Velký ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství

246
13.11.06 10:22

"Velký" ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství

Ahojky Holky,

prosím, napíšete mi některá, jaké máte zkušenosti s tímto UZ?
Je možné na něm objevit nějaké zá:,–(ní vady, když tripple testy vycházejí dobře a i na normálním ultrazvuku co 14 dní vypadá miminko normálně?

Děkuju!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1230
13.11.06 11:14

Ahoj Majdino.
V zá:,–(e záleží na kvalite prístroja a skusenosti gynekologa a za:,–(ne vady by mal urcite odhalit-hlavne co sa tyka vyvoja koncatin, srdca, mozgu- mal by visiet ci sa nohy a ruky vyvijaju symetricky, ci ma 5 prstov v:,–(, ci ma srdce 4 komory a mozog ci sa vyvija symetricky, pripadne ci v nom niesu nejake cysty alebo rozsirene komory, ci je spravny tvar hlavy. Dalej orientacne, ci su dostatocne vyvinute kosti, mal by byt vidiet mocovy mechur a ze je vyvinuta branica…a samozrejme pohlavie :wink:
Dalej skontroluje placentu, ci na nej niesu nejake zmeny a kde je ulozena.
Neviem, ci som nieco nezabudla, snad nie…tak drzim palce.
K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6597
13.11.06 11:24

Ahoj Majdino,

ráda tě tu zase vidím, s Klárkou od nás v říjňátkách jsme si ( už je to dýl ) říkali, jakpak to s tebou asi je…a asi dobrý, že. Moc držím palečky, aby to tentokrát vyšlo, hlavně žádný nervy :wink: Co se týká toho UTZ…tak bohužel ( nebo bohu dík…nevím )tam jdou odhalit vady, i když jsou tripple testy v pořádku, proto se na něj posílá. Zastav se taky u nás v říjnu, myslím, že i holky tě rády uvidí :wink: Tak ještě jednou, moooooc držím palečky. A kde máš metřík?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3888
13.11.06 11:48

Majdino, no to je skvělé, že jsi se zase našla, jak už psala Amynka, tak jsme o tobě před nějakou dobou mluvily. Asi tě nopotěším, ale i přes dobré výsledky triple testů může velký UTZ odhalit nějaké vady, triple testy jsou jen na určité věci jako jsou rozštěpy a downův syndrom a ještě tuším na něco, ale velký UTZ odhalí poškození orgánů, ale je to velice malá pravděpodobnost, tak se rozhodně nenervuj, vím lehko se říká a těžko dělá, taky jsem byla nervozní, když jsem tam šla, ale celé těhu jsem si říkala, že to miminko v bříšku je naprosto zdravý človíček, který se v říjnu narodí a tak to taky bylo a u tebe to tak bude taky, jen v jiný měsíc neboj.

Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3492
13.11.06 13:53

Ahoj,

je zvláštní, že tzv. velký utz ve 20.t.t. se asi všude provádí jinak nebo se zaměřuje na něco jiného. Mi asi ve 21. t.t. dělali utz aby vyloučili srdeční vady to je vše. Jinak mi dr. dělal utz přímo v ordinaci a rozhodně se nezaobíral tím, že hlavička miminka vycházela o měsíc větší než tělíčko tzn. podle hlavičky jsem měla rodit o měsíc dřív. Protože už mám jednu smutnou zkušenost za sebou (jiný problém) tak jsem odcházela z porady vystrašená a obrečela jsem to. Vůbec jsem tomu nerozuměla tak jsem jela na vyšetření do nemocnice, kde se mi věnovali a uklidnili mě. Ke konci těhotenství jsem radši přešla k jinému dr.

Andrea a Adámek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1230
13.11.06 14:40

Nie aji, to nieje zvlastne, je to o tom, co pisem vyssie, zalezi od skusenosti gynekologa a od stroja… napriklad moj dr tiez moc tomu nedava ale ma to dost na haku, dokonca mal uz aj kvoli tomu, ze UZ nevie robit poriadne par velkych pruserov…ale robi si veselo dalej. Ja som u neho preto, lebo co chcem si zistim na UZ sama, takze mi je to v podstate jedno. Niektori gynekologovia , ktori su si vedomi toho, ze nemaju dost skusenosti s UZ posielaju svoje pacientky na velky UZ do vacsich nemocnich ku skusenejsim.
to co som pisala vyssie by mal byt standart. Su to jednoduche veci. Ja niesom gynekolog, ale toto ovladam…samozrejme rozmery s pomocou tabuliek.
Takze majdino, vzhladom k tomu, ze mas za sebou asi zlu skusenost drzim palce…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
13.11.06 14:42

Aji, já jsem taky z OV a jsem v podobné situaci. Jdu příští týden akorát na kontrolu srdíčka, ale na velký UZ mě doktor neposílá, akorát mi dělá na každé poradně UZ v ordinaci. Ale nemám tak úplně jistotu, že je vše v pořádku. Můžu se zeptat k jakému doktorovi chodíš?

• Nahlásit
  • Citovat
560
14.11.06 10:35

Jsem z Olomouce, na velký UZ se většinou chodí do FN- Ústav prenatální genetiky. UZ trval dobrých 30 minut a dr. to bral hodně dopodrobna, k tomu jsme dostali i zprávu pro mého gynekologa.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3492
14.11.06 12:17

KATKA: tak až budu zase těhotná tak přijedu za tebou ať se na mě mrkneš teda na mimi:-) a děkuju za odpověď.

ANONYM: ahoj, bohužel ses nepřihlásila tak nevím komu odepisuju. Jméno dr. ke kterému jsem chodila bych ti radši napsala do SZ tak pokud buceš chtít ozvi se. Teď chodím k dr. Rozbrojovi a ten se tehdy na mou žádost podíval na tu hlavičku pořádně a vysvětlil mi to a uklidnil mě.

Andrea a Adámek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1230
14.11.06 13:48

Aji jasne, urobite si maly vylet :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3492
14.11.06 13:59

KATKA: jasně a vezmem i Nat s Riem možná budeme zase těhotné spolu:-) Těším se:-)

Andrea

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
14.11.06 16:52

člověk by si myslel, že si tady přečte něco k věci…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1230
14.11.06 17:05

Majdino prepac ale k veci si si tiez mohla precitat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
14.11.06 17:34

Ahoj,

ultrazvuk ve 20 tt se dělá proto (a teď cituju z časopisu Máma a já, ročník 1, číslo 6), aby se zkontroloval vývoj všech orgánových systémů , což znamená mozek, srdce, hrudní a břišní dutinu, jejich vzájemné oddělení - bránici, je potřeba vidět žaludek, ledviny, močový měchýř, končetiny. Kromě plodu se sleduje placenta, dělá se měření průtoku krve pupečními cévami, je vhodné změřit i průtoky v srdečních dutinách, což může odhalit vývojovou vadu srde. Sleduje se také množství plodové vody. (konec citace). Navíc oproti tomu, co tady píšou, se ještě miminko měří (stehenní kost, obvod hlavičky, atd.)

Otázka je, jestli všechny tyhle věci jsou vidět dřív než ve 20 tt, myslím, že asi ne úplně. V prvním těhotenství jsem musela kvůli špatnému AFP testu na ultrazvuk v 18 tt, ale objednali mě ještě za další dva týdny znovu, aby všechno znova zkontrolovali. Ale ani nejlepší ultrazvuk nemůže zjistit úplně všechno, zrovna jako odběr plodové vody ukáže jen některé vrozené vývojové vady. A výsledky AFP testů vycházejí jak falešně pozitivní, tak falešně negativní. Ale podrobnosti by Ti spíš řekli někde na specializovaném pracovišti.

Ulrika

• Nahlásit
  • Citovat
563
14.11.06 17:44

Nevím, proč mě to předtím ohlásilo. Ulrika

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu