Prvotrimestrální screening nebo Panorama test?

9
8.2.21 11:14

Prvotrimestrální screening nebo Panorama test?

Ahoj,
jsem poprvé těhotná a od doktorky jsem dostala letáčky s tím, že se mám rozhodnout jestli a případně jaký test chci podstoupit. Na výběr mám klasický prvotrimestrální screening v porodnici nebo neinvazivní test Panorama. Co jsem pochopila, tak Panorama se dělá jen z krve a je spolehlivější, ale také výrazně dražší (cca 12 - 16 tisíc). Já sama se zatím spíše kloním ke screeningu v porodnici, zdá se mi fajn, že se na prcka podívá i někdo jiný než jen gynekoložka. Na druhou stranu bych si pak nerada vyčítala, že jsem šetřila na nesprávném místě a zvolila tu „horší“ variantu. Co byste zvolili vy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
650
8.2.21 11:21

Šla bych na prvotrimestrální screening a v případě pozitivního výsledku uvažovala o doplňujícím vyšetření.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20786
8.2.21 11:29

Panorama test je celkem k ničemu. Základní varianta ti určí pár genetických syndromů a to je vše. Prvotrimenstrální screening řeší nejenom genetické anomálie, ale i vývojové vady. Rozhodně bych ho panorama testem nenahrazovala. Pokud se zjistí jakýkoliv problém, pak je vhodnější podstoupit odběr chorivých klků nebo plodové vody. Panorama test bych podstoupila jen v případě, že mám riziko vady někde kolem 1:500 a nechci podstoupit amniocentézu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3835
8.2.21 11:39

Co to je za hloupost?! Panorama test nenahrazuje prvotrimestrální screening. Ja mela oboji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.2.21 11:55

@Danuska89 @Janli @sediza Moc děkuju za reakce, pomohly jste mi :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1826
8.2.21 11:57

@Fialka04 Ahoj já byla teď na prvním screeningu a za mě spokojenost byl negativní vše v pořádku a myslím si že dr mi hezky vysvětlil co a jak 🙂. Takže urco doporučuji zajít nejdříve na ten screen pokud by něco bylo špatně zvolila bych jiná vyšetření.. Hezký den 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.2.21 12:12

@Misasisi To jsem si právě říkala od začátku, že se mi líbí, že mě uvidí i jiný doktor a určitě se i dost dozvím. Díky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1826
8.2.21 12:15

@Fialka04 ano já sem se hrozně bála prvního vyšetření stále sem přemýšlela zda vše bude ok 🙂ale se spokojená viděla jsem prcka jak tam kopal nožičkama a otevíral pusinku ❤️🍀dokonce na 70 % mi řekli pohlaví takže za mě určitě bez je to jistota že vše je ok a vidí to i jiný doktor než běžná naše gyndarka😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1877
8.2.21 12:20

To je nesmysl, rozhodovat se mezi 1.trimestrálním screeningem a neinvazivním testem z krve. Přijde mi, že snad z toho má MUDr. provizi, že ti to tlačí místo 1.trimestrálního screeningu. Určitě bych nikdy nevynechala 1.timerstrální screening, od toho se pak odrazíš, co dál. Buď vyjde v pořádku s nízkými riziky a nemusíš nic řešit. Nebo bude určité podezření, pravděpodobnost syndromů. A podle toho se rozhodne, co dál. Zda se může udělat ještě takový test, jako Panorama, nebo rovnou třeba odběr plodové vody nebo klků. Já jsem třeba si Panoramu zaplatila, ale byla jsem na 1.trim screeningu. Vyšel OK, ale já jsem vzhledem k věku, chtěla mít výsledek na více syndromů. I tak je to pořád orientační screening. Rozhodně bych ho nebrala jako test tzv. první volby. A to jsem na něm byla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
610
8.2.21 12:52

Vždyť screening v 1. trimestru je také neinvazivní. Jedná se o odběr krve, měření tlaku a podrobný Utz. Panorama se dělá až tehdy, když vyjde zvýšené riziko nějaké vady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
757
8.2.21 13:14

To je nějaký divný hele… určitě bež na 1.screening a podle výsledku se můžeš odrazit dál. Ale nahrazovat ho tímto drahým vyšetřením, to jsem ještě neslyšela :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
8.2.21 14:06

Děkuji za další informace, teď už jsem pro prvotrimestrální screening rozhodnutá definitivně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat