První návštěva v CAR - jak to probíhá?

138
19.1.07 15:19

První návštěva v CAR - jak to probíhá?

Ahojky, nemohl by mi někdo poradit, nebo spíše prozradit, na co se připravit, když jdu poprvé do CARu? Zjistili mi syndrom polycystických vaječníků, anovulační cyklus a teď beru utrogestan a clomhexal, které mi ještě předepsala moje gynekoložka.
Potřebuju to spíš všechno s někým probrat, protože z mého okolí tímhle nikdo neprošel, ale nevím, které téma přesně vybrat - je jich tu fakt hodně. :( Budu vděčná z každou odpověď. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

472
19.1.07 15:41

Ahojda,
hodně záleží, pro jaké car jste se rozhodli a na jakého doktora narazíš :P Vzhledem k tomu, že máš již od gynekoložky stanovenou jasnou diagnózu, tak to s největší pravděpodobností bude probíhat jako pohovor doktora s tebou a partnerem o tom, jak dlouho už se snažíte o mimi a jaké pro vás vyplývají z daného problému možnosti. Partner bude s největší pravděpodobností vyzván, aby absolvoval spermiogram, aby se zjistilo, zda není komplikace i na jeho straně a od toho se to taky bude odvíjet dál. Předpokládám, že dr. se ti snažila upravit cyklus, aby se dostavovala ovulace.....v car se domluvíte, zda je vhodné v tom pokračovat dál - pak by tě asi jeden cyklus monitorovali, jak na hormony reaguješ, zda folikuly rostou atd..... a nebo zda je pro vás vhodné přistoupit k ivi (inseminaci) nebo přímo k ivf (asistovaná reprodukce).
Vůbec nemusíš mít z ničeho strach, důležité je VYPTAT SE na všechno, co tě zajímá. Klidně nad tím doma popřemýšlejte a sepiš si to, protože tam má pak člověk v hlavě krapet „vygumováno“ :lol: a napadá ho to až za dveřmi. Hodně informací můžeš najít www.neplodnost.cz

Přeju hodně štěstí za celý náš kolektiv :lol:

Cami+2prcci 6,5měsíce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
19.1.07 16:01

Děkuju za tak rychlou odpověď. Mohla bys mi prosím tě ještě říct, co všechno hradí pojišťovna? Já se totiž při objednání ptala jestli je potřeba doporučení od mé doktorky(což by nebyl problém), ale bylo mi řečeno, že ne a teď mě kámoška trochu nahlodala, že prý bez doporučení snad budeme muset platit, tak nevím. :( Jo, a jedná se o CAR ve Zlíně. Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
21.1.07 12:10

Ahoj leilu,
snad sem jeste nahlednes. Ja jsem navstevovala CAR ve Zline loni a vysledek vidis na metriku. :) :wink:
Doporuceni od lekare je jiste dobre mit. Ona lekarka ti tam napise dosavadni lecbu a vysledky vysetreni, takze si o vas mohou v CARu udelat jakousi predstavu. Ale pokud vim, ani bez doporuceni to neni ve Zline porblem - tedy aspon v dobe, kdy ja jsem tam chodila. Ja to doporuceni totiz nemela, jelikoz mi to muj dr. nejak nezvladl dat. Ale mela jsem napr. vysledky diagnosticke laparoskopie, kterou jsem prosla jeste pred navstevou CARu. A taky vysledky manzova spermiogramu, ale ten stejne absolvoval manza v CARu znovu.

Jinak prvni navsteva probihala u nas takto: Prijeli jsme tam i s manzou a absolvovali pohovor s lekarem. Ten s nami probral dosavadni vysledky lecby, nase vyhlidky a co v tomto smeru muze pro nas CAR udelat. I kdyz jsem mela nejake ty vysledky vysetreni s sebou, hned po pohovoru jsem sla na odber krve a oni sami si udelali potrebne rozbory - hormony, stitna zlaza a tak. Manza se objednal na kontrolni spermiogram. Mohl na nej jit taky hned, ale byl po nocni a spal asi 2 hodny, tak se na to jaksi necitil. :) :wink: Rekli nam zhruba, kdy budou vysledky a objednali jsme se na dalsi navstevu - nebo jsem tam mela volat - uz nevim, kazdopadne to bylo uz v zavislosti na mem predpokladnanem MS cyklu, abych mohla zacit co nejdrive s lecbou.

Co se prostredi tyka, tak i kdyz je CAR umisten v pomerne stare budove, oni sami maji sve prostory hezky A vkusne upraveny. Ja jsem se tam citila vzdy prijemne. Ale musis se pripravit na dost dlouhe cekani. Treba i hodinu dve. To mne sice dost vadilo, protoze CAR nema odpoledni ordinacni hodiny a ja se vzdy uvolnovala z prace jen na propustku a to vis, ze jsem to v praci tajila. Ale na druhou stranu chapu, ze prohlidky v CARu nejdou naobjednavat jako u zubare, ale vse se ridi cyklem zeny a muze se stat, ze nekdy maji volneji a jindy je tam narvano k prasknuti. Kazdopadne za sebe musim rict, ze i kdyz jsem byla objednanA na urcity den a hodinu a potrebovala jsem to z nejakych duvodu zmenit, vzdycky mi vysli vstric.

Co se plateb tyka, tak je to jako vsude jinde. Platby, ktere nehradi pojistovna platis z vlastni kapsy. Pokud budes podstupovat IVF, daji ti cenik, pokud ti navrhnou IUI, tak za to se ve Zline krome leku plati 1500,– Kc. /Ja jsem se ani nepidila proc, kamaradka mi rikala, ze pry ji to zduvodnovali tim, ze pouzivaji jednorazove drazsi pomucky./ Zdalo se mi, ze zlinsky CAR je ponekud drazsi - asi pro to, ze v tomto regionu nemaji konkurenci. Nicmene, pokud bych si mela vybrat, zda z meho bydliste jezdit do Brna nebo Olomouce, tak by me to vyslo mozna levneji financne za jednotlive zakroky, ale draze za benzin a o casove dostupnosti ani nemluvim - do Zlina to mam 25 km, do OL a Brna podstatne dal. Jak je to s paltbami za leky nevim, jelikoz ja jsem absolvovala zakroky v CARu jeste pred schvalenim nove lekove vyhlasky a za nektere injekce /Menopur/ jsem nic nedoplacela.

Nevim, jestli jsem to nenapsala moc chaoticky a jestli jsem te prilis nezahrnula kusymi informacemi. Kdyz tak pisni a ja info doplnim nebo dovysvetluji.
Drzim palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
370
21.1.07 13:35

napsala si to vyborne :D , po jak dlouhe dobe ses rozhodla zajit do CAR? a po jak dlouhe dobe se vam to povedlo? dik, marky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
21.1.07 14:33

Marky - my jsme se rozhodli jit do CARu asi po necelych 2 letech snazeni, uz mi je pres 30, takze jsme nechteli nic odkladat. V CARu jsem absolvovala 2× IUI, 1×IVF, pak jsem mela jeden cyklus pauzu /na moje prani/ pro srovnani psychiky po neuspesnem IVF /nemeli jsme ani zadne embrijko zmrazene/. Pred tim, nez jsem mela v planu jit na dalsi IVF, jsem jen tak pro zvyseni sanci - a to spise na radu lekare v CARu a na prani manzela - sla na 3. IUI a to se povedlo. :) :)
Na vsechny IUI i IVF jsem si pichala injekce - docela vysoke davky. /Menopur, Puregon/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
21.1.07 23:47

Pro Hasmandka: Moc děkuju za odpověď, to že jsi mi to popsala, tak podrobně mě uklidnilo. Aspoň teď vím, že jsi tam (ve Zlíně) byla spokojená a hlavně ÚSPĚŠNÁ - gratuluju! :) Já pro to doporučení ani nešla, protože mi sestřička při objednání řekla, že ho nepotřebují. Jinak si teda ale určitě vezmu výsledky testů a folikulometrie.
My se o mimi snažíme už víc jak rok a půl - první problémy začaly hned po vysazení HA, nedostala jsem menstruaci a myslela jsem, že jsem v tom. Šla jsem k mojí dr., ta udělala testy a nic. Takže mi píchly injekci a od té doby to tak šlo každý měsíc, dr. sice udělala nějaké testy ale na nic nepřišla - prý jen trochu zvýšený testosteron. řekla, že prý mám možná polycystické vaječníky, ale ultrazvuk mi neudělala, žádnou léčbu nenabídla, prostě nic - a to věděla, že chceme mimi.
Nakonec mi došla trpělivost (to víš, taky mi letos bude 30) a objednala jsem se ke gynekoložce mojí známé. A tam to šlo všechno úplně jinak, hned udělaly všechny testy a domluvily jsme se na folikulometrii. Po ní mi ta druhá dr. řekla, že ano bohužel opravdu mám syndrom polycystických vaječníků, že u mě v podstatě neprobíhá ovulace a rovnou mi doporučila ať neztrácíme čas a objednáme se do CAR. A navíc mi rovnou předepsala utrogestan a clomhexal, ať to aspoň jeden cyklus zkusím, protože věděla, že v CAR nás neobjednají hned, tak ať neztrácíme čas.
No, teď vidím, že jsem se pěkně „rozkecala“, ale snad to pochopíš. Potřebovala jsem se z toho vypovídat. Jsme objednaní na tento čtvrtek, tak pak napíšu, jak jsme dopadli.
Ještě jednou moc dík. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
22.1.07 15:19

No jasne, leilu , napis, jak jsi dopadla a jaky jsi z nich mela dojem. A udelala jsi dobre, ze jsi presla k jine gynekolozce. Ta puvodni asi za moc nestala. Ja takove problemy, jako ty nemela, takze k tomu ti nic nereknu. Ja vlastne nemela problemy zadne, ani manza ne a pres to se nam zdarilo asi az za 2,5 roku. Tak drzim palce, aby to u vas trvalo kratsi dobu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
25.1.07 15:33

Ahoj Hasmandko , tak jsem právě dorazila domů z CARu. Všechno probíhalo víceméně tak, jak jsi mi popsala (včetně asi hodinového čekání, ale to se nedá nic dělat :) ). Doktor si s námi oběma promluvil, pak jsem šla na ultrazvuk(folikulometrii) a na krev, no a nakonec jsem dostala léky- Clostilbegyt a domluvili jsme se na postupu léčby. Musím říct, že prostředí je tam fakt pěkné a sestřičky i doktoři se chovají profesionálně. Víš, já z toho měla strach, protože jsem strašný stydlín :oops: a zatím jsem chodila jen k doktorce, ale myslím, že když jsem zvládla ten ultrazvuk, tak už snad do budoucna přežiju i vyšetření od doktora.
Hlavně nás doktor uklidnil, protože, jak říkal, problém tam sice je, ale rozhodně na tom nejsme nijak strašně. Takže u nás zatím jen léky a sledování a uvidíme. :)
Pokud to není moc drzé, můžu se zeptat, co to bude? A máte už jméno? Zatím pá a ještě jednou díky za podporu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
25.1.07 15:45

Ahoj leilu , zrovna jsem na emiminu a vidim zpravu od tebe, tak ti hned odepisu. Jsem rada, ze jsi prijela z CARu klidna a spokojena - tedy alespon to tak z tveho popisu citim. :) Ono i duvera v CAR a lekare je dost podstatna cast uspechu. U jakeho lekare jsi byla? Ja chodila k dr. Annovi a byla jsem s nim vzdy spokojena. Co se UTZ a vysetreni tyka, tak ja jsem taky nikdy nebyla do toho hrr / i pres to, ze chodim ke gynekologovi/. :) :) Ale kdyz jsem se o tom bavila s kamaradkou, ktera otehotnela asi na 3. pokus a navic jeste chodila k lekarce a stezovala si, ze ten vnitrni UTZ je ji strasne neprijemny. No a ja jsem ji rekla, ze za posledni pulrok jsem mela tech vnitrnich UTZ tolik, ze uz mi to ani neprijde. :) :) Takze neboj, urcite si zvyknes i ty. :)

My pry cekame holcicku - tedy snad, jinak bude chlapecek oblekany do ruzove. :) A bude se jmenovat Justynka.

Tak ti preji, at leky a sledovani je uspesne, aby jsi taky brzy mohla vybirat jmeno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
25.1.07 16:52

Ahojky Hasmandko , my chodíme taky k dr. Annovi (náhoda :)). Jinak děkuju za přání, já taky doufám, že nám to vyjde. A třeba taky holčička - tu bychom si oba přáli- ale v podstatě je to jedno, hlavně ať je to zdravé. :) Justýnka je moc pěkné jméno, takové „nevšední“, aspoň teda já žádnou neznám.
Chtěla jsem se tě jenom ještě zeptat jestli jsi náhodou nebrala Clostilbegyt a když ano, tak jak jsi ho snášela? Pa a mějte se obě dobře. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2002
25.1.07 17:02

Leilo držím palce ať jsi v CAR spokojená…já loni clostil brala a musím, říci, že po něm bylo folikulů jako máku :-) já jsem žádné vedlejší přiznaky neměla…resp. měla, ale jen když jsem se zkoumala a četla příbalový leták.. :lol: :lol: :lol: hodně štěstí
maruška

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
26.1.07 09:39

leilu - ja mela taky Clostilbegyt /predepsany od sveho dr./, ale brala jsem ho jen 2 cykly. Uzivala jsem nejmensi moznou davku - coz je tusim jedna tabletka denne po dobu 6 dnu a vysledek byl jeden vetsi folik a 2 mensi. Snasela jsem ho celkem dobre. Akorat pred OVU jsem vic citila vajecniky, ale dalo se to v pohode vydrzet. Jinak nic. Horsi bylo, ze jsem po douzivani v druhem cyklu z nej dostala alergickou reakci - dost svedivou koprivku. Takze uz jsem jej dal uzivat nemohla. Proto jsem taky v CARu „najela“ hned na injekce.

Jeste si vzpominam na dalsi vedlejsi priznaky v prubehu hormonalni lecby, a to ze mi dost padaly vlasy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
26.1.07 11:23

Díky za příspěvek Maruško . Tak snad bude ten Clostilbegyt i pro mě to pravé - a bez vedlejších účinků. :) Já nejsem zas takový strašpytel, ale vzhledem k tomu, že už mi zjistili alergii na několik typů antibiotik, tak se radši u každého nového léku co beru jistím.
A co ty, píšeš že to zabralo, tak už čekáte, nebo už máte mimi?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
26.1.07 11:41

Tak to mě docela děsíš, Hasmandko . Moje „hříva“ je něco, o co bych rozhodně přijít nechtěla, ale snad to nebude tak hrozné. :(
A sice tak daleko ještě nejsem, ale mohla bys mi něco napsat o těch injekcích? Ať mám aspoň nějaký náskok, protože když tady tak pročítám diskuze, tak zjišťuju, že vlastně nic nevím.
No, a co se týká peněz, tak tedy aspoň podle příspěvků jiných, se to taky asi liší centrum od centra. Po nás zatím tedy nikdo nic nechtěl, ale mám takový pocit, že už za ty injekce, o kterých mluvíš a za IUI i IVF se platí, nebo snad ne?
A co ty a mimi? Doufám, že jste v zdraví a v pohodě. :D Vím, že za chvíli už budeš mít jiné starosti, než si tady se mnou dopisovat, ale fakt mi mooc pomáháš, díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama