děti takhle pozdě, ale stalo se. Pokud by se nám zadařilo hned tak by jsme měli asi děti tři, ale takhle už do dalšího nejdu. A další negativum je, že máme malé děti a rodiče už z obou stran potřebují pomoci. Takže se nezastavime. Ale děti jsem chtěla, bez nich by můj život byl prázdný, jen to početí dvou ratolestí nám dalo hodně zabrat - 10 let a finance snad ani nepočítám :).

• Citovat
  • Nahlásit
22974
25.9.21 16:23

První jsem měla v 35, druhý v 38. Užívám si to, omezení necítím žádný. Radši bych měla děti o dost dřív, ale žádná tragédie to není..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
579
25.9.21 16:25

Nejsi stará máma ;) Já tohle oslovení nemám ráda. Prostě to přišlo ve chvíli, kdy to přijít mělo. Je blbost řešit proč ne dřív, když máš teď zdravý a šťastný miminko ;) Prostě to tak mělo být. Plus přeji hodně štěstí ke druhému :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.9.21 16:28
@Anonymní píše:
Já poznala může ve 30 letech. Bohužel nám nešlo počít přirozenou cestou. Máme dvě děti z Ketu, syna jsem rodila v 38 letech a dceru ve 42 letech. Někdy jsem možná víc unavená, ale zase mě děti udržují v kondici. Nechtěla jsem mít děti takhle pozdě, ale stalo se. Pokud by se nám zadařilo hned tak by jsme měli asi děti tři, ale takhle už do dalšího nejdu. A další negativum je, že máme malé děti a rodiče už z obou stran potřebují pomoci. Takže se nezastavime. Ale děti jsem chtěla, bez nich by můj život byl prázdný, jen to početí dvou ratolestí nám dalo hodně zabrat - 10 let a finance snad ani nepočítám :).

Určitě je lepší mít děti později než vůbec. Biologicky to optimální není, ale bohužel celá společnost je dnes jinak nastavená. Přijde mi, že první dítě ve věku 35 let a více je spíš pravidlem než méně častým stavem. Zas u hereček ap. je běžné, že mají děti po 40, někdy i v 50 letech a taky to jde. Samozřejmě pak je otázka, rodiče 60, dítě 10, není to optimum, ale taky to jde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.9.21 16:30
@Psisuchar píše:
Nejsi stará máma ;) Já tohle oslovení nemám ráda. Prostě to přišlo ve chvíli, kdy to přijít mělo. Je blbost řešit proč ne dřív, když máš teď zdravý a šťastný miminko ;) Prostě to tak mělo být. Plus přeji hodně štěstí ke druhému :srdce:

Tak nerozumné mi přijde se dětem cíleně vyhýbat, třeba kvůli kariéře odkládat na dobu, kdy je 35 a více. Rizika a nevýhody tu jsou, samozřejmě i výhody, ale obávám se, že těch nevýhod je trošku více. Nemá smysl to řešit zpětně, nebo někomu vyčítat, když se o dítě snažili více let a nešlo to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3554
25.9.21 16:31

To zní jako námět na článek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
579
25.9.21 16:37

@Náhodný host No v tom my ženský máme prostě smůlu. Jde na nás tlak ze všech stran a bohužel i těch biologických.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
713
25.9.21 16:40

Prvni jsem mela v 34, druhe v 39. Anopovazujinseza starou maminku, i kdyz jsem vzdy vypadla mladsi … do tech 43 to slo vic jak 35 by mi nikdo nehadal, za posledni3 roky jsem ale dost zestarla a pribrala- extremni nevyspani, vycerpani, dlouhodoby stres ( onkologicka nemoc tatinka, pece o nej pri umirani, pece o babicku s Alzheimerem, rozvod a soudy- to vse v poslednich 7letech)
Obe deti byly extremni nesoavci, starsi nesoala skoro vybec, mladsi se budila jeste ve 3 letch x krat za noc. Nikdy zadna pomoc babicek, byvaly manzel se pece a rodiny skoro neucastnil
Pokud bych to mohla ovlivnit mela bych deti driv, ale nejak jsem spatne hledala :) a vlastni volba byla snad jeste horsi …Ale beru veci tak jak jsou… a verim, ze budu i dobra babicka pro vnoucata inldyz mi bude 70, jestli se roho doziju:)
Takze ja nejsem dobry statisticky vzorek:).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
579
25.9.21 16:45

@Náhodný host Myslím si, že pro každou ženskou po 30 je to trochu stres, když ještě, nemá dítě. I když to nepřizná a nebo se na to stále necítí a v podstatě ji to zatím vyhovuje. Všechny nad tím přemýšlíme. Okolnosti jsou různý. Partner, finance, bydlení, vnitřní pocit, práce..zase si nemyslím, že je dobré mít vše za každou cenu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64730
25.9.21 17:02

Úplně nevím, proč si v tomto věku připadat stará.. bude mi 40, prckovi rok :think: co se týče únavy, úplně nevidím rozdíl v tom, vstávat k němu nebo když jsem vstávala ke starším :think: za mě prostě jsou dny, kdy každá máma padá únavou na hubu..např když rostou zuby nebo je dítko nemocné :think: nejinak moje ségra měla první ve 42, druhé ve 46, předtím 16 let marné snahy..pak to vzdali a ono to najednou šlo :think: někdy si holt ta příroda dělá co chce :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
579
25.9.21 17:09

@martina.se Taky si myslím. Moje kamarádky měly první ve 22 a byly unavené taky a teď ve 30 jsou stále, jako asi každá máma. Ve věku 30+ je spíš nevýhoda, že je člověk zvyklý na delší svobodu a čas pro sebe samého, než ve 22 kdy má skoro čerstvě po škole.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.21 17:23

Děti jsem měla ve skoro 35 a 37 a přijde mi to úplně v pohodě, nijak stará si nepřijdu, naopak bych nechtěla byt za par let babicka.
Důvod byl ten, ze předchozí partneři nebyli ty správne typy na tatínky 😂
Uvažujeme jeste o třetím, to už by bylo kolem 40, tak uvidime. Nicméně mi přijde, ze ty řeči o starych matkach jdou přehnane, ženy vždy rodily po cele plodné období. Pak par let byl trend mít 2 děti kolem dvacítky a teď ma spousta lidi názor, ze jinak je to špatne.

• Citovat
  • Nahlásit
6640
25.9.21 17:35

Taky prispeji - deti 35 a 38, duvod - cestovani po svete, studium na univerzitach, uzivani si mladi. stara si ani temer v 50ti nepripadam, deti mne stale udrzuji v kondici, oti vice, ze jsem na ne od narozeni druhorozeneho sama, zijeme bohaty aktivni, pohodovy zivot, bez financniho ci jineho stradani… bezdetny zivot mi dal mnoho zkusenosti, ktere ted plne vyuzivam… kdybych mela moznost rozhodnout se jinak, sla bych stejnou cestou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat