Rakovina v rodine - co delat?

Anonymní
20.3.17 20:18

Rakovina v rodine - co delat?

Babicce nasli ve 40 rakovinu tlusteho streva a umrela. Jejimu synovi, memu tatovi, nasli ve 42 rakovinu hrtanu.
Mam dvouletou dveru a mam pocit silene zodpovednosti, a mam szrach aby o me neprisla. Pristi rok mi bude 30. Mam rictdoktorovi ze mam strach z rakoviny, kdyz ji mame v rodine, at provede nejake testy?
Nebo se mam zklidnit. Uz pres 2 roky nad tim premyslim. Vzdy kdyz me zacne bolet divne brichopar dni, nebo najdu krev na toaletaku (nemyslim menstruaci), a pod… Hned si rikam co kdyz co kdyz. Je to hrozne…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
20.3.17 20:26

Ahoj, jak já tě chápu… U nás teda jedeme v prsu, prababička, babička, teď našli nějakou „změnu“ mojí mamce, šla na PET CT a tam naštěstí negativní, takže doufám, že to bude v pohodě… Ale taky se moc hlídám a kontroluju, a to jsem ještě mladší než ty. Každopádně já si na vyšetření prsou zašla a budu chodit každej rok. Na tlustý střevo bych se taky objednala, být to u nás zátěž, ono to de facto nic není to vyšetření a pokud by ti to mělo odhalit takovou zrůdu, jakou rakovina bezpochyby je, tak i těch 5-10 minut nepohodlí či studu za to bude stát… Každopádně držím palce, ať se ti to vyhne… :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
20.3.17 20:30

Já si řekla doktorovi ať mě hlídá už ve 20ti v rodině máme taky rakovinu. Moje mamka, strejda, teta, děda všichni na to umřeli další kontrolu mám za 3 roky kdy mi bude 30 let.

Edit rakovina krve, prsu, tlustého střeva a plic

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.3.17 20:35

Být tebou, tak se zeptám lékařky, přece jen ta rakovina byla u vás různá.
Já v podstatě neznám rodinu, kde by ji nikdo neměl.
To by musel žít ve stresu každý.
My máme v rodině rakovinu slinivky. Už několik generací se vyskytuje u lidí, kteří mají dědičně deprese.
U mě se deprese projevila tak o 40 až 50 let dříve než u nich.
Vzhledem k tomu, že je slinivka prakticky neléčitelná, bych se musela zbláznit.
Já teda spíš přemýšlím o eutanazii, až mi ji jednoho dne potvrdí.
Doufám, že ji mezitím v tom státě nezruší.
An.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.3.17 20:39
@Anonymní píše:
Být tebou, tak se zeptám lékařky, přece jen ta rakovina byla u vás různá.
Já v podstatě neznám rodinu, kde by ji nikdo neměl.
To by musel žít ve stresu každý.
My máme v rodině rakovinu slinivky. Už několik generací se vyskytuje u lidí, kteří mají dědičně deprese.
U mě se deprese projevila tak o 40 až 50 let dříve než u nich.
Vzhledem k tomu, že je slinivka prakticky neléčitelná, bych se musela zbláznit.
Já teda spíš přemýšlím o eutanazii, až mi ji jednoho dne potvrdí.
Doufám, že ji mezitím v tom státě nezruší.
An.
Že ji nezruší…? Ono je možný nechat se v ČR uspat? Nebo nejsi zdejší…
  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.3.17 20:42
@Anonymní píše: Že ji nezruší…? Ono je možný nechat se v ČR uspat? Nebo nejsi zdejší…

V ČR to legální není, ale existuje stát, kde ano.
Já viděla umírat člověka na rakovinu slinivky a fakt to nehodlám dotahovat až do konce, pokud to nastane.

• Nahlásit
  • Citovat
20807
20.3.17 20:49

Já čekám dvojčátka a ihned po porodu mě kvůli rakovině v rodině čeká odstranění prsních žláz a vaječníků, naprosto chápu tvé obavy… Dbej o své zdraví a v případě jakéhokoli problému neotálej s návštěvou lékaře, samozřejmě nahlaš, jakou rakovinu jste v rodině měli, aby na to lékař bral zřetel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.3.17 20:50
@Anonymní píše:
V ČR to legální není, ale existuje stát, kde ano.
Já viděla umírat člověka na rakovinu slinivky a fakt to nehodlám dotahovat až do konce, pokud to nastane.

Jo, to chápu.. Mám tušení že Švýcarsko to má legální, nebo o jakési zemi jsem o tom viděla dokument, že se tam sjíždí nemocní z celé Evropy. Nechápu, že to v ČR nemůžou zlegalizovat, pro tyhle nevyléčitelný případy. Sto let za vopicema. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
7932
20.3.17 20:56
@Anonymní píše:
Babicce nasli ve 40 rakovinu tlusteho streva a umrela. Jejimu synovi, memu tatovi, nasli ve 42 rakovinu hrtanu.
Mam dvouletou dveru a mam pocit silene zodpovednosti, a mam szrach aby o me neprisla. Pristi rok mi bude 30. Mam rictdoktorovi ze mam strach z rakoviny, kdyz ji mame v rodine, at provede nejake testy?
Nebo se mam zklidnit. Uz pres 2 roky nad tim premyslim. Vzdy kdyz me zacne bolet divne brichopar dni, nebo najdu krev na toaletaku (nemyslim menstruaci), a pod… Hned si rikam co kdyz co kdyz. Je to hrozne…

Hlavně nepodceňuj prevenci. Choď pravidelně všude, kam se pravidelně chodit má. Promluv si s obvoďákem, jaké jsou možnosti. Choď na gyndu, na vyšetření prsou atd. Na některá vyšetření máš nárok ze zdravotního pojištění, jiná je potřeba si připlatit. Samozřejmě zdravým životním stylem, pohybem, nekouřením, střídmou konzumací alkoholu a psychickou pohodou si taky můžeš dost pomoct ;)

Ještě je možnost si dojít na genetiku - necháš si udělat vyšetření a řeknou ti nějaké pravděpodobnosti, dají doporučení. Např. pokud by ti našli gen zodpovědný za vznik rakoviny prsu, budeš mít nárok na častější vyšetření prsou ze zdravotního pojištění. Otázkou je, jestli radši budeš vědět pravděpodobnost nebo se radši nechceš ještě víc stresovat.

Jen je potřeba si uvědomit, že prevencí vzniku rakoviny nezabráníš, ale při včasné diagnóze je mnohem vyšší šance na vyléčení ;) :srdce: (to jen doplňuju, protože už jsem častokrát slyšela větu „chodil/a pravidelně na vyšetření a stejně tu rakovinu dostal/a“)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22512
20.3.17 21:00
@Anonymní píše:

naprosto tě chápu a to rakovinu v rodině nemáme. Taky nad tím často přemýšlím :zed:

Já sázím na prevenci a na včasné řešení problémů, pokud nějaké mám

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.3.17 21:11

Tak úplně tě chápu. Můžeš říct lékařce aby tě hlídala a dělala testy :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.3.17 21:18

Také nad tím občas přemýšlím, několik případů v rodině jsme měli také (hlavně v posledních letech), ale všichni zemřeli max do 2 měsíců od nálezu, ve většině případů to byla agresivní forma rakoviny, kterou ani prevence 1× ročně vč. markerů neodhalila. Teď na rakovinu zemřeli během 5 let i oba manželovi rodiče. Většina těsně před sedmdesátkou.
Pokud by jednou něco takového nastalo, nechci se dožívat konce na opiátech, dokud toho budu schopná, udělala bych si v životě pořádek a pak bych to ukončila sama, ten konec není lidský.
S dětmi ten strach sílí, ta zodpovědnost je obrovská.

• Nahlásit
  • Citovat
20.3.17 21:20

Je potřeba se objednat na genetiku, tam sestaví rodokmen a pak podle typu onkologické zátěže a věku nemocných se rozhodne, jestli jste indikovaná ke genetickým testům (různé genetické nádorové syndromy se projevují jinými typy nádorů)…jen podle toho co píšete si myslím, že indikovaná budete, určitě to udělejte a neodkládejte to!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31691
20.3.17 21:33

Určitě bych to dr řekla, naprosto chápu tvý obavy. taky mám z týhle „svině“ hrozný strach, a to ji naštěstí v pokrevní rodině moc nemáme, vlastně jen mámina sestřenice měla kůže, ale zjištěno ve fázi, že to jen vyřízli, a teta žije spokojeně dál, už je jí přes 70, a je to už skoro 10 let.na tvým místě bych asi šílela. držím palce, ať se vám to vyhne :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama