První mimčo v říjnu & předporodní kurzy

665
9.8.05 21:22

První mimčo v říjnu & předporodní kurzy

Holky poraďte,

jsem nastávající mamina - „teoretik“ :). Čekám svoje první mimčo v říjnu a asi i proto, že mi je už přes třicet, tak to těhotenství prožívám jinak, než kdyby mi bylo dvacet… Nákupu kočárku, postýlky a jiné výbavy u mě předchází důkladná analýza - rady z knížek, z internetovských chatů, konzultace s prodavačkami v obchodech, pak s kamarádkami, které už jsou zasloužilými maminkami, i s kolegy v práci… Někdy lituju, že mi není těch dvacet, určitě bych to všechno tak neprožívala, prostě bych vlezla do první prodejny a koupila to, co zrovna maj a bylo by po starostech :wink: Nakonec stejně zjistím, že každý radí něco jiného, takže chtě nechtě si musím samozřejmě konečný názor udělat sama, ale i tak jsem ráda, že to mám vše s kým probrat, i tady na netu. Jen abych to pak kvůli nekonečnému rozmýšlení se včas stihla vše nakoupit :roll:

Protože jsem ještě nerodila, tak zvažuju i nějaké předporodní kurzy (průběh porodu, kojení a tak podobně), ale nevím, zda to není jen ztráta času. Porod si na nich naživo asi stejně nevyzkouším a mám pocit, že většinu informací jsem už někde zachytila. Ale rozhodně nechci potomka ani sebe o nic ochudit :D

Máte s předporodními kurzy nějaké zkušenosti :?: Ať už ty dobré nebo špatné :wink:

Můžete mi případně doporučit v Praze nějaké konkrétní? Zjišťovala jsem takovéto kurzy u agentury POMAD a pak v Krčské nemocnici - hlavní rozdíl jsem shledala v ceně (Pomad je dražší), ale jinak nevím, které z nich stojí za to navštívit a kde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2318
9.8.05 21:57

Ahoj Alicce, já jsem rodila loni na Štědrý den v Podolí, na kurz jsem chodila do Neratovic, nakonec ale před Vánocemi malovali, tak jsem pro sichr jezdila už na předporodní kontroly do Podolí. Určitě doporučuju někam chodit, myslím, že čím víc informací člověk má, tím je na tom líp. Nikdy nevíš, na koho z personálu při porodu narazíš a jestli Ti budou chtít něco vysvětlovat. Takhle jsem aspoň věděla, na co se mám zeptat, co můžu čekat (i když je to nakonec všechno trochu jinak :-). Tak snad jsem poradila. L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19630
9.8.05 22:46

Ahoj Lasicko,

taky uz jsem zralejsi matka a navic nejsem laik, ale na kurs jsem chodila. Sice jsem stihla jen predporodni jednodenni rychlokurs a i tak to bylo o prsa, mala se narodila jeste ten tyden ( o tri tydny driv), ale urcite se mi hodily prakticke informace jako napr. co si vzit s sebou do porodnice(pulka mi jeste chybela, nastesti jsem to jeste stihla), kdy vyrazit, telefonni cisla atd. Prohledla jsem si porodnici - sal, pokoje a tak. Nevim, jestli je nutne chodit na dlouhe kursy, dychala jsem si sama, jak to slo, vsechno ostatni, co jsem potrebovala, jsem se dozvedela v rychlokursu. A dozvedela jsem se hlavne jednu pro me cennou informaci(i kdyz jsem to tenkrat netusila), ze plodova voda muze odchazet i po kapkach nebo troskach a v kazdem pripade jet do nemocnice. Jeste jsem si rikala, ze to se mi nesmi stat, to bych urcite nepoznala. A jak to dopadlo? Stalo se a ja aspon neco tusila, takze po dlouhem vahani jsem do porodnice vyrazila, nechtela jsem vypadat jako doktor hysterik(i kdyz rentgenolog), ale ver, ze takove dulezite „drobnosti“ ve skole neuci a v knihach nevyctes.
Ale samozrejme porodis i bez kursu, veci ti prinesou pribuzni, zalezi jen na tobe. Ja jsem radsi vzdy a na vse pripravena :wink:

Mroe

PS: Rodila jsem ale v Plzni ve fakultce, ne v Praze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
9.8.05 23:15

Ahoj, taky jsem rodila v říjnu, ale v 25ti. Na předporodní kurzy jsem se vykašlala, říkala jsem si, že stejně bude pak všechno jinak a že dřív to taky nebylo a rodilo se. Nemůžu říct, že bych litovala, ale nevěděla jsem jak správně dýchat, možná by se mi ten kurz tenkrát vyplatil. Teď plánujeme druhé, ale na žádný kurz zase nepůjdu. Už není čas.

Alena

• Nahlásit
  • Citovat
319
9.8.05 23:30

Ahoj holky,
já jsem taky na předporodní kurzy nechodila.Můj gynďař to pokládá za ztrátu času.Prý se tam sice naučí rozdýchávat porodní bolesti,ale tlačit je nikdo nenaučí,což je u porodu asi nejdůležitější.
Asi taky záleží,kde se kurs dělá a ani nechci pomlouvat zdejší porodní asistentky,který ho pořádají.Ale mě bylo opravdu řečeno tohle a musím říct,že jsem si sama všechno prostudovala v chytrých knížkách a porod byl perfektní.
Asi co bych i já doporučila(sama jsem to neabsolvovala a docela mě to mrzí-už to ale nevrátím :( )je těhotenské plavání.
Pa L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16795
10.8.05 07:33

ahojky,

taky jsem byla starší provorodička a na kursy se mi nějak nechtělo. Prostě jsem si neuměla představit jak s dalšíma „velrybkama“ :-) dýcháme a funíme. Pak jsem stejně musela 2m před porodem jen ležet,tak to bylo vyřešený za mě. Ale k porodu : kurzy mi vůbec nechyběly, PA vše řekne, kdy a jak dýchat a kdy tlačit !!! víc mi pomohlo emimino !!!! než teoretické kurzy a ještě některé stojí mooooc peněz.

Irias

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
377
10.8.05 08:35

Ahoj Alice.

Já už rodila skoro před rokem,ale na kurzy jsme taky nechodila.Rodila jsem v srpnu a to bylo tak děsný vedro/ne jako letos :? / a mě se popravdě nikam doplazit spocená jak myš nechtělo.Dýchání jsem studovala v knížce Rádce Fixis,kde je to perfektně vysvětleno a logicky co a jak.Učil se se mnou i manžel a zvládli jsme to výborně.Jen jsme se byli předem podívat v porodnici na pokoje a sál.Byla jsem pak jistější,že vím do čeho jdu :P
Kurzy jsou určitě dobrá věc,ale jde to i bez nich.
Tak se hezky připravte a bude to v pohodě.
Ahoj Naďa a Niki

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1138
10.8.05 08:38

Já jsem sice hodně načetla, ale taky jsem šla do kurzu i s tátou, protože jsme oba nevěděli, do čeho to vlastě jdem. Nebyla jsem v žádné konkrétní nemocnici. Na stránkách www.aperio.cz jsem si našla jednodenní kurs, se kterým jsem byla úžasně spokojená a nestál ani hromadu peněz. Získala jsem na něm úžasné rozpoložení k porodu a začala se těšit. Nedýchalo se tam sice nijak dlouho:), ale získala jsem pocit, že všechno můžu zvládnout. Doporučuju. Zvlášť pro ty, kteří se porodu trochu bojí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
510
10.8.05 08:43

Ahojky,
je mi 24 a před rokem jsem (mimochodem po prostudování asi 25 knížek, neustáleho stahování příslušných stránek z internetu a ¨hledání dalších a dalších rad a doporučení) taky sháněla kočárky a předporodní kursy.
Bohužel jsem měla ležet a nikam nechodit, podle doktorů se snad ani nehýbat, takže kurs proběhl jen jeden.
Byla jsem ale klidnější, protože jsem věděla, že můžu přijet do porodnice, kdyby se mi něco nezdálo a nikdo mi hlavu neutrhne, pak taky co si s sebou vzít do porodnice (a co ne - já bych jela s loďákem :lol: ), jak to všechno v té dané porodnici probíhá, na co mám nárok a co můžu očekávat. Co nám nëvysvětlili, bylo prodýchávání a to mi pak asi chybělo, protože jsem se zbytečně vysilovala, ale všechno se zvládne i tak.
Kurs mi pomohl i v tom, že jsem věděla, jak sál i pokoje budou vypadat, jak daleko je to na záchod a byla jsem pak klidnější...........(i když to někdo může považovat za blbosti).
Kdybych rodila poprvé, šla bych zase. Teď jsem těhotná zase a těším se, jak už se nebudu bát (možná :) )

Tak hodně štěstí a sil k porodu

Veronika

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1234
10.8.05 11:24

Ahoj, my jsme chodili do předporodního kurzu v Juklíku (www.juklik.cz) a byli jsme moc spokojeni. Procvičovali jsme nejen dýchání atd., ale i přikládání k prsu, zá:,–(y výživy, koupání atd. Jednu hodinu jsme na videu koukali přímo na několik porodů (byla to fakt síla :twisted: ), ale cítila jsem se potom připravená. Instruktorka byla velice ochotná a na všechny dotazy ráda zodpovídala. Na začátku každé dvouhodinovky (bylo jich 10) jsme poslouchali relaxační hudbu a zklidňovali tělo. Tatínci u toho občas usnuli :wink:.
Moc fajn bylo procvičování úlevy od bolesti, kdy pomáhá partner, to se nám opravdu hodilo. Já bych Ti kurz doporučila, ztráta času to pro mě nebyla.
Medu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
862
10.8.05 14:12

Ahoj Alicce!
Já teda na kurz taky nechodím, ale mám výbornou knížku, kde je vše popsáno a byla jsem na předporodní přípravě v Motole, kde nám řekli a ukázali (sice na videu), jak to vypadá v přípravně, na porodním sále a na šestinedělí a PA nám zodpověděla otázky. Jinak opravdu velkou spoustu rad se dozvím u nás v diskuzi Rodíme v září 2005 , kam se určitě podívej. Jsou tam těhulky s termíny nejen v září, ale i v říjnu a v listopadu.
Katka

""http://lilypie.com/days/050917/1/11/1/+1/.png:http://lilypie.com/…11/1/+1/.png

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
945
11.8.05 19:19

Ahoj Alice, já si naopak myslím, že předporodní kurs je docela důležitý. Pokud si vybereš dobrý kurs (většinou má více než 2 lekce a koná se mimo porodnici), dozvíš se tam nejen jak probíhá porod, ale taky jaké zákroky během něj bývají nutné a jaké se dělají spíš rutinně a jaký mohopu mít vliv na tebe, mimi a průběh porodu, jak i si vybrat porodnici, co se s miminkem i maminkou děje po porodu a v šestinedělí, celá jedna lekce bývá věnovaná kojení (to je taky docela věda :D a vyplatí se něco vědět dopředu a nespoléhat, že ti všechno řeknou a vysvětlí v porodnici). V neposlední řadě tě takový kurs zbaví obav z porodu, pokud je máš. A navíc získáš kontakt na porodní asistentku, která tě může navštívit i později po návratu z porodnice a pomoct a poradit.
Zkrátka myslím si, že to je určitě dobrá investice. Pokud sháníš co nejvíc informací o kočáru a výbavičce, aby tvoje miminko mělom to nejlepší, určitě by ses měla taky důkladně připravit na porod - to jak přijde miminko na svět je přece ještě daleko důležitější.
Jo a kurs je taky dobrá příprava pro partnera, pokud chce být u porodu - bude ti určitě víc platný, když bude chápat, co se v kterou chvíli děje a proč.
Jinak z kurzů můžu doporučit ten v Aperiu (Interaktivní příprava k porodu) www.aperio.cz, nebo v A-centru www.materstvi.cz, další možnost je na www.rodina.cz/cap
Přeju krásný porod a zdravé a veselé miminko
Lola

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
741
11.8.05 21:53

ahoj,

já jsem na žádný kurzy nechodila, je to podle mě ztráta času a peněz. Když na TO došlo, dýchal se mnou manža a vlastně mě naučil správně dýchat on, takže sem kurzy nepotřebovala. Porod byl stejně úplně jinej, než bych mohla předpokládat a kurz by mě na tohle nepřipravil. Ve stavu v jakým sem byla sem si nedovedla představit skákání na balonu, lezení do vany a pod., takže nacvičování v tomhle směru je fakt k ničemu. podle mě je to jen další způsob jak vytáhnout maminám peníze z kapes. jó, je to velký byznys… :roll:
vydělává se na úzkosti a nezkušenosti matek. a pak když je skutečný problém, tak kolikrát člověku nepomůžou… to je zase moje zkušenost.

no nic, ať se rozhodneš jakkoliv, přeju hodně štěstí!

Bibina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
945
12.8.05 08:57

Bibiano, na dobrým předporodním kurzu se opravdu většina času věnuje jinejm věcem než dýchání (stejně si pak dýcháš tak, jak to cítíš) a nácviku skákání na balonu. :D Možná bys byla překvapená.
Neříkám, že bez kurzu neporodíš, ale může ti pomoct třeba dostat se do větší psychický pohody (a porod a jeho hladký průběh je dost i o psychice) nebo získat informace o tom, co má na porod vliv a jaký. Opravdu mi nepřipadá, že kvalitní kurs jsou vyhozený peníze. Ale každý máme právo na svůj názor :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ha
513
16.8.05 15:13

Ahoj Alicce,

přídávám se k Lole-B, budu rodit v prosinci, ale kurz navštěvuji už teď, je složen ze 4 lekcí a vše je pouze teoretická příprava. Něco to skutečně stojí (pozor - přeptej se v tvé pojišťovně na možnost uhrazení alespoň části), ale peněz absolutně nelituji - už po první lekci jsem zkonstatovala, že do té doby jsem věděla pětinu toho, co nám porodní asistentka řekla tam.A to mám prostudované 2 odborné knihy a za sebou kupu splků s kamarádkou, která rodila cca před rokem. Bude mi 28 a jako ty mám pocit, že být mi 20, zas až tak to neřeším…
Uvidíš sama, každopádně hladký porod zdravé miminečko.

Ha, 23 tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama