Půjčuje (=darovává) kamarádovi peníze

Anonymní
31.10.19 18:44

Půjčuje (=darovává) kamarádovi peníze

Mám bratra, o malinko staršího. Chodí do práce, dělá manuální práci - převážně uklízení. V sobotu občas bere přesčasy, občas si přivydělá navíc nějakou výpomocí u kamarádů. Vydělává co může, moc volného času nemá.  Peněz vydělá na tu jeho práci docela dost, ale nakonec z toho nic nemá.
Půjčuje totiž svému kamarádovi. Ten prý nemá práci (v dnešní době!), potřebuje peníze na udržení podnájmu bytu ve větším městě. Prý tam musí být, tam najde dobrou práci. Přitom nedaleko u nás bydlí jeho rodiče, v menším domku. Myslím si že v nejhorším by mohl být u nich a tady by nějakou horší práci taky sehnal. Kamarád hledá práci, zřejmě už asi 5 let, bratru pořád slibuje, že už zase má další výběrové řízení, že už zase snad bude práce a že mu to splatí. Pak to většinou buď nevyjde nebo je práce moc náročná nebo mu prý nedali výplatu. A mezitím od něj potřebuje peníze - na nájem, trochu na lékařské prohlídky, aby mohl žádat o práci, trochu na benzín aby mohl jezdit po pohovorech apod. Kamarád je vybíravý, nechce práci která je moc náročná, která je za málo peněz atd. Měsíčně mu dává asi 10 - 12 tisíc. Po kamarádovi šli exekutoři, proto mu tvrdí, že potřebuje lepší práci za více korun, aby mu něco zbylo až mu toho dost zabavý (přitom existuje nezabavitelné minumum). Asi před rokem ho ukecal, aby mu exekuce zaplatil, pak bude moci vzít i levnější práci a bude to pro něj jednodušší. Bratr nemá peníze, takže si na to půjčil u banky. Takže kromě celkového dluhu co má u něj cca 400 000 Kč, splácí na něj dluh u banky dalších asi 100 000 Kč+úroky (už je to druhá půjčka co si kvůli němu bral). Nic z toho mu přitom nikdy nevrátí. Vše je samozřejmě pujčené bez jakékoliv smlouvy.
Bratr s penězi nevyjde. Bydlí v bytě, který vlastním já (takže hradí jenom energie). Ale stejně přijde občas za mnou nebo za našimi rodičemi a my mu dáme měsíčně 2-3 tisíce, někdy zaplatíme servis auta,… Lepší než aby si bral další půjčky. Já mám peněz relativně dostatek ( jsem docela spořivý a nenáročný). Náš otec je takový klasický starší člověk - spořící ale až moc, úplně na všem. A když vidím jak šetří celý život na sobě (i na mém dětství to bylo blbě znát) a bratr ty peníze pak vyhazuje pryč…

Když mu řikám, aby mu nepujčoval, že má kvůli němu jenom větší a větší problémy, tak mi neposlechne, maximálně mi „uklidní“, že už má práci a že další měsíc bude mít výplatu (to mi řikal i před rokem). Občas mi o něm lže - tvrdí že kamarád už má práci, pak přijdu na to, že ji za několik měsíců později nemá (předpokládám že ji celou dobu neměl). Už jsem to byl říci jeho rodičům (je trochu divný jít za rodičema 33-letýho kluka). Nic jsem po nic nechtěl, žádný vracení, jenom aby mu domluvili a aby věděli že po jejich synovi jde exekutor. Rodiče se tvářili že nic neví a neznají atd (asi radši), ale prý ho kontaktovali a něco mu řekli. Ale vše pokračuje dále jako před tím.
Poraďte co by jste dělali? Je mi líto, že bratr pracuje dost, ale nic z toho nemá. Jeho kamarád si válí šunky doma (anebo to má jako bonus k výplatě?) Někdy si až říkám, jestli ho něčím nevydírá. Bratr je takový všem věřící, vše si nechá nakukat, pro všechny se snaží něco udělat. Do toho méně rozumově nadaný (malinko postižený na hlavu). Domluvit si asi nenechá. Pořád do něj vrážet peníze a domlouvat mu? Jak?
Nebo mu nedávat naopak nic, až nebude mít ani můj bratr nic tak si projde exekucí a pak se snad polepší?
Prosím anonym. Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17269
31.10.19 18:51

No bratr si evidentně říct nedá, ale já bych mu nepůjčila ani nedala ni korunu…jestli podporuje kamaráda a sám s penězi nevyjde, je to jeho problém, ať si klidně bere další půjčky, když si nechce dát říct…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20131
31.10.19 18:57

Jestli je bratr nějak retardovaný, tak by pomohlo lidově řečeno zabavit ho svéprávnosti nebo mu tuto aspoň omezit. Tím byste ho ochránili před dalším zadlužováním. Jinak bohužel, je to jen na něm.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52844
31.10.19 18:58

Rozhodně bych ho nedotovala, když prachy cpe do cizího. špatně je že bydlení má taky zadarmo :?. A když nemá tak ví kam jít :jazyk: Jinak je teda hlupák, brát si půjčky a dotovat nemakačenka :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6487
31.10.19 19:00

No vím, že se násilím nic řešit nemá, ale asi bych si vzala nějaký silný kamarády a šla mu trochu pohrozit. Když je brácha trošku jednodušší tak toho bude prostě pořád zneužívat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10875
31.10.19 19:03

Pokud je „malinko na hlavu“ neuvažovali jste o omezení svéprávnosti? Přijde mi, že na případ, kdy člověk na požádání odevzdá měsíčně někomu 10 - 12 tisíc, je takové opatření jako stvořené :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2296
31.10.19 19:06

No to je dost na palici, ne nepujcila bych mu ani floka.. jednou jsme kamaradovi pujcili 20tis, v den jeho vyplaty jsme na ucte meli 23, jenze jemu 100% verim :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.10.19 19:08

O zbavení svéprávnosti jsme už malinko mluvili. Ještě zkusím zjistit co by to pro něj znamenalo, jak by pak mohl chodit do práce (dělá jako OSVČ) atd. On samozřejmě bude proti.

• Citovat
  • Nahlásit
17269
31.10.19 19:20
@Anonymní píše:
O zbavení svéprávnosti jsme už malinko mluvili. Ještě zkusím zjistit co by to pro něj znamenalo, jak by pak mohl chodit do práce (dělá jako OSVČ) atd. On samozřejmě bude proti.

no ono už snad ani zbavení svéprávnosti jako takové neexistuje, jen omezení k právním úkonům…http://www.legis.cz/Clanky/Zbaveni-svepravnosti-svepravnost-nov

Příspěvek upraven 31.10.19 v 19:24

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
136
31.10.19 19:23

Co treba jedna z techto moznosti:

1. Neni nekdo, koho bratr respektuje, od koho by si nechal domluvit, aby toho nechal a nedaval uz “kamaradovi” penize? Treba oblibeny ucitel ze zakladni skoly, stryc, farar, mozna nejaky rodinny znamy, ktery je obecne respektovany z titulu sve profese, treba doktor, policista s kterym se bratr osobne zna.? Pokud byste na nekoho takoveho prisli, stalo by za to s tim clovekem promluvit a pozadat ho aby bratrovi pomohl, tzn. rozmluvil mu ten nerozum, co dela.
  2. Pokud bratr nespolupracuje, muzete zkusit mu pomoci tak, ze byste zasli za advokatem. Poradte se tam a advokat by mohl sepsat dopis kamaradovi, kde by ho jakozto vas pravni zastupce vyzval, at okamzite splati dluh a prestane si pujcovat. Bratr u vas bydli, mate kvuli nemu vydaje. Advokat by to v dopise pouzil jako silny argument. Nemluvim o zalobe, s tim by asi musel prijit bratr, slo by to na soud a mozna tezke to dokazovat, kdyz nemaji nic sepsane. Ale dopis advokat muze napsat, na hlavickovem papire, s podpisem a bude to vypadat vice odstrasujici, nez kdybyste to napsali sami. Pripadne se da v dopise zalobou pohrozit, to uz by mohlo “kamarada” odradit
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
140
31.10.19 19:38

A nemohl by si bratr nechat po dohodě posílat výplatu na váš účet? A vy mu s penězi pomůžete hospodařit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2716
31.10.19 20:05

Žijí spolu? Spí spolu? Jinak si totiž jednání bratra nedovedu vysvětlit. Je gay? :think: :think:,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.10.19 20:05

Posílat výplatu na můj účet - to by moc nešlo. On má jako přivýdělek menší eshop a občas nakupuje a prodává zboží, takže by to bylo organizačně skoro nemožné. A když si nenechá domluvit, tak by to asi taky nepomohlo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
31.10.19 20:07

Nežijí spolu. Co vím tak se vidí jednou za 1-2 měsíce.
Oba měli nějaký čas ženskou. I když ten kamarád mi přijde že je občas jakoby na kluky.

• Citovat
  • Nahlásit
3254
31.10.19 21:18
@Anonymní píše:
Posílat výplatu na můj účet - to by moc nešlo. On má jako přivýdělek menší eshop a občas nakupuje a prodává zboží, takže by to bylo organizačně skoro nemožné. A když si nenechá domluvit, tak by to asi taky nepomohlo.

Hele tak přivýdělek mu nech na jidlo a výplatu z hlavního zaměstnání ať posílá na jeden oddělený účet, co bude na tvé jméno, zaplať z výplaty náklady spojené s bytem a každý tyden mu dej třeba 1500 korun na útratu… To by šlo ne? Domluvte mu s rodiči, tohle je opravdu smutný…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat