"čištění" těla po porodu

41
5.4.04 13:06

"čištění" těla po porodu

Zdravím všechny maminky i budoucí, jako jsem já.
Měla bych na vás jeden dotaz a budu moc ráda, když mi poradíte, neboť nevím, kde jinde bych mohla odpověď získat.

Jsem nyní ve 33 týdnu těhotenství a proto se již zajímám o průběh porodu a vše kolem něj.
Chtěla bych se vás zeptat, jak vlastně probíhá očišťování těla po porodu a jak dlouho to trvá ? Mám na mysli, jak dlouho budu „špinit/krvácet“ ? A mohu při tomto krvácení používat tampony ? Jelikož jsem předtím vložky nepoužívala, tak ani nevím,jaké bych zvolila ? jsou nějaké speciální ?

Děkuji všem za odpovědi, které mě určitě uklidní.
Tak se maminy mějte,
Monča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

40
5.4.04 13:35

Ahojky Moni,
jsem o týden v náskoku, než jsi Ty, ale tohle jsem stačila zjistit. Očistky z nás po porodu budou odcházet zhruba celé šestinedělí, ale může to být i kratší. Vypadají jako menses, můj doktor říkal, že to ale taky může vypadat, jako kousky jater:-)) Samozřejmě, obrazně řečeno:-) Protože očistky se berou jako infekční agens, je třeba udržovat pečlivou hygienu, aby se nám nerozšířila infekce. To znamená, že s tampony se můžem rozloučit /jsem stejný případ, jako Ty, nic jinýho jsem nepoužívala/, ale myslím, že pokud nás budou nastříhávat, ještě budem moc rády, že do sebe nebudeme nis soukat:-) Koupila jsem si v lékárně porodnické vložky, jsou hodně podobé těm, na který se za minulýho režimu stály fronty:-) tzn. buničiné bez svrchní folie, jako mají třeba Allways. A stojí asi dvacku balení. Jsou společně se síťovanými kalhotkami nejvhodnější, protože jsou prodyšné. Ty kalhotky sice nejsou prudce sexy, ale ‚větrají‘ a to je pro hojení nejdůležitější. U některých maminek očistky přecházejí přímo v menses, u některých je po dvou -třech týdnech klid.
Tak Moni, ať nám to rychle utíká, mně minulý týden dali v nemocnici při kontrole homeopatika, který mají připravit tělíčko na porod a ulehčit ho. Tak uvidíme, jestli k něčemu budou:-)
Pošimrej bříško a měj se fajn, máme to za pár!
Gabi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
5.4.04 15:47

Holky, nebojte se. Já jsem se čistila po porodu necelé 3 týdny. Musím říct, že nejhorší to bylo ty první 4 dny v porodnici, to jsem nechápala, že ze mne vyteklo už tolik krve a jáště žiju :) . Řekla bych, že hygienu v šestinedělí není třeba nijak víc přehánět, než při běžné menstruaci. Asi to budete mít kapku složitější když jste používaly jenom tampony, já jsem při ms střídala tampony s vložkami podle nálady a potřeby, tak jsem neměla po porodu problém. Dobré je, pořídit si do porodnice již zmíněné porodnické vložky a potom na doma vložky, které se používají na noc, zachytí spolehlivě i „náhlé smršti“. Tampony bych opravdu vyloučila, protože pochva je bolavá (+ případný nástřih - četly jste už zajímavý příspěvek na téma masáží hráze v deníčku těhulek?) a řekla bych že až vysušená. Tampon se mi podařilo zavést zhruba až po půl roce od porodu a ještě to nebylo „příjemné“.
Ještě mne napadla jedna poznámka k tomu, jak byla v předešlém komentáři zmíněna homeopatika na usnadnění porodu. Nevím o jaká homeopatika se jedná a dost by mne to zajímalo, jelikož se chystám také na porod. Z vlastní zkušenosti musím říct, že jsem při prvním těhotenství ve 36. týdnu začala konzumovat 4-5 krát denně lžičku lněných semínek. Ta díky silicím, které jsou v nich obsaženy také usnadňují porod a můžu je jenom doporučit. Měla jsem snadný a rychlý porod a stejný bych přála vám všem.
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
40
5.4.04 16:11

Raduško,
dali mi je v jedné z vídeňských proodnic, kde se chystám přivést syna na svět, zrovna si pro ně jdu do lékárny, tak jsem tam musela nechat jejich název, až si je vyzvednu, napíšu Ti. Jo, telefonovala jsem namátkově do lékárny unás, ale mají tam jiné ředění. Ale tady mi je taky namíchají do druhýho dne, tak si myslím, že yb to neměl být problém ani u nás. Napíšu.
G.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
157
5.4.04 21:05

Ahojte holky,
je fakt ze na tampony muzete zapomenout, urcite budete radi ze se budete dotykat sami sebe tam dole pouze pri vymene vlozek. Myslim ze to musi byt hodne bolestive na zavadeni tamponu po porodu. Hygiena by mela byt trosku zvysena a vymena vlozek castejsi protoze krvaceni je daleko vetsi nez pri menstruaci. Pisu o sobe nemusi to byt stejne u vsech. Ja jsem hodne krvacela tak tyden po porodu a potom mene ale vic nez pri menstruaci. Za 4. tydny to preslo a asi 4 dny jsem mela pauzu a pak znova asi 4 dny, myslela jsem si ze jsem dostala mentruaci ale nedostala, protoze do tedka jsem od te doby nekrvacela a to jsou klukovy uz 4.5 mesice. Nevedela jsem vlastne ze zena pokud koji tak menstruaci vetsinou nedostane az kdyz mimco odstavi nebo az zacne dite jist vice prikrmy a hladina hormonu jde dolu. Tak uvidime kdy to prijde. Jo Gabi ten mail jsem konecne dostala. Tak ti napisu vecer. Mejte se holky a drzim pesti u porodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
830
5.4.04 22:06

Ahoj holky, jen k těm homeopatikám, já jsem brala Arnicu Montana 30Ch, je lepší brát tak 3 dny před porodem 1 kuličku denně (mě se to ovšem nepodařilo odhadnout, ač jsem už rodila podruhý), jakmile začnou pravidelné kontrakce, každou hodinu brát jednu kuličku až do konce porodu. (Po porodu ještě tak 2 dny opět 1 kuličku denně) Myslím, že mi to fakt pomohlo, po porodu jsem se necítila tolik vyčerpaná, nic mě nebolelo, ani šití (ale nestříhali mě), doufám, že mi to opravdu pomohlo, že to nebyla nějaká moje sugesce, takže doporučuju. Přeju všem maminám tak snadný porod, jako jsem měla já a hlavně zdravý a krásný miminka! Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
319
5.4.04 22:53

Ahoj holky,
já se po porodu čistila 4 týdny. Z toho 1 týden krvácení jako u menzesu a zbylé 3 jen taková nahnědlá slabá tekutina.
Tu hygienu to chce opravdu dodžovat (ono to totiž dost nevábně voní), stačí vodou, mýdlo je zbytečně agresivní.

Po celou dobu očisťování mi byla děsná kosa - asi ty hormony. Na noční kojení jsem se budila celá propocená a třásla se jak ratlík. Po těch 4 týdnech to přešlo jako mávnutí proutkem.

Tak papa
Míša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40
6.4.04 12:03

Ahojky kočky,
tak mám před sebou recepis, homeopatika se jmenují následovně od 34+0tt:

Pulsatilla D4 Glob-20,0
Caulophyllum D4 Glob.

‚jízdní řád‘ pro braní je následující:
1.den: Pulsatilla 3× denně, 15 minut před nebo po jídle, rozpustit v puse
2.den Caulophyllum, 3× denně, 15 min.před nebo po jídle, rozp. v puse

Takto se obden homeopatika střídají až do porodu, důležité je udat v lékárně celý název, protože všude můžou mít jiné ředění, a asi by to nezafungovalo. A taky je důležité, jak jsem byla poučena, dodržet tu 15ti minutovou pauzu s jídlem.To samé s čištěním zubů. Tzn., aby látku, obsaženou v globulkách nic nedráždilo. Pokud možno, nebrat globule z ruky, ale nasypat si je do uzávěru.
Tak holky, snad nám to pomůže, hrozně si to přeju, protože můj dobek má ve 34tt už skoro 3 kila. A 'propos , nevíte, jestli to není nějak moc?
Díkya mějte se fajn
Gábi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40
6.4.04 12:04

Já jsem ale sklerotik, těch globulek se bere 5 ks 3× denně, omlouvám se.
G.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
41
6.4.04 19:54

Ahoj holky,
diky všem za odpovědi, snad to nějak zvládnu !

pa Monča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
80
7.4.04 11:03

S těmi očistky to není potřeba dramatizovat ;-) Krvácení opravdu může trvat 6 týdnů, ale jeho intenzita se mění. Pár dní po porodu je to obvykle poměrně velké množství tekutiny (která stále teče), ale ke konci to může bý jen dlouhotrvající špinění nebo výtok.
S tampóny nevím, ale ke konci by s nimi už neměl být problém, ze začátku nemají tu absorpční schopnost na tak velké množství tekutiny. Obecně je ale lékaři nedoporučují.
Nosit síťované kalhotky a porodnické vložky je výhodné v porodnici, kdy je člověk pouze na pokoji, ale od propuštění už je to nesmysl. Vždyť většina maminek vyrazí hned ven a s tímhle „materiálem“ se nedá chodit :-)
S infekčnostní očistků by už také mohli někteří méně informovaní zdravotníci strašit - nejsou o nic horší, než normální menstruační krvácení. Neznám maminku, která by netrávila první dny po porodu stále ve sprše. Takže takové ty pověry: nesmím položit dítě na místo, kde jsem ležela já, musím mít dva ručníky (na spodní a horní polovinu těla) apod. lze klidně zapomenout.
Očistky nejsou žádné drama, jen spotřeba vložek je o něco větší, ale pak má zase většina z nás na mnoho měsíců pokoj. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1460
7.4.04 13:24

Očistky

Holky, já šla jedenáctý den po porodu z porodnice a už jsem skoro nešpinila!! Ale v porodnici to ze mě fakt doslova teklo!! Po každném použití toalety jsem hupla rovnou do sprchy a pustila na sebe proud vody. Pak jsem to chomáčkem toaleťáku jemně osušila a zbytek dofoukala fénem. Poradila mi to švagrová a je to bezva. Foukat se musí na nejnižší výkon a z velké dálky, trvá to déle, ale je to šetřnější a hlavně si nezaneřádíte zbytečně ručníky.

Bezvadný (ale drahý) je výplach Tantum rosa, dá se koupit v lékarně i s aplikátorem a v porodnici vám ho na požádání udělají.

Jo, nezapomeňte si takový třetí den po porodu říct, aby vám někdo zkontroloval šití - pokud vás budou šít. Při propuštění by se měl dělat vnitřní utz, kterým zkontrolují jak se zavinuje děloha a jestli je čistá. Kdyby vás chtěli v těchto dvou věcech zanedbat, hlaste se!!

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.4.04 19:27

Ahoj Radko, zajimalo by mne jak jsi presne uzivala to lnene seminko?
Namacela jsi ho do vody, nebo jsi ho uzivala jen tak?
Diky Beata

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
7.4.04 19:58

Lněné semínko jsem baštila jenom tak. Prostě jsem si vždycky nasypala plnou lžičku do pusy klidně i několikrát denně a pomalounku to do sebe soukala. Ono se to lepí po celé puse a na zuby, ale dá se to zvládnout. Ke konci mi to už celkem chutnalo.
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
rozmary
12.11.10 16:58

Ahojky,včera jsem byla šest týdnů po porodu,zajímalo by mě jak dlouho vám odcházely očistky?Mám pořád takový zelenožlutý výtok,tak nevím jestli jsou to ještě očistky,nebo mám nějaký zánět :nevim: Kdoktorovi jdu až za týden

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama