Reklama

První projev na veřejnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Plavuše
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 06.02.17 13:02
První projev na veřejnosti

Ahoj, čeká mě sice milá, ale současně celkem stresující povinnost - projev na veřejnosti před cca 300 - 500 lidmi. Jedná se o projev u příležitostí promocí. Je to pro mě čest, že mě škola oslovila, ale současně, když si na to vzpomenu, se začínám dost fest klepat. Prezentuji celkem ráda, ale před tolika lidmi jsem ještě nikdy nemluvila. Nemáte někdo nějaký osvědčený recept, jak zatočit s trémou? Jak jste zvládli svůj první veřejný projev?

PS Někteří „dobří“ kamarádi mi radí, ať to přenechám někomu jinému, ale to rozhodně nechci. Je to pro mě výzva a jen hledám cestu, jak si to co nejvíce zpříjemnit.

Reklama

Reakce:

Moucharda
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 06.02.17 13:10

@Plavuše je prece jedno, jestli te posloucha 50 nebo 500 lidi, libi se mi, ze do toho jdes a nevzdavas to. Ja s timhle problemy nemam, zvladam to dobre, uzivam si to. Neboj, ono to pujde… :mavam:

Fally123
Zasloužilá kecalka 509 příspěvků 06.02.17 13:10

Já se při projevu nebo vystoupení v tv snažím nevnímat ten dav/kamery, ale spíše mluvit jako bych mluvila i normálně. Na promoci se to možná nehodí, ale atmosféru se občas podaří prolomit lehkým vtípkem, který odlehčí vám i publiku. Rozhodně není třeba se bát a přenechat někomu jinému, kor když už s proslovem máte nějaké zkušenosti.

Pavlos-Grey
Závislačka 3565 příspěvků 06.02.17 13:11
@Plavuše píše:
Ahoj, čeká mě sice milá, ale současně celkem stresující povinnost - projev na veřejnosti před cca 300 - 500 lidmi. Jedná se o projev u příležitostí promocí. Je to pro mě čest, že mě škola oslovila, ale současně, když si na to vzpomenu, se začínám dost fest klepat. Prezentuji celkem ráda, ale před tolika lidmi jsem ještě nikdy nemluvila. Nemáte někdo nějaký osvědčený recept, jak zatočit s trémou? Jak jste zvládli svůj první veřejný projev?PS Někteří „dobří“ kamarádi mi radí, ať to přenechám někomu jinému, ale to rozhodně nechci. Je to pro mě výzva a jen hledám cestu, jak si to co nejvíce zpříjemnit.

U mě vždycky zabere, že si domluvím světla, aby nesvítily na první řadu. Pak mám dojem, že tam nikdo není, vidím jen tmu. Když je to venku, a nemluvím z patra, ale čtu připravený, tak koukám po nejbližších lidech, vyhlídnu si někoho, kdo vypadá plaše, a koukám často na něj. On pak znervozní, já se soustředím na jeho nervozitu, a ta moje zmizí. Ještě někdo říká, ať si ty lidi představíš nahý, ale u mě to nefunguje.

Pavlos-Grey
Závislačka 3565 příspěvků 06.02.17 13:13
@Fally123 píše:
Já se při projevu nebo vystoupení v tv snažím nevnímat ten dav/kamery, ale spíše mluvit jako bych mluvila i normálně. Na promoci se to možná nehodí, ale atmosféru se občas podaří prolomit lehkým vtípkem, který odlehčí vám i publiku. Rozhodně není třeba se bát a přenechat někomu jinému, kor když už s proslovem máte nějaké zkušenosti.

Kamera je uplně jiná než živý publikum. U kamery jsem mimo. Snažím se v tý čočce zahlídnout diváky :mrgreen:

Lemat
Povídálka 36 příspěvků 06.02.17 13:21

Ahoj, já běžně přednáším. Za mne jedna rada. Zaměř se na jednu osobu v publiku, která bude přikyvovat a mluv k ní. Vyjde to :-).

Lucmína
Ukecaná baba ;) 1214 příspěvků 06.02.17 13:22

Nesmis si pripoustet, ze se bojis. Ty se vlastne vubec nebojis a je pro tebe cest pronest na promocich zaverecnou rec…takhle jsem si to rikala ja, 2× mi to pomohlo a dobre dopadlo :). Drzim :palec:

Ou
Závislačka 4986 příspěvků 06.02.17 13:24

Projev si připravte, předem si ho namluvte do telefonu a pouštěte si ho.

Pořádně se vyspěte.

Pokud budete moc nervozní, tak půl hodiny před projevem si dejte gujacuran - je volně prodejný, netlumí a má minimum vedlejších účinků.

Plus pochopitelně neuškodí naučit se nějaká relaxační cvičení, nebo cvičení které vás pomocí všímavosti vrací do přítomného okamžiku a učí nevšímat si přebytečných obav.

Úzkostné myšlenky mají tendenci pomocí stresových hromonů roztočit váš mozek rychleji a pracovat v modelu boj/útěk. je to starý evoluční mechanismusm. Jenže jaksi už se nepotkávám se hrozbami, kvůli kterým se tento mechanismus vyvinul a naopak je potřeba naučit se to rozpoznat hned v začátku a ještě slaboučké strachy zarazit a rozpustit.

Na zpomalení a přeladění mozku jsou dobré taky třeba různé afirmace, modlitby a litanie - takové to opakování růžence skutečně pomáhá vyčistit vyděšený mozek. Pokud se k tomu ještě přidá víra v nějakou vyšší bytost, co pomůže, tak je to bonus, ale sama ta činnost má svůj neurologický podklad.

Pro nevěřící tu pak je benegesritská litanie proti strach.

Nesmím se bát.
Strach zabíjí myšlení.
Strach je malá smrt, přinášející naprosté vyhlazení.
Budu svému strachu čelit.
Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne.
A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel.
Tam, kam strach odešel, nic nebude.
Zůstanu pouze já.

Paralenka červená
Ukecaná baba ;) 1048 příspěvků 06.02.17 13:31

TAk to se třeba zaměř na rodiče.
Ohledně osvětlení nevím teda, ale na promocích žádné extgra reflektory nejsou.

Premek_Orac
Závislačka 4212 příspěvků 06.02.17 13:33

@Plavuše Gratuluji, opravdu to znamená, že si tě profesoři ctí.
Ber to jako šanci, velkou příležitost. Můžeš udělat dobrý dojem na spoustu lidí a nikdy nevíš, kdy to zúročíš.
Mě se v podobných chvílích vyplatilo opustit oekávaná klišé a promluvit hezky, lidsky, a zároveň bez obalu nebo přikrášlování skutečností.
Píšeš, že jsi prezentovat apod. zvyklá. Tedy na dobré přípravě nic neměň a jdi si tu svou šanci dobře zapůsobit užít. Vždyť nejhorší, co se ti může stát, že to nedopadne skvěle, ale jen tak nějak průměrně.

pelikan21
Generální žvanilka 20384 příspěvků 06.02.17 13:39

Me pomahalo soustredit se na jednoho cloveka a rikat to jakoby jemu ;) A ostatni vytesnit ;)

Adinka_2012
Závislačka 2601 příspěvků 9 inzerátů 06.02.17 13:41

Můžu se taky zeptat? Když mám mluvit před lidmi - referát, prezentaci, atd. Začne se mi po chvíli šíleně klepat hlas. Stačí, abych se párkrát prodýchla a je to dobrý. Jenže mi je trapné, tu chvilku udělat. Někdy stačilo z hluboka dýchat před - takto jsem např. krásně ustála obhajoby na VŠ. S lidmi, např. na úřadě, telefony, mi problémy mluvit nedělá. Ale kdybych měla např. jen něco přečist před 5 lidmi, už mám problém a cítím to sevření. I když se třeba ani nebojím, najede to samo. Nemá někdy radu či tu samou zkušenost?

Plavuše
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 06.02.17 20:55

Moc děkuji všem za rady. Už se vlastně docela začínám i těšit :-) Příbuzní tam budou, ale to je pro mě spíš stresový faktor, nechci je zklamat a chci aby na mě byli pyšní. Snad to vyjde :kytka:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Třetí televizní škrt pro Leoše Mareše: Jak číst komplikace v jeho obsazení

Je to už třetí televizní projekt s Leošem Marešem v relativně krátké době,... číst dále >

Čech zemřel v Kolumbii za zvláštních okolností. „Někdo ho otrávil,“ říká rodina!

Jen za pár hodin se měl pětatřicetiletý Michal vrátit za rodinou, místo toho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně... číst dále >

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Reklama