Psychické problémy se školkou, kolektivem

Anonymní
8.10.19 10:05

Psychické problémy se školkou, kolektivem

Ahojky, prosím o radu, protože už z toho začínám být zoufalá.
Dcera má čerstvých 5 let, do školky chodí od 3 let, tedy už 3. rok. První rok začala s úsměvem, těšila se. Upnula se tam ale na dvě dívenky předškolačky a ty pak další rok šly do školy a s dcerou už se pak nikdo nebavil - alespoň podle jejich slov. Pak do školky nastoupila dcera známé (říkejme jí třeba Anička), se kterou si občas hrála, tak se to zlepšilo. Ale že by chodila ráda, to se rozhodně říct nedalo. Někdy na jaře jsem zjistla, že se s ní Anička už nebaví, prý se pohádaly. A skutečně jsem byla svědkem toho, že mé dceři říkala, aby šla od ní pryč, že nejsou kamarádky. Proč se mi nepodařilo dopátrat, ale už si spolu nikdy nehrály. Ač dcera o ní mluví hezky, Anička si s ní už nechce hrát. Podle učitelek je prý dcera samotářka, většinou si hraje sama. Dle slov dcery si s ní nikdo nechtěl hrát, i když ona chtěla. Proto byla sama.
V dubnu minulého roku jsme se přestěhovali a v květnu jsem nastoupila na MD. Ale aspoň 2× týdně jsme do školky chodili. Často bohužel s pláčem.
Letos nastoupila do školky v místě nového bydliště a je to ještě mnohem horší. Každé ráno řešíme bolavé bříško (když je víkend, bříško zázračně nebolí). V noci mívá zlé sny, brečí ze spaní. Ráno chodíme s obrovským brekem. Dceru předávám tak, že se drží omotaná kolem mých nohou a křičí, že mě má ráda a chce být se mnou a proč ji nemám ráda, že ji tam nechávám…Chodí domů po obědě a jen po - st, ma čt.
Doma to s ní v klidu řešíme a vypadá to na stejný problém, nikdo si s ní nechce hrát. Plus si myslím, že hraje roli to, že ví, že jsem doma.
Už jsem si říkala, že ji nechám doma, ale pořád si nejsem jistá, jestli je to ideální řešení. Příští rok má povinný ročník a co pak?
Hrozně mě to trápí a mám pocit, že jse, zlá máma, že ji tam nechávám.
Jak byste to řešili? Zkusit ještě jinou školku? Bohužel tady poblíž je pouze ta současná a pak ta, do které chodila předtím. Jiné školky by znamenaly dojezd víc jak půl hodiny a brzké vstávání není naše silná stránka ;)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8.10.19 10:10

Pokud chodi do stredy, max do ctvrtka, pak je doma, tak za tech par dni odvykne, tak bych ji aspon davala Po, St, Pa. Deti jsou jak zviratka, chytaji se na zradylko, co ji dat s sebou pytlik bonbonu, at rozda. Nebo nebude mit svatek, narozeniny? Pozvat deti na oslavu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1626
8.10.19 10:12

Já bych poprosila učitelky, aby ji pomohly víc se zapojit do hry s ostatními.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18877
8.10.19 10:15
@Anonymní píše:
Dcera má čerstvých 5 let, do školky chodí od 3 let, tedy už 3. rok. První rok začala s úsměvem, těšila se. Upnula se tam ale na dvě dívenky předškolačky a ty pak další rok šly do školy a s dcerou už se pak nikdo nebavil - alespoň podle jejich slov. Pak do školky nastoupila dcera známé (říkejme jí třeba Anička), se kterou si občas hrála, tak se to zlepšilo. Ale že by chodila ráda, to se rozhodně říct nedalo. Někdy na jaře jsem zjistla, že se s ní Anička už nebaví, prý se pohádaly. A skutečně jsem byla svědkem toho, že mé dceři říkala, aby šla od ní pryč, že nejsou kamarádky. Proč se mi nepodařilo dopátrat, ale už si spolu nikdy nehrály. Ač dcera o ní mluví hezky, Anička si s ní už nechce hrát. Podle učitelek je prý dcera samotářka, většinou si hraje sama. Dle slov dcery si s ní nikdo nechtěl hrát, i když ona chtěla. Proto byla sama.
V dubnu minulého roku jsme se přestěhovali a v květnu jsem nastoupila na MD. Ale aspoň 2× týdně jsme do školky chodili. Často bohužel s pláčem.
Letos nastoupila do školky v místě nového bydliště a je to ještě mnohem horší. Každé ráno řešíme bolavé bříško (když je víkend, bříško zázračně nebolí). V noci mívá zlé sny, brečí ze spaní. Ráno chodíme s obrovským brekem. Dceru předávám tak, že se drží omotaná kolem mých nohou a křičí, že mě má ráda a chce být se mnou a proč ji nemám ráda, že ji tam nechávám…Chodí domů po obědě a jen po - st, ma čt.
Doma to s ní v klidu řešíme a vypadá to na stejný problém, nikdo si s ní nechce hrát. Plus si myslím, že hraje roli to, že ví, že jsem doma.
Už jsem si říkala, že ji nechám doma, ale pořád si nejsem jistá, jestli je to ideální řešení. Příští rok má povinný ročník a co pak?
Jak byste to řešili? Zkusit ještě jinou školku? Bohužel tady poblíž je pouze ta současná a pak ta, do které chodila předtím. Jiné školky by znamenaly dojezd víc jak půl hodiny a brzké vstávání není naše silná stránka ;)

Dávala bych ji tam od pondělka do pátku. Ona si zvykne a kamarádku si najde. Mezi holčičkami vznikne konflikt raz dva.
Ráno před odchodem bych ji motivovala, co hezkého budeme dělat, až přijde ze školky. Slibit nějakou dobrůtku. Koupit hezké oblečení a říct, ať ho jde do školky ukázat ostatním. Vzit tam oblíbeného plyšáka. Ale rozhodn neustupovat a nenechávat doma. Dceři tam jistě nikdo neubližuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5780
8.10.19 10:15

Já si myslím, že je to tím, že nemá pravidelnost. Ona vlastně pořádně neví, kdy bude doma, kdy půjde do školky… Děti potřebují pravidelný režim, obzvlášť takové, které se školkou mají problém. To, že si s ní nikdo nechce hrát, netušíš, v čem by mohl být problém? Ty děti k tomu totiž většinou mají důvod. :nevim: a jinak ano, je pravidlem, že když přibude doma sourozenec, tak dítě zkouší, co maminka vydrží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6278
8.10.19 10:19

Prvni dcera nesnasela skolku po celou dobu dochazky, pritom kamarady tam mela, stejne to nebylo zadne lakadlo. Chodila Po-Pa dopoledne, byla jsem doma. Pres vsechny tezkosti ji to hodne socialne posunulo. Skolu nastesti miluje. Kluk byl celkem v pohode, ale ted je predskolak, ja zacala chodit do prace, musi tam 3krat tydne spat a taky letos knoura. Nejmladsi sla v necelych dvou do jesli a snasi to kupodivu nejlepe ze vsech. Uvidime pak ve skolce. Jinak ja v tomhle ustupky nedelam, s detmi jsem hodne, hodne se jim venuju, nejsou ve skolce vic, nez je nutne, ale kolektiv deti a jinou autoritu dle me take potrebuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13403
8.10.19 10:19

Buď bych ji dávala od pondělí do pátku na dopoledne, nebo bych si nechávala doma. Takto si to v pondělí vždy vysvětlíte, pak je chvilku doma, chvilku ve školce a pak můžete najet na novo. Chtělo by to řád a pak vydržet. Je otázkou, jestli musí mít ten řád už letos, to bych udělala podle toho, jak chceš ty a jak ti to vyhovuje...….

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40
8.10.19 10:27

Mala zacala uz jeslickama a do dnes to je uz predskolakem nema rada skolku. Myslim, ale, ze ve skolce, kde je ted je problem v ucitelkach. Jsou studene jako cumak :lol:. A nebo je po mě, ja skolku taky neměla rada :lol:, byla jsrm mamanek :lol:
Vim je to tezke, kdyz plakavala kolikrat jsem plakala s ni, rvalo mi to srdce. Ted uz sice neplace, ale, kdyz nemusi je radeji doma :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
820
8.10.19 10:51

Promluvila bych si s učitelkami a žádala je, aby ji aktivně zapojovaly do kolektivu a krotily dívčí války. Holčičky, když se zadaří, k sobě umí být enormně hnusné.

Pro pravidelnost bych taky hlasovala, ale klidně jen na tři dny v týdnu - ono je taky možný, že doma máma se sourozencem jsou pro ni zásadnější, než školka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8517
8.10.19 10:54

Může to být tou nepravidelností, bych jí dávala každej den, ale brala po obědě. Ona si aspoň trošku zvykne. Udělat plán, co budete dělat odpoledne. S holčičíma kamarádkama je to těžké, jsou to mršky, ale možná si tvoje holčička taky našla nějakej důvod, kterej když ti řekne, tak od tebe má pokoj. Ji to trápí, že si s ní holčičky nehrajou? Nebo to trápí tebe? Já třeba u nás ve školce nikdy neviděla, že by si s někým děti nechtěly hrát, jsou sice děti, co drží víc při sobě, ale tím, že paní učitelky je třeba dají za vycházkou zas s někým jiným, tak se to furt míchá. Dcera má ve školce chlapečka autistu, co je agresivní, háže s hračkama, kouše děti, pak má druhýho, co nemluví, jen vydává skřeky a ani o jednom nikdy nemluvila zle, ví, že to maji jinak a snaží se pomáhat, jsou od učitelek prostě tak navedení, že to nijak neodsuzují a snaží se právě je zapojit do hry, klidně ho vezme za ruku a táhne mezi hračky. Je to i na učitelkách, aby mezi dětma udržovaly zdravé klima. Nebo to můžeš zkusit trochu zlomit, že si nějaké holčičky budete zvát dom na návštěvu, nebo se domluvíte s maminkou na cukrárně atd. Mám holčičku taky pětiletou čerstvě a tu si zas vyhlídly ve školce dvě holčičky a strašně s ní chtěly kámošit, prej za ní všude chodily, napodobují ji, jedna má hrozné záchvaty řevu, když se ta naše od ní vzdálila na metr, to je zas druhej extrém, taky ne moc příjemnej.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6849
8.10.19 11:00

Na tvem miste bych kontaktovala psychologa a pozadala ho o radu s tim, jak dceri pomoct se zapojit do kolektivu. Protoze podle popisu se mi zda, ze tva dcera je nesmela a neumi navazovat kontakt. Proto si s ni nikdo nehraje. Nahrava tomu i to, ze se upnula na jedno dve deti a nebyla si schopna poradit i ve znamem kolektivu, kdyz ty deti odesly. Ja jsem byla jako dite stejna, u me to sice nebylo az tak extremni, ale vim, jake to je. Je skoda, ze ji neumi pomoct ucitelky, ktere tam jsou. Ale bylo by dobre to poresit, protoze s timhle hendikepem se ve skole tezko existuje. Na jinou skolku bych ji nedavala, bude to tam stejne, protozr problem je v ni, ne v okoli. A navic to pro ni bude horsi v tom, ze zase bude hozena do jineho kolektivu. Doma bych ji nenechavala uz vubec, to ji utvrdi v tom, ze od problemu utece a bude se uzavirat do sebe.
Ma dcera nejake kamarady mimo skolku? Chodi k vam domu deti na navstevu, na oslavu narozenin apod? Pokud ma problem s holcickama, ktere muzou byt zakerne, co kdyby si hrala s klukala? Mi dva synove si s holkama ve skolce hraji bezne, obcas k nam nejaka prijde i na navstevu. Nemusi se prexe omezovat jen na holcicky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1850
8.10.19 11:06

Nám učitelka říkala, že to nejhorší, co můžu dítěti udělat je právě to nepravidelné chození do školky. Kluk to samé, nechtělo se mu, brečel, rána šílená, cesta do školky šílená, předání šílené. Po asi 3/4 roce nějak asi pochopil, že mu nic nezbyde a že tam stejně musí jít a už takové scény nedělal. Také jsem byla s mladším doma a x krát celou situaci řešila s učitelkou s tím, jestli nebude lepší ho nechat doma (původně nastupoval (ve 3l4m) proto, že nemluvil). A nakonec chodil i docela rád. Navíc jsme mu za každé klidné ráno dávala 5 korun, které si házel do prasátka a to se mu moc líbilo. Takže, buď ji dávej do školky opravdu po-pá, ať si zvykne na tu pravidelnost nebo ji nech doma úplně. A hlavně jí pořád opakuj, že už není miminko, aby byla doma. Že doma jsou jen děti, které se neumí sami najíst, obléknout, neumí chodit, mluvit a potřebují, aby se o ně někdo staral. Ona už je veliká a tak do školky musí stejně jako tatínek do práce. Tečka. Synovi taky hodně pomohlo, že jsem mu říkala, jak mladší do té školky taky strašně chce (můžeš ji ukázat venku nějaké mladší dítě), ale nemůže, protože je ještě moc malý a nevzali by ho tam. To se potom cítil důležitě. Vysvětli ji, že to, že chodí do školky vůbec neznamená, že ji nemáš ráda, ale že už má prostě nějaký úkol a že ve školce se hodně naučí. Nelituj ji. Říkej ji to jako fakt. Jestli z tebe cítí, že je ti ji líto, o to větší bude dělat scény, aby tam nemusela. Drž se :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8883
8.10.19 11:10
@Anonymní píše:
Jak byste to řešili? Zkusit ještě jinou školku? Bohužel tady poblíž je pouze ta současná a pak ta, do které chodila předtím. Jiné školky by znamenaly dojezd víc jak půl hodiny a brzké vstávání není naše silná stránka ;)

Mně učitelky ve školce říkali, ať dávám dítě každý den či vůbec. Že když je tam jen občas, pro ostatní je to nestabilní kamarád a takové děti to mají těžké kamaráda najít. Tak bych jí dávala každý den na dopoledne nebo si jí nechala doma.
U nás ve školce byla úžasná učitelka, která měla za cíl každé dítě zapojit do kolektivu, aby si někoho našlo. A řeknu ti, že taková učitelka je opravdu dar. Myslím, že pro některé děti je opravdu velmi těžké si někoho najít. A ta učitelka v tom může hodně pomoct.
Zkusila bych se poradit s psychologem či někde PPP, jak by se dalo holčičce pomoct. Jestli by pomohlo jí třeba teď nechat doma, když jí bolí bříško z psychiky, ať z toho nemá blok, do budoucna si ještě školku a školu užije dost. A pak od září nastoupit na každý den. Ale třeba by mohla ještě tenhle školní rok zapojit mezi děti a byla by spokojenější. Z PPP by mohli i přijít na náhled do školky a poradit vám i učitelkám jak jí pomoct.

Příspěvek upraven 08.10.19 v 11:11

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2606
8.10.19 11:11

Zkusila bych přijít na to, proč do školky nechce. Protože si dní nikdo nehraje? Je to vážně tak? Můj syn si taky stěžoval, že je ve školce sám, nikdo si s ním nechce hrát. Šla jsem za učitelkou a ta mi sice potvrdila, že si hraje skoro pořád sám, ale ne proto, že by ostatní nechtěli. Bylo to proto, že syn chtěl, aby všechny hry byly podle jeho pravidel. Jakmile nebylo po jeho, odešel si hrát sám. Tak jsem mu to pořád vysvetlovala, učitelky taky a teď už není žádný problém. Ono dítě problem popisy po svém, ale může to být ve výsledku úplně jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.10.19 11:14

To je povahou, asi je spíš introvert, taky jsem školku nesnášela, nejsem stádní typ.. Naopak moje dcery společenské, školka žádný problém, kdekoli, kdykoli se s každým skamaradí.. Těžko radit, asi bych dceru nenutila a příští rok až bude předškolacku, bude zase o něco rozumnější tak pochopí, že do školky musí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama