První příkrmy - kdy a kdy přidat lepek?

35
11.11.20 16:58

První příkrmy - kdy a kdy přidat lepek

Ahoj,

chtěla bych se zeptat poradit ohledně příkrmů. Malému je dnes 4,5 měsíce a zatím je plně kojen. Teď váží 7 kg. Kdy jste začaly s příkrmy a kdy jste začaly přidávat lepek? Někde uvádějí, že se má plně kojit do 6 měsíců, pokud miminko prospívá a někde píší, že se do 6. měsíce má zavést lepek, aby se předešlo případné alergii na něj. Nevím, co si z toho vybrat. Dost uvažuji, že bych teď a nebo nejdéle do 14 dnů začala s příkrmy, ale mám strach, abych stačila do toho 6. měsíce zavést ten lepek. Dávaly jste ho někdy do zeleniny už třeba někdy ve 2. týdnu příkrmů? Moc děkuju za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25148
11.11.20 17:09

Máš snad v rodině nějaké alergie? Já začala u obou dětí až po 6m, lepek nevím kdy jsme zavedli, asi když už jsem nevěděla co vařit. V klidu, ono se nic nestane nestane, když ho do toho 6.měsíce mít nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
11.11.20 17:13

@pikola Já ani přítel nemáme žádné alergie na potraviny. Ségra možná nějaké má, ale projevilo se to u ní až okolo 30-tého roku. Děkuju za odpověď. :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
248
11.11.20 17:17

Lepek se přidává pomalu, když se začíná s prvními příkrmy a to tak, že se dá 1 malá lžička mouky do příkrmu. Pokud je mimčo kojené, tak bych začala až v 6 měsíci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8472
11.11.20 17:26
@Anonym 17 píše:
@pikola Já ani přítel nemáme žádné alergie na potraviny. Ségra možná nějaké má, ale projevilo se to u ní až okolo 30-tého roku. Děkuju za odpověď. :-)

Lepek se ma pridat v dobe, kdy jeste kojis, ne vylozene do pul roku.
Ja zacala s prikrmy az po 6. mesici, neni kam spechat. Zadne velke krmeni se stejne nekona, mimino ma hlavne ochutnavat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1260
11.11.20 17:32

@Xxlady
Proč mouka? Muže se zavést lépe, například ve formě kuskusu nebo těstoviny přece.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9786
11.11.20 18:05

Víš, ono je hodně přístupů a ani jeden není 100% správný, každý má jiný názor. Napíšu ti svůj: dcera kojená do 3m, pak UM, přikrmovaná od 4m. S lepkem jsem začala v 5m a velice opatrně a jemně. Někde jsem se dočetla o „okénku“, kdy děti mezi 4-6m jsou schopny přijmout takřka veškeré alergeny - co je na tom pravdy nevím, ale já jsem zkrátka ten lepek dceři dala v 5m. Vzala mi ho vesměs dobře, ale pouze k obědu. Dodnes (má skoro rok) nesnese lepek odpoledne a k večeři (vím, že od cca 16hod nedávat lepek, jinak jí bolí břicho a noc je očistec). Musím uznat, že i mně samotné vyhovují bezlepkové večeře (možná to má po mně).
U plně kojeného dítěte bych s příkrmy obecně začala až v 6m, a lepek přidala cca po 1měsíci, kdy bude baštit zeleninu. Jinak ještě má zkušenost, čekala jsem že dcera sní 1-2 lžičky příkrmu, ale rozjedla se mi velice rychle…každé dítě je jiné, sama uvidíš, jak vám to půjde :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4486
11.11.20 18:18

Myslím že stačí jak začneš kolem toho 6tého měsíce není třeba spěchat. Já jela měsíc zeleninu, pak jsme zavedla maso a tak jela zase další měsíc. 3× týdně maso, 4× týdně zeleninové příkrmy. Lepek zaved třeba kolem 7m, určitě bych nedávala mouku, já dala prvně kuskus. S moukou jsem nikdy ani nevařila pro dceru, vlastně ani pro nás moc. Zahuštuji zeleninou. Nedávám mouku ani do svíčkové, rajské apod. za mě zbytečné.
A po zavedení masa jsme za měsíc dali dopoledne ovoce (banán, avokádo, přesnidavky) a tak jsme to měli další měsíc jen svačina, oběd a jinak mlíko. za další měsic jsme zkusili snídaně. Zkusili jsme bílý jogurt, kaše…, a tak to bylo zase měsíc. A až pak zrušeno odpol. mlíko. Jela jsme pomaličku, nespěchala. Večeře začala mít kolem 10m a to jsem dávala zeleninové polévky, zeleninové placky.
Já tedy začala asi 4,5m, dcera nebyla plně kojena. Ale i tak bych jela měsíc…měsíc…měsíc…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
248
11.11.20 18:27

Nám MUDr radil posypat lehce moukou a přidat oliv.olej, než se začne dávat plna porce s lepkem. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1260
11.11.20 18:50

@Xxlady
Syrová mouka, to musí byt super věc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1114
11.11.20 22:10

Lepek jsem zaváděla pomocí těstovin a kuskusu (myslím kolem 6-7M), pak i třeba 1-2 piškoty jsem rozdrtila do přesnídávky (kolem 7M).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
94
11.11.20 23:14

Lepek- rozhodně použít obilninovou kojeneckou kaši s lepkem a to trochu pak zvyšovat. Syrová mouka :??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8472
12.11.20 00:23
@Xxlady píše:
Nám MUDr radil posypat lehce moukou a přidat oliv.olej, než se začne dávat plna porce s lepkem. :nevim:

Jako posypat před uvařením ano, ale hotové jídlo? Nebo jak to myslela?
Syrovou mouku v žádném případě!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
767
12.11.20 00:46

Jo, česká doporučení a logika - lepek je alergen a je nejlepší ho zavést do 6. měsíce. Zato takové celé vejce, to je taky alergen, a hlavně ho proboha dítěti nedávejte dřív jak v roce!! :lol: Já teda lepek zavedla chvíli před tím půl rokem obilnou kaší, tehdy jsem bohužel nevěděla všechno, co vím dnes, a dala jsem kaši instantní krupičnou. Dnes bych na to šla přes ten kuskus či těstoviny, jak bylo výše, případně domácí kaši, a nehrotila to s tím načasováním… i olíznutá potavina je považována za zavedenou mimochodem, takže neboj, nemusíš se snažit do miminka dostat hned třeba několik lžiček kaše atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13577
12.11.20 13:55

Já jsem kojila obě holky, první začala s příkrmy v 7.měsíci a lepek jsem vlastně přidala až asi měsíc od začátku ve formě těstovin, kuskusu.
Druhá dcerka začala s příkrmy dříve asi o měsíc, takže tam to bylo asi v 6měsíci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama