Reklama

Rakovina tlustého střeva, která nepůjde operovat. Co bude?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.17 09:28
Rakovina tlustého střeva, která nepůjde operovat. Co bude?

Dobrý den, ráda bych se tady zeptala těch, kdo má zkušenost, nebo rovnou nějakého odborníka, pokud je tu také. Náš děda má skoro 90 let, vždy měl hodně pevný kořínek. V prosinci mu diagnistikovali rakovinu tlustohé střeva, typ a stadium nevím, ale když jsem četla zprávy, bude to asi zatím bez metastáz. V nemocnici začal krvácet z dvanácterníku a byl pár dní na JIPu. Podle slov doktora, se kterým jsem mluvila, to měl hodně nahnuté :( Ale dostal se z toho a je doma. No od té doby byl po měsíci na nějaké kontrole a tam řekli, že ho ještěoperovat nemůžou. Myslím si prostě, že doktoři se bojí, že kdyby odoperávali nádor, operaci děda nezvládne a zůstane jim tam :( Něco takového naznačil i lékař na JIPu. Ale jednoznačně nikdo neřekl nic. Takže mi to příjde, že ho prostě nechají umřít, až se prostě rakovina rozšíří. K té nemocnici nemám vůbec důvěru, ovšem, ano, má skoro 90 let a k tomu i jiné nemoci. Vím, jak to dopadne :( Ale byl celý život vitální, zdravý, v 85ti jezdil na kole, nikdy jsem nemyslela, že bude umírat v hrozných bolestech na tu svini :( Pardon. Zatím se drží, je doma a nic strašného to není. Ovšem, bojím se hrozně budoucnosti, jak rakovina bude postupovat. Co vše je proti bolesti pak a kam se obrátit? Uvítám každou radu. Kdyby byl mladčí, určitě bych i změnila nemocnici, ale ten věk je veliký :( Tak proto se ptám, co pak je nejlepší dělat v takovém případě? Jestli je to zmatené, omlouvám se..Prostě jen chci, aby měl co nejmenší bolesti pak :(

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

inkakřivák
Extra třída :D 13254 příspěvků 08.03.17 09:32

A co zkusit jinou nemocnici? nevím, odkud jsi, ale pokud je děda tak vitální, nebyl by jistě problém o vzít na nějaké to renomované pracoviště.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.17 09:35

Má k tomu ještě nějakou nemoc plic…ale tedy to stáří hlavně…jde nejen o operaci, ale třeba chemo pak :( A psala jsem, že byl vitální, před 5ti lety ano, ale i když má světlé dny, kdy jde i ven a vypadá, jakoby mu nic nebylo, těch ubývá.. naopak má dny, že chce jen ležet a i vstávat nechce.

Ou
Závislačka 4987 příspěvků 08.03.17 09:35

Domluvte se s dědečkem na konzultaci u jiného onkologa. Věk v tomto případě není zas až tak důležitý, jako reálný stav, ať už způsobený rakovinou a nebo přidruženými okolnostmi. A tedy chtějte po tom onkologovi, aby si na vás udělal/a čas důkladně s vámi všechno probral. Ne vždy je léčba, která je ze své podstaty agresivní a bolestivá tou nejlepší volbou.

To že před 5 roky byl dědeček ve skvělé formě bohužel v tomto věku už nemusí být úplně relevanntí k tomu, jak je na tom dnes.

Kdyby došlo na nevyhnutelné, tak v bolestech při dnešním stavu paliatvní péče umírat nemusí, jen je potřeba najít dobrý hospic - ať už pobytový a nebo domácí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.17 09:41

Tady ani z rodiny nikdo žádnou konzultaci s onkologem neměl, ta nemocnice je strašná :( Informovanost nula. 21.3. tam má jet zas jen na nějakou kontrolu. Myslím, že operovat nic nechtějí, jen to oddalují… Vím 100%, že péče jinde by byla úplně na jiné úrovni. Myslím to i tak, že pokud by nechtěli operovat nikde, tak ale myslím pak péči při tom, co bude muset nastat :( Ale spíš teda, když už to nastane, aby někdo nasadil takovou medikaci, kde budou bolesti minimální.

Ou
Závislačka 4987 příspěvků 08.03.17 09:44

Moment - pokud jste nikdo s jeho ošetřujícími lékaři nemluvil a papíry jste nečetl, tak automatcky předpokládat, že nemocnice je špatná a doktoři jen nechtějí operovat je spíš projevem strachu z diagnozy a snahy něco udělat.

Takže první co uděláte je, že se domluvíte s dědečkem, že ho na kontrolu vezmete a promluvíte si s jeho ošetřujícím lékařem.

Plus tedy se porozhlédněte po možnostech paliativní léčby ve vašem okolí - tedy po hospicech.

Katuskka
Závislačka 2776 příspěvků 08.03.17 09:45

Moje babička měla na podzim nějaký nález na o plicích, chodila na ozařování, ma 78 let a taky ji řekli, ze operovat ji nebudou. Bohužel, v tomto věku se obávám, ze je to běžný postup :( Naše babi teda ani operaci nechtěla..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.17 09:51

Já jsem nejprve mluvila s doktorem z chirurgie, ten mi řekl, že bohužel je starý a má rakovinu, To jsem už věděla. Takže nic nového. Doktor na JIPu byl trochu konkretnější, s tím jsem ale mluvila jen po telefonu. Říkal, že děda má k tomu i jiné nemoce a že patří do rizikových pacientů, že kdyby ho vzal na operaci v tuto dobu, že to nejspíš nezvládne. Oni se doktoři operace bojí, nicméně je pravda, že ani děda nechce jít.. Takže já si myslím, že k tomu nedojde ani. Ale je to teprve na začátku, bojím se hodně, jak to bude postupovat. Jak dlouho tu s námmi ještě může být, co vše existuje proti bolesti, dá se to zvládnout doma? Zajímá mě vše.

Aletheia
Kelišová 6284 příspěvků 08.03.17 09:54

Vím že to asi nechceš slyšet ale pokud má jiné zdravotní potíže a ten věk, možná je rozhodnutí lékařů to nejlepší.

Ono to není tak že s rakovinou bude umírat v bolestech a naopak léčba by mu pomohla..
Léčba by hodně bolela, byla dlouhá a možná by se nedostal ani na konec a v těch bolestech zemřel.
A naopak, pokud máte v okolí hospic, může umřít bezbolestně, v klidu, v rodinném kruhu. Po vypořádání všeho co ještě potřebuje, rozloučení…

Těžko říct, neznáme jeho stav, ale myslím že lékaři to mysleli spíš tahle. Ne že ho nechají jenom tak. Ale že někdy je ta lepší cesta prostě nehnát se do náročné a velmi bolestivé léčby s nejistým koncem.

Ou
Závislačka 4987 příspěvků 08.03.17 10:01

Ale doktor z chirurgie či na jipu není onkolog, který vede jeho léčbu.

A pokud dědeček nechce podstupovat léčbu, tak to je je jaksi úplně klíčové a jakoliv podobná rozhodnutí jsou pro nás blízké těžká, protože máme obrovksou potřebu něco dělat, nějak pomoci, tak tato snaha je vedená zejména strachem, že o blízkého člověka přijdeme a nemusí být vždy ku prospěchu nemocnému.

Domluvte se s jeho onkologem/onko­ložkou na konzultaci a poptejte hospicovou péči.

Nebude to pro vás lehké období, ale nemusí to být jen zoufalství a tragédie.

Projděte třeba tenhle web. http://www.umirani.cz/…-a-informace

držím palce, aby se dědečkovi případně dostalo dobré smrti v kruhu svých blízkých a aby to rodinu spíš posílilo, než roztrhlo.

Příspěvek upraven 08.03.17 v 10:01

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.17 10:01

Trochu souhlasím s @Aletheia

Nechci být negativista, ale loni jsme si tímto prošli u tchána. Po operaci podstoupil chemoterapii, kterou teda zvládal špatně. Na renomované pracoviště jsme volali - je starý. Bohužel už není mezi námi. Upřímně kdybychom věděli, jak mu bude po chemo a léčbě, asi bych do toho znovu nešla. Tohle opravdu nikomu nepřeju.
Kupovali jsme mu nějaké kapky z konopí, měl opravdu velké bolesti.

anonym - osobní udaje

AnnieTRoj
Kecalka 202 příspěvků 08.03.17 10:02

Dědovi, 85 diagnostikovali nádor ledviny, operaci nedoporučili, kvůli věku a také nikdy neměl narkózu, mohl by jim tam zůstat. Je to ale v řádu let, ne měsíců.
Doktor řekl, že ani svému tatínkovi by to nedoporučil v této situaci.

inkakřivák
Extra třída :D 13254 příspěvků 08.03.17 10:06

Usuzovat, že je nemocnice špatná, a přitom jste s nikým nemluvili, je hloupost. Bud si zajděte a dědův stav proberte, anebo neodsuzuj. Ale pokud má děda i jiné potíže, tak je asi vážně hodně velké riziko, že by zákrok nemusel vydržet. A jestliže nechce sám, nikdo na světě ho nemůže nutit. A co se týče léčby, ta je velmi náročná, fyzicky i psychicky. A že děda byl před pár lety fit neznamená, že je fit i ted. Ono od určitého věku ten sešup začíná. Takže bych v první řadě zašla do nemocnice za onkology, a tam si zjistila možnosti. A podle nich se připravila co a jak dál. Myslím, že v těchto letech a s ohledem na dědův stav by byla lepší jenom udržovací léčba.

Uživatel je onlinealisekR
Kelišová 5005 příspěvků 08.03.17 10:10

Asi tě zklamu, ale v takovém věku je celkem pochopitelné, že se do toho lékaři nehrnou. Můj děda před pár lety měl rakovinu, přišlo se na to pozdě, doktoři nemohli dlouho zjistit, kde je problém. Byl jinak velmi čilý. Zemřel v 78. Jeho lékařka v nemocnici nám potom řekla, že by stejně k operaci nedošlo, protože v tomto věku už jsou často metody léčby velkou zátěží. Větší než rakovina sama. Na konci pár dní už musel být pod morfiem, to je bohužel pravda. :,(
Moje babička zemřela v 67 letech, diagnoza leukémie, léčbu kostní dření zamítli hned pro věk, prognoza života byla 4-5 let, nasadili jen lehkou chemo, v oslabení dostala oboustranný zápal plic, tři týdny ležela na kyslíku, rozjela se jí cukrovka, musela začít píchat inzulín. Dostala se z toho zázrakem, ale velmi jí to pocuchalo. Babička zemřela po roce a kus od diagnozy na akutní mozkovou příhodu, lékař, rodinný přítel nám řekl, že to bylo rychlé a za odměnu. Léčba a umírání na leukémii by byla zlá. A tak jsem to přijala, nechtěla jsem, aby se trápila a měla bolest. :,( :,(

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.17 10:13

Máme v rodině tetu, která má 95 let a nedávno jí diagnostikovali rakovinu prsu bez metastáz. Ač je také v relativně dobré kondici a nález je opravdu malý, operaci vyloučili. Prý by v tomto věku nemusela přežít narkozu. Navíc nám řekli, že v těchto letech se rakovina šíří o dost pomaleji než v mladším věku, takže na životě ji v podstatě ohrozit ani nestačí :-/
S onkologickou léčbou mám zkušenosti u mého tatínka. Bylo mu 70, ale byl naprosto fit a bylo to opravdu velmi velmi náročné. Pooperační komplikace a komplikace po následné léčbě byly nevratné a strašně mu ztížily život. Neumím si představit, jak to zvládají lidi ještě o desítky let starší :-(

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Proč Leoš Mareš patří na Instagram a ne do televize? Už je někde jinde

Sentiment, vděk a nostalgie, touha být vidět, nebo dětská fascinace... číst dále >

Bláznivý spot brněnské policie: Proč na něm strážník bojuje s kozou?

Být městským policistou sice neznamená dennodenně nasazovat život, rozhodně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama