Rakovina a počet sexuálních partnerů?

334
2.11.20 12:04

Rakovina a pocet sexualnich partneru?

Ahoj. Mam takovou mozna divnou otazku. Cetla jsem, ze cim vic sex partneru, tim vice ma clovek sanci dostat rakovinu kvuli papilovirum. Ja nebyla svatousek, mlada a blba; a nekdy premyslim, jestli bych se mela bat..? Jsme s manzelem pres 7 let, mame krasne 3deti a jsme zdravi. Chodim na pravidelne kontroly kazdy pul rok. Je mozne, ze i po tak dlouhe dobe muzu treba dostat tu rakovinu nebo uz je to nepravdepodobne? Myslim jen z toho sex zivota pred manzelem. Vim, vsechno je vec smuly, takhle se to rict neda, muzu dostat rakovinu i jinde nebo jine problemy, ale delam si kvuli tomu trochu starosti. Ptala jsem se dr ale nijak semnou o tom del mluvit nemela casu. Dekuji moc za odpovedi :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
782
2.11.20 12:15

Podle mě jestli to má nějaký vliv, tak minimální. Rakovinu můžeš dostat i s jedním sex. partnerem za život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3166
2.11.20 12:16

Tohle je docela vtipná věc - počet sexuálních partnerů je jeden z nejvýznamnějších rizikových faktorů vůbec, ale málokdy se zmiňuje, aby se někdo necítil dotčený. Mírně zvyšuje dokonce i riziko některých typů rakoviny u mužů.

Na některé papilomaviry jsou už dneska testy, které si můžeš zaplatit, pokud tě zajímá, zda's to někde chytla a tělo se toho nedokázalo zbavit. S většinou si tělo poradí, některé mohou zůstat v pasivní formě a udělat neplechu i po letech. Viděla jsem cenu okolo 2000Kč, ale je možné, že pro některé věkové skupiny je to možné i jako součást hrazené prevence - vím, že se o tom diskutovalo.

Příspěvek upraven 02.11.20 v 12:21

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18991
2.11.20 12:17

No, máme to v sobě všichni, jen záleží, jestli se to projeví. Počet sexuálních partnerů samozřejmě riziko zvyšuje, ale pořád to jsou jen čísla. Můžeš mít problém, i když budeš mít jen jednoho partnera. A určitě se to může projevit až později. Nejdůležitější je prevence. A částečně to může zmírnit i očkování, ale není to stroprocentní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15094
2.11.20 12:20

Ano, je to pravda, pokud se jedná o HPV (papilomavirus napadající cervix). Při vetším počtu partnerů pochopitelně roste šance přenosu. ;)
Lidský papilomavirus je prokazatelně odpovědný za karcinomy hrdla a čípku.
Problém je celosvětový, týká se i vyspělých států. :mavam: Nicméně je dostupné očkování a mladistvým ho u nás pojišťovny nabízejí bezplatně, nebo s příspěvkem. :mavam:

Příspěvek upraven 02.11.20 v 13:48

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
549
2.11.20 12:21

Zakladatelko,
Nejdůležitější je, zda máš v sobě HPV virus.
Je hodně druhů HPV. Ale ty nejběžnější a rizikové jsou HPV16 a 18. Tak se můžeš nechat otestovat, zda tento virus Ty nebo tvůj manžel mate. Ty stěry co se dělají na gynekologii jsou určitě dobré jako prevence. Ale nejsou stoprocentní.. čili Ti muže vyjít falešně negativní test nebo naopak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10237
2.11.20 12:27

Já měla HPV a CIN 3 už v 16 letech, partner pouze 1 a je doteď, takže podle mě to může a nemusí mít vliv, je to individuální, Teď jsem řešila, jaká je pravděpodobnost, že se to někdy vrátí, doktor mi řekl, že to nikdo nedokáže říct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
334
2.11.20 12:27

@sarah1618 : urcite se poptam, jen proc nedelaji tyto testy automaticky kdyz jsou tyhle typy tak nebezpecne? :roll:a kdyz to v sobe clovek ma tak se to da nejak resit?

Příspěvek upraven 02.11.20 v 12:45

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
334
2.11.20 12:32

@kotaska91 ja mela taky pred 10 lety asi. Dostala jsem antibiotika a vsechno bylo pri dalsi prohlidce v poradku. Svagrova taky mela jen meho brachu a dostala rakovinu delozniho cipku a odebrali ji pro jistotu delohu :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
334
2.11.20 12:34

@P4ja me by spis zajimalo jestli je tam nejaka hranice, treba ze po 10 letech uz je to min pravdebodobne. Nebo treba po detech, ze se to tam dole zregenerovalo :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
902
2.11.20 12:35

Samozřejmě, čím víc sexuálních partnerů, tím větší riziko. Ale neznamená to, že když jsi jich měla víc, tak rakovinu dostaneš, to záleží na mnoha dalších faktorech, které jsou individuální. Ségra je gynekoložka a říkala, že rakoviny rapidně přibývá, staré, mladé, dětné, bezdětné…Zpátky to nevezmeš, takže jedině chodit opravdu pravidelně na prohlídky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1860
2.11.20 12:40

To, že ten vir v sobě už máš, se může projevit až za hodně let, nebo když se třeba zhorší imunita… Ideálně chodit na prevence, když se to odhalit včas, tak se to dá vyřešit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12936
2.11.20 12:44
@kotaska91 píše:
Já měla HPV a CIN 3 už v 16 letech, partner pouze 1 a je doteď, takže podle mě to může a nemusí mít vliv, je to individuální, Teď jsem řešila, jaká je pravděpodobnost, že se to někdy vrátí, doktor mi řekl, že to nikdo nedokáže říct.

Uz v 16? 8o. :hug:
On he tvuj prvni, ale ty jeho ne. A on to chytil od zeny, ktera pred nim taky mela nekoho, kdo uz nakazeny byl. Proto se to populaci tak siri :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10237
2.11.20 12:46

@gusica Právě, že sjem četla, že do 10 let se často vrací, já už mám 13 let za sebou, tak jsem se informovala, mě hrozila v 16 letech konizace, ale nakonec si mé tělo poradilo sami, prý dobrá imunita, a nemusela jsem ji absolvovat, jen jsem chodila častěji na kontroly
Jinak mi dr řekl, že od příštího roku bude nějaký nový test na toto v rámci prevence, bude se dělat v 35 letech a pak myslím v 55 letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10237
2.11.20 12:47

@cecetka on můj první a já jeho druhá, ale dr. mi řekla, že to není jen od partnera, chytnout to můžeš na wc, na bazéně, když se někdo utře tvým ručníkem, atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat