Ráčkování, zadrhávání a vady řeči u dospělých

166
23.11.12 00:27

Ráčkování, zadrhávání a vady řeči u dospělých

Ahoj holky, chci se zeptat, zda někdo nemáte zkušenosti s logopedií u dospělých? Brácha mé kámošky ráčkuje a taky se občas tak nějak zadrhne a dělá mu to docela velké problémy v práci - jednak si z něj samo někdo udělá srandu a druhak prostě ve vyhrocené situaci/stressu opravdu začně hodně špatně komunikovat a to mu zrovna moc nepomáhá. Že se chodí s malými dětmi na logopedii je jasné, ale jak s dospělými? Je to běžné? Hledala jsem na netu nějaké informace, ale nějak extra jsem toho nenašla, samozřejmě to, že i dospělí mohou za logopedem, to jo…Zajímaly by mne hlavně ale praktické zkušenosti - jde v dospělosti tyhle neduhy řeči fakt efektivně „odnaučit“?
On je teda jinak celkem v pohodě - bere to, že to tak je a hotovo, ale v nějakém dalším pracovním rozvoji mu to prostě dost brání :| ALe žije na malém městě, tak ani nevim, jestli kromě školky, kam choděj děti na logopedii vůbec nějakého logopeda tam mají :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2752
23.11.12 00:42

Ahoj, ráčkovala jsem až do 8 třídy a Ř neumím do dneška :oops:, když mě naši chtěli dát na logopedii, řekli, že už je pozdě. V 8 třídě na školu přišla paní učitelka Blažková :palec: / díky za ní /, měla jsem ji na dějepis a ta se zajímala i o logopedii a když mě slyšela, tak spráskla ruce a říká Aleno ty jsi taková hezká holka a když promluvíš, to je katastrofa :roll: a tak jsem k ní začala chodit 3× týdně na hodinu, kde jsem četla články, kde bylo místo r - td př. dneska byl ktdásný den - šlo o to, že to moje hnusný krkový r muselo dopředu a tak jsem musela hodně opýrat při tom td jazyk o zuby. Doma jsem si pořád říkala tdnky, tdnky a jednoho dne / v 9 třídě / jsem řekla trnky s tím pravým r a bylo to :lol: :lol: :lol: bohužel jsem už nestihla to ř ale to mě tak netrápí, protože když mluvím, tak si toho nikdo moc nevšímá - jednou mi řekli, že mám takový zvláštní přízvuk ale to bylo tím Ř :P, takže ano, dá se to odnaučit ale musí hodně chtít, já jsem chtěla mooooc, takže tdnky zazněli doma snad 1000 za den :mavam: ségra mi říkala, že už jsem magor :lol: :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lizzi
23.11.12 07:51

Ahoj, já koktám dodnes, když jsem byla dítě, nikdo to neřešil a tak jsem s tím vyrostla. Existuje kniha zde která by mohla bráchovi od kámošky pomoct, pokud koktá. Není to ale v dospělosti vůbec jednoduché, chce to hodně pevnou vůli. Pokud se do toho ale pustí, tak by mu tahle kniha mohla pomoci. Jinak si projdi nakladatelství Portál a tam mají spoustu knih i o zvládání dalších komunikačních problémů. Přeju hodně štěstí :)

• Citovat
  • Nahlásit
5844
23.11.12 07:56

Dá se, logopedové s dospělými pracují, a při dobré motivaci to může jít i celkem rychle - vyvození hlásky (R a Ř jsem zvládla ve 26 za tuším tři návštěvy), automatizace samozřejmě chvíli trvá. U zadrhávání záleží na příčině, ale taky se dá, minimálně zlepšit stav, naučit člověka s tím pracovat.

Alčák- mělas super učitelku :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5502
23.11.12 07:57

Já ráčkuju doteď, jako dítě jsem chodila na logopedii, v pubertě chvíli taky, u nás to šlo bez problémů, je tu logoped i pro dospělé, ale ať jsem dělala tdnky jak jsem chtěla, nikdy jsem se to nenaučila… docela bych ráda, protože malá uměla říct občas r, ale jak na ni mluvím hlavně já, tak ho neříká, protože ho moc nezná…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2161
23.11.12 08:00

Mám případ v rodině, kdy se ráčkování odnaučil až po dvacátém roce, předtím to nijak neřešil. Během měsíce to bylo pryč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
433
23.11.12 08:44

No holky - taky mám problém s „r“ a „ř“ - a občas mě to štve.
A hlavně si říkám, co právě dítě až bude, jestli ho tím nějak zásadně neovlivním.
Ale snad ne - manžel mluví dobře :) Jinak moje máma dělá logopedii s dětma v MŠ, ale já jsem se jí nějak nepovedla přeučit :lol:
No co…aspoň budu mít výhodu, kdybych se stěhovala do ciziny - prý mám „perfect english accent“ :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Why
858
23.11.12 08:47

Ahoj, úprava nesprávné výslovnosti i podpora plynulosti řeči jsou poměrně běžnou součástí práce klinických logopedů, a to i u dospělých osob. Adresář pracovišť je http://www.klinickalogopedie.cz/index.php?….
Navíc v této kombinaci ( výslovnost a porucha plynulosti) bych se určitě nepouštěla do úpravy artikulace jinde než na odborném pracovišti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
24.11.12 00:19
Díky moc za tip na tu knížku, už jsem to poslala kámošce, ať to předá dál, já myslím, že důležité je fakt strašně moc chtítt, ačkoliv chápu, že jednoduché to nebude :x
@Lizzi píše:
Ahoj, já koktám dodnes, když jsem byla dítě, nikdo to neřešil a tak jsem s tím vyrostla. Existuje kniha zde která by mohla bráchovi od kámošky pomoct, pokud koktá. Není to ale v dospělosti vůbec jednoduché, chce to hodně pevnou vůli. Pokud se do toho ale pustí, tak by mu tahle kniha mohla pomoci. Jinak si projdi nakladatelství Portál a tam mají spoustu knih i o zvládání dalších komunikačních problémů. Přeju hodně štěstí :)
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
24.11.12 00:22

Díky moc všem za vaše postřehy a rady, já jsem si říkala, že to prostě nějak musí jít :dance: Pohledala jsem ještě na internetu a našla také nějaké rady, ale stopro bych to taky řešila jedině přes odbornou pomoc :palec:
A ještě jsem teď narazila na článek v časopise Moje psychologie, logopedie léčí i dospělé - a tam píšou, což zní neuvěřitelně, že pokud opravdu člověk chce a je hodně motivovaný, tak jsou první výsledky znát do 14 dnů a to prostě fakt stojí za to vyzkoušet :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
24.11.12 00:24
@dalimil píše:
Mám případ v rodině, kdy se ráčkování odnaučil až po dvacátém roce, předtím to nijak neřešil. Během měsíce to bylo pryč.

To je fakt super, že to jde, díky za zkušenost :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
24.11.12 00:27
@maxik píše:
Dá se, logopedové s dospělými pracují, a při dobré motivaci to může jít i celkem rychle - vyvození hlásky (R a Ř jsem zvládla ve 26 za tuším tři návštěvy), automatizace samozřejmě chvíli trvá. U zadrhávání záleží na příčině, ale taky se dá, minimálně zlepšit stav, naučit člověka s tím pracovat.Alčák- mělas super učitelku :potlesk:

Tři návštěvy? WOW :palec: v tom článku v Mojí psychologii píšou, že je potřeba na to zadrhávání a tak použít různou kombinaci relaxačních a dýchacích technik - to bude ta cesta k úspěchu :srdce: Je to velmi dobře a logicky napsané, doporučuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Rozpravkovy
25.6.13 15:07

Když jsem byl malý chodil jsem na logopedii protože jsem neuměl R ani Ř. Dnes R vyslovuji bez problémů (rada nahrazovat TD za R byla úspěšná). Bohužel Ř vyslovuju dost polopaticky a docela se za to stydím a tak se snažím používat slova kde Ř není, občas proto zabrousím i do slovenštiny :D

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
2.1.16 17:33

Zadrhávání u vysokoškoláka

Zdravím, poslední dobou pozoruji, že se při mluvení zadrhávám..nevím zda je to tím, že celý den pobíhám po přednáškách a prohodím přes den jen pár vět..mám problém se ráno rozmluvit..a třeba si i nemohu vzpomenout na nějaká slova.. víte o nějakých říkadlech, které jsou dobré na rozmluvení hned po ránu :)

• Citovat
  • Nahlásit
1112
2.1.16 17:58
@Anonymní píše:
Zdravím, poslední dobou pozoruji, že se při mluvení zadrhávám..nevím zda je to tím, že celý den pobíhám po přednáškách a prohodím přes den jen pár vět..mám problém se ráno rozmluvit..a třeba si i nemohu vzpomenout na nějaká slova.. víte o nějakých říkadlech, které jsou dobré na rozmluvení hned po ránu :)

Jiné zvláštností na sobě nepozoruješ? Zhoršená motorika např. Dít se tohle mně, jsem vyděšená a mířím co nejrychleji na neurologii. Má babička si říkala, že už blbne stářím, když začala zapomínat slova. No neblbla, měla nádor na mozku :(
Tvůj problém fakt není způsobem tím, že běháš po přednáškách.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat