Psychicky nemocná matka, jak ji přimět k léčení?

5.5.20 21:58

Psychicky nemocná matka, jak ji přimět k léčení?

Zdravím, chtěla bych znát vaše nápady či zkušenosti, zda jste se nesetkaly s psychicky narušeným člověkem a jak jste jej přijeli se léčit.. bohužel má matka je psychicky nemocná a nedokáže si to přiznat, vždy říká, že ona je zdravá a všichni jsou nemocní, že se léčit nepotřebuje.. už si vážně nevím ani rady. Celý život nás se sourozenci psychicky vidirala… Prostě její chování bych přirovnala jako k nějaké náboženské sekne ( úplně vygumovany mozek) hlavní složka manipulace.. diky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

443
5.5.20 22:06

No tak takovou radu bych také ráda slyšela :-) já se obávám, že asi nijak… pokud nedělá takový brikule, že by jí bylo nutné nějak hospitalizovat či zbavit svéprávnosti, tak jí těžko někdo donutí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.5.20 22:16

@Pettcherry no právě, to by musela nejak ohrozovat fyzicky kolem sebe, jinak to bohužel nejde.. když vás vlastní matka ničí a chcete zároveň pomocí ale vlastně nevíte jak, a víte když vypadá jak troska a je u na její vlastní matka na prvním místě.. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.5.20 22:37

Joo, u nás to samé. Jak kdybych to psala já 8o

• Nahlásit
  • Citovat
58592
6.5.20 01:37

Nijak, pokud vás neohrožuje.. Je možno navrhnout zbavení svepravnosti, ale to rozhodně není jen tak.. Tam už se pak dělá posudek od psychiatra.. Že vás vydírá, to neznamená, že je psychicky nemocná..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.5.20 03:16

@martina.se to není jen, o vydírání, kdybych zde měla napsat vše, tak je to na dlouho.. je psychicky nemocná, probírala jsem tu situaci již s psychologem, aby mi poradil… Jakmile jsem vyprávěla celý život s matkou nestačil se divít, že disponuje více druhy psychických problém..ale hold pokud si to nepřizná a nechce s tím nic dělat tak to nejde.. ona je svéprávná, jde o to, aby ji odborník řekl, že má problém, a řešit to… Vzhledem k této situaci zachvili se sní táta rozvede, a tam zase všechno by dědila, přitom to vše financoval otec a není někde v zákoně nějaká skulina, aby se to dalo vyřešit jinak… Kvůli ní budeme zachvili všichni nemocní. Táta už kvůli ní onemocněl a sestra také.. Vše zapricil stres a vemte si, že z dlouhodobého hlediska.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.5.20 07:03

Vcera jsem zslozila tema Matka trpi samomluvou.
Mam matku ktera taky silne manipulovala cely zivot a dela to stale.Je ji 70 let.
Jednou jsem to taky probirala s psychologem a oni ma dalku diagnozu neudelaji, ale rikal, ze by to mohl byt skryty narcismus.
Je zla, ale drive to maskovala, ted uz ani ne.
Je zla i ma sousedy.
Na nikom nenecha chlupa suchyho.
Chce jen tezit a nic nedavat.
I financne.
Nikdy nepohladila, neobejmula. Pamatuji si, kdyz jsem byla mala, mivala jsem strasne pocity samoty a i panicke ataky. Nesmela jsem prijit s problemem, tak jsem si vse musela resit sama. Szirala jsem se.
Ono se to ma cloveku hodne podepise.
Tohle se predelat neda, matku bez jejiho svoleni k doktorovi nebo na leceni nedostanes.
To by asi musela byt nebezpecna pro okoli.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
6.5.20 07:06

Taky vyhrozuje, ze nas vydedi…
Opravili jsme ji s bratrem dum a ted za dobrotu na zebrotu…To si nevyberes.

• Nahlásit
  • Citovat
6.5.20 10:50
@Anonymní píše:
Taky vyhrozuje, ze nas vydedi…
Opravili jsme ji s bratrem dum a ted za dobrotu na zebrotu…To si nevyberes.

Jak to tak čtu, tak vidím, že si každý z nás prošel v životě podobnou situaci… Tak moc bych ji chtěla pomoc, ale zároveň svým chováním ji nesnáším, jako matka pro mě selhala,. Nejhorší na tom je když vás vlastní matka proklíná, lze Vám a neustále Vám tvrdí jak vás miluje a dělá pro vás vše… Přitom se jí o nic nikdo neprosil… Vážně nevím jak tu situaci vyřešit a to ještě mě napadá, stala se teď babou mého syna a porad říká, proč jí ho nechci dát do kočárku nebo nahlodání, copak to jde? Pořád dokola říkám ať nedělá něco malýmu ale pořád dokolečka.. jak s postiženým a lamys dítětem kdybych jednal.. prostě si neuvědomuje že něco není v pořádku.. napadá mě pak jedině nejhorší možnost prostřednictvím syna, zavolat na záchranku že mu ubližuje.. ale..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.5.20 13:09

Syna ji muzes dat, ale jen v tve pritomnosti.
Problem je, ze tito lide vubec nevi, ze s nimi neni neco ok.

• Nahlásit
  • Citovat
58592
7.5.20 00:00
@pimpulka01 píše:
@martina.se to není jen, o vydírání, kdybych zde měla napsat vše, tak je to na dlouho.. je psychicky nemocná, probírala jsem tu situaci již s psychologem, aby mi poradil… Jakmile jsem vyprávěla celý život s matkou nestačil se divít, že disponuje více druhy psychických problém..ale hold pokud si to nepřizná a nechce s tím nic dělat tak to nejde.. ona je svéprávná, jde o to, aby ji odborník řekl, že má problém, a řešit to… Vzhledem k této situaci zachvili se sní táta rozvede, a tam zase všechno by dědila, přitom to vše financoval otec a není někde v zákoně nějaká skulina, aby se to dalo vyřešit jinak… Kvůli ní budeme zachvili všichni nemocní. Táta už kvůli ní onemocněl a sestra také.. Vše zapricil stres a vemte si, že z dlouhodobého hlediska.

Neni.. Leda zbavit svepravnosti

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.5.20 17:27

Ahoj, pro nemocného je těžké si přiznat a uvědomit si, že je nemocný. Záleží dost na tom, jak daleko Tě její nemoc ovlivňuje a jak moc má na Tebe dopady její manipulace… Dále jaký máte vztah, zda je aspoň trošku „přátelský“, nebo pouze chladný. Chápu Tě, že bys jí chtěla pomoct. Je důležité její manipulaci nepodporovat a snažit se stát si za svým. Nejtěžší je udržet pak ten nátlak :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.5.20 07:52
@MissyPF píše:
Ahoj, pro nemocného je těžké si přiznat a uvědomit si, že je nemocný. Záleží dost na tom, jak daleko Tě její nemoc ovlivňuje a jak moc má na Tebe dopady její manipulace… Dále jaký máte vztah, zda je aspoň trošku „přátelský“, nebo pouze chladný. Chápu Tě, že bys jí chtěla pomoct. Je důležité její manipulaci nepodporovat a snažit se stát si za svým. Nejtěžší je udržet pak ten nátlak :?

Ahoj, ona právě přátelská je, pro druhé by se rozdala ale až tím způsobem, že Vám je to nepříjemné.. můžete ji říkat věci pořád dokola, že nechcete ale ona si prostě jede svou.. Teď už s námi vůbec nemanipuluje, vzhledem k tomu že jsme již dospělí a udělali jsme si na ni svůj pohled, ale v dětství když to beru zpětné, tak s námi nejvíce manipulovala, nutila nás chodit do kostela a když jsme nechtěly vidirala nás tím stylem, že nás strašně moc prosím, ať to uděláme pro ni, že nic už po nás chtít nebude, jenomže to stejné bylo pořád dokola až od té doby jednoduše nám to zhnusila, takže do kostela ani nejdeme… Nejhorší je to, co vám říká a vyčítá že budeme litovat všeho jak jsme se k ni chovali, jenže pořád si kladu to že jsem udělala pro ni maximum, aby něco se sebou dělala, ale stále nic a nejhorší je, když vás tak vytočí 30× ji řeknete ať to nedělá, tam má s chutí ji dát facku… Jenomže pak by určitě začlo, že by vyrukovala s domácím násilím a podobně…jsem z toho všeho nešťastná, proč nemohu mít normální milující mámu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13316
8.5.20 08:43

Z textu mi nepřijde, že je matka tak nemocná aby se léčila, nemusí byt vůbec duševně nemocná, jen je to prostě citová vyděračka a manipulátora, to by asi na léčení nedokázali nijak,,vyléčit". Pokud se s ní nedá vydržet omezte styky, je to smutný, ale tak to je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.5.20 15:05

Často manipulace a citové vydírání patří k psychickému onemocnění, takže může mít nějakou psychickou poruchu. Často tento lidem chybí pravá empatie.

Z Tvého vyprávění mi přijde, že máš v sobě dost bolestivé křivdy a že prostě potřebuješ mít normální mámu, jako potřebuje každý. Chápu, že je Ti to líto, zároveň se na ni zlobíš, a celkově je toho nakonec moc, bolí z toho akorát hlava a prostě jenom chceš, aby se to vyřešilo.

Ty jsi pro ni udělala hodně, jediná, která pro sebe dokáže opravdu udělat nejvíc, je ona sama, pokud ona chtít nebude, můžeš se třeba rozkrájet a stejně to nebude stačit a ještě k tomu ti vyčte, že děláš málo. Jde o to pochopit, že Tvá máma je dospělá samostatná osoba, která o sobě sama rozhoduje, taktéž jsi dospělá samostatná osoba Ty a můžeš udělat něco pro sebe. Nahradit chybějící pocit mámy buď u přátel, partnera, dětí nebo sama v sobě. Brát mámu takovou, jaká je a mít tam malý odstup nebo nadhled. Kdybys měla zájem, existuje i dost dobrá literatura k tomuto tématu :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama