Prvorodička a vše kolem mateřské a rodičovské

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Zwetta
Kecalka 325 příspěvků 20.12.17 11:59
prvorodička a vše kolem mateřské a rodičovské..

Zdravím, chci se zeptat, jsem prvorodička, termím duben 2018 a jaksi jsem zatím neměla do té doby důvod se zajímat o mateřskou ani rodičovský příspěvek. Vůbec tedy nevím v praxi jak se to řeší, kdo nárok má a kdo ne.. Navíc jsem si tady pročítala diskuze, ale většinou co se týkalo mě, tak bylo staršího data, takže nejspíš už asi neaktuální..
Můžete mi, prosím, někdo zasvěcený poradit jak to chodí v praxi? ;)

Přečtěte si článek: Peněžitá pomoc v mateřství 2018: Aktuální info

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

zvidavajanca
Závislačka 3709 příspěvků 20.12.17 12:01

@Zwetta
Existují serioznější zdroje neždiskuze na emiminu. Stačí googlit a najdeš i relativně nové informace ohledně toho, co tě zajímá.

Není to tak složité.

pikola
Neúnavná pisatelka 18699 příspěvků 20.12.17 12:04

Tak záleží, zda pracuješ.

Popokatepetla
Závislačka 2957 příspěvků 20.12.17 12:08

Peněžitá pomoc v mateřství (tzv. „mateřská“) se čerpá nejdříve od 8 nejpozději od 6 týdnů před porodem. Nárok máš, pokud jsi během posledních 2 let minimálně 270 dní byla nemocensky pojištěná (býla zaměstnaná, platila dobrovolné nemocenské pojištění nebo se „soustavně připravovala na budoucí povolání“). Vypočítává se z platu - viz kalkulačky na netu a pobírá se po dobu 28 týdnů (u vícerčat 37). Mateřskou ti většinou vyřídí zaměstnavatel (ale ověř si, jak je to u vás v práci)
Po vyčerpání PPM (případně od narození dítěte, pokud není nárok na PPM) se čerpá rodičovský příspěvek. To už si musíš vyběhat sama (na ÚP - sociální odbor). Tam má každá matka k dispozici 220 000,– a je na ní na za jak dlouho ho vyčerpá - jsou tam omezení, možná bude lepší, když napíšeš svoji konkrétní situaci (jsi zaměstnaná nebo alespoň manžel - výška RP se dá nastavit i „přes otce“.

neria55
Zasloužilá kecalka 661 příspěvků 20.12.17 12:08

Přesně tak, záleží zda pracuješ, nebo jsi pracovala…podle toho dostaneš buď mateřskou nebo jen rodičák.

Zwetta
Kecalka 325 příspěvků 20.12.17 12:09

Na internet mrknu, to je jasné. Ptám se jako hotentot, já vím, ale je to pro mě fakt španělská vesnice.. :mrgreen: Mě spíš zajímaly informace z praxe od Vás tady, než číst nějaké tabulky.. :oops:

Zwetta
Kecalka 325 příspěvků 20.12.17 12:10

Ano, pracuji, akorát kvůli stěhování v létě jsem předtím po sobě vystřídala 2 zaměstnání, jedno po čtvrt roce, druhé v druhém měsíci a ve třetím teď jsem od srpna..

welovefashion
Zasloužilá kecalka 517 příspěvků 96 inzerátů 20.12.17 12:23
@Zwetta píše:
Ano, pracuji, akorát kvůli stěhování v létě jsem předtím po sobě vystřídala 2 zaměstnání, jedno po čtvrt roce, druhé v druhém měsíci a ve třetím teď jsem od srpna..

to by vadit nemělo, pokud budeš mít do té doby než nastoupíš na mateřskou odpracováno ze všech prací za posl. 2 roky tech 270 dní, pak se výše mateřské počítá z výplat za poslední kalendářní čtvrtletí, kdy budeš v práci, mám ten pocit…

Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 20.12.17 12:28

@Zwetta
A mezi tou prací jsi měla nějaké pauzy? Napiš ideálně, za poslední dva roky jak jsi kde byla zaměstnaná. Jinak pokud bys měla nárok na mateřskou, tak ti to vybaví zaměstnavatel (s doktorkou se dohodneš, jeslti chceš nastoupit 6 nebo 8 týdnl před porodem, dá ti papír, ten odevzdáš v práci a oni to pošlou). Rodičák už se přes zaměstnvatele neřeší, budeš vědět, do kdy máš mateřskou, tak si to pak s předstihem musíš oběhat…

Mateřská se počítá z platu, rodičák je 220 000 (330 000 na dvojčata), délku čerpání si volíš (pokud ty, nebo aprtner splňujete určité podmínky - podobně jako mateřská). Od ledna 2018 si s dostatečně vysokým platem můžeš i zrychlit délku čerpání na dobu kratší než dva roky…

Uživatel je onlineLendeš
Závislačka 4994 příspěvků 20.12.17 12:35
@welovefashion píše:
to by vadit nemělo, pokud budeš mít do té doby než nastoupíš na mateřskou odpracováno ze všech prací za posl. 2 roky tech 270 dní, pak se výše mateřské počítá z výplat za poslední kalendářní čtvrtletí, kdy budeš v práci, mám ten pocit…
Částka PPM se počítá z 12 měsíců předcházejících měsíci, ve kterém se na PPM nastupuje. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, tak z té kratší doby.

Moniquej
Povídálka 34 příspěvků 20.12.17 12:39
@welovefashion píše:
to by vadit nemělo, pokud budeš mít do té doby než nastoupíš na mateřskou odpracováno ze všech prací za posl. 2 roky tech 270 dní, pak se výše mateřské počítá z výplat za poslední kalendářní čtvrtletí, kdy budeš v práci, mám ten pocit…

Vypočítává se za posledních celých 12 měsíců před nástupem na mateřskou ;)

Zwetta
Kecalka 325 příspěvků 20.12.17 12:47

Moc díky holky, aspoň díky Vám budu mít nějaký přehled a vědět co mě čeká a co bude potřeba zařídit.. :kytka:
Já myslím, že se do mateřské vlezu, buď jsem byla na ÚP, nebo pracovala nebo si sama jedno období (asi rok) platila zdravotní, takže v tomto směru by to mělo být v pořádku..? :nevim:
A může si žena pak i délku rodičáku měnit nebo na začátku udá, že chce být doma např. 3 roky a pak si to bude chtít zkrátit nebo prodloužit..? ;)

Popokatepetla
Závislačka 2957 příspěvků 20.12.17 12:52

@Zwetta měnit to můžeš libovolně. Ale vždycky to bude těch 220 000,–

Zwetta
Kecalka 325 příspěvků 20.12.17 13:01

A výše mateřské je tedy vypočítáván za poslední odpracovaný rok? nebo za poslední 3 výplaty z posledního zaměstnání, ale s tím, že na výpočet rok musím mít odpracovaný celkem? :mrgreen:

Heivka
Závislačka 2894 příspěvků 20.12.17 13:01

@Zwetta Pokud jste si platila zdravotní, to vám nepomůže na mateřskou je potřeba si platit sociální. Doporučuji se obrátit na příslušný OSSZ kde vám najdou, jestli jsou doby sociálního pojištění dostačující k výplatě peněžité pomoci v mateřství.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Zasekl byty a teď si žije jako pán! Stropnického zámek štve i politiky

Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický se uchýlil na menší... číst dále >

Vondráčková promluvila o rozchodu s Plekancem: Bylo to překvapení!

Když Tomáš Plekanec před týdnem prostřednictvím sociálních sítí informoval,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak... číst dále >

Reklama