Reakce tříletého na rozchod rodičů

Anonymni
23.8.07 12:46

Reakce tříletého na rozchod rodičů

Ahojte,

právě jsme se s manželem rozešli a rozestěhovali.Bydlím s dětmi jinde a manžl za nimi jezdí.Věděli jsme,že to bude složité, ale takhle až jsme to netušili. Nejdřív syn dělal, že to má někde, jakoby to ignoroval, ale teď začal dost zlobit. Každý, kdo ho vidí, říká,že ho nepoznává a já popravdě občas také ne-začal mi teď, kdy jsou mu 3r3měs., běhat do silnice a naprosto ignoruje, cokoliv mu řeknu-ovšem většinou je to lepší,kdxž jsme sami.Pokud je s námi kdokoliv třetí,ať už babička,děda,táta,známí s jeho kamarádem-stejně starým, je zle a neposlechne,ba reaguje tak,že dělá naprosto hluchého. Hodně jsme o celé situaci s ním mluvili.Dříve byl hodně s tátou,neboť já pracovala a táta tak hlídal.Po narození 2.synka začal táta víc pracovat a byl tak mín doma. Takže nastalo vlastně změn vícero-táta, se kterým podnikali tolika věcí, najednou neměl čas a po 6 měs.se táta navíc rozhodl nás opustit.My se přestěhovali jinam,kde se ovšem malému opravdu líbí-je tady lepší hřiště a za jeho kamarády pořád jezdíme.V září nastupuje do školky a já mám už ted obavu,jak to bude,aby na něj učitelky nepohlížely jako na nějakého sígra. Nikdy syn nějak nemusel dostat na zadeček,ale zatím v poslední době bohužel dostal naplácáno denně.Včera už mě to hodně trápilo a slíbila jsem si,že se mu musím víc věnovat,pak třeba nebude tak zlobit. Dnes je to tedy lepší,ale stejně zlobí.Vím,že je to jeho reakce na rozchod,ale nevím,co s tím.Začínám dostávat zlost na manžela,že tohle dopustil-došlo mu,že už mě nemá rád, a tak prostě bez jakékoliv debaty a úvahy o dětech rozhodne o jejich osudu takhle.Jezdí si sem,kdy se mu zamane a syn se mě na něj pořád ptá-nevím,co mu mám odpovídat,jak mu to pořádně vysvětlit.Přitom pozoruji,jak mu je líto,že ostatní mají normálně doma tatínky a ten jeho pořád nemá čas a navíc s námi nebydlí. Nemáte prosím někdo zkušenost s tímhle? Mám ještě 6měs.klučinu,právě jsme se nastěhovali a k tomu začínám pracovat doma,abychom se vůbec uživili :-( takže pobíhám mezi úklidem a vybalováním, prací a hlavně dětmi.Mockrát děkuji L. /jsem úmyslně anonymní/

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
23.8.07 13:13

Ještě dodávám,že sme vše s manželem vyřešili v klidu bez nějkých scén, takže malý nebyl účasten žádných hádek apod.,nicméně napjatou atmosféru,kdy manžel prakticky 1/2 roku se mnou nekomunikoval,samozřejmě vnímal a manžel pak řekl,že než aby mu takto ubližoval, raději odejde. Spousta lidí má názor,že bychom kvůli dětemměli zůstat spolu,ale když lásce se neporučí, nevidím v tom řešení-navíc,když to doma bylo tak napjaté a manža jezdil pak už domů třeba hodinu předtím,než měl jít syn spát. Po jeho usnutí odjížděl na noc do práce,a takhle to bylo poslední 2 měsíce. Teď je i manžel chování syna kolikrát tak vytočen,že reaguje podle mě až nepřiměřeně tvrdě,pak je mu to líto a povoluje i to,co by nemusel,kdyby nebyl předtím tak tvrdý. Já potom musím se synem řešit zbytečné scény,když další dny zkouší to,co já nepovolím,protože by ze synka vyrostl pěkný „fracek“ a i když manžela upozorním/pochopitelně ne před synem/, tak mi na to poví,že si to uvědomuje,ale že je mu ho líto a když je s ním tak málo času, snaží se mu to takto vynahradit.Děti se ale koupit také nedají a syn nakonec stejně ocení spíš pevné hranice a i když já mu občas musím plácnout po zadečku, přijde pak spíš za mnou než za tatínkem. Jsem z toho nešťastná, a je mi ho líto-nikdo se ho na nic neptal a i kdyby, tak jeho odpověd by stejně asi nic neovlivnila :? Snažím se ho víc chápat, jenže pak provede třeba něco dost zá:,–(ního,co se zkrátka nesmí a nedělá, a já nevím,jak reagovat-nemůžu mu povolit vše a zase ho nechci trestat plácáním. Nic ale na něj neplatí,dřív platilo vysvětlovat a vysvětlovat,jenže teď, kddyž se snažím klidně vysvětlovat,syn dělá,že neslyší a ani když ho chytnu,nepodívá se mi do očí a mele si pořád svou-úplně od věci třeba,že chce klacík, nebo mi řekne,ať ho nechám být a křičí to pořád dokola :cry: L.

• Nahlásit
  • Citovat
16291
23.8.07 13:27

Já bych řekla že bití nepomůže… Možná je „špatně“ že jste s manžou rozešli v dobrém, tak tě vidí malej jako tu špatnou… Co může za to že tatínek odešel… Řekla bych že není recept na to jak tomu pomoct, chce to čas a trpělivost. A co mu říct? řekla bych mu pravdu, a nejlíp aby jste u toho byli oba s manžou a malýmu to zkusili vysvětlit spolu, takhle ty řekneš něco, tatínek něco jinýho… A furt káčo kolem. Z vlastní zkušenosti bohužel nevím, soudím jen podle toho kde jsem pracovala jako aupairka (tam nebyl problém že by odešel tatínek ale vystřídalo se tam hodně chův, malý bylo 2,5 roku a měla už strašný strach že když někdo jde s taškou ven, že už se nevrátí) a podle okolí. A když tatínek odešel, tak bych mu asi zakázala chodit si kdy chce, ale pevný termíny. Vždyť jinak si nemůžeš nic naplánovat, výlet, nic, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
625
23.8.07 18:29

Ahoj L.,
přečetla jsem Tvůj příběh a je mi to moc líto. Musí to být těžké zůstat takhle sama a navíc bezradná - co se malého týká. Sice nemám žádnou osobní zkušenost, ale napadá mě jediné. Co takhle zkusit navštívit nějakou poradnu, kde se věnují problému rozvody a děti. Nevím to určitě, ale myslím, že nějaké existují. Myslím, že to není žádná hanba, naopak věřím a doufám, že tam pracují odborníci a dokážou dítěti pomoci. A o dítě jde především, ne? Ono je to těžké zjistit, co se tak malému tvorečkovi honí hlavou. Někdy nedokážeme pomoct ani dospělým v podobných situacích - uzavřou se do sebe… Natož dítěti. Ale snad existují lidi co se tím zabývají a mají zkušenosti. Doufám, že nejsem jenom naivka.

Vím, že jsem Ti vůbec nepomohla, ale přeju Ti hodně štěstí a co nejméně trápení pro Tebe i děti.

A nemyslím si, že by bylo špatné, že jste se rozešli v dobrém. Možná by to malý vnímal ještě hůř, nebo by si sebou nesl následky do budoucna. Myslím, že je jen dobře, že jste to řešili v klidu (promiň Hanule, to je jen můj osobní názor). Myslím, že on takhle nerozlišuje kdo je dobrý a špatný, ale spíš je zmatený z té nové situace. A aby viděl jako špatného tátu? Nevím, myslím, že si udělá svůj vlastní úsudek až bude starší…

Držím pěsti

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16291
23.8.07 18:34

hopinka - já to vidím z pohledu dítěte které muselo zůstat v rodině která se chtěla zuby nehty udržet i přez četné hádky a vše ostatní… A co člověk, to názor ;) Nikdo nemá 100% pravdu.

Add psycholog, chodila jsem k jednomu jako dítě docela často, taky kvůli nezvladatelnosti… A musím říct že tak pošahaný lidi jsem ještě neviděla, minimálně ten můj řešil vše skupinovou terapií se vzájemným (skupinovým) objímáním. Mám dojem že jsem byla jediná komu to vadilo…

Pravdou je… že není recept jak na to, krom sledování reakcí kdy a jak se chová, z jakého důvodu a zkoušet měnit své reakce na jeho chování a sledovat je. Taková domácí psychologie :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
23.8.07 19:06

Díky,jelikož byl malý do manžova rupnutí v hlavě na něm dost závislý, ne na úkor mě,ale beru to v porovnání s okolím,kde se hodně lidí divilo,že táta podniká se synkem tolik věcí, tak si myslím,že je právě dobře, že jsme ho vyvarovali scén a dohadů. I teď s manžou vycházíme bez hádek a výčitek. Nikdo není před malým ten špatný ani ten dobrý a ani ho nikdo proti nikomu nesměřuje. Ani bych neřekla,že to bere tak,že já jsem ta špatná.koneckonců s ním o tom hodně mluvíme-vysvětlujeme společně.Takže tady zakopaný pes také nebude.
Už jsem včera manželovi psala, že nejspíš zajdu s malým k nějakému dětskému psychologovi. " Bít" malého rozhodně nepovažuji za správné řešení,ale do silnice vběhne jednou a může to být naposledy-nebo-li jsou věci,kde jinak nelze.Někde se bohužel v tu chvíli neovládnu, ale snažím se,jak to jen jde. Zkusím se asi poradit ve školce a pak uvidíme, nicméně než, abych mu ještě já ubližovala, opravdu nebudu váhat jít do psychologické poradny. L.

• Nahlásit
  • Citovat
19257
23.8.07 19:20

Ahoj L.
Podle mého názoru,by bylo dobré najít dobrého dětského psychologa. Pomůže malému vysvětlit,co se právě děje a tobě poradí,jak postupovat dál.(Skupinová terapie s děckem je blbost)
Zhruba půl roku po narození dcerky začal být syn nezvladatelný.Nevěděl si rady se svými pocity.Na jednu stranu svou sestřičku miloval,ale na stranu druhou chtěl být sám.(A to jsme ho vychovávali s tím,že jednou bude mít sourozence)Návštěvy u psycholožky nám opravdu pomohly.
A taky souhlasím s názorem,že by měl mít otec dítěte pevnou dobu návštěv.Jednak budeš vědět,co malému odpovědět,když se zeptá,kdy uvidí tatínka.A jednak bude mít syn určitý režim (pravidelnost,rituál),který děti potřebují.
Držím pěsti,ať všechno dobře dopadne.A přeju ti pevné nervy a hodně trpělivosti.Budeš to moc potřebovat.
Pa pa J.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
792
23.8.07 19:42

AHoj L - mrzi me, ze to tak dopadlo, psala sem ti SZ - ozvi se. Malemu musis podle me dat cas. Tak - jako vsem ve vasi rodine. Ale k psychologovi bych zasla urcite. Prece jen to neni lehke obdobi. Drz se. lUSIE

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
24.8.07 02:18

Ahoj, přesunula jsem diskusi do manželství.

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4494
24.8.07 16:36

Ahoj L., chjoo, je mi z toho taky smutno.
Taky bych to řešila odbornou pomocí, tím se dá těžko co zkazit. Třeba tam nejít přímo hned s malým, ale jít se poradit, „jak na něj“ - přeci jen mají zkušenosti… Že by měl vidět vinu v tobě, tak to taky nevím proč, když jste nedali na sobě nic moc znát a vyhli jste se scénám…spíš to malý nechápe, když bylo vše OK, proč najednou taťka není doma :roll: a právě, že když se mu dříve všemožně věnoval, tak proč to teď tak není…taky bych z toho byla zmatenách, kdybych nevěěla souvislosti. Tou neposlušností teď podle mě chce na sebe upoutat pozornost a získat taťku zpět.
Držím palce, ať se to brzy vyřeší. :huban:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.10.16 12:41

Tak jak to nese?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.10.16 12:45
@Sněžení píše:
Tak jak to nese?

Vzhledem k tomu, ze dnes mu muze byt cca dvanact, predpokladam, ze je se situaci jiz srovnan :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.10.16 12:47
@vonajebohyne píše:
Vzhledem k tomu, ze dnes mu muze byt cca dvanact, predpokladam, ze je se situaci jiz srovnan :mrgreen:

dyt právě ted se to ukáže…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama