První závodní půlmaraton - zkušenosti

702
2.9.21 12:25

První závodní půlmaraton - zkušenosti

Ahoj všem,
na přelomu roku jsem začala dost běhat (dříve jsem dost sportovala, tak možná svaly opravdu mají nějakou paměť :) ) a dnes běhám dlouhé tratě - vždy jsem je nesnášela. Teď si třeba zaběhnu 13km s cca 150m převýšením za 1:05 do bazénu a pak si zaplavu 1500m… No nicméně na převážně rovinatých úsecích držím tempo okolo 5:15 na kilometr - to je takové to ideální, kdy zvládam i nějak podívat u toho.
A jak mě to nadchlo, tak jsem se přihlásila na svůj první pulmaraton, příští neděli běžím. Minulý týden jsem si zkusila po práci jen tak na pohodu dat 18km a měla jsem tempo 5:20 a pak jsem byla úplně v pohodě. Tak to snad dám. :D Co mě ale zajímá je, jestli někdo běžel něco podobného a jaké to je běžet v davu lidí, jestli člověk běží spis pomaleji než když běhá sám, nebo se naopak víc “hecne”
A třeba i nějaké rady (nepřepálit start a prvních 10km musí byt příjemných, to vím :D )
Děkuji moc :kytka: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1097
2.9.21 13:13

To das v poho, ja pred první pulkou taky behavala nekolikrat tydne mezi 10 - 15 km na pohodicku. Mne ten dav byl spis neprijemnej, rada jsem behavala po večerech v prazdnem městě, tenhle hromadnej styl mi dvakrát nevyhovoval, ale za chvili jsem to vzdy tak nejak vyblokla a zavřela se v hlave ve svým. Mezi ostatnimi mi to prislo tezsi, ale to bude spis o povaze, ja celkove ty velke akce moc nemusím a brzy jsem je opustila, verim, ze nekoho to naopak bavi a hecuje. Jako jo, bylo fajn si to zabehnout a vedet, ze muzu, ale nejak me to nenaplnovalo jako normalni beh.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2527
2.9.21 13:19

Já běhám závody pravidelně - i maratony. Podle toho co píšeš, to dáš v pohodě. Protože poběžíš první závod, tak bych čistě pro načerpání zkušeností běžela tvým standardním tempem (třeba těch 5:20). I když si myslím, že bys to dala o hodně rychleji, ale jak píšu, pro ty zkušenosti… Když se na 12-15 km budeš cítit fajn, tak třeba trochu přidej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14108
2.9.21 13:21

Uvidis, jaky jsi typ, vetsina lidi se v zavode „hecne“, ja bezne behala v zavodech o 30-60 s/km rychlejsi tempo nez v treninku. Dulezite je hlidat si tempo aspon v prvnich 3-5 km, nejhorsi utrpeni u delsiho zavodu je prepalit zacatek. Vetsina lidi vystreli naprosto bezhlave. Pokud behas v treninku 5:20, tak cas okolo 1:40-1:45 v zavode je podle me zcela realny. Takze to rozbehnout okolo 5:10/km a pripadne zrychlit ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
702
2.9.21 13:25

Dekuju moc všem! Mám z toho vítr, hlavně z toho, abych to neprepalila. 1:40 - 1:45 by pro mě byl sen, nechci si tak moc fandit. :D
A když behate v treningu se sluchátky, jak moc velký rozdíl je pak běžet bez nich v závodě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30
2.9.21 13:25

Pokud je pravda co píšeš, tak půlmaraton zvládneš levou zadní. Můžeš bez obav i na maraton. Dav se po čase rozptýlí. Mě atmosféra závodu vždy povzbudila k lepšímu výkonu. Rady: kvalitní obuv a ponožky, poslouchej své tělo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14108
2.9.21 13:43

@Mína91 Maraton a pulmaraton jsou diametralne odlisne zavody. Pred maratonem chce mit mnohem vice veci vychytanych, pokud ho nechces vylozene protrpet (i kdyz radost se rodi z bolesti, ze :mrgreen: ). 1/2M je porad jeste sranda zavod (samozrejme s trochou nadsazky).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14108
2.9.21 13:44

@Janina B1 Jinak zavidim tempo, behala jsem dost pred detma, ted se nedostanu pod 6min/km ani na kilometrove trati :oops: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30
2.9.21 14:00
@Hobitka píše:
@Mína91 Maraton a pulmaraton jsou diametralne odlisne zavody. Pred maratonem chce mit mnohem vice veci vychytanych, pokud ho nechces vylozene protrpet (i kdyz radost se rodi z bolesti, ze :mrgreen: ). 1/2M je porad jeste sranda zavod (samozrejme s trochou nadsazky).

Mám jinou zkušenost :nevim: Já jsem se k maratonu dostala v podstatě omylem. Vždycky jsem ho toužila běžet, ale nikdy jsem si nepřišla dostatečně natrénovaná. Jednou jsem byla přihlášená na půl a onemocněla jsem, tak mě to naštvalo a o měsíc později jsem dala celej, žádné extra utrpení, ještě jsem druhý den šla na dvanáctku do práce, nevychytala jsem požadavek na volno :lol: Ale pravda je, že už jsem třikrát před tím absolvovala půlmaraton…ale ani o metr navíc :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11637
2.9.21 14:04

Uplne klidne se byt tebou chytnu vodice (pokud budou) na 1:45 a kdyz budes v pohode, tak ke konci pridej ;)
Muj tip. Par dnu pred závodem vic pij a popremyslej o doplneni energie. Pulmaraton sice neni nic narocnyho na vyzivu treba jako maraton nebo ironman, ale preci jenom s dostatkem energie to jde lip ;)
A obleceni min nez vic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14108
2.9.21 14:17

@Mína91 Tak to rozhodne neni pravidlo a spis jsi jedna z mala. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2527
2.9.21 14:21
@Hobitka píše:

Souhlasím s Hobitkou. Já mám za sebou přes 10 maratonů i nějaké ultra a pořád mám k té vzdálenosti velký respekt. Určitě bych nedoporučovala běžet to někomu, kdo má nejvíc 18 km.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11637
2.9.21 14:25

Jj, taky tak, mam za sebou tolik pulmaratonu, presto jsem si na maraton troufla jenom jednou. Dala jsem ho dobre, celkem rychle, bez krize. Ale znovu se mi do nej nechce. Uz si ho takhle nikdy neuziju, tak proc si to kazit :mrgreen:
Ale zase mam za sebou pul ironmana, tam se to tak hezky rozlozi do tech disciplin. Toho si urcite jeste parkrat zopakuji.

@Janina B1 Kdepak pobezis?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
702
2.9.21 14:42

Děkuji, pobezim Škoda Fit v Plzni :-)
Běžela jste ho některá? :-) :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag