Pujčili jste si někdy na Vánoce/dovolenou?

26.11.19 14:40

Pujčili jste si někdy na Vánoce/dovolenou?

Ahoj,

zakládám diskuze, protože mě zajímají vaše zkušenosti. Včera jsem byla na návštěvě u kamarádky. Já bezdětná, ona 2 děti. Šla jsem se podívat na mimi a pokecat. Úplně mě dostalo, když mi řekla, že už má všechny dárky na Vánoce a že si na ně půjčila 30 tisíc 8o. Už v minulosti mě překvapilo, že si půjčili cca 180 tisíc na svatbu. Já tohle nepochopím, vždy se držím hesla, že na co nemám, to si nekoupím. Pochopím hypo (taky ji máme), půjčku na auto, když někdo fakt musí dojíždět, pochopím i půjčku na pračku. Ale dárky na Vánoce? Půjčka na svatbu? Nedejbože i na dovču?
Kamarádka mi řekla, že jí to přijde normální, že to tak dělá každý. Její věc, jen mě to zarazilo.
Jaké máte vy zkušenosti? Je to opravdu tak běžné?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

384
26.11.19 14:42

Nedělá to tak každý, není to normální, neudělala bych to a jo, je to debilovina. Vánoce nejsou existenční nutnost a prostě ne, doprčic, je to krávovina!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7850
26.11.19 14:46

@Lovelytrue Běžné to není a ani by mě to nikdy nenapadlo. Snad každý ví, že jsou vánoce jednou za rok. Tak si může od ledna začít šetřit a na vánoce si nemusí půjčovat :nevim: Tohle taky nepochopím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
580
26.11.19 14:47

Nikdy bych si na dovolenou nebo dárky nepůjčila…Jiná věc je když nám odejde lednička tak že vezmeme novou na splátky například…Ale vánoční dárky za 30 tisíc :zed: pak to splácí celý rok a ještě vrátí víc, než kdyby si právě celý rok odkládali par stovek. Tohle nepochopím :nevim: Takže za mě to normální není a určitě to nedělá každý…možná tak nějaký finanční negramot

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6849
26.11.19 14:48

Jo půjčila. Jednou na dovolenou. Bylo mi 22, odpracováno dva roky. Ta dovolená měla dalších 10 měsíců hodně hořkou příchuť, než jsem ji splatila. Na druhou stranu, tak mě to vytrestalo, že by mě to podruhé nenapadlo. Ale měla jsem kolegyni, která si vždycky na dovolenou půjčila stejnou částku na 12 splátek. Platila pořád dokola stejně a vždycky říkala, že je jedno, jestli to má celý rok šetřit, nebo platit zpětně. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
191
26.11.19 14:48

Hm, nechápu dárky za 30 tisíc. A taky si na dárky ani dovolenou nepůjčujeme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.11.19 14:49

Holky před pár lety jsem potkala na brigádě paní, co dělala pro provident (takovou tu výběrčí) a říkala, že má dokonce stálé zákazníky - půjčí si na Vánoce, splatí, pak si půjčí na dovču, splatí, pak zas Vánoce a tak dál dokola 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1044
26.11.19 14:51

Tebe mi je fakt líto-jsi typickej hnidopich. Zkusila si pomluvit kamarádku ve svém okolí a to ti nestačilo, tak jí přijdeš pomlouvat na emimino -ať si konečně ulevíš ve velkém :) No nevím co ti na to říct? Nemáš nic zajímavějšího ve svém životě než řešit jiné lidi? Mně je třeba uplně ukradené kdo si na co půjčil či kdo je úplně proti utrácení na Vánoce protože je to neeko-prostě každého věc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13160
26.11.19 14:53

Taky si myslím, že to normální není. Brát si půjčku na dárky nebo dovolenou je šílenost. Na druhou stranu se v jiné diskusi řeší 5000 Kč na dárky v rámci kontokorentu. To mi třeba až tak strašné nepřijde. Ale já se na to dívám i tou optikou, že kontokorent v nízké výši je dobrý nástroj na vykrytí krátkodobého nedostatku, ale za předpokladu, že se splatí hned s další výplatou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2525
26.11.19 14:53

Ne nepůjčila. Nicméně každého věc kdy proč a na co si půjčí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1748
26.11.19 14:54

Někdo to tak dělá, ale v mé sociální bublině určitě NE ;) je to samozřejmě BLBOST a finanční negramotnost..
na dárky Určitě NE!
s dovčou je to trochu jinak - pokud je půjčka přes cestovku bezúročná, tak pak je fakt jedno, jestli se to šetří předem, nebo splácí pozadu… ;) pokud by tam ale byl úrok, tak samozřejmě tupárna..
osobně jsem před x lety v Egyptě vybrala asi deset tisíc z kreditky a to byla teda naprostá krávovina a ty peníze se krutě prodražily, než jsem je na kartu vrátila, takže za mne fakt NEEEEE :mrgreen: každý normální rozumně ekonomicky uvažující člověk to snad ví 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
542
26.11.19 14:54

Ne, nepůjčila. Přijde mi to zbytečné, na co nemám, to nekupuji a vánoce nejsou o dárcích za šílené prachy, které pak splácím celý rok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.11.19 14:56

Milá zakladatelko tak třeba u nás to normální není. Půjčovat si na dárky je podle mě hodně přes čáru. Přece když na to nemám tak se uskromnim ale na to někteří vůbec neslyší. A dát za dárky 30 tis? Už to vypovídá o tom že jsou netrpěliví a skromní teda taky ne. Zadlužit se jen kvůli darkum to je fakt masakr. Neuvěřitelný. Ted doufat aby se něco nestalo a mohli to splatit. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.11.19 14:57

@Lovelytrue normalni mi to neprijde. Ale je plno lidi, co to tak delaji. Ja si osobne myslim, ze to jsou vetsinou financne negramotni lide. Nebo takovy ti, co se potrebuji pred ostatnimi tzv. ukazat. Normalni mi prijde hypoteka, leasing na auto. Osobne ani nechapu lidi, co nemaji zadnou financni rezervu (nebo se ji aspon nesnazi udelat), prave na tu rozbitou pracku nebo necekany vydaj.

• Nahlásit
  • Citovat
26.11.19 14:58

@Kelen Já jsem ji nikde v okolí nepomlouvala a nenapsala jsem zde nic, co jsem jí včera neřekla do oči :roll: navíc jsme i napsala, že to je její věc. Jen mě zajímá, zda je to opravdu tak běžné. od čeho tu diskuze pak jsou že :). Pokud nemáš čím bys přispěla k tématu, tak nekomentuj ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama