Psycholog/manželská poradna - ano či ne?

Anonymní
4.5.20 11:16

Psycholog/manželská poradna - ano či ne?

Ahoj vespolek, prosím anonymně, je to pro mě velmi citlivé téma. Už si nevím rady. A prosím, zdržte se útoků proti mé osobě, jak jsem sobecká atd., už tak mám v hlavě pěkný guláš a opravdu potřebuji poradit, nikoliv soudit.
Mám takovou potíž s manželovou rodinou. S většinou lidí si moc nemám co říct - jiný životní styl, jiné hodnoty, atd., atd. Ale tak nějak spolu v rámci slušného vychování normálně vycházíme, přiměřeně se navštěvujeme, dokážeme spolu v pohodě vyjít, každý si žijeme po svém. Manžel má dva sourozence - bratra a sestru. S bráchou a jeho ženou v pohodě, se sestrou je to složitější. Vždycky nám nějak vpadne do života a mezi námi (mnou a manželem) je napětí. Bydlí sice poměrně daleko (asi 75 km), ale vždycky, když k nám přijede na víkend na návštěvu (mají s mým mužem - jejím bratrem - hezký vztah), jsem jak na trní. Něco jako by přijela jeho milenka - děti nám běhají po baráku, chovají se jak doma, švagrová je poměrně dominantní a já si kolikrát připadám jak služka. Což o to, docela rádi vítáme návštěvy a já se o lidi ráda starám, ale tady je to na mě hrozně jednostranné. Naše děti například nedostávají žádné pozornosti, ani malé, syn měl teď svátek a nic. Přijedou v sobotu po poledni a hned hned hlásí „teto, my máme hlad“ atd. A tak se o ně starám, vařím, uklízím, mám je tu nasáčkované… obráceně se to neděje. Vím, zní to hloupě, ale už nevím, co si o tom myslet. Těch situací je moc. Nejhorší je, že když si manželovi postěžuju, že mě péče o další rodinu unavuje (máme na sebe i tak málo času - práce atd.), nechápe mě, nechápe, že mi vadí, že mým dětem se nikdo takhle nevěnuje, že švagrové a jejímu manželovi pomáháme, zatímco když potřebujeme něco my, nemají čas (švagr je přitom nezaměstnaný, zatímco my chodíme oba na plný úvazek do práce a k tomu dům, zvířata, takže času taky nezbývá). Manžel moje stížnosti považuje za mou sobeckost. Lituje sestru, že se má hůř (nemůžu za to, že její manžel nemá práci). Jistě, uznávám, že jistou roli v tom hraje i žárlivost, ale jako bych už měla averzi. Teď na víkend se zase mají objevit a my se zase pohádáme. Už nevím, jak dál. Jak se překonat, abych si to nebrala osobně. Uvažuju nad tím, že navštívíme nějakého poradce, že to přece není normální, abych si dobrovolně rozbila rodinu ne kvůli milence, ale příbuzným, ale s takovými „hloupostmi“ se do poradny nechodí, ne? Fakt už nevím, co mám dělat. :oops: A.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
13312
4.5.20 11:29

Ano - manželská poradna není špatný nápad, zádrhel bude tom, že si potřebujete vysvětlit co a jak vnímáte a že to je odlišné, od toho jak to vidí a vnímá ten druhý a že to není špatně. A je jednodušší to udělat, když je tam někdo třetí, neutrální, ale zaměřený na to, aby vám pomohl najt společnou řeč, než když jste na to jen sami dva - tam se většinou zapletete do starých sporů a vzorců.

není to hloupost - je to projev vcelku běžného neporozumění, na které spousta manželství dojede, byť se to nemusí projevovat zrovna ve vztahu k příbuzným. Když to budete řešit dřív, než se dostanete do velké krize, tak bude daleko snazší a pravděpodobnější, že se vám to podaří vyřešit ke spokojenosti obou.

Navíc teda poradna je hrazená kraji, takže nebudete platit z vlastních peněz.

držím palce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5502
4.5.20 11:40

Rozhodně mi jako sobecká v tomhle příběhu nepřijdeš ty. Návštěvy, byť rodinné, by měly mít svá pravidla. Tady si sestra s rodinou k vám jezdí jak na svou víkendovou chatu s personálem a to by mě taky žralo. Takže to chce pravidla. Držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6460
4.5.20 11:48

No sobecka rozhodne nejsi. A manzel se nejak do pece o ne zapoji nebo je vse na tobe?
A jak casto jezdi?
Proc nejede on za nimi, kdyz je potrebuje tak moc videt?

Příspěvek upraven 04.05.20 v 12:02

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.5.20 12:00

A nemůžeš i s dětmi odjet na víkend? Ať se o sestru postará manžel? Možná až uvidí jaký servis vyžaduje a pocítí to na vlastní kůži tak pochopí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
121
4.5.20 12:02

Myslím, že kdyby kolem rodiny sestry musel skákat on, navíc k péči o vlastní děti, velice rychle by mu došlo, v čem je problém ;)

Příspěvek upraven 04.05.20 v 15:52

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9114
4.5.20 12:05

Nepřijdeš mi sobecká, ani trochu. Tohle by časem začalo vadit asi každému. Nechápu, že tvůj manžel to nevidí. V tom případě, bych mu řekla, že až přijedou opět na víkend, tak si s nima ráda sednu a pokecám, a on bude obstarávat vše okolo. A rovnou bych jim i řekla, že by bylo fajn, když taky přivezou něco k jídlu a pití. Chovaj se, jako kdyby byl váš dům, jejich víkendové útočiště s obsluhou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.5.20 13:03

Taky mi neprijdes sobecka. To jezdi i na noc?
Zkusila jsi nekdy, castecne v humoru na otazku hladu rict, kuchyn je tam, maminku mate tam, ted jsem si sedla a vypiju si kafe…? Nebo ze mas v planu praci na zahrade atd…Jako chapu pohostit hosta jedno odpoledne, ale pokud zustavaji vice dnu jako na pobytu, tak jim rekni, ze jsi nestihla nakoupit a at neco vymysli k obedu…?
Pres manzela to nepůjde, to by sis musela promluvit primo se svagrovou a stanovit pozde, ale prece, nejake pravidla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
33
4.5.20 16:21

Sobecké to není, to spíš mi příjde od švagrové (jako i trochu „vyčůranost“…že si odpočine od svých dětí, o které se staráte Vy) a od Vašeho manžela taky (no co, mám ženu, ta vše zařídí)…pokud se s manželem nedá domluvit, na víkend bych se sbalila (bez dětí), ať si všechnu tu péči (o všecky děti a svou sestru s jejím manželem) užije - možná pak změní názor. Je to přece vaše bydlení a máte jen jedny nervy. Taky je z jejich strany neomalenost, že vás k sobě nepozvou ani nepomůžou.

A manžel švagrové je nějak nemocný nebo handicapovaný, že nemá práci? Kamarád teď vzhledem k současné situaci taky přišel o práci, ale šel dělat aspoň do Tesca.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9114
4.5.20 16:33

@Horká.cokolada Tak to já bych jim to řekla bez humoru a naprosto vážně, že mají svojí maminku a snad jim něco k jídlu sebou vzala. Ono to s takovýma lidma asi jinak, než takhle tvrdě prostě nejde :nevim: A opravdu bych okolo nich neskákala, ani omylem. Pokud to ten manžel nevidí, tak to je špatný, ale blbce bych jim nedělala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
875
4.5.20 17:01
@prekvapenana2 píše:
A nemůžeš i s dětmi odjet na víkend? Ať se o sestru postará manžel? Možná až uvidí jaký servis vyžaduje a pocítí to na vlastní kůži tak pochopí

Presne, nebo treba nekam odjet i bez deti? Treba si i neco vymyslet, ze rodice potrebuji s necim pomoct nebo tak…at si to zkusi manzel na dva dny se vsim vsudy…jinak poradna je dobry napad, jestli manzel souhlasi tak nevahejte

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.5.20 20:56

Zakladatelka

Děkuji za reakce a ne-odsouzení. :)
Mně by i stačilo, kdyby se jich manžel pořád nezastával a uznal, že jsou tak trošku, trošičku vyčůraní; místo toho má vždycky 1000 omluv pro to, že se, podle mého, chovají divně. Uznávám, že každý máme nějakou výchovu a styl života, ale tihle naši příbuzní jsou zvyklí hodně brát a nic nedávat, jestli mi rozumíte.
Nezaměstnaný je proto, že žádná práce není dost dobrá (dobře placená), takže de facto jsou na tom „bídně“ a my se máme „dobře“. Jenže my taky makáme jak šroubci, no.
Poradnu jsem navrhla já a manžel souhlasí; myslím, že by nám právě prospěl nadhled třetí osoby - já abych se zbavila takovéhotoho odsuzování a manžel, aby trochu pochopil mě.
Tomu, nechat je samotné u nás na víkend, moc nakloněná nejsem. Přecejen je to moje domácnost a nechci ani vidět, co by se dělo, kdyby mi tu vládl někdo jiný. :) Někdy přijedou na celý víkend, někdy se v sobotu sbalí a jedou oblažovat jiné příbuzné, například staršího bratra, který bydlí nedaleko od nás (asi 2 km vzdušnou cestou). Jak to bere jeho žena, nevím, ale jsou asi takoví víc salámisti, takže kdoví.
Mnooo, abych to shrnula: Vadí mi jednostrannost našeho příbuzenského vztahu (my dáváme - oni berou), vadí mi, že to manžel nevidí (ač chápu, že je to jeho rodina, tam funguje určitá selektivní slepota) a připadám si vycucaná jak citron.

• Nahlásit
  • Citovat
6460
5.5.20 07:13

Ty zkratka potrebujes to dal delat, ale chces uznani manzela. Takhle to nefunguje.
Dokud se nesbalis a neodjedes, tak to nepochopi. Je to podle me mnohem ucinejsi a jednodussi, nez domlouvani a poradna.
Chapu, ze je to tvoje domacnost, ale co se tam tak hrozneho muze prihodit?
Hele, kdyz mu je tam nechas na vikend, plus vase deti a odjedes si nekam na welness, tak on to brzo pochopi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5217
5.5.20 10:45

Já nevím, no. Co přesně ta švagrová dělá? A před tím jste spolu vycházeli dobře? A k nim nejezdíte z jakého důvodu? To by chtělo napsat, aby se to dalo rozlousknout, jinak se v tom vůbec nevyznám. Já tu jenom čtu, že se s manželem rádi vidí, její děti vás taky rádi viděj ( to by se nechovali u vás jako doma) a ty se pasuješ do role služky - mj. sama a dobrovolně. Proč? Manželova domácnost je to taky, ne jenom tvoje. Já bych se s nima bavila a kdybychom dostali hlad, tak bych je poslala do krámu pro něco k jídlu, že si uděláme grilovačku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama