Rakovina - preventivní vyšetření ?

Anonymní
13.9.21 20:49

Rakovina - preventivní vyšetření ?

Na internetu jsem nic nenašla, tak se ptám tady.
Je mi 30 let. Mohu jít na preventivní vyšetření rakoviny, ale aby mi to pojišťovna zaplatila?
Rakovinu v rodině máme. Hlavně rakovina plic a v poslední době rakovina tlustého střeva a bohužel to kosí docela dost lidí v naši rodině… :(
Tak zda mám nějaké možnosti vyšetření, aby v případě něčeho se to podchytilo co nejdřív

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1097
13.9.21 20:59

To musi vzejit od praktika, pripadne od lekaru clenu rodiny. Ale nez nejake preventivni vysetreni by to spis mela byt genetika primarne tech blizkych nemocnych a v pripade prokázání znamych genetických chyb potom i u potomku.
Kamaradka ma rakovinu, na rakovinu ji pomerne brzy zemrela maminka, tatinek i teta a deda. Onkolozka ji poslala na genetiku kde se skutečně prokazala uz znama chyba v nektere casti kodu a na vyšetření poslala i jeji děti, aby byly pripadne sledované.
Na konkretni preventivni vyšetření na vsechny rakoviny chodit nelze, jedine snad jednou rocne na rezonanci, ale to ti nikdo neproplati bez prokazaneho genetickeho zatížení. A stejne ani ta rezonance neukaze všechny druhy a stadia :nevim:
Pro svuj klid chod zatim na utz prsou, kozni na znaménka, případně bych priplatila za to lepsi cytologicke vysetreni na gynde a po zvážení pripadne prevence pro rakovinu tlusteho střeva.
Ale opet, aby ti to pojistovna proplatila, musí ti k tomu dat indikaci lekar.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
13.9.21 21:21

Screening na rakovinu tlustého střeva stojí pár korun. Nabízí ho praktici, někdy i gynekologové. Rentgen plic si můžeš domluvit s praktikem, jinak je samozřejmostí vyšetření na kožním a gynekologie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.9.21 13:10

@Janli Ahoj, ted si nejsem moc jistá, ale ten screening tl. střeva je z krve a mohu si ho na žádost nechat provést na gynekologii? V rodině právě mám bohužel dost úmrtí na rakovinu, jen zrovna letos 2 úmrtí.. :(( Tak mě napadlo, že bych na preventivce na gynekologii požádala i o to tl. střevo. Četla jsem, že to jde i ze stolice, že se donese vzorek k lékaři, ale to se mi moc nechce.. Takže pokud by to šlo u ženského lékaře, byal bych ráda. Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37329
16.9.21 13:29

@Cherrynka89 Kolonoskopii opravdu gynekolog nedělá. Ale požádej svého obvodního lékaře o test na okultní krvácení. Podle výsledků tě může na kolonoskopii poslat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.9.21 13:36

@inkakřivák já právě viz výše četla, že screening tlustého střeva nabízí i někteří ´gynekologové, tak jsem se jen chtěla ujistit, jestli je to z krve nebo nějak jinak??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
16.9.21 14:12

Myslím, že gynekolog je oprávněn předepsat ten test na okultní krvácení ve stolici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
16.9.21 15:18

@Cherrynka89 ne, z krve se to nedělá, je to test ze stolice na okultní krvácení. Pokud máte karcinom tlustého střeva v rodině, tak je po 40 roku věku vhodná kolonoskopie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37329
16.9.21 15:59

@Cherrynka89 Screening tlustého střeva - kolonoskopie. Okultní test mi vydává vždycky obvodní lékařka. Dělám si ho jako součást prevence.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22456
16.9.21 16:11
@inkakřivák píše:
@Cherrynka89 Screening tlustého střeva - kolonoskopie. Okultní test mi vydává vždycky obvodní lékařka. Dělám si ho jako součást prevence.

U nás dělá okultní testy i většina gynekologů

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37329
16.9.21 16:14

Možné to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.9.21 17:10

@Janli Děkuji, zkusím se zítra zeptat na gynekologii. Já se u doktora stydím, na gynekologii mám lékařku, tak snad budu mít štěstí a vyšetření lze u ní provést

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.9.21 17:11

@Janli To ne, ale spíš rakovinu slinivky a žlučníku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32611
16.9.21 17:30
@Cherrynka89 píše:
@Janli Děkuji, zkusím se zítra zeptat na gynekologii. Já se u doktora stydím, na gynekologii mám lékařku, tak snad budu mít štěstí a vyšetření lze u ní provést

tak to vyšetření si děláš doma, jen dostaneš na to ty potřebné propriety

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6222
16.9.21 18:38
@Anonymní píše:
Na internetu jsem nic nenašla, tak se ptám tady.
Je mi 30 let. Mohu jít na preventivní vyšetření rakoviny, ale aby mi to pojišťovna zaplatila?
Rakovinu v rodině máme. Hlavně rakovina plic a v poslední době rakovina tlustého střeva a bohužel to kosí docela dost lidí v naši rodině… :(
Tak zda mám nějaké možnosti vyšetření, aby v případě něčeho se to podchytilo co nejdřív

zdravím

běžně v tomto věku preventivní prohlídky tohoto typu pojišťovna nehradí

na rakovinu plic žádná preventivní prohlídka ani není, základ je nekouřit, nepít tvrdý alkohol a zdravá životospráva, to kouření je zcela podstatné

tlusté střevo se dělá prevence od 50 let, pokud jsou rodinné výskyty tak i dříve
bere se jako pravidlo že pokud je Ca tl. střeva u blízkého příbuzného, tak je vhodno udělat preventivní kolonoskopii ccca 10 let „před“ tzn kdyby to měl tatínek v 50, tak u dcery je vhodno v těch 40 již to vyšetření udělat a pak dále dle nálezu

je možno vzít si test na skryté krvácení u praktika, v tomto věku jej pojišťovna nehradí, ale není to nic drahého, kolem 2 stovek

opět zdravá strava, nepřehánět to s grilovaným masem a pohyb

kůže – možno na kontrolu znamének na kožní
prsa – možno v tomto věku zaplatit si samoplátecky preventivní sono prsou

:mavam:

žádné RTG se preventivně nedělá, je to ionizující záření, tzn pouze jen při vyšetření a jen když je nutno

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat