Řádek 36a přiznání daně z fyz. osob 2020

1818
30.5.21 14:32

Řádek 36a přiznání daně z fyz. osob 2020

Dobrý den, prosím, můžete mi někdo trochu vysvětlit řádek v červeném kroužku - proč se do příjmu za zaměstnání započítává i pojistné zaplacené zaměstnavatelem na zdravotním a sociálním pojištění? Rozumím tomu dobře, že ze součtu potom zaplatím daň?
Předem děkuji za reakce a přeji pohodovou neděli!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
48020
30.5.21 14:36
@pomy píše:
Dobrý den, prosím, můžete mi někdo trochu vysvětlit řádek v červeném kroužku - proč se do příjmu za zaměstnání započítává i pojistné zaplacené zaměstnavatelem na zdravotním a sociálním pojištění? Rozumím tomu dobře, že ze součtu potom zaplatím daň?
Předem děkuji za reakce a přeji pohodovou neděli!

dan z prijmu se platila ze superhrube mzdy, tedy pred odectenim odvodu

Příspěvek upraven 30.05.21 v 14:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1818
30.5.21 14:38
@matkabagristy píše:
dan z prijmu se plati z hrube mzdy, tedy pred odectenim odvodu

Moc děkuji za rychlou opověď :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1818
30.5.21 14:41

Jestli do toho ještě trochu můžu vrtat. Zaměstnavatel za mě zaplatil zálohově na dani jen 8 175,– Kč za rok, protože výdělek mám jen do 10 tis. Kč. Jsem zaměstnaná na smlouvu na zkrácený úvazek 4 hodiny.
Znamená to, že pokud si přivydělávám na živnosťák (řádek 37), je to pro mě nevýhodné, protože vlastně musím doplatit daň ze zaměstnání??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9054
30.5.21 14:44
@pomy píše:
Jestli do toho ještě trochu můžu vrtat. Zaměstnavatel za mě zaplatil zálohově na dani jen 8 175,– Kč za rok, protože výdělek mám jen do 10 tis. Kč. Jsem zaměstnaná na smlouvu na zkrácený úvazek 4 hodiny.
Znamená to, že pokud si přivydělávám na živnosťák (řádek 37), je to pro mě nevýhodné, protože vlastně musím doplatit daň ze zaměstnání??

Daň doplatíš z živnosti. Zamestnavatel za tebe odvedl to co měl. Pokud za tebe odvedl 8.175 kč za rok a na živnosti ti vyjde doplatit vyšší částka tak doplatís rozdíl. Pokud min tak nebudeš platit nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1818
30.5.21 15:04
@JancaS84 píše:
Daň doplatíš z živnosti. Zamestnavatel za tebe odvedl to co měl. Pokud za tebe odvedl 8.175 kč za rok a na živnosti ti vyjde doplatit vyšší částka tak doplatís rozdíl. Pokud min tak nebudeš platit nic.

Jsem asi tupoň, ale proč se potom do základu daně započítává i zaměstnání - viz obrázek (řádek 45)?

Když z toho přiznání zaměstnání vyhodím úplně, počítám daň jen ze 168 041,– Kč…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9054
30.5.21 15:15
@pomy píše:
Jsem asi tupoň, ale proč se potom do základu daně započítává i zaměstnání - viz obrázek (řádek 45)?

Ano, to se počítá všechno dohromady. Z toho ti vznikne daň a odečte se to co bylo zaplaceno na dani v zaměstnání(to napises v dalsim listu), slevy atd. a buď ti vznikne preplatek, nedoplatek nebo šul nul.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1818
30.5.21 15:30
@JancaS84 píše:
Ano, to se počítá všechno dohromady. Z toho ti vznikne daň a odečte se to co bylo zaplaceno na dani v zaměstnání(to napises v dalsim listu), slevy atd. a buď ti vznikne preplatek, nedoplatek nebo šul nul.

Omlouvám se, asi se ptám asi pořád dokola. Takže ve finále vlastně musím doplatit daň z příjmu ze zaměstnání, protože zaměstnavatel uhradil za rok na zálohách za mě málo. A kdybych měla jen živnost, nedoplácím téměř nic…?

1. obrázek - bez zaměstnání
2. obrázek - včetně zaměstnání

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9054
30.5.21 15:36
@pomy píše:
Omlouvám se, asi se ptám asi pořád dokola. Takže ve finále vlastně musím doplatit daň z příjmu ze zaměstnání, protože zaměstnavatel uhradil za rok na zálohách za mě málo. A kdybych měla jen živnost, nedoplácím téměř nic…?1. obrázek - bez zaměstnání
2. obrázek - včetně zaměstnání

V zaměstnání jsi si uplatňovala slevu na poplatníka? Asi ano. Když si spocitas 15% z toho základu ze zamestnani (219.500) takze dan by byla 32.925 minus slevu na poplatníka 24.840 kč tak ti vyjde kolem 8 tis co za tebe zamestnavatel odvedl.

Příspěvek upraven 30.05.21 v 15:46

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13830
30.5.21 15:40

Do přiznání se přece dávají i zaplacené zálohy na daň a ty se pak z výsledné částky odečtou, takže nic navíc neplatíš. Naopak pokud by ti náhodou vyšla daň menší (např. neměla si podepsané růžové prohlášení na slevu poplatníka), tak ti budou ještě vracet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1818
30.5.21 15:41
Vypadá to, že n
@JancaS84 píše:
V zaměstnání jsi si uplatňovala slevu na poplatníka? Asi ano. Když si spocitas 15% z toho základu ze zamestnani minus slevu na poplatníka 24.800 kč tak ti vyjde kolem 8 tis co za tebe zamestnavatel odvedl.

Vypadá to, že ne, zase viz obrázek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9054
30.5.21 15:44
@pomy píše:
Vypadá to, že nVypadá to, že ne, zase viz obrázek.

To je roční zúčtování. Podepisovala jsi růžové prohlášení za rok 2020? Máš na výplatní pásce každý měsíc slevu na poplatníka 2.070 kč. Určitě máš, protoze pak to vychází tak jak jsem psala. Odvedl za tebe co měl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13830
30.5.21 15:49

Podle mě tě tam mate ta sleva na poplatníka. Jelikož ty si ji využila u zaměstnavatele, tak pokud koukáš na daň jen u OSVČ, tak tam si ji už nemůžeš znovu odečíst. Proto ti to přijde, že něco dodaňuješ ze zaměstnání, ale ono to tak není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1818
30.5.21 15:53
@JancaS84 píše:
To je roční zúčtování. Podepisovala jsi růžové prohlášení za rok 2020? Máš na výplatní pásce každý měsíc slevu na poplatníka 2.070 kč. Určitě máš, protoze pak to vychází tak jak jsem psala. Odvedl za tebe co měl.

Ano, máš pravdu, na výplatní pásce mám uplatněnou slevu na poplatníka..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1818
30.5.21 15:55

Holky, děkuju Vám moc za pomoc, musím si to nechat v hlavě uležet a snad to do večera pochopím :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat