Pupečníkový pahýl - nechat odstranit, nebo nechat odpadnout?

2130
1.2.16 16:16

Pupečníkový pahýl - nechat odstranit, nebo nechat odpadnout?

V rámci předporodního kurzu nám byla sdělena základní péče o novorozence a o pupečníkový pahýl. Sestra uvedla, že pupečníkový pahýl se obvykle v porodnici odstraní (postup odstranění se mi zdál dost drastický a myslím, že je to dost bolestivé i pro novorozence). Pokud však budu chtít, je možné si mimino domů odvést i s pupečníkovým pahýlem a prostě počkat až přirozeně odpadne. Nebyla mi schopna vysvětlit, jestli ten, či onen způsob je lepší. Popravdě spíš jsem pro nechat to přirozeně odpadnout, než to násilně odrvávat :nevim: Jaký na to máte názor vy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
322
1.2.16 16:23

Nevim, jak u vas, ale v Plzni jsou maminky pri odrezavani pahylku pritomny u miminka. Nerekla bych, ze je to extremne bolestive, ale uplne bezbolestne to taky neni. Mne by ale desila predstava cekat tyden nebo dva, nez odpadne sam. Prebalovani s pahylkem je horsi a ja osobne se vzdycka bala, aby to holky moc netahalo, netlacilo nebo jinak nebolelo pri manipulaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
931
1.2.16 16:24

Já jsem do toho šla s tím, že ho nechám přirozeně odpadnout, tak se to psalo v různých příručkách, odehrálo se to tak například i u mimča mé sestry. Jenže, v porodnici přišla sestra ukázat koupání, vybalila jsem mimčo a než bys řekl švec, ukroutila mu pahýl se slovy to už je odumřelý. Malá nic neudělala, nevykvikla, nic, takže předpokládám, že jí to nebolelo. Ale nepřála jsem si to. Prostě jsem nestihla zareagovat. Upřímně, ani jsem nečekala, že něco takového by mohla udělat…Když jsme přišla k pediatričce na první prohlídku, hrozně se divila, že nemáme pahýl. Když jsem jí toto řekla, zděsila se. Naštěstí má malá pupíček v pořádku. Myslím si, že jí tím mohli ublížit, zadělat na zánět, protože pod ten suchý pahýl nevidíš, třeba to tam bylo ještě mokrý a chtělo to pár dní. Inu za mě nechat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12928
1.2.16 16:24

@baracudas nam po 2 tydnech upadl a nebyl problem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31744
1.2.16 16:26

Nechat odpadnout. Já rodila ve FN Plzeň, i když jsem u toho byla, slepě jsem jim věřila. Na moji námitku, že pahýl není vyschlý, prý to nevadí. Takže řízli a pahýl krvácel. Prostě už bych to nedopustila a nechala věcem přirozený průběh

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
1.2.16 16:28

U všech mých 3 dětí přirozeně odpadl a nebyl s tím žádný problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
802
1.2.16 16:34

V porodnici pupík nechavali vsem miminkum automaticky, doma cca za týden odpadl sam bez jediného problému, pri přebalovani nic nezavazelo..pediatr byl nadšen, pry vetsinou pupík urezavaji a pak vznikají zbytecne záněty a pod…urcite nechat a neřezat :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mrs.gendy
1.2.16 16:35

Nechat odpadnout. uz v jedne diskuzi jsem psala, ze tohle je pro me novinka.
Tady v Rakousku, kde jsem rodila tohle vubec nedelaji. Nechavaji pahylek a ani nedoporucuji nejak osetrovat. pouze po koupani vysusit a nechat to na telicku a prirode.
vysledek byl takovej, ze do cca dvou tydnu odpadnul sam, bez nejakeho krvaceni, infekce, zarudnuti.
vsechno ma svuj vyznam a duvod…

• Citovat
  • Nahlásit
2130
1.2.16 16:37

Děkuju holky, asi to nechám na přírodě a až odpadne, tak odpadne. Z výkladu zdravotní sestry mám totiž pocit, že automaticky pahýl odstraňují a pokud si matka přeje zanechat, tak přání vyhoví nicméně to berou jako spíše alternativní metodu :nevim: Porodnice Ostrava Vítkovice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2584
1.2.16 16:38

Nás se nikdo neptal. Jednou mi přivezly sestry mimčo bez pahýlku. Ani si nevzpomínám který den to bylo. Tenkrát se u nás v porodnici pahýlek nenechával. Nebyl ani bonding, ale teď už je. Tak kdo ví, jak je to teď s pahýlkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21077
1.2.16 16:40

Taky jsem rodila v fn plzen a pahýl mu normálně uřízly, ani nebrečel takže bych neřekla že ho to nějak bolelo, žádný další komplikace jsme s tim neměli. naopak dokud ho měl měla jsem větší strach při přebalování že mu za to zavadim a podobně :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25
1.2.16 16:41

Mě dali na výběr. Rozhodla jsem se nechat odpadnout i kvůli tomu, abychom mohly s malou o den dřív domů. Odpadl za osm dní naprosto bez problémů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31692
1.2.16 16:43

Prvnímu ho uřízli, s druhým a třetím jme šli domů brzo po porodu, takže těm odpadl sám, durhýmu asi 11. den, třetímu už 6. den. já tam neviděla žáddný rozdíl, ani jeden neměl větší problémy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
741
1.2.16 17:04

V obou případech jsme nechali říznout. Nejsem zvědavá na kazící se kus tkáně, která navíc překáží pod plínkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3044
1.2.16 17:09

Mám dvě děti. U dcery ho odstranili, u syna jsem ho chtěla nechat. Ani u jednoho nebyl problém, naopak mě díky nechání pustili se synem domů o den dřív. Pahýlek mu odpadl po 2 dnech doma :)

Příspěvek upraven 01.02.16 v 17:10

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat