"Nezahojený" rozestup přímých břišních svalů a tře

18633
30.3.09 13:57

"Nezahojený" rozestup přímých břišních svalů a tře

Krásný den,
asi týden se pořád nemůžu odpoutat od myšlenky že je něco špatně.
Po porodu Tomíka (no on už měl tenkrát 6měsíců) mi rehabilitační sestra zdělila že mám rozestup přímých břišních svalů a děsně mi vynadala, že jsem hned po porodu nezačala cvičit šikmé břišní svalstvo. Ale já fakt přísahám, že mi to v porodnici nikdo nekontroloval a nic mi k tomu neřekl. Jsem si skoro 100% jistá, že ho mám už po prvním porodu, ale nikoho moje břicho nezajímalo a tak tam mám díru cca 3-4cm. Prý je to na chirurgickou operaci a hrozí různá rizika, včetně výhřezu břišních orgánů? 8O No děs. Občas jsem cvičila, ale rozhodně ne pravidelně a zázrak se přirozeně nestal.
Teď jsem opět těhotná 16tt a tak týden zpátky se mi děsně vyvalilo břicho. Asi tím jak se mi zvětšuje děloha, tak vysunula obsah břicha nahoru a já teď vypadám, že můžu s fleku odjet do porodnice jakej mám bachor. Co mě ale trápí je otázka, jestli společně se zvětšujícím se miminkem mi vážně nemůže tím otvorem(ktere zřejmě taky poroste) opravdu něco vyhřeznout? Měli jste některá taky takový problém? Dá se s tím v těhu vůbec něco dělat? Plánuji se zeptat v poradně, ale ta je až příští týden a ve mě ta myšlenka hlodá a hlodá…
Díky za reakce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

435
30.3.09 14:16

Tak já jsem to po dvojčatech měla taky, doporučili mi hodně cvičit, ale nespravilo se mi to ani po cvičení a druhé těhu jsem zvládla řekla bych v pohodě. Pro svůj klid bych tam zkusila brnknout a zeptat se a popř. se přeobjednat. Ta mezera mezi svaly je pořád stejná i po druhým těhu (asi 4 cm)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4270
30.3.09 14:34

Já mám rozestup bříšních svalů. U mě teda cvičení pomáhá, ale je pravda, že nás kontrolovali hned po porodu. Přišla rehabilitační a ošahala břicha a hned ukázala cviky. Já bych si zkusila zavolat na rehabilitaci do porodnice a zeptat se. Vím že kamarádka po druhém porodu musela s tímto na operaci. Vypadala rok po porodu jak v pátým měsíci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
30.3.09 17:30

To mě celkem pobavilo, že při rozestupu přímého břišního svalu máš cvičit šikmé břišní svaly:-)
Nestresuj se, to bude dobré. I v těhotenství se dá posilovat břicho. Ale nechci ti kecat, od kdy se co smí a nesmí. Napíšu kolegyni- fyzioterapeutce, co těhotná předcvičovala aerobik a zeptám se jí. A dám ti vědět.
Kdyby to byla hrůza a rozestup extra vadil- asi bys to sama řešila už před tímto těhotenstvím. Neboj. Ale v pradně se samosebou taky zeptej.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18633
30.3.09 18:54

No to ne, on mi netěhotné vůbec nevadil, ani jsem nevěděla že ho mám, holt jsem se smířila s tím, že ploché břicho je navždy pryč, ale tď mám obavu s možných komplikací zdrav. charakteru. No asi to ten týden nějak překlepu, i když se furt prohlížím a zkouším bříško zatahovat a tak, al enic nepomáhá, a pak se zeptám v té poradně. Přece není normální mít takový balon v 16tt? Fakt to vypadá že už balím do porodnice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
30.3.09 19:26

Já si myslím, že s každým dalším těhotenstvím je to víc a víc vidět? Nebo ne?
Už jsem kamarádce napsala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2139
30.3.09 19:53

Ahoj, nejsem sice fyzioterapeutka…ale obávám se, že teď v těhotenství s tím nic moc nenaděláš. S rostoucím miminkem se zvětšuje děloha a ta se tlačí nahoru a dopředu, naopak střeva (které se nejčastěji vyhřeznou otvorem v břišní stěně), jdou dozadu a do stran. Takže bych se nebála, že se něco stane teď. Ono k tomu vyhřeznutí dochází po fyzické námaze, když se něco těžkého zvedá, tahá „břichem“, což jako těhotná stejně asi neděláš. Možná bych zainvestovala do nějakých speciálních pomůcek pro těhotné (spodní prádlo, kalhoty - vše s elastickými pásy, nebo jestli existuje nějaký pás zvlášť, co břicho „podrží“ a je určen pro těhotné…to fakt nevím). Nicméně po porodu asi cvičit, cvičit a cvičit…a opravdu šikmé svaly ať to zní divně jak chce… :wink: A když to nepomůže, pak plastika…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
30.3.09 22:43

Já vím, že se musí cvičit i šikmé břišní svaly. Ale vyznělo to tak divně.
Je pravda, že pokud tělo nebylo zvyklé cvičit před těhotenstvím, není jednoduché s cvičením začít. Ale není pravda, že by to nešlo. Ale určitě pod dohledem fyzioterapeuta a ne nějaké extra posilování.
Ty elastické pásy jsou určitě dobrý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2139
31.3.09 15:46

Hned po porodu se mají cvičit jenom šikmé svaly, říkali nám to v porodnici rehabky, ne přímé, ale šikmé, ty jsou totiž zodpovědné za ten rozestup… Vím, že na to upozorňovali, že když budem cvičit přímé (př.lehy sedy), uděláme si na břichu ještě větší paseku. Prý je potřeba nejdřív stáhnout tu díru a pak teprve pracovat na plochém břichu… Jasně, že já osobně to taky nedělám, vždycky vydržím tak týden a pak dlouho nic a stále se přemlouvám… :oops:
Dá se cvičit i v těhotenství, ale jak píšeš, pod dohledem a s rozumem, zvlášť pokud je už břišní svalovina oslabená, problém to nevyřeší, ale nemusí se to až tak moc zhoršit… :wink: To, čeho se obává Lacenka, je vlastně vznik břišní kýly, ke které však dochází většinou až časem, třeba několik let po porodu… Ale určitě není dobrý to nechávat dojít tak daleko…hůř se to pak operuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
31.3.09 17:04

I když jsem fyzioterapeut - na porodnici jsem nedělala. Znám diastázu břišních svalů u miminek. A i tam se stejně musí posílit všechny svaly.

Myslím prostě, že na tom Lacenka nebude tak zle, protože to by situaci určitě řešila dřív. - Kdyby se jí břicho nezatáhlo po druhém porodu.

Kamarádka radila bederní pás. Ale tam bych se zas bála oslabení i svalů zad atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2139
31.3.09 17:49

Já jen psala, co nám bušili fyzioterapeutky v porodnici denně do hlavy… Nejdřív cviky na šikmé, pak i na přímé…

Asi na tom teď nebude tak zle, ale já zas dělám několik let na chirurgii, takže znám ty důsledky, které se projeví mnohdy až kolem 50let…obrovské břišní kýly u bab, který kdysi po porodech taky neměli žádné potíže… nemusí to být případ lacenky, ale podle toho, co píše, i může…záleží jak má kdo pevný svaly…

U těch pásů, to právě nevím, jestli existuje něco takovýho podpůrnýho, ale pro těhotné… Jsem si vzpomněla, jak se mnou v porodnici ležela mamina, měla dvojčata a ona si hned po porodu dala břišní pás, že ji dělalo zle, jak jí to břicho viselo…ale rehabilitační to vůbec neviděly rády…už ani nevím proč…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18633
31.3.09 17:58

Tak to tiše závidím, že vám to vtloukali do hlavy už v porodnici. Jo k nám taky denně chodila rehabka, ale spíš kladla důraz na posilování pánevního dna, než břicha celkově. Snad nebude tak zle, ale holky díky za aspoň malinké povzbuzení. Naštěstí mě nic nebolí, jen to břicho takřka ze dne na den příšerně vyroslo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2139
31.3.09 18:14

Já rodila na Obilňáku a tam vždycky první den chodila rehabilitační, koukla a prohmátla břicha a pak jsme sborově cvičily…pokud dětičky dovolily… 8) Pak už chodili i hodně holky, co tam asi byli na praxi v rámci školy, někdy i dvakrát denně. Bylo to takové příjemné zpestření… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
31.3.09 18:52

Fyzioterapeuti vidí neradi skoro všechny podpory - ortézy, krční límce , pásy atd. Teda pokud to není opravdu nutné a na doporučení lékaře. Prostě proto, že si v tom tělo uleví a ochabují svaly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama