Půjčovaní hraček, boj a pláč?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
veruka85
Kecalka 492 příspěvků 10.11.14 13:04
Půjčovaní hraček, boj a pláč?

Ahoj všem,

zajímalo by mě jak toto řešíte doma? Setkáváme se s holčičkou od sousedky.. Její dítě chce mít všechno.. brala dceři pítí, jídlo, hračky.. Vždycky ji to vytrhla z ruky a vzala si to.. ja jsem se snažila dceři vždy vysvětlit, že se hračky půjčujou a ma ji to na chviličku půjčit.. (dcera 2,5roku bohužel z toho byla vždycky špatna, proč musí to s čím si zrovna hraje nebo co jí pije, davat druhému.. )

Po měsíci to, ale začlo gradovat, že se se soudkou a její dcerou nechtěla vůbec setkávat.. když si chtěla sousedčina dcera něco vzít odhodila ji na zem, že je to její :(( Sousedce jsem nazanačila, že ji přece nemůže všechno brat.. jenže to začalo i doma.. hrajeme si, ja dělám svoji plastelínu ona svoji najednou mi plastelínu vytrhne z ruky, nebo jakou koliv hračku.. Snažím se ji říct, že takto se to nedělá, že se musí zeptat.. no samozřejmě hned pláče..

Když mi něco vytrhne z ruky vezmu si to zpět, že si s tím teď hraju ja.. a ona začne brečet.. :(

jak mam takové situace řešit? jak to řešíte Vy? Díky

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Ukulina
Extra třída :D 14696 příspěvků 10.11.14 13:05

Vysvětlovat a čekat, až bude dcerka starší. :)

veruka85
Kecalka 492 příspěvků 10.11.14 13:08
@Ukulina píše:
Vysvětlovat a čekat, až bude dcerka starší. :)

a dělám to správně? že když si hrajeme a chce mi něco vzít tak ji mám říct, že se má zeptat.. a když se nezeptá tak ji to nemám půjčit? ikdyž začne brečet?

Když si chci něco půjčit já tak mi nikdy nic nepůjčí :( ikdyž prosím.. (je to normální? mam se ji to snažit víc vysvětlit? nebo když mi to nechce půjčit tak prostě nechce?

Uživatel je onlineVerunecka289
Závislačka 3422 příspěvků 10.11.14 13:12
@veruka85 píše:
Vždycky ji to vytrhla z ruky a vzala si to.. ja jsem se snažila dceři vždy vysvětlit, že se hračky půjčujou a ma ji to na chviličku půjčit..

jenže to začalo i doma.. hrajeme si, ja dělám svoji plastelínu ona svoji najednou mi plastelínu vytrhne z ruky, nebo jakou koliv hračku.. Snažím se ji říct, že takto se to nedělá, že se musí zeptat.. no samozřejmě hned pláče..

Když mi něco vytrhne z ruky vezmu si to zpět, že si s tím teď hraju ja.. a ona začne brečet.. :(

Řešit si to měla už od začátku, ona dělá jenom to, cos jí vysvětlovala jako „normální“ :nevim: Holt teď nezbývá nic jinýho, než vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat :nevim: v každým případě bych se přestala stýkat s tou sousedkou a její malou, protože dokud své dceři budeš vysvětlovat, že holčička jí může brát věci z ruk a malé to budeš zakazovat, nikam se nepohneš :nevim: pokud to sousedce není trapný a sama nezasahuje, nevidím jiný řešení :nevim:
veruka85
Kecalka 492 příspěvků 10.11.14 13:15
@Verunecka289 píše: Řešit si to měla už od začátku, ona dělá jenom to, cos jí vysvětlovala jako „normální“ :nevim: Holt teď nezbývá nic jinýho, než vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat :nevim: v každým případě bych se přestala stýkat s tou sousedkou a její malou, protože dokud své dceři budeš vysvětlovat, že holčička jí může brát věci z ruk a malé to budeš zakazovat, nikam se nepohneš :nevim: pokud to sousedce není trapný a sama nezasahuje, nevidím jiný řešení :nevim:

Po to co jsem to sousedce řekla myslím, že si to trošku uvědomila.. a tu svoji občas napomene.. Jenže dcera když už vidí, že se přibližuje k její věci začne s tou věcí utíkat, nebo plakat, že je to její.. v ten moment řekne sousedka počkej Aničko ona Ti to NECHCE půjčit. Připadá mi to trapné..

taky jsem uvažovala, že se přestaneme stýkat.. jenže je to všude dokola jediné dítě.. to by byla jinak sama uplně.. :roll:

socina
Závislačka 4108 příspěvků 10.11.14 13:17

Hlavně bych se dcery zastala před tou holčičkou. Třeba „Janičko teď si s tim hraje Martinka, nemůžeš jí to brát, až si s tim dohraje tak ti to půjčí“

Lynette
Echt Kelišová 8233 příspěvků 10.11.14 13:21

@veruka85 No když k synovi někdo v parku přijde a chce mu vzít motorku a on nechce tak mu řeknu, aby ujel :lol: Mně přijde reakce tvé dcerky v pořádku, nechce aby jí to někdo jiný vzal, tak si to chrání a zdrhá s tím. Podle mě lepší než aby byla otloukánek a nechala si všechno vzít nebo aby byla zase příliš tvrdá a srazila holčičku pěstí k zemi. :mrgreen:

No a když ty jí prosíš a ona ti nepůjčí, tak je to taky ok - je to její volba. Ale ty taky nejsi povinná jí půjčovat. Takže aby ti věci brala, to jí nedovol a ať si klidně brečí. A kdy tě poprosí, tak jí řekni: Já ti to půjčím, když ty mi půjčíš to a to. Ona pak pochopí, že když bude půjčovat, tak i ostatní budou spíš půjčovat jí a naopak.

Uživatel je onlineVerunecka289
Závislačka 3422 příspěvků 10.11.14 13:28

@veruka85 nevím, mě to přijde, že pro dceru teď bude lepší, když se stýkat nebudete-třeba jen na pár týdnů, celkem chápu, že se cítí být tou holčičkou „ohrožená“ :nevim: fakt bych to nechala chvilku být ;) jinak já se ségrou to děláme tak, že když třeba její malá nechce našemu půjčit hračku (nebo i naopak) vysvětlujeme jim, že teď si s tím hraje a až si s tím přestane hrát, tak hračku půjčí-malá už je větší, tam je to v klidu a když náš maleb jde a hračku si vezme, hned mu jí vezmu a vracím a vysvětluju :mrgreen: ještě teda pro upřesnění, když jedou oni k nám, hračky neberou a to stejný naopak ;) takže je učíme, že hračky se půjčují, ale ne za každou cenu :) celkem nám to vychází si myslím, malá našemu furt nosí nějaký hračky a náš prcek taky vždycky s nějakou doběhne a cpe jí to se slovy: Na! :lol:

lomika
Kecalka 114 příspěvků 10.11.14 13:40

Já mám stejně starou dceru, která se chová přiměřeně věku, když jí poprosím, „pojď, půjčíš Janičce lopatku“, tak buď půjčí, nebo najde něco jiného a dává jinou hračku, pokud nechce půjčit tu, co má právě v ručičce.
Bohužel, když jí někdo hračku vytrhne, nepřetahuje se, neutíká, ale pláče. Kamarádky dcera jí také non-stop vše brala od jídla přes hračky, motorku apod.
Přestala jsem se s nimi stýkat, protože si tím pádem moje dítě nehraje, jelikož stále pláče a také mi nebaví být pořád ve střehu zasahovat a ukliďnovat, můžu párkrát, ale přeci ne stále… :nevim:
V případě zakladatelky bych se s nimi nestýkala a vyčkala, až budou holky vyspělejší..

Zupa
Ukecaná baba ;) 2338 příspěvků 10.11.14 13:41
@socina píše:
Hlavně bych se dcery zastala před tou holčičkou. Třeba „Janičko teď si s tim hraje Martinka, nemůžeš jí to brát, až si s tim dohraje tak ti to půjčí“

Přesně tak :pankac: Mě se to teda stává spíš venku na hřišti s cizími dětmi, že si chtějí hrát a přijdou bez zeptání si to jen tak vzít, kluk z toho byl ze začátku vykulený, tak říkám jestli si s tím chceš hrát tak si to hlídej, řekni že je to tvoje a nedej se :mrgreen: A za chvíli když už věděl, hned se postavil auto čapnul do náruče a řekl to je moje. Samozřejmě že hračky které zrovna nepotřebuje klidně půjčí, ale podle mě je dobře když se umí ozvat :mrgreen:

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 10.11.14 13:44

V podobných případech jsem vždycky čekala/čekám, zda si to nějak urovnají samy děti, popř. za druhé zda nějak zasáhne rodič. Pokud se tak nestane, zasahuju prostě do pře sama, a to se ještě snažím, aby to bylo pasivně a návodné, a by si to nějk vyřešily ty děti. je fakt, že ve dvou třech letech jim prostě velí nějaký instinkt, ne rozum.

Dovolím si takovou pesimistickou filozofii. Samozřejmě svoje kluky učím, že si nesmí brát nic cizího, ničit cizí, atd., a současně že mají být přátelští a vctřícní. jenže když k tomu připočteme dvacet let a jejich přátelé, kteří si budou jen půjčovat a žádné svoje služby nevracet, tak si říkám, jestli je vlastně nevychovám blbě. Takový ty… „hodný blbečky“. takže asi to chce trochu i vlastní příklad, že být hodný ano, ale ne… blbý.

A ještě takhle - co je moje, to je moje. Kluci mají právo - doma, ale i venku - pokud je to jejich hračka, tak si ururpovat právo na to, že to nedají z ruky a nepůjčí. Mají právo odmítnout cizí žádost na zapůjčení, potažmo fyzický útok na hračku (současně je učím, pokud to neustojí sami, tak ať se za každou cenu neperou a raději seznámí se situací dospělé). ALE pokud šlo o hračku, se ketrou si nikdo nehrál a někdo jiný si ji vzal (pokud nejde o výhradního a nejoblíbenějšího miláčka), tak si jí vzal a kluci musí buď opět požádat, a nebo prostě počkat. Pokud nejde o demolici hračky, pak ale musí zasáhnout dozor - dospělý.

socina
Závislačka 4108 příspěvků 10.11.14 13:45

Naše holka by jí plácla (v tom lepším případě), ta hračky nepůjčuje :roll: ale na druhou stranu je ani nebere. Pokud je hračka někoho jiného tak většinou za dětmi chodí a vnucuje jim je.

lomika
Kecalka 114 příspěvků 10.11.14 13:45

@Zupa jojo taky jsem dceru učila říkat moje, nebo jí říkám, tak si to vezmi zpátky…což většinou nedopadne, jelikož je drobná a váhavá a do fyzických akcí typu - tahat se o hračku - se nepouští :(

Pink Lady
Ukecaná baba ;) 2144 příspěvků 10.11.14 13:46
@veruka85 píše:
v ten moment řekne sousedka počkej Aničko ona Ti to NECHCE půjčit. Připadá mi to trapné.. :

To ti připadá správně, je to hodně trapný :zed: Ona místo aby svou dceru učila, že nesmí brát dětem hračky z ruky, tak jí vpodstatě řekne, že je tvá malá zlá :roll:
Jinak jak už psaly holky. Vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. A teď ta důležitější část, už nikdy nenech malou sousedku, aby něco vzala tvé dcerce. Když nemá rozum sousedka, musíš si to řešit sama ;) Neříkám, abys jí peskovala, ale normálně jí to s úsměvem vem a vrať to dceři. Ať si nepřipadá jako otloukánek :)

alviola
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 10.11.14 14:16

Já osobně moc nesouhlasím s tím, učit svoje dítě, že má hračky půjčovat, když nechce. Mi osobně by se taky nelíbilo, kdyby mě manžel nutil, abych půjčila kamarádce svoje nové auto :lol:
V případě, že někdo bral synovi hračku, kterou nechtěl půjčit. Řekla jsem tomu druhému dítku, že se musí zeptat, zda mu jí syn půjčí popř jsem se ho zeptala sama. Pokud řekl ne, je to v pořádku a musí to ostatní repektovat. Na druhou stranu mu ale vysvětluji, že i on se musí zeptat, když si chce něco půjčit a repektovat NE druhých. Zatím to teda moc nefunguje :lol: Ale docela už funguje výměna. Chceš něco půjčit a druhý nechce? Nebídni protihodnotu. A to už celkem v těch třech letech začíná fungovat.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Trendy světa podlah pro rok 2019? Známe je

Odborníci rok od roku představují nejnovější módní trendy. Ne jinak je tomu i... číst dále >

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to,... číst dále >

Články z Expres.cz

5 důvodů, proč má Česko nakročeno k ekologické katastrofě

České luhy a háje procházejí těžkou zkouškou. Kůrovcová kalamita, zemědělské... číst dále >

Vrba a Limba ven! Fanoušci fotbalové Plzně po nezdarech vyhánějí klubové ikony

Druhá prohra v řadě a propastná devítibodová ztráta na vedoucí Slavii. Šance... číst dále >