První IVF - můj aktuální případ a dotazy

Anonymní
27.2.21 12:29

První IVF - můj aktuální případ a dotazy

Ahoj, vím, že diskuzí tu bylo na toto téma několik, ale dovolila jsem si založit vlastní, abych vše popsala uceleně v jednom podle mého aktuálního případu a nerozepisovala vše do několika diskuzí. Snad nevadí..
Po roce snažení nám v CARu řekli, že jediná naše cesta k miminku je IVF. U mě je vše v pořádku, ale u partnera je nízký počet spermií a jejich velmi špatný tvar (pouze 1% normálních). Stimulace by trvala 2-3 měsíce a potom samotný zákrok. Byla jsem z toho tak v šoku, že jiná cesta není, a tak mě veškeré otázky samozřejmě napadaly až jsme byli pryč a nenašla jsem na všechny odpovědi. Tak se zkusím zeptat tady, protože osobní zkušenosti jsou to nejlepší.

• Sama nevím, jestli do IVF jít, jestli opravdu není jiná cesta s touto diagnózou… Podařilo se to někomu přirozeně (malé množství, špatný tvar spermií)?
  • Na kolikátý pokus se vám po IVF zadařilo? Děsí mě představa, že to nevyjde na první pokusy a ty ceny jsou dost šílené, vyšplháme se na dost vysoké částky a pořád nic z toho nebude.
  • Bolí IVF? Bolelo vás nějak břicho po odebrání vajíček a transferu a zpět? Jak jste to snášely? A jsou po IVF nějaké následky (v těhotenství, při porodu aj.)?
  • Mám na první fázi stimulace předepsaný Duphaston a Diphereline. Měl někdo to stejné? Jak vám po tom bylo, jak se aplikovalo? Co kdybych tyto dva preparáty užívala a potom by na IVF nedošlo? Že by se třeba zázrakem zadařilo přirozeně, nebo z nějakého důvodu bych se rozhodla, že IVF ne?

A poslední otázka je trošku hloupá, ale dá se IVF utajit? Jde mi o práci, rodinu… chceme miminko jako překvapení a s IVF je seznámit až potom, jestli to vyjde. Jedná se pouze o tu jednodenní anestezii a klid po ní, nebo se to utajit nedá? Samozřejmě kromě častějších kontrol a píchání injekcí. Zatím žijeme s mojí rodinou v jednom velkém rodinném baráku, než za pár měsíců bude dostavený náš vlastní, takže se každodenně potkáváme a trávíme spolu čas.

Děkuji všem za odpovědi :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
AH
154
27.2.21 12:38

Může byt jina cesta, ale dost záleží kolik ti je a jak moc spěcháte. Pokud mate ješte nejaky cas tak at jde chlap k andrologovi. Za me je top mudr turcan z olomouce. Sami jsme jezdili za nim pres celou cr. U nas mel chlap ma prvnim spermiu 0. Na dalsim asi 3 miliony a 1% normalnich. Posledni spermio ukazalo asi 65 milionu a 2% normalnich. Mezitim tedy bral denne 19 tablet s vitaminy a mineraly. Otehotnela jsem prirozene pred prvnim planovanym iui asi pulroku pote co nam rekli ze deti mit kvuli jeho 0 nebudem.
Ale vzhledem k tomu ze je to v jeho spermiich tak jako tak byt vami za andrologem jdu. I pri ivf cim kvalitnejsi spermie tim lip. Chlapovi nasadit myoinositol 2000mg + nejaky zen zinek apod. Nebo rovnou folandrol, tam je vse. Tobe taky doporucuju myoinositol (napr. Inofolic). Ma prokazatelny vliv na kvalitu vajicek, spermii i embryi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3795
27.2.21 12:48

Za sebe můžu říct:

• určitě jsou i jiné cesty, ale to si musíš ujasnit předem
  • vyšlo nám 3. ivf, po změně caru
  • jo, ivf trochu bolí - záleží, jak snášíš bolest celkově. Pícháš si injekce, pak odběr v narkóze, pokud budeš mít hodně folikulů, může tě břicho bolet i pár dní po odběru. Ale jinak je to ok. Žádné následky v těhotenství ani po porodu nemám.
  • utajit se to víceméně dá. Pokud píšeš, že za pár měsíců budete ve vlastním, tak bych naplánovala začátek stimulace na tu dobu.

K lékům se nevyjádřím, já měla jiné.

A taky ti tu každá můžeme (a nejspíš i napíšeme) úplně jiné zážitky a postřehy, každá jsme jiná a záleží na mnoha faktorech, proč se ivf dělá :)

Klidně napiš sz, kdybys chtěla :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13579
27.2.21 13:25

Pokud máš vejcovody, tak je šance vždycky. Tech případů, když holky i při šílených diagnozách otěhotněly je… ale může to trvat roky a roky a samozřejmě se může stát, že zrovna vám to nevyjde… :nevim: Taky bych asi zkusila androloga, ale opravdu jde o to, kolik máte času - na konzultaci můžete čekat měsíce, pak měsíce léčba…a možná na to ivf dojde i tak…

K Tvým dotazům:

• podařilo se nám napoprvé, resp. první KET, a to i když to vypadalo bledě. Většinou ale bývá první pokus spíš zkušební.
  • nebolelo mě nic, cítila jsem skvěle. Injekce jsem taky zvládala v pohodě, a to jsem se bála, jsem překná sralbotka :oops: Vzhledem k délce stimulace planujete dlouhý protokol? Píchání do stehna, pak teprve stimulace?
  • žádné následky nemám, resp o ničem nevím.
  • léky jsem měla jiné, ale koukám, že Diphereline je agonista. Pokud se pamatuju, tak ten zastavuje přirozený cyklus, aby ho lékaři měli plně pod kontrolou, takže spontánní otěhotnění je vyloučené… Ale i tak Ti před stimulací dělájí těhotenský test.
  • utajit se určitě dá, u mě o tom nevěděl nikdo, komu jsem to neřekla, a to jsem to podstoupila v rámci studie, takže jsem na kontroly chodila hodně často, během stimulace denně. Ale já dělám z domova, takže to nikdo neměl jak zjistit. Rozhodně to nění nijak vidět, neotečeš, max můžeš být unavenější nebo cítit nepohodlí ve stylu silného PMS… :think:

Kdyby Tě ještě něco zajímalo, klidně napiš :kytka:

Edit: Jo, a na Tvé místě bych zvážila nadstandardní metody MACS a možná PICS, teda samozřejmě prober to s lékaři. Ale nám to tedy pomohlo hodně, vlastně zásadně…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3310
27.2.21 13:28

Na většinu se mi odpovídat nechce, moc individuální. Ale utajit se to dá v pohodě, kolem mě to pořád nikdo neví. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2107
27.2.21 13:39

Ano, muze se to i pres spatny spermio podarit prirozene, ovsem muze to trvat dlouuuho a nemusi to vyjit…vysli nam 1. vlozeni zmrazeneho embrya (je ivf a pak se vkladaji zmrazena, kdyz zbydou, takze kdyz nevyjde prvni trnsfer, neznamena to, ze hned musis znovu na ivf). Samotny odber me nebolel, ze 2 hodky jsem sla domu, mela jsem pak ale hyperstimul syndrom, to bolelo dost, asi tyden..nicmene delaji vse pro to, aby nenastal… v tehu a po porodu fakt zadne nasledky nebyly :-). Utajit se to da, v praci nevedi nic, a to jsem chodila na pravidelne kontroly a vysetreni kazdy mesic i vickrat asi 8 mesicu… nepamatuju se presne, ale behem stimulace spis bud styk zakazany, takze prirozene to behem toho nepujde..to byste taky mohli mit spoustu deti..ja mela jine leky a zadne problemy nebyly, necitila jsem se jinak, jen se musi hodne pit a jist vic bilkovin..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
235
28.2.21 08:18
@AH píše:
Může byt jina cesta, ale dost záleží kolik ti je a jak moc spěcháte. Pokud mate ješte nejaky cas tak at jde chlap k andrologovi. Za me je top mudr turcan z olomouce. Sami jsme jezdili za nim pres celou cr. U nas mel chlap ma prvnim spermiu 0. Na dalsim asi 3 miliony a 1% normalnich. Posledni spermio ukazalo asi 65 milionu a 2% normalnich. Mezitim tedy bral denne 19 tablet s vitaminy a mineraly. Otehotnela jsem prirozene pred prvnim planovanym iui asi pulroku pote co nam rekli ze deti mit kvuli jeho 0 nebudem.
Ale vzhledem k tomu ze je to v jeho spermiich tak jako tak byt vami za andrologem jdu. I pri ivf cim kvalitnejsi spermie tim lip. Chlapovi nasadit myoinositol 2000mg + nejaky zen zinek apod. Nebo rovnou folandrol, tam je vse. Tobe taky doporucuju myoinositol (napr. Inofolic). Ma prokazatelny vliv na kvalitu vajicek, spermii i embryi

Můžu se zeptat v jakém složení a dávkování to tomu tvému pomohlo? :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 08:33

Moc všem děkuji za vaše zkušenosti :kytka: Můžete mi prosím ještě napsat kliniku, na které vám to dělali?

@AH Na andrologii byl dvakrát, bohužel žádné vitamíny a doplňky stravy nezabraly, výsledky byly naopak ještě horší. Proto nám rovnou řekli IVF. A to dlouhodobě užíval selen, zinek, E, C a další, vyzkoušely se i přírodní (drmek, kotvičník, maca), ale pořád bez zlepšení. Myoinositol beru já, tak to zkusím nasadit ještě i jemu. Děkuji za tip.

@kiwiovka Chtěli jsme napřed zkusit IUI, ale hned řekli IVF. Tak proto pořád váhám a přemýšlím, jestli i tak si zkusit vybojovat IUI, i když je to asi bez šance. Na jakou konečnou cenu jste se dostali, když se zadařilo až na 3. pokus? Platí se to vše celé znovu, násobky prvního IVF?

@Ba-stet Do této problematiky umělého oplodnění jsem zasvěcena teprve poprvé, ale cosi o dlouhém protokolu říkal :-D Musím si toho ještě plno nastudovat. Který je lepší - dlouhý nebo krátký? V čem se to liší? Napřed mám první cyklus užívat tabletky a injekce do břicha a pak v dalším cyklu dostanu další injekce a bůhví co ještě :-D Metody jako MACS, PICS atd. máme, to nám rovnou zaškrtl. Teď mě jen děsí ten Dipherelin, aby mi ten cyklus nějak nerozházel a vše to s ním teda klaplo…

@Melodie91 O zakázaném styku nám nikdo nic neříkal… V čem by mohl být problém?

• Citovat
  • Nahlásit
13579
28.2.21 10:05
@Anonymní píše
@Ba-stet Do této problematiky umělého oplodnění jsem zasvěcena teprve poprvé, ale cosi o dlouhém protokolu říkal :-D Musím si toho ještě plno nastudovat. Který je lepší - dlouhý nebo krátký? V čem se to liší? Napřed mám první cyklus užívat tabletky a injekce do břicha a pak v dalším cyklu dostanu další injekce a bůhví co ještě :-D Metody jako MACS, PICS atd. máme, to nám rovnou zaškrtl. Teď mě jen děsí ten Dipherelin, aby mi ten cyklus nějak nerozházel a vše to s ním teda klaplo.

Jestli vam doporučili rovnou nadstandard na spermio, tak bych se na iui vykašlala :think: Ono ma hodně malou úspěšnost a jak je vážnější problem, tak je to fakt o ničem…

Nejsem odborník na ivf a spoustu uz si toho nepamatuju… Ale není „lepší“ protokol a „horší“ protokol, kazdy je trochu jiny a meli by ho aplikovat individuálně, podle vašich vysledku. Ja ho teda mela povinně v te studii. Liší se to v tom, ze v dlouhem se prirozeny cyklzs zastavuje postupne. Ja si pichala asi tri tydny injekce. v kratkem to zadtavi najednou jedinou injekci a jde se na stimulaci… Leky jsem mela jiné, ale stejny typ a dalsi cyklus naskocil jak hodinky…

Co se tyce sexu, to vam mozna ještě zakážou. Nam to teda nedoporucili asi 5dni pred OPU (aby chlap odevzdal kvalitní materiál) a pak po něm, protože se Ti prece jen hrabou ve vnitřku, mela jsem i pro jistotu atb kvuli případné infekci. Ale spontánní otěhotnění je myslím fakt vyloučené.

Ivf mi delali v Cube. Ale řiď se spíš svym pocitem - jak s vani mluví, jestli vam vse vysvětlí a zdůvodní (aspon na dotaz). Protože jinak samozřejmě kazdy chválí ten car, kde se povedlo ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 15:02
@Ba-stet píše:
Jestli vam doporučili rovnou nadstandard na spermio, tak bych se na iui vykašlala :think: Ono ma hodně malou úspěšnost a jak je vážnější problem, tak je to fakt o ničem…

Nejsem odborník na ivf a spoustu uz si toho nepamatuju… Ale není „lepší“ protokol a „horší“ protokol, kazdy je trochu jiny a meli by ho aplikovat individuálně, podle vašich vysledku. Ja ho teda mela povinně v te studii. Liší se to v tom, ze v dlouhem se prirozeny cyklzs zastavuje postupne. Ja si pichala asi tri tydny injekce. v kratkem to zadtavi najednou jedinou injekci a jde se na stimulaci… Leky jsem mela jiné, ale stejny typ a dalsi cyklus naskocil jak hodinky…

Co se tyce sexu, to vam mozna ještě zakážou. Nam to teda nedoporucili asi 5dni pred OPU (aby chlap odevzdal kvalitní materiál) a pak po něm, protože se Ti prece jen hrabou ve vnitřku, mela jsem i pro jistotu atb kvuli případné infekci. Ale spontánní otěhotnění je myslím fakt vyloučené.

Ivf mi delali v Cube. Ale řiď se spíš svym pocitem - jak s vani mluví, jestli vam vse vysvětlí a zdůvodní (aspon na dotaz). Protože jinak samozřejmě kazdy chválí ten car, kde se povedlo ;)

Děkuji za info. U mě je vše úplně v pořádku, tak nevím proč je nastaven tento protokol. O nadstandardních metodách si ještě musím přečíst, ale snad to bude větší jistota. Kdyby se to nepovedlo, tak druhý pokus se platí úplně stejná cena jako za první, nebo je to nějak jinak?

• Citovat
  • Nahlásit
13579
28.2.21 15:23
@Anonymní píše:
Děkuji za info. U mě je vše úplně v pořádku, tak nevím proč je nastaven tento protokol. O nadstandardních metodách si ještě musím přečíst, ale snad to bude větší jistota. Kdyby se to nepovedlo, tak druhý pokus se platí úplně stejná cena jako za první, nebo je to nějak jinak?

Ale ten protokol neni pro ty, co jsou na tom špatně. Lékař ho vybral na základě vašich výsledků, nebo svych zkušeností. Klidně se priste zeptej, proč. Za dalsi cele ivf se platí se stejně - resp. muze se to lišit, protože treba snizi nebo zvýší množství nejakeho leku, neco udelaji jinak… Ale to záleží na spoustě věcí. Taky můžeš mit tolik embryí, ze to vyjde sice treba napotreti, ale budou vkladat jen zmrazena embrya, to vetsinou stojí cca 10tis. Tim se ted netrap, to nevyřešíš a je zbytečný nad tim přemýšlet. Snaz se prochazet tim krok za krokem. A poradím, co radím vsem holkám, co je ceka ivf… Zkus si tu najít nejakou aktivní skupinu, co tim zrovna prochází, nebo se chystá. Pro me byla hrozná uleva moct to probrat s někým, kdo prochází tou samou situací…

Jo, a zkus se zeptat, co v Tvem případě říkají na Prolutex - je to progesteron, co podle nekterych studií u nekoho hodně pomaha… My s tim ve skupince mely docela uspech. Jdou to injekce, jediny ze vsech, co jsem si pichala docela bolestivý, ale po tom, co jsem do sebe naprala, jsem si to už pichala, jak profík :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1201
28.2.21 16:09
@Ba-stet píše:
Ale ten protokol neni pro ty, co jsou na tom špatně. Lékař ho vybral na základě vašich výsledků, nebo svych zkušeností. Klidně se priste zeptej, proč. Za dalsi cele ivf se platí se stejně - resp. muze se to lišit, protože treba snizi nebo zvýší množství nejakeho leku, neco udelaji jinak… Ale to záleží na spoustě věcí. Taky můžeš mit tolik embryí, ze to vyjde sice treba napotreti, ale budou vkladat jen zmrazena embrya, to vetsinou stojí cca 10tis. Tim se ted netrap, to nevyřešíš a je zbytečný nad tim přemýšlet. Snaz se prochazet tim krok za krokem. A poradím, co radím vsem holkám, co je ceka ivf… Zkus si tu najít nejakou aktivní skupinu, co tim zrovna prochází, nebo se chystá. Pro me byla hrozná uleva moct to probrat s někým, kdo prochází tou samou situací…Jo, a zkus se zeptat, co v Tvem případě říkají na Prolutex - je to progesteron, co podle nekterych studií u nekoho hodně pomaha… My s tim ve skupince mely docela uspech. Jdou to injekce, jediny ze vsech, co jsem si pichala docela bolestivý, ale po tom, co jsem do sebe naprala, jsem si to už pichala, jak profík :lol:

Jen podotýkam, kdyz se zakladatelka pta na finance, tak Prolutex je celkem drahej. Na 7 dní okolo 1500.
Jinak celé IVF je dost individuální, nevím moc, jak se to holkám dalo darilo utajit, ale kdyz resime IVF 3 roky a stale jsem chybela kvuli nejakemu vysetreni v práci, musela jsem uz rict pravdu…kdyby to byla jedna navsteva za mesic az dva, ale to neni, ty navstevy jsou o dost castejsi.
A dalsi vec, vzhledem k tomu, ze nemate nic za sebou, tak nikdy nemuzes prohlasit, ze jsi zcela v poradku, nemas za sebou zrejme moc testu. U nas resime IVF taky kvuli spermiim, já nam byt zcela zdrava, ale prvni pozitivni test jsme videli az ted pri 7. pokusu. Moje telo prozkoumali od hlavy az k pate… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3795
28.2.21 18:19

První dvě ivf nás vyšli podstatně levněji, ale taky to tak dopadlo. Cenu ti už neřeknu :( Pak jsme změnili car, šli jsme do Gennetu do Prahy a tam to stálo něco přes dvacet tisíc, plus pár tisíc léky. Suma sumárum, do 30 tisíc to bylo. Plus teda pak ještě 3 tisíce za další léčbu při ketu a po ketu. Ale to se odvíjí od mé diagnózy.

IUI jsme taky zkoušeli, ale jen díky tomu, že jsme čekali na nějaké výsledky. A vzhledem k tomu, že se mnou vymýšleli psí kusy a reakce mého těla byla 0, tak k žádnému ani nedošlo. Do dalšího bych se už nikdy nepouštěla. Vím svou diagnózu a pro mě „zbytečná“ ztráta pár měsíců.

Jo a neplatíš násobky. Platíš to, co zrovna podstupuješ. Tzn, když v prvním ivf využiješ maximum metod, tak tě to snadno vyjde na 50 tisíc třeba. A pak si půjdeš pro druhátko a už budeš vědět, že pár věcí bylo zbytečných a ušetříš třeba 15 tisíc. A nebo naopak, připlatíš si za to samé a ještě něco navíc za léky na míru a vyjde tě to dráž. :nevim: J8 teda musím říct, že z toho co tu různě čtu, nás ivf vyšlo ještě poměrně levně. :)

Klidně se ptej, už je to nějaký ten pátek, tak lovím v paměti, je možné, že na něco zapomenu :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13579
28.2.21 18:20

@DandátkoP Tak ja ho mela za 1500,– na 14 dnu, ale jsou to pravda uz dva roky. Nicméně proti jinym nadstandardum to neni zas tak hrozný, a pokud by to pro ni bylo vhodný, jsou to určitě lip vynaložené peníze nez treba za embryoglue 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2107
28.2.21 18:33
@Melodie91 O zakázaném styku nám nikdo nic neříkal… V čem by mohl být problém?

Hrozilo by vicecetne tehotenstvi, navic pri stimulaci se doporucuje omezit fyzickou namahu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat