Psychiatr mi nedoporučuje být těhotná..

Anonymní
23.3.20 18:18

Psychiatr mi nedoporučuje být těhotná..

Milé maminky, nebo budoucí maminky.
Jdu k vám s menším příběhem a pro radu.
Mám 8 letého syna a 6 let beru antidepresiva, jelikož jsem se psychicky zhroutila, nechci vypisovat důvod jelikož by to byl asi hodně dlouhej příběh ale za vše mohlo mé hodně těžké dětství… Našla jsem si psychiatra a beru cipralex, ráno jeden, večer jeden + fluanxol ráno půlku, večer půlku. Po 6 letech, když doktor viděl že jsem naprosto v pohodě a plánuji mimi a nemám po celou dobu žádné problémy mi vysadil fluanxol (samozřejmě) postupně. Takže beru jen cipralex. Ještě dodam když začal s léčbou byla jsem v pohodě během týdne a tak i po celou dobu.
Bohužel 3 týdny po vysazení prášku se mi vrátily potíže. Do toho jsem zjistila že jsem těhotná, takže jsme prášky znovu nasadit nemohli, jelikož fluanxol se v těhotenství nesmí. Tak jsem řekla že to vydržím ale nakonec jsem potratila. Zavolala jsem tedy doktorovi, že jsem potratila a potíže stále přetrvávájí, ten mi oznámil že budeme muset znovu nasadit fluanxol a dodal že bohužel sen o miminku padá a že v mém psychickém stavu se nedá nic dělat. Že prášky nasadíme a po půl roce to zkusíme znovu. Ale to asi nedává smysl ne?? Když po 6 letech co jsem je brala to nepomohlo k tomu abych je mohla vysadit tak to přece nemůže pomoct ani za půl roku?
Jinak dodám mě psychické problémy jsou… Cítím se naprosto v pohodě, mám milujicího přítele, skvělého syna, práce mi nevadí, vše funguje jak má. Jen občas cítím jako bych se uvnitř třásla i když na venek jsem v pohodě. Občas mám pocit jako když čekáte např. u zubaře a máte strach. Ale já z ničeho strach nemám jen prostě to tak cítím i když nevím proč a ten 3 nejdůležitější problém kvůli kterému ty prášky beru jinak bych se na ně vyprdla je. Nemůžu dýchat, mám pocit že mám strašně málo kyslíku a neustále lapám po dechu, do minuty se několikrát zhluboka nadechuji až se mi kolikrát motá hlava ale nejde přestat, prostě se potřebuju pořádně nadechnout, jinak bych se asi udusila, mám jakoby krátkej dech a dal mě to nepustí a proto mě to nutí dýchat zhluboka a hodně.
Je to dost nepříjemný jsem z toho zoufalá ale pokud znovu začnu brát ty prášky, tak mi sice bude dobře ale sourozence pro svého syna tak mít nikdy nebudu… Je mi to strašně líto jelikož si připadám že jsem úplně v pohodě ale ve skutečnosti jsem troska, která se navenek tváří jak je všechno fajn ale uvnitř mě všechno svírá… O to hůř mi je, když zjistím že kvůli tomu už miminko mít nikdy nebudu, leda že bych se den co den dusila…
Co si o tom myslíte?? Neexistuje třeba nějaká bylinka, třeba meduňka která by mi od toho pomohla a já nemusela brát prášky které mi brání v tom abych mohla mít zdravé miminko… Moc prosím o nějakou radu, jsem zoufalá… Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

120
23.3.20 18:35

Osobně bych si našla jiného lekáře, v tomhle případě ženu, fluanxol by měli být schopni nahradit a z vlastní zkušenosti vím, že žena psychiatrička je v tomhle ohledu víc citlivější a i třeba snaživější. (léky na spaní, který bych mohla brát i v těhotenství se svými obtížemi se mnou hledala 14 dní a fakt to studovala aby věděla)
Stavy, které popisuješ znám velmi dobře, prožívám je i teď, 34tt těhotenství. Jsem jen na cipralexu a dá se to zvládnout, hlavní bod je to, znát démona a vědět co ho vyvolává (tak si to říkám já), pak záchvat zvládám dobře, prcek je absolutně v pořádku.
Po porodu nebudu kojit, prcek bude rovnou na UM a já podle potřeby buď navýšit dávky cipralexu nebo přidat ještě jedny léky, které teď neberu.

Doporučuji i psychoterapii, některým to pomůže velmi dobře :-)

Je potřeba si uvědomit, že každá psychická porucha je běh na dlouhou trať. Není to rýma, nezbavíš se jí za týden. Může to trvat roky a roky nebo taky nikdy neodejít.
Pro mě bylo podstatné přijmout, že je mojí součástí a tak s tím pracovat. Vím přesně proč vznikla, čím si sama bráním v uzdravení, vlivy okolí a možná se jednou plně vyléčím.

Moje doktorka mi při zjištění těhotenství neustále opakovala, že dnes rodí a vychovávají i ženy se schizofrenií, maniopsychozou a jinýma, závažnějšíma poruchama, tak proč bych to nedala i já. :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
820
23.3.20 18:37

No řekněme, že představa, že nahradíš letitou medikaci cipralexem a fluanxolem nějakými bylinkami, by asi u odborné veřejnosti vyvolala napůl zděšení a napůl záchvat smíchu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.3.20 18:54

@wendy
Já to nemyslím nějak špatně, snažím se prostě najít něco i když hledám blbě ale nechci aby sen o miminku kvůli tomu zanikl :(

• Nahlásit
  • Citovat
2153
23.3.20 18:59

Ahoj,
pokud jsi brala Fluanxol 1/2 tabletky večer a 1/2 tabletky ráno, tak mi to přijde jako hrozně malá dávka, já měla Fluanxol depotní injekci na psychózu, každé 2 týdny, to jsou ale úplně jiné dávky, kdybych to chtěla přepočítávat na tabletky, tak bych jich denně musela brát něco mezi 20-30 myslím, že mi to tehdy vyšlo. Ty bereš 1 tabletku. Nevěřím, že by to něčím nešlo nahradit. A chodíš někam na psychoterapii, kde by ses učila jak se svými stavy zacházet? Odkud jsi? Největší odborníci na psychofarmaka v těhotenství a kojení jsou v Národním ústavu duševního zdraví, sice nepřebírají již do péče, ale poskytují jednorázové konzultace na doporučení ambulantního psychiatra. Tak bych to zkusila tam. Držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.3.20 19:00

@Scara
Dekuji za odpověď, moc mi pomohla. Taky jsem nad tím přemýšlela, že bych změnila psychiatra, jelikož to asi nevnímá tak jako ženská a ještě k tomu mi řekl že si myslí že když v tomhle stavu otěhotním tak stejně potratím… Vyzkouším vážně cokoliv, jen abych si ten sen jednou mohla splnit a pořídit synovi sourozence :andel:
Dnes když jsem o tom s doktorem mluvila jsem si řekla, tak a dost, moje psychika si se mnou hraje a je jen na mě jestli s tím něco udělám, takže se snažím dýchat sice z hluboka ale pomalu a v naprostém klidu abych se uvolnila a trochu mi to pomáhá už nemám takové záchvaty. Ještě si chci koupit tu meduňku, poradila mi to kolegyně z práce a myslím že tím ničemu neuškodím…
Moc děkuji, vaše odpověď mi dost pomohla :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
120
23.3.20 19:00
@Anonymní píše:
@wendy
Já to nemyslím nějak špatně, snažím se prostě najít něco i když hledám blbě ale nechci aby sen o miminku kvůli tomu zanikl :(

fluanxal neni jedine antipsychotikum na trhu, da se najit i jine co jde v tehotenstvi…
Cipralex v tehotenstvi nevadi…
Jako, jasne, muzes zkusit vse vyhodit a zacit pit trezalku s medunkou, ale to ti, vzhledem ke stavum, ktere mas, moc nepomuze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
23.3.20 19:02
@Anonymní píše:
@Scara
Dekuji za odpověď, moc mi pomohla. Taky jsem nad tím přemýšlela, že bych změnila psychiatra, jelikož to asi nevnímá tak jako ženská a ještě k tomu mi řekl že si myslí že když v tomhle stavu otěhotním tak stejně potratím… Vyzkouším vážně cokoliv, jen abych si ten sen jednou mohla splnit a pořídit synovi sourozence :andel:
Dnes když jsem o tom s doktorem mluvila jsem si řekla, tak a dost, moje psychika si se mnou hraje a je jen na mě jestli s tím něco udělám, takže se snažím dýchat sice z hluboka ale pomalu a v naprostém klidu abych se uvolnila a trochu mi to pomáhá už nemám takové záchvaty. Ještě si chci koupit tu meduňku, poradila mi to kolegyně z práce a myslím že tím ničemu neuškodím…
Moc děkuji, vaše odpověď mi dost pomohla :hug:

tak, neni vubec zac. Medunku si klidne dej dle libosti, ta se s leky netluce. Trezalka uz jo, takzte tu ne.
A slunicko! Vitamin D dela na psychiku zazraky.
A zkusit rady, co jsme psaly vys.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.3.20 19:05

@Lollitka
Moc děkuji za odpověď :kytka:
Na žádnou psychoterapii nechodím, nějak nevím jak to funguje, kde hledat a podobně… Bydlím kousek od Českého Krumlova takže to tam mám kousek a nebo můžu jezdit do Českých Budějovic to je ode mě 24 km takže není problém.
A jak to na psychoterapii funguje?? Určitě bych do toho ráda šla kdyby to pomohlo. Moc děkuji za radu, vážím si toho :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.3.20 19:08

@Scara
Já jsem se právě ptala jestli by nebylo možné nasadit něco místo fluanxolu ale doktor mi na to řekl že ne že když nejsem v pohodě tak nemůžu přemýšlet o miminku a že není dobré abych v těhotenství brala nějaké prášky… Tak já nevím :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
120
23.3.20 19:16
@Anonymní píše:
@Scara
Já jsem se právě ptala jestli by nebylo možné nasadit něco místo fluanxolu ale doktor mi na to řekl že ne že když nejsem v pohodě tak nemůžu přemýšlet o miminku a že není dobré abych v těhotenství brala nějaké prášky… Tak já nevím :nevim:

obavam se, ze kdyby kazda zena, ktera bere AD nebo jine leky na psychicke poruchy, nemela otehotnet, tak by se dost snizila porodnost…
Jasne, zalezi na aktualnim stavu, to rozhodne, ale z toho jak to pises, mam pocit, ze pan doktor neni moc dobra podpora a jen pise leky jak na bezicim pasu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2153
23.3.20 19:22
@Anonymní píše:
@Lollitka
Moc děkuji za odpověď :kytka:
Na žádnou psychoterapii nechodím, nějak nevím jak to funguje, kde hledat a podobně… Bydlím kousek od Českého Krumlova takže to tam mám kousek a nebo můžu jezdit do Českých Budějovic to je ode mě 24 km takže není problém.
A jak to na psychoterapii funguje?? Určitě bych do toho ráda šla kdyby to pomohlo. Moc děkuji za radu, vážím si toho :hug:

Na psychoterapii záleží, jaký si vybereš směr (dá se vygooglit), já mám osobní zkušenost s kognitivně-behaviorální psychoterapií (KBT), pak s Gestalt terapií, dynamickou psychoterapií a logoterapií a ta mi vyhovuje nejvíce. Na tvé problémy by mi možná přišla vhodná docela ta KBT, ale je to na tobě. Ono jde taky často hodně o to, jak si člověk s psychoterapeutem sedne a pak je jedno, jaký směr dělá nebo někdo čerpá z více směrů. Určitě zkus nějakého psychoterapeuta vyhledat. Já mám sice hodně jiných problémů, ale tu dušnost mám taky, teď jsem ležela 15 dní se zánětem ledvin na nefrologii a najednou v noci pocit, že nemůžu dýchat, tak jsem zvonila na sestřičku, přišla i Dr., saturace krásných 98%, poslechově plíce naprosto čisté, závěr, že to mám z psychiky. S terapeutem máš dost času vše rozebírat.
Fluanxol není jediný lék, který bys mohla vyzkoušet, sice do toho Národního ústavu duševního zdraví to máš daleko (je v Klecanech u Prahy), ale můžeš jim tam napsat třeba e-mail a zkusit se poradit.
Nebo i změnit psychiatra, jak tu již padlo.
Děti mají i ženy s psychózou, kamarádka má zdravé dítě a celé těhotenství se udržela na AP Abilify.
Držím moc palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9704
23.3.20 19:23

Daný lék neznám, ale lékař by měl najít vhodnou alternativu, která by se dala brát v těhotenství. Případně najít jiného lékaře. Léčím se s panickou a úzkostnou poruchou skoro deset let. Mám za sebou těžké dětství, k tomu v dospělosti tři potraty a lékařka mě vždy v těhotenstvích maximálně podporovala. Naštěstí máme 2 děti, které byly opravdu vymodlené a díky nim se mi psychika hodně zlepšila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5129
23.3.20 19:23
@Anonymní píše:
@wendy
Já to nemyslím nějak špatně, snažím se prostě najít něco i když hledám blbě ale nechci aby sen o miminku kvůli tomu zanikl :(

Vyměnila bych psychiatra.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.3.20 20:24

@Lollitka
Teď už jdu s prckem do hajan ale zítra hned kouknu na tu psychoterapii a něco si o tom určitě zjistím, myslím že je to dobrý nápad :palec:
Ještě jednou strašně moc děkuji, dalo mi to velkou naději. Přeji dobrou noc :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama